Sada je: sub apr 27, 2024 2:55 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Karma zvanja
PostPostano: uto aug 03, 2021 8:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1363
Lokacija: Split
najprije shvati da je i lucifer i ahriman u tebi. pa promatraj sebe, ako za to imaš snage.

onda ćeš vidjet kada si kao lucifer, želiš se istaknut, biti u prvom planu, ti si ta koja mora znat. širiš se, izlaziš iz sebe.

a imaš u sebi i ahrimana. mudro šutiš i držiš stvari za sebe. onda hladno i proračunato ih iskoristiš. ne zanima te pojavnost.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Karma zvanja
PostPostano: sri aug 04, 2021 12:43 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jul 31, 2016 9:29 pm
Postovi: 42
Pa, to je već psihologiziranje....
Lucifer kao ego ili extrovert
Ahriman kao ono unutarnje, introvert
:P
Ne da je Stener lijepo govorio o psihologiji i psihoterapiji i svom tom kopanju unutar sebe .... :wink:

Ali da, pojednostavljeno rečeno, riječ je o različitim tendencijama.
I, van individualne psihologije (a time i na općenitijem nivou) Ahriman bi bio unutarnji zombi, automat, "masa", nesvjesni arhetip koji navodi na uvijek isto ponašanje
Lucifer bi bio razlikovni faktor, "ja sam to a ne ono", rafiniranost, duhovnost, uzvišenost

U tom slučaju, a u svjetlu onoga što je Steiner rekao o "spasonosnom" spuštanju u ljudsku dušu onoga što bi se imalo suprotstaviti luceferijanskom individualizmu, jednoj posebnoj sklonosti tzv nižoj prirodi, koja ima čovjeka vezati uz Zemlju - Krist bi bio zajedništvo.
Ne znam koliko je ta sklonost nižoj prirodi koja nas drži na Zemlji kao muškarce i žene (u prvom redu) doprinijela usporavanju individualizma tj smanjenju luciferijanskog faktora i uvećanju kristove svijesti , tj koliko je uistinu bila spasonosna za ljudska bića?
Jer, sklonost nižoj prirodi ne mora nužno voditi ujedinjenju, može dapače pogodovati i luciferijanskom (prljajući ga, puneći ga licemjernim i zavidnim) ali i ahrimanskom (sklonost nižoj prirodi vodi u navike i automatizme i naposljetku zombifikaciju; nije bez razloga to što životinje imaju grupnu a ne individualne duše... )

_________________
charleston


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Karma zvanja
PostPostano: sri aug 04, 2021 3:52 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1363
Lokacija: Split
fino sam ti napisao da me ovaj razgovor ne zanima.
nemam pojma o čemu govoriš. imaš pravo na sve to ali to jednostavno nije antropozofija.

lucifer i ahriman nisu apstrakcije. lucifer je onaj koji izvana, a preko tvog astralnog tijela djeluje na tebe, tvoje ponašanje, kroz cijeli tvoj život, i na ove tvoje postove ovdje također. što ti toga nisi svjesna to ne mijenja stvari. on je zahvatio u tvoje astralno tijelo.

dok je ahriman zahvatio u tvoje (i u moje, da ne bude zabune, svih ljudi) etersko tijelo. tamo je napravio sjenu tog tijela, i zato se govori o ahrimanskom dvojniku. kojega svi imamo.

ne lucifer i ahriman kao neko biće koje sjedi negdje apstraktno i radi nepodobštine, već vrlo konkretno postoje legije luciferskih i ahrimanskih bića koji rade njihov posao.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 40 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz