Sada je: čet mar 28, 2024 4:55 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Asasini
PostPostano: uto jul 15, 2014 11:18 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 04, 2013 5:04 pm
Postovi: 171
Lokacija: Void
Tajno drustvo Asasina (pod tim nama znanim imenom) je nastalo u Siriji a njegovi su korijeni zapravo sa obala Kaspijskog mora.

Ono sto odlikovalo clanove je beskompromisnost,beskrajna poslusnost vodji (Stari ili Starac iz planine),surovost itd itd... mada je po mom licnom misljenju bar 30 - 40% toga pretjerivanje.

Ono sto je sigurno tacno da su tijekom krstaskih ratova dosli u dodir sa vitezovima Templarima i da su skupa s njima bili u nekoj vrsti saveza protiv Sunita (najvece i najmocnije frakcije u muslimana) a oni su sami pripadali Izmailitima (koji su Siiti).

Prica o Asasinima je danas jako popularna (dakako i uz mnoge neistine koje im se pripisuju) pa sam par puta naletio na historijske romane od kojih jedan u srediste price postavlja Aasasine a poznata je i mozda najpopularnija danas video igrica Assasin's Creed.

_________________
Four eyes as two in one the forward circular view that never ends

An orbital voyage throughout the endless sphere of all

Where time is lost and everything transcends


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Asasini
PostPostano: sri jul 16, 2014 2:56 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
ebtehal, propratio sam ti par postova i iz iskustva ti kazem da ovakve teme nece zazivjeti. Ne zbog tematike, posto je forum slobodan, i svatko ima pravo istraživanja sta god hoce, nego kvalitete objave. Savjetujem da kad vec otvaras teme, pobrines se o sadržaju iste, C/P, prijepis, prijevod, linkovi, nebitno; ali da postoji izvor informacija.

Ovaj tvoj način je više ubacivanje bube u uho; naravno negdje je to korisna alatka podučavanja, ali više je manipulacijska alatka ops polariteta. Ako želiš info, naravno pitaj, a ne dati oskudne podatke pa ocekivat razvoj diskusije.
Bar ovdje ne funkcioniramo na takav način.

Po odabiru tema i postovima, vidim da si na početku i dosta mlad; još ne znas za sta bi se ufatio a u rukama držiš hrpu ne složenih informacija; pa se ljudi najčešće hvataju tako ti nekih opipljivih tema, povjesnih, mističnih, religioznih, zavjera i sl. I sve je to ok i to je sve put; ali da sto prije skratis brljanje po najčešće nebitnim informacijama i pojavama koje neces moci poslozit u veci koncept, savjetujem da lagano krenes sa citanjem Kasiopejaca, Ra, Plejade jer to je po mojoj procjeni iduca razina literature.
I zapamti, čitanjem ces samo stjeći nove uvide i načine gledanja iste pojave, ali ako oces da nesto zazivi, trebat ces to iskusit i prozivjet. jer takav je put spoznaje.
Puno srece zelim. btw za par godina ukoliko napredovo,gledat ces na emperor kao smece od muzike.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Asasini
PostPostano: sri jul 16, 2014 6:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 04, 2013 5:04 pm
Postovi: 171
Lokacija: Void
Uf pa ja ponekad vidim izvore informacija i linkove od pojedinih a pogotovo one kilometarske copy/paste komentare...ma kakvi,pa sve sami strucnjaci.

Radi se o tome da ja nisam strucnjak niti zelim to biti (sto nisi upratio) zato i postavljam proste teme kojih nema od prije. Mene dubina svega toga ne zanima (ni Kasiopejci) nego upravo ono prosto sto bih mogao najlaksim i najblizim putem objasniti nekog ko nikad nije i cuo za to.
Mene vise zanima rostilj i piva od toga ako ces iskreno.

A taj tvoj C / P je najvece sranje koje ljudi mogu raditi na forumu upravo iz razloga koje sam naveo u prethodnoj recenici jer tu jasno stoji tvoje ime (nick) a ispod je mjesto za komentar a komentar bi oznacavao koje je to misljenje od ovog cije je ime iznad a NE NEKI COPY/ PASTE koji moze biti bilo ciji.Pa onda stavi da se zoves David Icke pa kopiraj i pejstaj do sutra ak hoces sve ono sto je on objavio. I cije to misljenje odrazava taj komentar?
Odgovor:NICIJE!

Forum je otvoren za svakakva misljenja i zato se i zove forum a komentari na njemu trebaju da lice na moje jer su objektivni,iskreni i prosto pisani.Ali vidim i ja da to nije ovdje slucaj bas uvijek ali et...lajf s gou on.

Pozdrav i za tebe i puno srece takodjer a za Emperor si se zajebao/la :)

_________________
Four eyes as two in one the forward circular view that never ends

An orbital voyage throughout the endless sphere of all

Where time is lost and everything transcends


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Asasini
PostPostano: sri jul 16, 2014 6:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
hehehe :D


naime, mislim da si propustio poantu.
C/P ne sluzi da ti ispadnes faca ili strucnjak, C/P, link, izvor sluzi nama da se upoznamo dublje s temom ukoliko ti vec nisi spreman da nas upoznas s istom vlastitim pisanjem.
Nemora bit stručan, ni potpuno točan; moze biti vise izvora; a cilj je sharanje informacije a mi cemo sami za sebe izvuc zaključke sa ili bez tvog komentara, koji je poželjan kao autora teme.

Prirodnost komentara je pozitivna stvar, i da cp i link su manje vrijednosti od doživljenog originala; ali isto tako lakše je cp raditi nego odgovarati kompletnom stranicom za koju mi treba sat vremena da ispisem a mogu uradit cp koji ce sadrzavati isto to ili dobar dio, tako da nema uopce potrebe da se veze bilo kakav misaoni proces dali neko CePea ili piše iz glave.

Slazem se za forum. Ali cilj ovog foruma je djeljenje informacija, pomaganje, kalibracija percepcije tako da post nije zadan cp formom, tvojom, mojom, link formom; nego su pozeljne karakteristike iskrene, točne informacije, sto vece efektivne sirine, potkrjepljene dokazom ako je moguce i svim onim karakteristikama koje ce omogućiti lakše proučavanje.

Nemam ništa protiv tvog načina, čak dapače, mislim da je zanimljiv; ali problem je sasvim druge prirode; a taj je da nisi rekao ama baš ništa.
Ako oces slobodno tumačenje tvog posta kako ga ja vidim:

Bio jednom nekad u srednjem vjeku jedan klan sekta asasini na bliskom istoku, bili su pravo zajebani i imali su doticaj s drugim sektama.

E sad ti meni reci, kolika je vrijednost ove i tvoje informacije?
Bila baba čobanica na Durmitoru čuvala ovce i često je pričala sa drugim babama iz susjednog sela.


Samo hocu da kazem, ako vec otvaramo nepoznatu temu, ajmo bit toliko ponizni i priskrbit dovoljno informacija da tema bude poučna, da se nešto može naučit.

Ako je vrijednost teme čisto nominalna, tj da se zapiša područje; mozemo u beskonačnost otvarat teme tipa Komet H270Nx3 vidljiv je Hubbleom sa sjeverne hemisfere u zvježđu oriona. Nezna se ništa o njemu osim da ga je uočio astronom X Y osamdesetih godina prošlog stoljeca.
Brate nije ovo wikipedia.

Pozdravljam tvoju zelju za otkrivanjem novih stvari, ali hajmo malo mislit i o drugima.

btw nije ovo kritika ili sl; samo skrećem pozornost, a u buducnosti ti nemože škodit, samo pomoći :D

sto se tice emperora, javi se za 5 godina :D :D s višim frekvencijama mjenjaju se afiniteti u okruzenju, hrani, muzici itd.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Asasini
PostPostano: sri jul 16, 2014 9:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 28, 2009 5:56 pm
Postovi: 530
Samo ti pokreci teme, ima ko ce ti zabraniti/dozvoliti iste. Koga zanima nek cita, koga ne zanima nek ne cita.Ja sam procitala prvi post, ostale letimicno, jer me tema ne zanima, ali nekoga sgurno hoce.

_________________
"Putujem da upoznam sebe"-Zuko Džumhur


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Asasini
PostPostano: sri sep 17, 2014 10:47 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 02, 2007 6:51 pm
Postovi: 67
Ova tvoja prica o Assassinima, Ebtehal, me podsjeti na skorije dogadjaje u Siriji.

Iz tih prica o tome kako su bili surovi mnogo me podsjecanu na ISIS i na njihovu fanaticnost.

Da li su Asasini bili fanaticno religiozni? S obzirom da kazes da su pripadali Shia frakciji, onda pretpostavljam da nije bilo dzihadizma u modernom smislu?

Ovo mi izgleda kao zanimljiva tema za diskusiju...

_________________
The howling winds blow
On this moonlit night
Eyes locked in fear
With a dark embrace
The bitter cold winds
Freeze the tears that fall
Hands held in grace
As we take the final step


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Asasini
PostPostano: sub sep 27, 2014 10:26 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 04, 2013 5:04 pm
Postovi: 171
Lokacija: Void
Da, vid stvarno zanimljive paralele.

Sto se tiče džihada,nema veze da li pripadaš šiitskom i sunitskom redu. Shvaćanje džihada je i kod jednih i drugih isto. Razlike između 2 reda nisu te prirode nego više političke (spor je nastao oko toga ko je trebao nalslijediti poslanika i odatle ova podijela).

Hoću ti reći i volio bih da znaš da ovdje nema džihada niti ga je bilo u zadnjih 20 godina što smo gledali na televiziji.Pripadnik sam islamske vjere pa ti to mogu garantno tvrditi.

Npr.gledao sam snimak gdje pripadnik ISIS-a prvo ispituje neke zarobljenike kojem redu pripadaju gdje su odgvorili da su suniti a zatim ih pita kako se klanja (pa zatim ide u detalje) i kada su oni pogrešno odgovorili ovaj ih je ubio sve trojicu iz kalašnjikova.E vidiš to nikako po islamu ne može ići jer je dovoljno što su oni izgovorili "šehadet" na početku i sa tim su spašeni. Sad kad bi mogli ustanoviti islamski sud,tog vojnika bi prvog osudili.

Najvažniji džihad kod čovjeka je džihad sa samim sobom,gdje čovjek mora pobjediti ono loše u sebi.Ja mislim da postoje stepeni ali takva vrsta džihada je na prvom stepenu.I to niko ne spominje.

Ali da se vratim na ISIL i asasine i hoću da kažem da upravo ovakvim obmanjivanjem,tajanstvenošću i bezobzirnošći...da ih veže mnogo mnogo zajedničkih stvari.
Dakle,danasnji ISIS je sunitski a nekadasnji Asasini su siitski.

I stvarno si to dobro primjetio :)

_________________
Four eyes as two in one the forward circular view that never ends

An orbital voyage throughout the endless sphere of all

Where time is lost and everything transcends


Zadnja izmjena: Ebtehal; čet dec 03, 2015 11:59 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Asasini
PostPostano: sub sep 27, 2014 4:27 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 09, 2012 2:34 am
Postovi: 788
Last December je napisao/la:
Ova tvoja prica o Assassinima, Ebtehal, me podsjeti na skorije dogadjaje u Siriji.

Iz tih prica o tome kako su bili surovi mnogo me podsjecanu na ISIS i na njihovu fanaticnost.

Da li su Asasini bili fanaticno religiozni? S obzirom da kazes da su pripadali Shia frakciji, onda pretpostavljam da nije bilo dzihadizma u modernom smislu?

Ovo mi izgleda kao zanimljiva tema za diskusiju...
Ovisi kako gledaš jer bi se onda isto moglo poantirati i prilikom spominjanja templarâ i jezuitâ.
Sličnosti uopće ne postoje jer su prijespomenuti daleko obrazovaniji i humaniji od današnjih fanatika sunitskih ili šiitskih.
:angel4:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz