Sada je: čet mar 28, 2024 10:23 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 350 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: sub aug 15, 2015 11:23 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
Citat:
Onaj tko je zaista sposoban misliti zna nešto što nije od male važnosti: sve ono o čemu ima pravo znanje, o tome je jednom je bio u zabludi. Zapravo, istinsko znanje o nečemu možemo steći jedino kada jednom naučimo o onome što je jednom bilo stvoreno u našoj duši kada smo bili u zabludi.


Rudolf Steiner, prosinac 1918

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: sri sep 23, 2015 4:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
MonteChristo je napisao/la:
sljedeće nagradno pitanje je: zašto je doktor na kraju postao član antropozofskog društva.

p.s.
da mi je samo znat odakle potječe fraza da je tako svoju sudbinu vezao uz društvo.


pada mi na pamet samo jedan razlog: očito je želio da djelujući "iznutra" spriječi da se pravi antropozofi učlane u društvo.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: pon okt 05, 2015 10:25 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 10, 2010 6:51 am
Postovi: 166
Lokacija: Na perimetru
34. Osječko ljeto mladih.

P.s U prolazu..


Attachment/i:
uploadfromtaptalk1444037073900.jpg
uploadfromtaptalk1444037073900.jpg [ 82.18 KiB | Pogledano 6678 put/a. ]

_________________
Oci se cakle na putu za nigdje, drzite mi fige, javim se kad stignem.
Sasa Antic
Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: pet okt 09, 2015 8:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
Willem Zeylmans van Emmichoven

Citat:
Goetheanum je otišao u plamenovima tijekom novogodišnje noći 1922/23. To nije jednostavno bio napad neprijatelja. Također je izražavao nedostatak članova antropozofskog društva. Rudolf Steiner je na to ukazao otvoreno. U njegovom uvodnom obraćanju na Božićnom zasjedanju, rekao je da je gomila ruševina na brežuljku u Dornachu bila u izvjesnom smislu simbol drugih gomila ruševina unutar antropozofskog društva i svijeta općenito.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: sri okt 28, 2015 11:23 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
28.10.2015 danas, na prvom programu u 14:05, modus vivendi - goetheanum

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: pet nov 13, 2015 1:34 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
često zaboravim odgovorit.

IncognitoJa je napisao/la:
Mislim da je reč o mišljenju kada AT i ET rade sinhronizovano. Naravno, pod supervizijom JA.


u osnovi da. naše astralno tijelo sinkronizira/harmonizira etersko i fizičko. naš ego sinkronizira/harmonizira s jedne strane astralno tijelo a s druge etersko/fizičko. naravno da ovo nije egzaktan prikaz. stvari su dosta složenije.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: pet nov 13, 2015 5:25 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 09, 2012 2:34 am
Postovi: 788
anamnesis je napisao/la:
Moram priznati da mi je preporučeni niz eseja autorice Martine Marie Sam otprije poznat. Naime, pri početku spomenutih eseja, pod naslovom "Iritacije prema stilu Rudolfa Steinera" autorica citira više poznatih i slavnih umjetnika i znanstvenika, koji kritiziraju Steinerov jezik i stil. Npr Paul Klee kaže: "...Naravno da sam knjigu ['Teozofija'] pročitao samo djelomično, jer mi je zbog otrcanih mjesta uskoro postala bljutava." Herman Hesse: "Dr Steinera sam znao samo površno i više puta sam uzalud pokušavao čitati pojedine knjige. One su mi ostale sasvim otužne, već zbog njihovog groznog beskrvnog jezika." Primjedbe se odnose i na njegov navodni pseudoumjetnički stil itd. Među prigovarateljima je i Rainer Maria Rilke te niz drugih osoba na koje se ne može tek tako odmahnuti rukom.
:thumbup:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: pet apr 01, 2016 7:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
opet malo o antropozofskom društvu.

Gestapo je 1935 zabranio društvo u Njemačkoj i neki (tri člana odbora, ostala dva člana su prije toga izbačena iz društva) su se osjećali potaknuti pisati Fuhreru osobno da dopusti rad društva. Kakav je to ulizivački ton bio vidi se iz uvodne rečenice:

Citat:
Dolje potpisani članovi Izvršnog odbora Antropozofskog društva, s njegovim sjedištem u Dornachu, pokraj Basela (Švicarska) .... osjećaju se prisiljeni da uznemiravaju Vašu ekselenciju s hitnim zahtjevom za vašu ljubaznu pomoć u slijedećoj stvari.

još malo iz pisma:

Citat:
Antropozofsko društvo, konstituirano i osnovano od dr. Rudolfa Steinera 1923, nije stajalo ni u kakvom odnosu niti vezi s slobodnozidarskim, pacifističkim, ili židovskim krugovima. Štoviše arijsko nasljeđe Rudolfa Steinera odlučno je potvrđeno od rasno-političkog autoriteta u Berlinu.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: sri maj 11, 2016 7:46 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto sep 04, 2012 9:19 pm
Postovi: 279
Pozdrav za MonteChrista. Odlično je to što radiš kao prevodilac za Rudolf Štajnera. :king:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: čet sep 28, 2017 8:24 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 17, 2012 7:04 pm
Postovi: 52
Dan Mihajla, praznik čovekove Volje. Za ovu sedmicu preporučena je meditacija na sledeći tekst, objavljen u SD 268 (GA 268). Do pojave kvalitenijeg prevoda neka posluži i moj skromni prepev:

Michael!
Leihe mir dein Schwert
Damit ich gewappnet sei
Den Drachen in mir zu besiegen.
Erfülle mich mit deiner Kraft
Damit ich in Verwirrung bringe
Die Geister, die mich lähmen wollen.
Wirke in mir dergestalt,
Dass das Licht strahle meines Ich,
Und ich so geführt werden kann
Zu Handlungen, die Deiner würdig sind.
Michael!
ca. 1910 Für Giovanni Colazza (Rückübersetzung)
RUDOLF STEINER
Mantrische Sprüche Seelenübungen II 1903-1925

OBRAĆANJE MIHAJLU
Mihajlo, Arhandjelu! obraćam se Tebi,
Naoružaj me mačem Tvojim,
Da svladam zmaja u sebi.

Ispuni me da osetim snagu Tvoju
i njome pobedim duhove
Sto parališu Volju moju.

Deluj u meni snažno, da moje JA isija svetlo sada,
Tako da mogu biti, dostojan Tvojega rada.
Mihajlo!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: ned nov 19, 2017 10:38 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 17, 2012 7:04 pm
Postovi: 52
Sramota me kad dolazim na ovu stranicu. Kad god dodjem hvatam sebe u znatiželji: je li Grof još nešto preveo :notworthy:
I pre nego nam čovek prevede sve ostale tomove da malo «pravim glamau». Jasno, mi ćemo da aplaudiramo dok čovek vuče teret...
Inače, delovalo mi je zanimljivo kad sam ugledao verziju 19 lekcija Prvog razreda slobodne ezoterne škole. To su lekcije iz GA 270. Verovatno je to postojalo i ranije, ali nisam primetio. Ja imam .pdf verziju na ruskom i nemačkom. Čitam ovu verziju na ruskom. Rado ću poslati svakome kome bi nešto značilo. Da počnem da prevodem sa ruskog se ne usudjujem. Prepreke uglavnom zdravstvene prirode: vid, kičma... 5 decenije šećera ostavilo posledice. Ne žalim se – samo da ne bude mnogo gore.
Zli jezici kažu da je Doktor dao ova predavanja kada je skontao da niti ljudi iz najbližeg okruženja nemaju sposobnost da celim bićem dožive prelazak preko Praga, već da će samo mentalno o tome blebetati. (Moj slučaj - :cry: )

https://southerncrossreview.org/Ebooks/ebooks-new.html
Ovo je link sa koga se mogu dobiti (izmedju ostalog i) pomenute Lekcije GA 270 - na engleskom. Potrebno je da čoveku pošaljete svoju e-mail adresu. Ima još knjiga...

"These eBooks are in pdf format and are free of charge.
To order send an email to southerncrossreview@gmail.com.
In the subject box type "ebook" and in the body the title of the book.
We will send it to you by email, sometimes on the same day."


Zadnja izmjena: IncognitoJa; sub feb 23, 2019 1:14 am; ukupno mijenjano 4 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: ned nov 19, 2017 10:41 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 17, 2012 7:04 pm
Postovi: 52
Evo i nekih tema koje su meni izgledale zanimljive za razmišljanje, meditaciju a možda i diskusiju.

/1/ Svesni smo da je Doktor prerano okončao svoju poslednju inkarnaciju. Pretpostavimo da je poživeo još neko vreme. O čemu bi pisao, o čemu bi držao predavanja?

/2/ On sada radi bez ograničenja materijalnog sveta. (Verovatno?) deluje inspirativno na odredjene dogadjaje i ljude. Da li možemo pretpostaviti ili percipirati gde je «umešao prste»?

Imam još neka pitanja i nedoumice ovakve vrste. Ipak, ne bih previše širio temu jer mi deluje kao profanisanje najsvetijeg znanja sa kojom sam se lično susreo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: ned nov 04, 2018 9:29 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned nov 04, 2018 9:15 pm
Postovi: 1
Napravio sam popis svih sabranih djela (GA) prevedenih na ex-yu jezike (isključivši slovenski).
Ujedno sam načino popis svih antropozofski orijentiranih djela ostalih autora.
Molio bih da ako nešto fali ili je neispravno da me obavjestite kako bih isto popravio.

https://www.4shared.com/folder/YZjwjq4x/_online.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: pon nov 05, 2018 3:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
IncognitoJa je napisao/la:
Inače, delovalo mi je zanimljivo kad sam ugledao verziju 19 lekcija Prvog razreda slobodne ezoterne škole. To su lekcije iz GA 270. Verovatno je to postojalo i ranije, ali nisam primetio. Ja imam .pdf verziju na ruskom i nemačkom. Čitam ovu verziju na ruskom. Rado ću poslati svakome kome bi nešto značilo. Da počnem da prevodem sa ruskog se ne usudjujem. Prepreke uglavnom zdravstvene prirode: vid, kičma... 5 decenije šećera ostavilo posledice. Ne žalim se – samo da ne bude mnogo gore.


Treba ne 2, već 52 puta promislit prije nego se neko uhvati tog prijevoda. I ne može se prevest bez da se izvorni njemački koristi barem kao ispomoć. I treba bit potpuno "ufuran" u sadržaj, ne samo po vlastitom "kriteriju" već zaista objektivno.
Ovo se ne odnosi na tebe već općenito, naravno.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: čet feb 14, 2019 11:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
karma neistine je ranije prevedena, oba dijela ga173 i ga174.
sada su samo spojena zajedno u jedno izdanje (svih 25 predavanja) i može se preuzeti na ovom linku:

https://www.4shared.com/office/M-vx3k4fgm/Rudolf_Steiner_-_Karma_neistin.html

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: pon maj 13, 2019 10:49 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
Christian Morgenstern

Rađanje filozofije

Preplašeno, ovca s vrištine u mene zuri,
Kao da sam prvi od ljudi kojeg vidi.
Zarazno bulji! Stajali smo kao usnuli;
Izgleda da prvi puta vidim ovcu.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: pet maj 17, 2019 6:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
ako se netko pita o legalnosti prevođenja i općenito baštini rudolfa steinera stvari stoje ovako:

opće antropozofsko društvo u dornachu nikada nije imalo nikakva prava na literarnu ostavštinu rudolfa steinera.

nakon smrti rudolfa steinera njegova ostavština je pripala mariji steiner. opće antropozofsko društvo u dornachu je tražilo prava vlasništva ali je sud u švicarskoj odlučio u korist marije steiner.

nakon smrti marije pripalo je “Nachlassvereinigung”-u što je pravna osoba a ne privatna.

od godine 2000 sva pisana baština rudolfa steinera je u javnom vlasništvu. to znači da svatko može čitati i prevoditi i objavljivati originalne tekstove.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: pet maj 17, 2019 11:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto sep 04, 2012 9:19 pm
Postovi: 279
Imam jedno pitanje. Da li je Štajner pisao o Kabali i Tarotu?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: ned maj 19, 2019 2:54 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 17, 2012 7:04 pm
Postovi: 52
Rajko je napisao/la:
... Da li je Štajner pisao o Kabali i Tarotu?

Moguće da se na nekom predavanju dotakao. Odeš recimo na rsarchive.org, nadješ opciju Search i uneseš pojam po kojem želiš pretragu.


Zadnja izmjena: IncognitoJa; ned maj 19, 2019 12:28 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Rudolf Štajner
PostPostano: ned maj 19, 2019 9:08 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto sep 04, 2012 9:19 pm
Postovi: 279
Znaš ša me zanima. Nekada sam proučavao Kabalu i Tarot. I tu postoji problem. Svaka škola i autor knjige navode drugačije korespodencije. Negde je mač vatra a negde vazduh. Kod drveta života sam viđao više varijanti značenja. Postoji više varijanti drveta.

Zanima me da li je Štajner negde objašnjavao ta značenja da uporedim, pošto ga smatram verodostojnim autorom.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 350 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz