Sada je: sub apr 27, 2024 7:07 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 92 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: pon aug 27, 2007 8:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
Citat:

slika 29. i ovaj objekat na zapadnoj strani je sa mozaikom koji sam imao prilike da vidim, malo, pre 3-4 god. kad su ga konzervirali jer nije bilo para da nastave radove,sad chekaju sredstva za nastavak
slika

slika30. i ovo cheka na bolje dane,ko zna sta sve josh ima tu za iskopati,posle kishe samo iznikne poneki komadic,predmet iz zemlje...
slika



da malo apdejtujem temu,
od proshle godine,stvari su krenule napred,tako da su nadjena sredstva i nastavljeni radovi,i upravo na mestu sa ove slike,koje sam tada naveo kao mesto koje skriva josh puno toga,su nadjeni veoma retki primerci:

Citat:
Sculpture of mythological flier Dedalus presented
Wednesday, 25 July 2007

The latest archaeological finding - the sculpture of mythological flier Dedalus - which was recently excavated at site Plaosnik in Ohrid, was presented before Prime Minister Nikola Gruevski and the media. "The bronze sculpture is probably unique on the Balkans and beyond, because there is no similar one recorded in professional literature. It is believed that it dates from the 2nd century B.C.", said director of the Bureau for Cultural Heritage Protection, archaeologist Pasko Kuzman, adding that the sculpture had an invaluable historic significance for Macedonia.
The Government finances archaeological excavations within project for revival of St. Kliment's University in Ohrid.

slika

kazu da je Dedal i da je ovakvih figurica pronadjeno dosad jedva nekoliko u svetu,ali meni su krila veoma slichna prikazima sa neta kako izgledaju krila drako bica

kasnije su iskopali i ovo:
Citat:
Ohrid Archaeological Site Proves Its Richness - Plaosnik Gifts New Bronze Figures
culture.in 17 Aug 2007



A bronze statuette of a man with bead and a child has been unearthed by archaeologists conducting excavations at Plaosnik in Ohrid. According to initial presumptions, the item dates from the Roman times, around the 2nd and 3rd centuries. The statuette was handed to the Institute for Protection of Monuments of Culture where it is being conserved. A more concrete assessment of the item can be made after conservation, says archaeologist Pasko Kuzman, Director of the Directorate for Protection of Cultural Heritage.
“It cannot be determined whether the child is male of female. If it turns to be female, the artist might have wanted to show Zeus and Ariadne. Or it might be Heracles. We will know details after the statuette is cleaned,” he says.

slika

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 16, 2007 11:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
slika
chuda i zagonetke na ovom mestu se nizu kako se nastavljaju iskopavanja,a bice ih naravno sve vishe...
pre neki dan je otkriven deo mozaika iz otprilike 3veka koji veoma jasno prikazuje HELIKOPTER :!: :!: :!:
slika
preveshcu par rechenica iz novina:

Raskoshni mozaichni podovi iz kasnorimskog carskog perioda su otkriveni u objektu za koji arheolozi smatraju da je hram Dionisa na Plaoshniku.
Pasko Kuzman:
" Mozaici su chudesni,toliko su kompaktni i radjeni skoro pa bez fuge izmedju kamenchica od kojih su sastavljeni.Oblikuju fantastichne pretstave,kakve dosad nismo imali na ovom lokalitetu - neki geometrijski motivi u obliku tvrdjava,neobichno prezentirani motivi flore i faune i sl."
Novootkriveni su razlichiti od mozaika iz ranohrishcanskog perioda,datirani na 5-6v.n.e.(koje ste imali prilike da vidite na prethodnim slikama u ovoj temi)
Za razliku od tih mozaika u episkopskom dvoru,iz vremena kad je Lihnidos(Ohrid) bio episkopski centar,ovi novi mozaici su stariji i pripisuju se rimskom periodu-3 i 4v.n.e.
" Previshe je rano da se govori,mozaici su otkriveni proshle nedelje,ali se moze reci da su iz kasnorimskog perioda,a mozda i iz starije hronoloshke odrednice,jer pripadaju izuzetno kvalitetnom objektu,koji bi mogao da bude hram bogu Dionisu - bozanstvu koje je imalo snazan kult u Lihnidosu" - kaze Kuzman.
:love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 05, 2008 8:52 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto dec 06, 2005 8:06 pm
Postovi: 43
Lokacija: Nis
Po tvojoj preporuci brate Nat uživao sam u divnim slikama sa ovog lokaliteta.Vremeplov ili povjesnica ili istorija što svejedno je jedina je sportska disciplina u kojoj je pobednik onaj koji zadnji stigne na cilj i što dublje kopaš bliži si zvezdama.Možda je i HOMER ovde stvarao svoju ILIJADU ,ODISEJU jer mesto je stvarno inspirativno. Centralno mesto HOMERA je HRAM SUNCA. .Čitanjem HOMEROVIH spisa pažljivo može se svašta zaključiti .Ovo mesto je često koristio i ALEKSADAR od milošte ISANDAR jer stvoreno je za uživanje.Otkriti ga to je u to vreme bila prava sitnica. Samo bez prevelikog zadrzavanja na tim mestima do 20-tak minuta dovoljno je. Nismo mi umogćnosti da primimo tu količinu energije što bi rekli pregorećemo ko sijalica.
A HOMER ti je bio PO MERI BOGOVA pa je nastala ODI-SEJ-A, TROJA, da ja ne mogu bez ovih jezičkih smicalica zarazio me brat Jargi. A motiv SVASTIKE ostavimo za sledeći post..
POZDRAV !!!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 05, 2008 9:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
nat je napisao/la:

slika



Malo bih prokomentirao ove slike, ali primjenit ću metodu spekulacije o simbolici, jer simboli mogu poprimiti beskonačno mnogo značenja.

Na prvoj slici se na podu vidi mnogo VESICA PISCES, oblika koji se jako često koriste u sakralnoj arhitekturi a potječu iz svete geometrije koja kaže da određeni geometrijski oblici mogu prizvati suptilne sile koje simboliziraju u najčišćoj formi. VESICA PISCES je uvijek, a posebno u kršćanskoj tradiciji simbolizirala isprepletanje dvaju polariteta svih vrsta (OPS-OPD, Nebo-Zemlja, muško-žensko, Bog-Boginja) a oblik dobiven kada se prekriže dvije kružnice je ovalni oblik koji podsjeća na maternicu. Ta maternica je točka iz koje se manifestira treći LOGOS ili Sin (solarna božanstva kao Krist, Krišna, Buda, Adonis, Mitra,...) koji je simbol Unije.

slika

slika

Ova druga slike VESICE PISCES (pisces znači riba) je upravo razlog zašto je simbol ribe u kršćanstvu toliko uvažen, jer osim što Pisces u latinskom znači riba (zodijake-Ribe, mi smo od početka kršćanstva u znaku Riba), već i 3.LOGOS gnostika (Krist) kao simbol sliči na ribu.

Još jedan jako dubok simbol je Cvijet Života (toliko kompleksan da bi mi trebao cijeli thread za objašnjenje):

slika

On je definitivno najvažniji geometrijski lik koji sadrži svih Platonovih solida (5 elemenata - tetrahedron (Vatra), oktagon (Zrak), heksagon (Zemlja), ikosahedron (Voda) i dodekahedron (5.element - ether)). U potpunosti odražava Stvaranje u svim njegovim apstraktnim koracima.

Na slici koju je Nat postao se točno vidi Cvijet Života u čijoj sredini je istokračni križ - simbol 4 elementa, 4 sezone u godini i 4 kabalistička svijeta (postoje i druge interpretacije). Isto značenje ima i svastika.

Sve to je na slici. Tu je uzorak isprepletenih linija razno obojanih (jedna crvena, a druga neka nedefinrana) koji jako podsjeća na Hermesov kaduceus (simbol 5 elemenata i dualnosti) . Kladim se da crveno obojani dio predstavlja projicirajuću silu (aktivnu, mušku - Vatra, elektricitet) a druga apsorbirajuću silu (pasivnu, žensku - Voda, magnetizam)

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 05, 2008 9:56 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika

Pauni su u jezidizmu (bliskoistočna sekta mistika, neki čak misle da potječu od asasina) simbol Melekh Tausa (anđeo-paun), demiurga, stvoritelja svjetova. Neki gnostici smatraju pauna simbolom Lucifera (Znanje-Svijetlost) jer u originalnu on ima 12 pera na repu koja su simbol njegove vlasti nad zodijačkim konstelacijama.

Paun je često prikazivan uz Gral ili posudu ili fontanu kao npr.u ranokršćanskoj umjetnosti:

slika

Oltarna pregrada iz sela Osenova kraj Varne u Bugarskoj (antička Trakija)

Mislim da je ovaj paun definitvno simbol za određeni alkemijski proces ili prema nekim kršćanskim interpretacijama, simbolizira besmrtnost.


slika

Ova heksagonalna tijela u gornjem dijelu slike bi mogla implicirati sustav 6+1 ili vladavinu 7 planeta u svemiru, 7 čakri u mikrokozmosu, 7 razina postojanja u makrokozmosu i još mnogo drugih značenja koja povlači broj 7, a to je i oblik koji često susrećemo u Prirodi koja manifestira pomoću simbola i složenih matematičkih algoritama.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; sri mar 05, 2008 11:18 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 05, 2008 10:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika

Ova statua neodoljivo podsjeća na Zelenog Čovjeka iz Rosslyn kapelice u Škotskoj (gradili ju templari). Simbolizirao je Prirodu, a budući da na ovoj slici lije vodu iz usta, to bi moglo također sugerirati simboliku plodne vode kojom Priroda stvara ili vode općenito kao "ženskim" alkemijskim elementom. Obično su velike božice Ištar, Izis, Djevica Marija, Diana poistovjećivane sa elementom vodom.

Izgleda da ova prva dva slova kažu "GN" na latinici što bi moglo imati veze sa riječi GNOSIS ili Znanje, ali to je samo pretpostavka.

Nat, što znače ona dva druga slova na latinici?

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 05, 2008 10:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika

Možda unija polariteta? Po jedna ptica sa svake strane i po jedan jelen sa svake strane. Primjetite da je desna ptica malo tamnije obojana.

Ovo me jako podsjeća na alkemijsku fontanu Mladosti za koju neki kažu da simbolizira Jedinstvo (Kamen Mudraca) jer se sa dvije strane slijeva voda sa gornje platforme u donju. A treća izlazi kao kombinacija voda koje se slijevaju. Dakle, možda je to alkemijska transmutacija Primordijalne vode o kojoj govore rozenkrojceri i renesansni alkemičari.

Rozenkrojceri često prikazuju Fontanu Merkura (božanski ujedinjujući element), gdje iz statue Venere izvire voda (Sveti Graal?).

edit: na koricama knjige (hrv. izdanje) Kemijsko Vjenčanje Kristijana Rozenkrojca pojavljuju dva jelena ispred Božice!

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 08, 2008 3:49 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
tehuti je napisao/la:

Malo bih prokomentirao ove slike, ali primjenit ću metodu spekulacije o simbolici, jer simboli mogu poprimiti beskonačno mnogo značenja.


tehuti, =D>
hvala najlepshe :D
josh na pochetku teme sam zamolio da neko upuceniji prokomentarishe simbole na slikama jer je moje poznavanje prilichno skromno,
nazalost sve dosad chini se da nije bilo dovoljno interesovanja za tako neshto,
mozda je gomila svastika i ostalih " paganskih " i od crkve odbachenih simbola na jednom od najsvetijih mesta sveukupnog hrishcanstva i sveukupnog " slov-enstva" tu mach za osetljive stomake,
ali Istina :love5: je ugledala Sunce :love3:
i povratak u Tamu je ne-moguc
ali se chekanje isplatilo,
uzivam u tvojim komentarima i tumachenjima, =D>
kao shto uzivam i u slikama i kometarima koje stavljash u tvojoj temi o okultnoj simbolici =D>
svaka chast,samo tako nastavi dalje :thumbup: :thumbup:

shto se tiche tvog pitanja u vezi onih slova
izgleda kao da su prva dva slova sa leve strane lika na cirilici G i N,dok su slova sa desne strane nalik slovima W(Omega) i N (na latinici???)
onako laichki,i gledajuci shiru sliku objekta,slike su slikane redom,to je deo poda druge krstionice,lik o kome prichamo je sa leve strane,
u sredini je Fontana Zivota/Mladosti o kojoj si isto komentarisao,dok je sa desne strane slichan lik sa malo drugachijom frizurom i cirilichnim slovima EUFRAT,pa mi je ovo levo asociralo na GANG ,dve svete reke,dve razlichite civilizacije koje je Aleksandar Makedonski spojio
slika
kao shto i sam primecujesh,
na chitavoj lokaciji mesta za inicijaciju/krstionice su najzanimljivija shto se tiche simbola i slichnostima sa ritualima inicijacije raznih shkola misterija isl.(pogotovu bazenchic za inicijaciju prve krstionice)
josh jednom hvala
nat :love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 08, 2008 12:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
nat je napisao/la:
tehuti je napisao/la:

Malo bih prokomentirao ove slike, ali primjenit ću metodu spekulacije o simbolici, jer simboli mogu poprimiti beskonačno mnogo značenja.


tehuti, =D>
hvala najlepshe :D
josh na pochetku teme sam zamolio da neko upuceniji prokomentarishe simbole na slikama jer je moje poznavanje prilichno skromno,
nazalost sve dosad chini se da nije bilo dovoljno interesovanja za tako neshto,
mozda je gomila svastika i ostalih " paganskih " i od crkve odbachenih simbola na jednom od najsvetijih mesta sveukupnog hrishcanstva i sveukupnog " slov-enstva" tu mach za osetljive stomake,
ali Istina :love5: je ugledala Sunce :love3:
i povratak u Tamu je ne-moguc
ali se chekanje isplatilo,
uzivam u tvojim komentarima i tumachenjima, =D>
kao shto uzivam i u slikama i kometarima koje stavljash u tvojoj temi o okultnoj simbolici =D>
svaka chast,samo tako nastavi dalje :thumbup: :thumbup:

shto se tiche tvog pitanja u vezi onih slova
izgleda kao da su prva dva slova sa leve strane lika na cirilici G i N,dok su slova sa desne strane nalik slovima W(Omega) i N (na latinici???)
onako laichki,i gledajuci shiru sliku objekta,slike su slikane redom,to je deo poda druge krstionice,lik o kome prichamo je sa leve strane,
u sredini je Fontana Zivota/Mladosti o kojoj si isto komentarisao,dok je sa desne strane slichan lik sa malo drugachijom frizurom i cirilichnim slovima EUFRAT,pa mi je ovo levo asociralo na GANG ,dve svete reke,dve razlichite civilizacije koje je Aleksandar Makedonski spojio
slika
kao shto i sam primecujesh,
na chitavoj lokaciji mesta za inicijaciju/krstionice su najzanimljivija shto se tiche simbola i slichnostima sa ritualima inicijacije raznih shkola misterija isl.(pogotovu bazenchic za inicijaciju prve krstionice)
josh jednom hvala
nat :love3:


Ako na drugom dijelu Zelenog Čovjeka (temparski simbol koji je obično prikazan kao gargojl koji bljuje vodu kao fontana) riječ o slovima ON, ja bih rekao da je MOGUĆE da to simbolizira Sunce (Ozirisa) jer je riječ ON egipatska mantra za priziv Demiurga ili Sunca. Sjeti se da je riječ SOL-OM-ON sadržana od 3 riječi iz različitih jezika za isto Sunce o kojem govorimo.

Opet hipoteza, prilično divlja. :D

Hvala na komentaru. Uskoro ću staviti još mnogo slika na svoj thread.

Citat:
josh jednom hvala


Nema na čemu.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 08, 2008 1:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Na onoj slici sa paunovima vidi se kako oba pauna konzumiraju sadržaj fontane u sredini.

Kopirat ću ono što sam napisao o simbolizmu pauna iz drugog threada:

Citat:
Dva pauna piju iz Svetog Graala? Paun je inače životinja koja u alkemiji simbolizira fazu alkemičarevog upoznavanje Duše (svijest astralnog tijela). U perzijskoj umjetnosti obično su prikazivana 2 pauna svaki s jedne strane Drva Života. Što je simboliziralo i simbolizira 2 stupa (Stup Milosti i Stup Grubosti u Kabali ili na židovskom Chesed i Geburah) kao polariteta u Stvaranju. Masonski hramovi zato imaju 2 stupa koja su ništa bez trećeg, nevidljivog, iskonskog Srednjeg Stupa koji je centralna Os (Axis Mundi) Stvaranja jer je neutralnog polariteta. Srednji Stup je Sveti Graal, Alkemijsko Vjenčanje, Nirvana, Samahi, Satori itd...

Nadalje, paun je zbog svojog repa koji podsjeća na zrake Sunca, ustvari falični simbol. Poznato je da paun na repu ima sve boje vidljivog spektra (oktavu). Njegov rep je prikaz svjesne alkemijske transmutacije čovjekovih ega u Kamen Mudraca (prema Jungu)

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; sub mar 08, 2008 3:36 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 08, 2008 2:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
nat, tehuti, stvarno ste obogatili ovu temu, uzivam dok je citam :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 08, 2008 3:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Arbitrium Liberum je napisao/la:
nat, tehuti, stvarno ste obogatili ovu temu, uzivam dok je citam :D


Pokušao sam biti što više objektivan, jer "dekorativni" elementi koje često vidimo po starijim zgradama, crkvama i ostalim zgradama, uopće ne moraju biti samo čista dekoracija. Neki su sa svrhom postavljeni kao npr. pentagram na ranokršćanskoj krstionici iz Šibenika:

slika


slika

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 92 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 33 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz