Sada je: sub apr 27, 2024 5:47 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 60 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: pet apr 03, 2009 10:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri feb 04, 2009 11:05 am
Postovi: 456
extranoize je napisao/la:
ja sam došao do Castanede preko halucinogena, ali ovo glavno tj. nagualizam me je još više fascinirao i osvojio!
Čudni su putevi... :D



Zapravo nisu toliko ni čudni. Naklonost ka te dvije stvari često ide ruku pod ruku.

_________________
"Nagual je osoba koja više nema ništa, prazna je, provodnik beskonačnosti, duh, iluzija"


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub apr 04, 2009 12:19 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri feb 04, 2009 11:05 am
Postovi: 456
MarianaC je napisao/la:
Pozdrav svima,

ne mogu vjerovat da forum ima posebnu temu za Kastanedu ;)

Osobno su me knjige razočarale; ne u sadržaju i idejama već zbog jezika kojim su napisane. U književnom smislu - knjige su loše.
Mozda je do prijevoda, doduše...
I nije da sam neka profinjena književna duša - ali nije mi bio gušt čitat...


Ne mogu da se ne nasmijem. Ocjenjivat Castanedu kroz prizmu književnosti. To je skoro isto toliko blesavo kao ocjenjivat ljepotu i kompleksnost života kroz prizmu materijalizma. Da su pisane osnovnoškolskim stilom i printane na toalet papiru ne bi bilo bitno. Nemoj se osjećat prozvana zbog ovoga. Istina i ljepota su u oku promatrača na kraju krajeva. Knjige su samo papiri.

_________________
"Nagual je osoba koja više nema ništa, prazna je, provodnik beskonačnosti, duh, iluzija"


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub apr 04, 2009 9:23 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 16, 2008 9:03 pm
Postovi: 354
Lokacija: tu
mislim da je dosta do prijevoda, jer sam čuo samo riječi hvale čak i od ljudi koji tvrdnje u knjizi odbacuju kao gluposti i laži - mislim na one s engleskog govornog područja. primjer blesavog prijevoda: slavni "kočoperenje kočoperca" :mrgreen:

ali sad, ja se slabo razumijem u prijevode i gramatiku tako da ne tražim u jajetu dlaku i više držim do onoga šta je napisano nego kako je napisano, tako da nisam kompetentan za to da sudim.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub apr 04, 2009 10:43 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri feb 04, 2009 11:05 am
Postovi: 456
demiurge je napisao/la:
mislim da je dosta do prijevoda, jer sam čuo samo riječi hvale čak i od ljudi koji tvrdnje u knjizi odbacuju kao gluposti i laži - mislim na one s engleskog govornog područja. primjer blesavog prijevoda: slavni "kočoperenje kočoperca" :mrgreen:


Jako puno je do prijevoda. Evo kad sam zadnji put čitao umijeće sanjanja taj loš prijevod me tako smetao i boo (lol riječ) u oči da je to bilo strašno. Zanimljivo, prvi put kad sam je čitao, uopće nisam ništa primjetio. Zato je sad čitam na engleskom, gdje je situacija bitno bolja (preporučujem wordweb riječnik, stoji u trayu i tumači selektiranu riječ na engleskom, dakle bez trapavog prijevoda na hrvatski/srpski i vrlo se lako koristi.

_________________
"Nagual je osoba koja više nema ništa, prazna je, provodnik beskonačnosti, duh, iluzija"


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub apr 04, 2009 6:40 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet apr 03, 2009 7:25 pm
Postovi: 6
lone_bird je napisao/la:
MarianaC je napisao/la:
Pozdrav svima,

ne mogu vjerovat da forum ima posebnu temu za Kastanedu ;)
http://www.galaksija.info/forum/posting ... te&p=63242
Osobno su me knjige razočarale; ne u sadržaju i idejama već zbog jezika kojim su napisane. U književnom smislu - knjige su loše.
Mozda je do prijevoda, doduše...
I nije da sam neka profinjena književna duša - ali nije mi bio gušt čitat...


Ne mogu da se ne nasmijem. Ocjenjivat Castanedu kroz prizmu književnosti. To je skoro isto toliko blesavo kao ocjenjivat ljepotu i kompleksnost života kroz prizmu materijalizma. Da su pisane osnovnoškolskim stilom i printane na toalet papiru ne bi bilo bitno. Nemoj se osjećat prozvana zbog ovoga. Istina i ljepota su u oku promatrača na kraju krajeva. Knjige su samo papiri.



;)) Ne mislim bas da je toliko blesavo. Način prijenosa ideja je važan jer je ta vrsta inspiracije dolazi od nadahnjuća... U početku bijaše Riječ, ne? ;)
Uostalom, ako i posve uvažim tvoje stajalište,--ocjenjivanje svake knjige I kroz književnu prizmu je temeljito - ne blesavo.
Ponavljam I...
Kako misliš da je blesavo ocjenjivat ljepotu života kroz prizmu materijalizma? ne kuzim..... Hoćeš reć da je materija nevažana za ljepotu i kompleksnost života? Pa što je materija nego izraz Volje... ak to nije kompleksno, i lijepo onda ne znam što je...Vjerovatno si mislio reći da je nemoguće obasnit kompleksnost života SAMO kroz materijalizam...
Tako i ja kazem da je osim same ideje, za knjigu, važan i način prijenosa te ideje...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub apr 04, 2009 8:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri feb 04, 2009 11:05 am
Postovi: 456
MarianaC je napisao/la:
;) Ne mislim bas da je toliko blesavo. Način prijenosa ideja je važan jer je ta vrsta inspiracije dolazi od nadahnjuća... U početku bijaše Riječ, ne? ;)


Pa zapravo ne. Ja na CC djelo uopće ne gledam kao na književnost bilo koje vrste. To je više "field study", studija, znanstveno djelo, dokumentarac, putopis, duhovna, filozofska literatura, ili je barem pisana na taj način.

MarianaC je napisao/la:

Kako misliš da je blesavo ocjenjivat ljepotu života kroz prizmu materijalizma?


Materijalizam mislim na opsjednutost novcima, posjedovanjem i objektima. Ljudi na život gledaju kroz prizmu materijalizma gledaju 2d, crno bijelu sliku, dok mala promjena fokusa nosi 3d i u boji.

MarianaC je napisao/la:
Tako i ja kazem da je osim same ideje, za knjigu, važan i način prijenosa te ideje...


To pak ovisi o tome što u knjizi tražiš. Ako tražiš njenu ljepotu izričaja i književnu vrijednost, bojim se da gledaš u krivom smijeru. Za takve stvari je napisano hrpetine knjiga. Čitaj Tolstoja ;-). A knjiga kao što su CC djela ima vrlo, vrlo malo.

_________________
"Nagual je osoba koja više nema ništa, prazna je, provodnik beskonačnosti, duh, iluzija"


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub apr 04, 2009 9:10 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet apr 03, 2009 7:25 pm
Postovi: 6
[/quote]

Materijalizam mislim na opsjednutost novcima, posjedovanjem i objektima. Ljudi na život gledaju kroz prizmu materijalizma gledaju 2d, crno bijelu sliku, dok mala promjena fokusa nosi 3d i u boji.


;)) misla sam da mozda mislis na to. Yes, tu se slazemo...Materijalizam u tom smislu je prilično debilan pogled na svijet....Boje su definitvno bolje---


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned apr 05, 2009 11:30 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 16, 2008 9:03 pm
Postovi: 354
Lokacija: tu
boja kao materija ne postoji, boja je osjetilni doživljaj koji nastaje kada svjetlost karakterističnog spektra pobudi receptore u mrežnici oka :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned apr 05, 2009 1:02 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 08, 2007 11:30 pm
Postovi: 84
Lokacija: khm...pa...ovdje?
šta vam se ne dopada u kastanedinim knjigama, radnja... nedostatak zapleta, kulminacije i raspleta ?
don Huan mu je rekao da ih piše na ratnički način, kao da mu je to poslednje djelo na zemlji /sumnjate li?/
ove knjige su pisane /jer je tako jedino bilo moguće/ iz povišenog stanja svijesti. nije vam to dovoljno, potrebna vam je božanska inspiracija, oreol od muza koje lebde oko njega dok piše...
kada ste vi zadnji put uradili nešto kao da vam je to poslednji čin na zemlji
/ja?... upravo sada, hvala na pitanju/

_________________
...kadar stići i uteći i na strašnom mjestu postojati


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned apr 05, 2009 2:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri feb 04, 2009 11:05 am
Postovi: 456
kriger je napisao/la:
/ja?... upravo sada, hvala na pitanju/



Još malo samo da poradiš na samovažnosti i gdje će ti bit kraj? :wink:

_________________
"Nagual je osoba koja više nema ništa, prazna je, provodnik beskonačnosti, duh, iluzija"


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned apr 05, 2009 4:30 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
kriger je napisao/la:
kada ste vi zadnji put uradili nešto kao da vam je to poslednji čin na zemlji
/ja?... upravo sada, hvala na pitanju/


Ja sam jučer uplatio american račune, tak da ako poginem danas, da mi se žena stigne snaći u mjesec dana.
Baš mi palo na pamet da se neće odmah snaći ako krepam danas. :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned apr 05, 2009 4:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri feb 04, 2009 11:05 am
Postovi: 456
promatrač je napisao/la:
Baš mi palo na pamet da se neće odmah snaći ako krepam danas. :)


Mislim da si malo fulao ideju. :mrgreen: Kad DH priča o izvođenju svakog postupka kao da nam je to zadnja radnja u životu ne misli nužno da bi ratnici trebali odma pisat oporuke i uplaćivat životno osiguranje :) .

_________________
"Nagual je osoba koja više nema ništa, prazna je, provodnik beskonačnosti, duh, iluzija"


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned apr 05, 2009 4:47 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Preuzmeš odgovornost za ono što si potrošio ko da ti je sad zadnji trenutak.
I šta fali i oporukama i osiguranju tako da se može odlepršati kad god, kad smo već kod toga?

Daj ti onda primjer prave ideje, što ti recimo radiš svaki put ko da ti je to zadnja radnja u životu?


aaaaaaaaaaaaa, znam, živiš sa smrću.... u sadašnjem vremenu, ko da ti nitko ne jamči ni idući tren života, što i jest tako.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned apr 05, 2009 5:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 08, 2007 11:30 pm
Postovi: 84
Lokacija: khm...pa...ovdje?
lone_bird je napisao/la:
Još malo samo da poradiš na samovažnosti i gdje će ti bit kraj? :wink:


Pošto si novi, evo jedan post koji sam napisao prije godinu dana na ovom forumu

kriger je napisao/la:
ne mogu da vjerujem !
ja sam takav gubitnik !!!
neđe sam izgubio samovažnost.
nikako da je nađem.
ako ovo čita, htio bih da zna da bih volio da mi se vrati.
"VRATI SE MOLIM TE, JA SAM BEZ TEBE NIKO I NIŠTA" :rofl



I još jedan, nekoliko dana kasnije

kriger je napisao/la:
dakle, nema programa, tehnike... izgleda da sam čitav život bio takav \:D/. kada sam shvatio na koje sve načine /podstican naravno od svoje okoline a onda to počne da ti se sviđa / gradim svoju samovažnost, jednostavno sam prestao to da radim. i sada sam savršen :wink: .

ne, stvarno, zanimljivo je to da su mi životne okolnosti i aktivnosti ostale iste, samo nedostaje taj bitni kvalitet samovažnosti :mrgreen: ... pa je ovom prilikom molim, ako ovo čita ...


na priču o sopstvenoj važnosti nemam šta da dodam

_________________
...kadar stići i uteći i na strašnom mjestu postojati


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned apr 05, 2009 8:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri feb 04, 2009 11:05 am
Postovi: 456
promatrač je napisao/la:

Daj ti onda primjer prave ideje, što ti recimo radiš svaki put ko da ti je to zadnja radnja u životu?


aaaaaaaaaaaaa, znam, živiš sa smrću.... u sadašnjem vremenu, ko da ti nitko ne jamči ni idući tren života, što i jest tako.


Ma naravno, U biti nisi ti ništa strašno krivo rekao, dal si išao tankat benzin ili uplaćivat osiguranje ili podmirivat račune nebitno je, dok si to radio sa sviješću da bi ti to mogla bit zadnja radnja koji obavljaš na ovoj zemlji. Samo kad čovjek čuje kako si išao "za svaki slučaj platit račune jer ko zna što može biti" dobija (dobijam?) jednu sasvim drugu ideju u glavi, ne onu koju očekujem u ovom slučaju. Svijest o vlastitoj smrtnosti nam daje novi pogled na život i oslobađa nas trivijalnosti i budalaština. Taj osjećaj, kad znaš da ovo neće trajat zauvijek nas drži budnim i napetim, daje notu apsoluta svim radnjama i odlukama koje obavljamo. Kao što rekoh, ratnici koji podmiruju račune i pišu oporuke u meni budi poriv za smijehom, jer to su otprilike isti postupci koje bi i obavila moja baba, a ona nije nikakav ratnik. :mrgreen:
Nemoj se naljutut molim te :wink:

_________________
"Nagual je osoba koja više nema ništa, prazna je, provodnik beskonačnosti, duh, iluzija"


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned apr 05, 2009 8:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri feb 04, 2009 11:05 am
Postovi: 456
kriger je napisao/la:

Pošto si novi, evo jedan post koji sam napisao prije godinu dana na ovom forumu

. . .

na priču o sopstvenoj važnosti nemam šta da dodam



Ti možda nemaš što da dodaš ali imam ja. Mislim da si gadno podcijenio neprijatelja, prijatelju. Ili još gore, uopće ga ne poznaješ. Ni njega, ni sebe. Jer i ja sam mu dugo na tragu a njegove tragove njušim u dijelu teksta koji sam kvotao u prvom komentaru. Naravno, nema načina da u ovo budem siguran, no recimo to na ovaj način: da se ja i ti sad kladimo u vezi ove teme, ne bi uložio puno para da sam na tvom mjestu. Mislim da ti nijedna kladionica ne bi dala baš jako dobar koeficjent.

_________________
"Nagual je osoba koja više nema ništa, prazna je, provodnik beskonačnosti, duh, iluzija"


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned apr 05, 2009 8:52 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
lone_bird je napisao/la:
Kao što rekoh, ratnici koji podmiruju račune i pišu oporuke u meni budi poriv za smijehom, jer to su otprilike isti postupci koje bi i obavila moja baba, a ona nije nikakav ratnik. :mrgreen:
Nemoj se naljutut molim te :wink:


:) A zašto misliš da si više ratnik od svoje babe?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned apr 05, 2009 9:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri feb 04, 2009 11:05 am
Postovi: 456
promatrač je napisao/la:

:) A zašto misliš da si više ratnik od svoje babe?



Da znaš moju nanu, ne bi ovo pitao. :D Ima preko 70 a u glavi je u nekim aspektima nezrela poput djeteta od 10 godina. Nisam siguran jel ovo blagoslov ili prokletstvo. :mrgreen:

_________________
"Nagual je osoba koja više nema ništa, prazna je, provodnik beskonačnosti, duh, iluzija"


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned apr 05, 2009 9:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 08, 2007 11:30 pm
Postovi: 84
Lokacija: khm...pa...ovdje?
lone_bird je napisao/la:
Ti možda nemaš što da dodaš ali imam ja.


ooo, u to nimalo ne sumnjam

djelovanje na ratnički način, kao da ti je to poslednje djelo na zemlji je čin moći, daje smisao i poseban energetski naboj svemu što radiš ma kako to nekom drugom beznačajno izgledalo.
to je ono što si ti nanjušio u dijelu koji si kvotao, a ne samovažnost.
mora da je neka prehlada u pitanju, provjeri to, ne igraj se, zdravlje je zdravlje
provjeri i ovo gore što sam napisao, učini nešto kao da je tvoje poslednje djelo na zemlji, shvatićeš razliku između djelovanja ispunjenog energijom i samovažnosti

_________________
...kadar stići i uteći i na strašnom mjestu postojati


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned apr 05, 2009 10:38 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri feb 04, 2009 11:05 am
Postovi: 456
kriger je napisao/la:

mora da je neka prehlada u pitanju, provjeri to, ne igraj se, zdravlje je zdravlje
provjeri i ovo gore što sam napisao, učini nešto kao da je tvoje poslednje djelo na zemlji, shvatićeš razliku između djelovanja ispunjenog energijom i samovažnosti


Opet nisi uspio skužit, a lijepo sam ti podcrtao. Tebi treba malo više da bi shvatio neke stvari, kako vidim. Razumijem ja o čemu si ti pisao samo nije mi po volji način na koji si to odlučio objavit. Tebe nitko nije pitao kad si ti zadnji put napravio "nešto kao da ti je to poslednji čin na zemlji?" no ti si to svejedno odlučio objavit i podijelit sa svima. Mrrrvicu bahato za jednog besprijekornog ratnika ako mene pitaš. Sasvim razumljivo za običnog čovjeka ni ti pucaš ipak malo više. Ti si mislio da je to nešto nama ostalima važno. A nije. Koga briga? Samo tebe. A znaš kako se to zove?

_________________
"Nagual je osoba koja više nema ništa, prazna je, provodnik beskonačnosti, duh, iluzija"


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 60 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 67 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz