Sada je: sub apr 27, 2024 11:57 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 125 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: čet apr 02, 2009 11:35 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned mar 22, 2009 1:46 pm
Postovi: 92
cini mi se da u umecu sanjanja prkosnik smrti uci Kastanedu da je najbolji polozaj za sanjanje na desnoj strani tela sa malo savijenim nogama u kolenima .
opet Robert Bruce kaze kako on ima najvise uspeha sa dva polozaja(ovo vazi za situciju kada leži ..on inace preferira da se astralno projektuje iz sedeceg polozaja) :
1. na ledjima : ovaj polozaj ga uvodi u astralnu projekciju
2. na levoj strani ovaj polozaj ga uvodi u lucidne snove u koje prelazi neposredno iz budnog stanja
evo teksta :
Position Effects on Lucid Dreaming and OBE
The resting position of the physical body can have quite an effect on whether an OBE or lucid dream is achieved. I find that I cannot make a conscious exit while lying on my side. I must be either sitting, reclining, or lying flat on my back. If I lie on my left side, I tend to project directly into a lucid dream. Lying on my right side does not encourage me to sleep or anything else, and if I do manage to fall asleep, it is usually dreamless. While the resting positions given above may not affect everyone in exactly the same way, I suggest that their potential effects be explored.

evo kako je uspeo da ostvari lucidan san bez prekida izmedju budnog stanja i lucidnog sna:

I awoke at about two in the morning, lying on my back with my whole body vibrating. I could feel myself about to spontaneously project. My arms and legs were already starting to float out. However, I did not want to project. I was tired and had a busy day ahead of me, and just wanted to go back to sleep. I'd been having a very interesting dream up until then and wanted to go back into it if I could. I felt heavy and sluggish but managed to roll onto my left side. The vibrations stopped immediately and the heavy sinking feeling soon left me. Happy now, I snuggled down and relaxed back into myself, concentrating on the dreamscape I had just left and the name I had given it: "Advantage". I hoped this would take me back into it, as this trick often seemed to work.
After only a few seconds, I popped directly into the dream I'd left earlier. The transition was breathtaking. There was a full continuance of waking consciousness. I did not fall asleep and then wake up within the dream, but projected directly into it from the full waking state.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 02, 2009 11:35 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pon mar 16, 2009 7:37 am
Postovi: 25
tolteq je napisao/la:
xaxaxa je napisao/la:
SvetiTALKER sve ovo gleda, smije se i uživa.
Postigao je točno što je htio. Uvukao vas je u igru. Tolteq i Charmer su razumjeli.


Nista ja nisam razumio, valjda zato jer razumno ne gledam na svjet oko sebe pa budi tako dobar pa me urazumi, sta si htio reci, djetesce drago. :shock: :D


djetesce drago ti kaze: necu mlijeko, toteq daj pivaaaaaa
buuuuuu

_________________
pablito


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 02, 2009 12:14 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub mar 08, 2008 10:24 pm
Postovi: 405
xaxaxa je napisao/la:
toteq daj pivaaaaaa


Moze, Coronu po mogucnosti !! :mrgreen:

_________________
Rekao mi je da je mešanje opisa naših različitih nosilaca svesnosti sa našim osećanjem bića uobičajeno, naročito kod osoba koje imaju glomazan i intelektualni unutrašnji dijalog.

:-)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 02, 2009 12:55 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri feb 04, 2009 11:05 am
Postovi: 456
tolteq je napisao/la:

Moze, Coronu po mogucnosti !! :mrgreen:



Becks, to je zakon! Prava ratnička piva! :)

_________________
"Nagual je osoba koja više nema ništa, prazna je, provodnik beskonačnosti, duh, iluzija"


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 02, 2009 1:02 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub mar 08, 2008 10:24 pm
Postovi: 405
lone_bird je napisao/la:
tolteq je napisao/la:

Moze, Coronu po mogucnosti !! :mrgreen:



Becks, to je zakon! Prava ratnička piva! :)


Od Beksa me pece zgaravica ! :mrgreen:
Corona je za prave meksikance !! :mrgreen: :mrgreen:

_________________
Rekao mi je da je mešanje opisa naših različitih nosilaca svesnosti sa našim osećanjem bića uobičajeno, naročito kod osoba koje imaju glomazan i intelektualni unutrašnji dijalog.

:-)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 125 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 45 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz