Sada je: čet mar 28, 2024 5:36 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 31 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Da li je univerzum po prirodi zenski???
PostPostano: sub okt 02, 2010 12:27 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri aug 18, 2010 2:07 pm
Postovi: 810
Secam se da sam u knjigama kastanede procitao da je univerzum po prirodi zenski.
Ali nije mi jasno na sta je mislio,kako zenski?

U Kineskoj filozofiji Tao je bez roda,ni muski ni zenski.
Sta je samane pokrenulo da ovo izjave?

Ako neko ima citat ili objasnjenjebilo bi super da ga ovde postavi,da razjasnimo :)

:read:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Da li je univerzum po prirodi zenski???
PostPostano: sub okt 02, 2010 2:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
je da nema veze s castanedom ali.....

imaš u "inri - ezoterične interpretacije" više postova od tehutija koji se bave pitanjem da li je duh ženskog roda.
tako se u apokrifnom evanđelju po filipu na jednom mjestu kaže:
Citat:
"Neki rekoše, "Marija zače od Duha Svetoga", no, varaju se. Varaju se, i ne znaju što govore. Kad je žena ikad začela od žene?"


iako se u bibliji kaže da je bog prvo stvorio adama pa onda iz njegove supstance/rebra ženu, michelangelo je na čuvenoj slici u sikstinskoj kapeli to prikazao drugačije.
naime, dok bog stvara adama, lijevom rukom kao da izvlači evu iz nekog drugog svijeta/oblasti. dakle žena je već bila tu.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Da li je univerzum po prirodi zenski???
PostPostano: sub okt 02, 2010 2:34 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Tamno more svijesti je kao neke ženske prirode, slatka tama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Da li je univerzum po prirodi zenski???
PostPostano: sub okt 02, 2010 2:50 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Sjećam se da su negdje portal u nagual kad su ga držali otvorenim nazvali kozmičkom vaginom. :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Da li je univerzum po prirodi zenski???
PostPostano: sub okt 02, 2010 3:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
kad već spominješ svemirsku vaginu.
ja sam castanedu čitao prije puno godina pa sam ga ostavio dosta vremena.
i nakon možda i desetak godina slučajno u nekom časopisu vidim sliku michelangela. još nisam siguran koju, a sve mi se čini da je posljednji sud). i trenutno mi se "vrati" prizor svemirske vagine i cijelog opisa prelaza (držanje prolaza otvorenim, most, magla)

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Da li je univerzum po prirodi zenski???
PostPostano: sub okt 02, 2010 3:10 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Aha, samo žene ljudske vrste večinom nisu baš pravo to - prava čista ženska priroda.
Žensko je dubok pojam, mnogo dublji nego muško. :)

Nešto se spomješalo kod ljudi, sve neke mješavine energije, žene se malo pomuškile, muški se feminizirali ili se pretvaraju u babetine/punice i tetkice.
A ima i cura koje u sebi imaju feminiziranog muškarca, toga dosta vidim na ulicama, svakakvih ima kombinacija, a čistoća je rijetkost.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Da li je univerzum po prirodi zenski???
PostPostano: sub okt 02, 2010 3:17 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
ma ne. i ljudske žene su ljudi. :D
samo je duh ženske prirode.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Da li je univerzum po prirodi zenski???
PostPostano: sub okt 02, 2010 3:24 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Pa da, tako je, samo ne znam je li duh ili nagual.
Duh mi nije nikad bio žensko.

Nagual je neko tamno more svijesti koje ima potencijal rađanja, a duh recimo manifestira neke stvari na naš put iz tog tamong mora svijesti, iz ženske prirode, tako nekako.


Zadnja izmjena: promatrač; sub okt 02, 2010 3:44 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Da li je univerzum po prirodi zenski???
PostPostano: sub okt 02, 2010 3:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
promatrač je napisao/la:
Pa da, tako je, samo ne znam je li duh ili nagual.


Meni se čini da je bijelo, duh, yang, muško, dok je crno, yin, namjera, žensko, dok u čistom obliku, nadilaze dvojnost i iluziju separacije, te nemaju spola. Nagual bi po tome bio ženski aspekt, veliki, mračni, tamno more svijesti, dok bi svijetlo, energično bijelo ali maleno, Duh bio muški aspekt, koji u dodiru sa ženskim stvara i pokreće sve procese u kreaciji. Čisti oblik bi valjda bila treća pažnja, samo svijest bez formi.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Da li je univerzum po prirodi zenski???
PostPostano: sub okt 02, 2010 3:45 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
E baš sam updejtao post tako nekako. :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Da li je univerzum po prirodi zenski???
PostPostano: sub okt 02, 2010 3:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
promatrač je napisao/la:
E baš sam updejtao post tako nekako. :)


:)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Da li je univerzum po prirodi zenski???
PostPostano: sub okt 02, 2010 9:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Jel' vazno? Al' stvarno, jel' vazno? Sta ces da imas od toga ako znas dal je muski ili zenski (ili pu-pu hermafrodit)?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Da li je univerzum po prirodi zenski???
PostPostano: ned okt 03, 2010 10:27 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Arbitrium Liberum je napisao/la:
Jel' vazno? Al' stvarno, jel' vazno? Sta ces da imas od toga ako znas dal je muski ili zenski (ili pu-pu hermafrodit)?


Razumjevanje da poveže znanje s mudrošću.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Da li je univerzum po prirodi zenski???
PostPostano: ned okt 03, 2010 1:58 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri aug 18, 2010 2:07 pm
Postovi: 810
Sjenko je napisao/la:
promatrač je napisao/la:
Pa da, tako je, samo ne znam je li duh ili nagual.


Meni se čini da je bijelo, duh, yang, muško, dok je crno, yin, namjera, žensko, dok u čistom obliku, nadilaze dvojnost i iluziju separacije, te nemaju spola. Nagual bi po tome bio ženski aspekt, veliki, mračni, tamno more svijesti, dok bi svijetlo, energično bijelo ali maleno, Duh bio muški aspekt, koji u dodiru sa ženskim stvara i pokreće sve procese u kreaciji. Čisti oblik bi valjda bila treća pažnja, samo svijest bez formi.


Interesantan odgovor


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Da li je univerzum po prirodi zenski???
PostPostano: pet okt 08, 2010 8:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri feb 04, 2009 11:05 am
Postovi: 456
I točan AFAIK.
Univerzum je ženski, Duh je muški. Cijeli svijet se sastoji od nula i jedinica (nije li znakovito da baš oblici odgovaraju spolnim organima - lol ;-)) odn tonala i naguala, ili yin i yanga. Točno kao u kompjuteru. Osim njih ništa ne postoji na svijetu a oni se isprepliću u bezbroj oblika, boja i nijansi iz jednostavnog razloga što je dvobojni svemir pust i prazan. Sve što postoji, ljudi, auta i galaksije postoji samo od beskrajno kompleksnog tkanja dvije svjesne suprotnosti. I da btw (e jesam našao pravi temu za btw izraz LOL) smisao života, ako ikog zanima, jest stvorit vrijednost da bi je konzumirali. Recimo smisao života je poput nekog vrhunskog kuhara, koji pravi prekrasnu i finu tortu, divi joj se, da bi je na kraju pojeo. Mi stvaramo vrijednost (+1) da bi je upotrijebili. Svi mi smo u tome odavno, otkad postojo svijet, oduvijek.

Evo ti još jednog interesantnog odgovora za razmišljanje LOL.

_________________
"Nagual je osoba koja više nema ništa, prazna je, provodnik beskonačnosti, duh, iluzija"


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Da li je univerzum po prirodi zenski???
PostPostano: čet dec 02, 2010 2:41 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri mar 07, 2007 6:04 pm
Postovi: 190
snoopy je napisao/la:
Secam se da sam u knjigama kastanede procitao da je univerzum po prirodi zenski.
Ali nije mi jasno na sta je mislio,kako zenski?

U Kineskoj filozofiji Tao je bez roda,ni muski ni zenski.
Sta je samane pokrenulo da ovo izjave?

Ako neko ima citat ili objasnjenje bilo bi super da ga ovde postavi,da razjasnimo :)

:read:


Pa univerzum jeste po svojoj prirodi zenski. Kao sto je neko od carobnjaka vec rekao, zene su replike neorganskih bica na Zemlji...i to je tacno.

Jel ste se ikad zapitali zasto zene ne zanima na primer tehnika kao muskarce...zasto ih ne zanimaju automobili, zasto nemaju strast za hiljadu stvari za koje muskarci imaju? Razmislite o tome, videcete da zene nemaju upola strasti za nekim "zemaljskim" stvarima koliko je imaju muskarci, i to je vise nego ocigledno.

To je zato sto su one vec "tamo", zene su okrenute ka unutra, jer imaju matericu...materice su njihova vrata ka nagualu....dok muskarac treba da sagradi put dotle, mi smo graditelji, mi stvaramo strukture...njih to ne zanima, jer su vec otkacene prirodno, energetski otkacene. Mi smo kao kupa, a one su obrnuta kupa, vec otvorene...mi se penjemo ka gore, a one su vec tamo.

Sve to je tesko objasniti recima, ali meni je prilicno jasno. Sve u svemu ne treba da razbijate glavu oko toga, kada bude bilo vreme, saznacete sami.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Da li je univerzum po prirodi zenski???
PostPostano: čet dec 02, 2010 6:45 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri nov 18, 2009 10:42 am
Postovi: 248
navigator je napisao/la:

Jel ste se ikad zapitali zasto zene ne zanima na primer tehnika kao muskarce...zasto ih ne zanimaju automobili, zasto nemaju strast za hiljadu stvari za koje muskarci imaju? Razmislite o tome, videcete da zene nemaju upola strasti za nekim "zemaljskim" stvarima koliko je imaju muskarci, i to je vise nego ocigledno.

........
Sve to je tesko objasniti recima, ali meni je prilicno jasno. Sve u svemu ne treba da razbijate glavu oko toga, kada bude bilo vreme, saznacete sami.


Meni nije jasno. :)
Odakle ti ideja da žene ne zanima tehnika kao muškarce?
Samo nemaju vremena da bi ih to zanimalo, jer su im društveno nametnute neke druge stvari, koje opet muškarce " ne zanimaju".


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Da li je univerzum po prirodi zenski???
PostPostano: pet dec 03, 2010 11:04 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri mar 07, 2007 6:04 pm
Postovi: 190
zahir je napisao/la:
navigator je napisao/la:

Jel ste se ikad zapitali zasto zene ne zanima na primer tehnika kao muskarce...zasto ih ne zanimaju automobili, zasto nemaju strast za hiljadu stvari za koje muskarci imaju? Razmislite o tome, videcete da zene nemaju upola strasti za nekim "zemaljskim" stvarima koliko je imaju muskarci, i to je vise nego ocigledno.

........
Sve to je tesko objasniti recima, ali meni je prilicno jasno. Sve u svemu ne treba da razbijate glavu oko toga, kada bude bilo vreme, saznacete sami.


Meni nije jasno. :)
Odakle ti ideja da žene ne zanima tehnika kao muškarce?
Samo nemaju vremena da bi ih to zanimalo, jer su im društveno nametnute neke druge stvari, koje opet muškarce " ne zanimaju".


Ne, nisi dobro obratio paznju :) Mislim, na svet, ne na post.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Da li je univerzum po prirodi zenski???
PostPostano: pet dec 03, 2010 11:20 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri nov 18, 2009 10:42 am
Postovi: 248
navigator je napisao/la:

Ne, nisi dobro obratio paznju :) Mislim, na svet, ne na post.


OK.

EDIT:

Mislim da si obratio pažnju na predrasude, ne na svet. I mislim da boluješ od bolesti koja muči celo čovečanstvo, a to je cementiranost skupne tačke. Jer, da bi razumeo ono o čemu se govori, potrebna ti je fluidnost...Gledaj na to kao na fluidnost uma...svesti...skupne tačke. Kako god.

No, i ta je cementiranost dar, jer je isto kao i ovde, znaš zacementirati u snu.

Evo, da ne kenjam dalje:

Znaš kako je onaj matori prdonja govorio uvek kako je beskraj tamo i tamo i uvek oko nas...Isto važi i u snu. Pa tako...kad budeš sanjao sledeći put...izaberi neko svoje "tamo" u snu i kreni u tom pravcu. (gore, dole...može i pod zemlju) Idi brzo, koliko god možeš...sve dok ne dođeš do granice sna...Onda, probij granicu i vidi ko te tamo čeka...

Jedan Balrog od Morgota...:)
Vatra I Sena


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Da li je univerzum po prirodi zenski???
PostPostano: pet dec 03, 2010 10:58 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Ja sam u jednom snu koji se pretvorio u sanjanje izletio iz sebe i na svoje zaprepaštenje vidio da sam izletio iz ženskog tijela, bio sam žena. Do tog trena sam uzeo zdravo za gotovo da sam muško.

Da li to znači da i ja u sebi imam sakrivena vrata prema nagualu preko maternice iz sanjanja kao preko proxy servera i da sam energetski otkačena??


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 31 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz