Sada je: sub apr 20, 2024 11:51 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 481 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 25  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: uto dec 09, 2008 11:47 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
U Sarajevu sam odslužio vojni rok ( još u prošloj JNA ) i najbolje su mi se dojmili ćevapi sa kajmakom, pa onda slatko zadovoljstvo - baklave!!!

Mljaaaaaac!

U Visokom je to vjerojatno "ista kuhinja", pa... uz razgledavanje piramide - dosta se ogladni...

Neznam da li su u National Geographicu priznali ćevape kao neosporivi dokaz da u Bosni postoje jako fina jela... :?: #-o

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri dec 10, 2008 10:21 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
Jack987 je napisao/la:
Neznam da li su u National Geographicu priznali ćevape kao neosporivi dokaz da u Bosni postoje jako fina jela... :?: #-o


widis, meni netriba "nacionalna geografija" da mi kaze da je krumpirusa neosporiw dokaz odilicnih jela koja potjecu jos od antickih bosanaca :mrgreen:

btw jack, nije waljda da cu ja morati dati owaj znak - i to nikome nego adminu owog sajta -> :offtopic:

shala mala, a da otworimo temu wrhunska jela pod "ostalo"? :mrgreen: :blob:

kad smo wec kod sarajewa -> http://www.youtube.com/watch?v=90eds7CNi4Y =D>

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet dec 11, 2008 12:37 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Hehe... da... no, evo da se vratimo na temu. Dobio sam baš mail od Osmanagića:

Citat:
Ruski akademik, prof.dr. Oleg Khavroshkin, završio je obimnu naučnu analizu egipatskih piramida na lokacijama u Meidunu, Sakari i Gizi. U njoj je, putem terenskih istraživanja sa svojim naucnim timom, dokazao da su geofizičke i geokemijske karakteristike egipatskih kamenih piramida različite u odnosu na karakteristike prirodnih, geoloških struktura. Eksperimentalnim putem je utvrdio vrijednosti seizmičkih valova, te geofizičkih polja koja se stvaraju oko piramide.

Ovaj ugledni član Ruske akademije prirodnih nauka je učestvovao na Prvoj međunarodnoj naučnoj konferenciji o Bosanskoj dolini piramida koja je održana između 25-30. augusta 2008. Na Konferenciji je dr. Khavroshkin komparativnom metodom dokazao da su karakteristike bosanskih i egipatskih piramida identične i da se kao takve razlikuju od prirodnih, geoloških formacija.

Na ovaj način je putem geofizike i nedestruktivnih metoda dobijen još jedan važan dokaz da su bosanske piramide vještačke strukture.

Dr. Khavroshkin je svojevremeno učestvovao u ruskom kosmičkom programu "Apolon" i autor je brojnih knjiga, istraživačkih radova i naučnih referata na međunarodnim konferencijama. U pripremi je njegova opširnija studija o bosanskim piramidama koja će ući u Zbornik radova ICBP Konferencije.

Naučni rad dr. Khavroshkina o geofizičkim i geokemijskim poljima egipatskih piramida:
http://www.piramidasunca.org/mail/link. ... BkZg%3D%3D

Naučni rad dr. Khavroshkina o komparaciji seizmičkih polja i signala egipatskih i bosanskih piramida:
http://www.piramidasunca.org/mail/link. ... NbMV0uZG9j




:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 16, 2008 8:48 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 14, 2008 5:26 pm
Postovi: 67
Vau. Izgleda da su tamo stvarno počeli istraživanja za ozbač. Baš me zanima kako će to sve ispasti. I ako to zaista je piramida, sumnjam da je jedina.

Btw, može li mi netko reći mail od Osmanagića? Imam pitanje i pohvalu za jednu njegovu knjigu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 16, 2008 11:07 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Probaj na ovu:

info@piramidasunca.ba

Neznam da li to on otvara, ali naglasi da je za njega, pa će vjerojatno i doći do njega...

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 29, 2008 10:27 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
PRONAĐENA JOŠ JEDNA KAMENA KUGLA U BOSNI

U središnjoj Bosni, 18 km daleko od centra Općine Kakanj, u mjestu Brnjic, pronađena je još jedna kamena kugla. Prečnik joj je veći od jednog metra i pravilnog je sferičnog oblika. Građena je od pješčara i homogene je i čvrste strukture.

Na teritoriji Bosne i Hercegovine Fondacija „Arheološki park: Bosanska piramida Sunca" je dosad registrirala preko dvadeset lokacija s misterioznim prahistorijskim fenomenom kamenih kugli. Kamene kugle su građene od tri vrste materijala: od pješčara, granita i vulkanskog kamena. Najveća je težine blizu 15 tona u selu Slatina kod Banja Luke. Osam granitnih kugli je locirano u Teočaku kod Tuzle, a pojedinačne kugle se nalaze kod Vareša, Kaknja, Žepča, Srebrenika, Konjica, Trna, Mostara, Sanskog Mosta... Najveće nalazište je u Dubokom potoku kod Zavidovića s preko 40 pravilnih kamenih kugli. Fondacija je na toj lokaciji 2006. otvorila „Arheološki park: Bosanske kamene kugle" koji je postao turistička atrakcija.

Pored BiH, kamene kugle su pronađene i u južnoj Kostariki (od granodiorita i kokine, vrste pješčara), zapadnom Meksiku (vulkanskog porijekla), Uskršnjim otocima (vulkanske kugle), središnjoj Srbiji i nekoliko drugih lokacija.

Najnovije bosansko nalazište je udaljeno 1 km od sela Brnjic, a otkrila su ga djeca. Na površini je virio vrh kamene kugle koji je otkopan i ukazala se pravilna kamena sfera. Djeca su, preko predsjednika Mjesne zajednice Adema Gačića i dipl.ing.maš. Delić Huse pozvala predstavnike Fondacije u posjetu lokaciji.

Tim Fondacije u sastavu Ahmed Bosnić (predsjednik Upravnog odbora), Semir Osmanagić (osnivač), Zajim Ahmetspahić (izvršni direktor), Amila Omersoftić (član UO), Muhamed Pašić (šef istraživačkog tima) i drugi obišli su lokalitet u društvu preko stotinu mještana. Na užoj lokaciji postoji starije tursko groblje, nekoliko stećaka i crkva građena prije dolaska Otomanske imperije što govori o kontinuiranoj naseljenosti ovog dijela BiH.

Profesor Pašić je uzeo nekoliko uzoraka kamene kugle te okolnog stjenskog materijala za analizu na Institutu „Kemal Kapetanović" Univerziteta u Zenici.

Ovo je još jedna potvrda da je središnji dio BiH arheološka senzacija u svjetskim razmjerama i zaslužuje daljnje istraživanje.

slika

slika

slika

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri dec 31, 2008 5:23 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
PRVI REZULTATI ANALIZE KAMENIH KUGLI IZ ZAVIDOVIĆA

Na arheološkom lokalitetu Duboki potok, tri km od Zavidovića, u središnjoj Bosni i Hercegovini, na dužini potoka od 120 m nalazi se preko osamdeset kamenih kugli ili njihovih dijelova. Kamene kugle su pravilne geometrije prečnika od 60 cm pa do 200 cm.

U septembru 2006., Fondacija „Arheološki park: Bosanska piramida Sunca" je ovdje svečano otvorila Arheološki park: Bosanske kamene kugle kao turističku destinaciju koju je u protekle dvije godine posjetilo nekoliko hiljada turista i istraživača iz više zemalja.

U oktobru 2008. stručni tim Fondacije s istraživačem iz područja kemije, strukture i osobina materijala prof.dr. Muhamedom Pašićem na čelu je uzeo uzorke kamenih kugli. Obrada i priprema uzoraka kao i ispitivanja obavljena su u Institutu "Kemal Kapetanović" Univerziteta u Zenici.

Kompletna analiza je objavljena na službenoj web stranici Fondacije www.piramidasunca.ba. Zaključci ispitivanja su slijedeći:

Materijal od kojeg su građene kamene kugle je visokih mehaničkih čvrstoća. Rezultati pritisne čvrstoće (fp1= 120 - 190 Mpa) odgovaraju pješčarima u BiH.

Ispitivanje materijala kamenih kugli na tvrdoću pokazuju da su kamene kugle superiornije (122°Br) čak i u odnosu na izuzetno tvrde betonske kamene blokove s Bosanske piramide Sunca u Visokom.

Rezultati ispitivanja volumne mase i gustine na odlomljenim dijelovima kamenih kugli se ne razikuju od prirodnog stijenskog materijala (2,6 kg/dm3 i 2,7 g/cm3 ).

Međutim, rezultati hemijske analize su pokazali bitnu razliku između prirodnog stijenskog materijala i kamenih kugli. Naime, sadržaj dijela elemenata (MgO, Fe2O3, Al2O3, TiO2, Na2O i K2O) je približno ujednačen od kugle do kugle i gotovo je identičan prirodnim stjenama. Razlika je u količini silicijevog dioksida kojeg je više u prirodnim stijenama. S druge strane, kamene kugle sadrže karbonate i mangan koji potpuno izostaju kod prirodnih stijena. Poznato je da su karbonati korišteni kao vezivna masa u građevinskoj industriji. Element mangan se danas koristi kao aditiv za poboljšanje tvrdoće i mehaničkih karakteristika.

Površina kamenih kugli je uglačana i polirana. Kamene kugle imaju idealnu geometriju oblika pravilne sfere.

Čini se da su drevni majstori oblikovali perfektne kamene kugle koristeći prirodne materijale dodajući im aditive koji imaju vezivna svojstva. Nakon konstrukcije kamenih kugli površinu bi posebno uglačali i polirali.

Dodatne analize geofizičkih i geohemijskih polja te mikrostrukture kamenih kugli iz Zavidovića se obavljaju na Schmidt institutu Ruske akademije nauka iz Moskve.

Fondacija nastavlja s otkrivanjem, katalogiziranjem i analizom kamenih kugli s teritorije BiH i šire.

slika

slika

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jan 26, 2009 10:06 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
NAUČNA ANALIZA BLOKOVA S BOSANSKE PIRAMIDE SUNCA POTVRDILA DA JE RIJEČ O VJEŠTAČKOM BETONU

Fondacija „Arheološki park: Bosanska piramida Sunca" je u procesu analize uzoraka uzetih s nekoliko arheoloških lokacija Bosanske doline piramida. Uzorci će se naći na nekoliko vodećih instituta u Evropi i Americi.

Prvi rezultati laboratorijskih ispitivanja su došli s Instituta „Kemal Kapetanović" Univerziteta u Zenici. Profesor Muhamed Pašić zaključuje da su graditelji bosanskih piramida „proizvodili vještačke građevinske materijale i ugrađivali ih u građevine različitih arhitektonskih formi. Za ovaj materijal koristili su različite granulacije šljunka koji je u to vrijeme bio u izobilju na raspolaganju. Kao vezivo su poznavali osobine prirodnih materijala, osobito gline, njihovu plastičnost, higroskopnost i da slabo pečena glina zdrobljena s vodom posjeduje vezujuća svojstva. Druga vrsta vezivnog materijala koji su koristili graditelji da bi povezali zrna šljunka bio je hidrat kreča. Poznavali su proizvodnju kalcitnog i dolomitnog kreča. Dokaz je da su u strukturi šljunkovitog konglomerata Bosanske piramide Sunca otkriveni odvojeni kristali (srasline) CaCO3 i MgCO3."

Masovni građevinski materijal graditelja drevnih kultura bio je šljunkoviti konglomerat. Spravljan je na licu mjesta u kašastom stanju. Konstituenti kaše su šljunak, vezivo i voda, a nakon spravljanja kaša (žbuka ili svježi beton) je izljevana na ploče pješčara na Bosanskoj piramidi Sunca,

Ova šljunkovita tvorevina podsjeća izgledom na današnji cementni beton od agregata šljunka. Po strukturi, masivnoj teksturi i pritisnim čvrstoćama (iznad 100 MPa) daleko prevazilazi čvrstoću današnjeg cementnog betona. Takav se beton ne proizvodi u BiH, nego samo u nekoliko najrazvijenijih zemalja, radi specijalnih zahtjeva.

Tokom 2009., Fondacija će obavještavati javnost o rezultatima analiza iz drugih svjetskih laboratorija, a ovom prilikom se posebno zahvaljuje profesoru Muhamedu Pašiću i Institutu „Kemal Kapetanović" na njihovom volonterskom doprinosu projektu.

Kompletnu analizu možete pročitati na www.piramidasunca.ba
slika

Fotografija 1: Betonski blokovi na sjevernoj strani Bosanske piramide Sunca -potvrđen vjesštački karakter piramide!

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet feb 26, 2009 10:36 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 23, 2008 8:46 pm
Postovi: 242
Lokacija: zagreb
...U naredna tri mjeseca predstoje gostovanja u Budimpešti (27-28.02.), Aleksandriji (16.03), Mostaru (24.03.), Skopju, Bitoli i Ohridu (27-29.03.), Dubrovniku (3.04.), zatim otvaranje arheološke sezone u Visokom (18.04.) te predavanja u Moskvi (7-9.05.) i Zagrebu (21-22.05.)....

je za tri mjeseca al jel zna netko gdje u Zg će biti predavanje, na stranicama piramida nisam primjetio lokejšn


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 10, 2009 10:10 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 23, 2008 8:46 pm
Postovi: 242
Lokacija: zagreb
Predavanje u Zagrebu:
Europski dom u petak 21.05.2009. u 20 sati. Dodatne informacije ce biti i na web stranici.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto apr 14, 2009 8:01 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 4:35 am
Postovi: 193
Lokacija: tampa bay
http://www.youtube.com/watch?v=gbMWp5ymbHg

ovakva ista muzika je bila prisutna u snu kad sam sanjo da mi ih mama pokazuje u krivaji haha,kraj rijeke je njena mama zivjela odma uz veliko imanje a krivaja je malo mjesto kod zavidovica...Cdan je to san bio iz nigdje drugo nego brooklyna :) isto kraj vode odma preko puta menhetena ...zaniljivo i divlje mjesto taj ny-ali bio sam s curom tu mojom taurinkom medenom :) ja se nadjoh u po lucidnog sna sa starom i smije se zena pokazuje mi te kugle kao vidi ovo su tvoji preci izgradili... sve sija i bas obojeno tom muzikom sa videa nekako...medjutim ja poojmaaa nemamm kasnije.ni kakve kugle ni sto bas gdje je mama rodjena...al ok,dodjem kuci i na google earthu nadjem slucajno :)ono,nostalgija me vukla da se podsjetim te ceste koja vodi do nane...pa pravac sa jukatana u krivaju i vidim te kugle kao link da otvorim bas na toj cesti negdje...otvorim i imam sta vidit bokte...a nedavno sam tek i procito tekst koji objasnjava sve upravo na ovom forumu-tu je negdje- :) tako da sve dalje sto imam da kazem je:2012?

this shit is happening now :)

_________________
Fed with the tongues of Apocalypse
That galloped down,disordered worlds behind


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned maj 17, 2009 10:50 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
SWELIM GOVEDARICI: "VI STE AROGANTNI I NEMATE NAUČNIH KVALIFIKACIJA DA GOVORITE O PIRAMIDAMA!"

slika
Fotografija: Egiptolog dr. Nabil Swelim, predsjednik Prve međunarodne naučne konferencije o Bosanskoj dolini piramida

Ugledni egiptolog, trostruki doktor arheoloških nauka, pronalazač četiri piramide u Egiptu i predsjednik Prve međunarodne konferencije o Bosanskoj dolini piramida dr. Nabil Swelim reagirao je na intervju dr. Blagoja Govedarice u sarajevskom dnevnom listu "Oslobođenju" te na izjavu službe Akademije nauka BiH.

Podsjećamo, predavač na Institutu za prahistoriju u Heidelbergu dr. Blagoje Govedarica je u aprilu 2009. napisao za „Oslobođenje" da se „čudi da je nekoliko egipatskih naučnika iznijelo mišljenje da na području Visokog ipak ima piramida", da je „Osmanagić preveslao egipatske naučnike", da su se „Egipćani nasukali", da oni „ne poznaju bosansku arheologiju' te da su se „egipatski stručnjaci u projekt uključili da doprinesu razvoju turističke privrede njima simpatične zemlje". Akademija nauka i umjetnosti BiH je zatim objavila da je dr. Govedarica „najeminentniji prahistoričar Evrope".

slika
Fotografija: Arheolog dr. Blagoje Govedarica

Za razliku od dr. Blagoja Govedarice koji nikada nije istraživao Bosansku dolinu piramida niti ima objavljenih naučnih referenci o piramidama, dr. Nabil Swelim je nakon provedenog istraživanja u Visokom napisao opsežan arheološki izvještaj te važi za jednog od najuglednijih istraživača piramida u svijetu.

U pismu dr. Govedarici dr. Swelim ističe: „Prema Institutu za prahistoriju iz Heidelberga vi ste privatni docent, a prema Akademiji nauka i umjetnosti BiH ste najeminentniji prahistoričar Evrope. Poznajem Vaše pretpostavljene u Heidelbergu i oni se odlikuju naučnom kompetencijom i skromnošću. Za Vas mogu reči da nemate naučnih kvalifikacija da govorite o piramidama. Ništa u Vašoj biografiji i skromnoj bibliografiji nema što bi moglo upućivati na to."

U nastavku pisma dr. Swelim objašnjava dr. Govedarici karakteristike piramida: subjektivne (geometrija, stabilnost, orijentacija, koncepti, lokalna scenarija: Meksiko, Kina, Bosna) i objektivne (geologija, arheologija i arhitektura). Dr. Swelim tvrdi da su ove karakteristike prisutne u slučaju piramidalnih uzvišenja u Visokom. Pri tome ističe: „Gospodine Govedarica, Vi pokušavate diskreditirati pronalazača piramida u Visokom. Za poređenje: gdje su danas oni koji su diskreditirali Galilea i Šlimana? Vas podržavaju djeca i blogeri koji mene vrijeđaju. Zapamtite: vi se petljate u nešto što prevazilazi Vaše mogućnosti."

Dr. Swelim poručuje dr. Govedarici da je arogantna osoba koja je uznemirena zbog otkrića piramidalnih uzvišenja u Visokom. Konstatuje da ga je dr. Govedarica vrijeđao u više navrata i odbijao da se na naučan i argumentiran način konfrontira s njim.

U zaključku dr. Swelim zamjera dr. Govedarici što proziva i svrstava druge naučnike na osnovu njihove nacionalnosti. „Ja sam jako ponosan što sam naučnik iz Egipta. Ja istražujem piramide širom svijeta i nisam volontirao u Visokom da promoviram turizam.

Vi, profesore Govedarica, nemate naučne kvalifikacije za nauku o piramidama, niti možete suditi o piramidalnim uzvišenjima u Visokom", kategoričan je ugledni profesor Nabil Swelim.

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon maj 25, 2009 11:19 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet aug 31, 2006 5:14 pm
Postovi: 37
Nije li malo blesavo ,da se već par godina ljudi ,stojeći na piramidi ,prepucavaju oko nebuloze :"ima li je ,ili nema" ......

Gdje je Semir i zašto šuti ..... ???? Pa zar će mo još par godina slušat prepucavanja pro i kontra raznih "stručnjaka"

Piramide ima i ajmo dalje .... Semire što si zapravo otkrio , dokle si stigao sa svojim istraživanjima ,nevezano za arheologe?

Ne mogu vjerovat da je Semir zadovoljan samo zaradom od posjete turista i da ga ni samog više ne zanimaju stvarna istraživanja :shock: :shock: pa će ih eventualno zadržat za sebe ,da ne uplaši turiste :evil:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bosanske piramide
PostPostano: sub jul 25, 2009 1:00 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 14, 2008 5:26 pm
Postovi: 67
Da, da. Oni je zapravo grade, ne iskapaju!
Nego, zabilježi se na njihovoj stranici za newsmail, često nešto novo se otkrije kao,
ali nikakav značajan pomak.
Volio bi tamo otići, nije ni jako daleko.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bosanske piramide
PostPostano: sub jul 25, 2009 6:24 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 4:35 am
Postovi: 193
Lokacija: tampa bay
http://www.youtube.com/watch?v=hBxe9dvt ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=88z_0lh3 ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=bUSmiTlA ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=o794Aw0G ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=S2NQ3Pkp ... re=related

ovja govor je valjda bio nedavno u engleskoj,maloprije nadjoh ...vrijedi pogledati ,semir ga drzi naravno. (bez sesira) :)

_________________
Fed with the tongues of Apocalypse
That galloped down,disordered worlds behind


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bosanske piramide
PostPostano: sri sep 09, 2009 1:47 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
DOGMA O PIRAMIDAMA SE RUŠI – SEMIR OSMANAGIĆ U ZAGREBU

U Zagreb dolazi autor i istraživač Semir Osmanagić da održi predavanje u okviru „2. Eko-Festivala Zagreb!".

Agilni istraživač piramida prezentirat će ekskluzivne fotografije piramida s putovanja na Mauricijus i Kanare te u Honduras, Peru, Meksiko, Boliviju, Egipat, Kinu i druge zemlje. Na kakve je reakcije vladinih institucija Osmanagić naišao po objavljivanju izvještaja na Mauricijusu, Tenerifama i u Kini?

Kako je otpočeo medijski bojkot projekta istraživanja bosanskih piramida diktiran iz New Yorka i Associated Pressa?

Zašto su se najprominentniji svjetski egiptolog dr. Zahi Hawass, predsjednik Asocijacije europskih arheologa dr. Anthony Harding i vodeći bh. arheolog dr. Enver Imamović udružili u zaustavljanju projekta istraživanja piramida u BiH?

Semir Osmanagić prisutne će upoznati s iznenađujućim rezultatima radiokarbonskih analiza uzoraka iz prahistorijskog podzemnog kompleksa tunelskih prolaza i prostorija ispod Bosanske doline piramida. Šta je vodeći svjetski stručnjak za materijale kojim su se gradile piramide dr. Joseph Davidovits iz Francuske poručio Osmanagiću nakon što je testirao uzorke kamenih blokova s Bosanske piramide Sunca i tumulusa iz Vratnice?

Osmanagić je jedini stručnjak sa Balkana o kome konstantno pišu svjetski mediji: udarna vijest CNN-a (2006), tridesetominutni dokumentarac na najgledanijoj američkoj TV stanici ABC (2007), glavna vijest na britanskom BBC-u (2008), dvadesetominutni dokumentarni film na najgledanijem svjetskom znanstveno-popularnom kanalu National Geographic Channelu (2009). Jedini je predavač sa ovih prostora koji je održao predavanje u čuvenoj Aleksandrijskoj biblioteci. Zbog otkrića piramida u BiH, Osmanagić (www.semirosmanagic.com) je primljen u članstvo Ruske akademije prirodnih znanosti i ugledno Aleksandrijsko društvo arheologa.

Predavanje će biti održano u subotu, 12.09. 2009. u 20 sati u dvorani „Jedinstvo" (Klub „Močvara"), Ulica Trnjanski nasip b.b., Zagreb.

Za dvosatno putovanje u doba graditelja piramida i magiju arheologije organizator ne naplaćuje ulaz.

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bosanske piramide
PostPostano: sri sep 09, 2009 3:02 pm 
Offline
isključen/a

Pridružen/a: pon dec 15, 2008 12:52 pm
Postovi: 278
Jack987, nisam navijač niti sam skeptik ali mislim da pričati o piramidi i piramidalnom obliku je ipak nešto različito. Kada se govori o piramidi većinom se misli na oblik velike piramide u Gizi, a u Bosni je ipak nešto sasvim drugo iako su građevine piramidalnog oblika. Jesi li primjetio Jack da nema informacija; odakle, kako, ko i još mnogo štošta. Mora se biti oprezan u prihvaćanju Semirovih iskaza, jer je njemu u interesu da to isforsira, kako zbog bosanske politike, tako i zbog vlastitog kredibiliteta. Ti si svjestan da nije problem nekoga i potkupiti da kaže nešto pozitivno u vezi bosanskih piramidalnih oblika samo da bi se protežirala stvar. Da postoje građevine, to je nepobitno ali od toga sve ostalo je pod znakom pitanja. Neznam koliko si to pratio, jer nisam tome posvećivao mnogo pažnje i ako živim jako blizu tih iskopina. Nije mi nepoznata ljudska želja za isticanjem, a i da je sve tako, shvatio sam da to nema veze samnom. Ipak pošto sam pročitao ovaj tekst napisah ti ovo pismo da možda čujem šta ti o tome misliš. Nije loše čuti šta i drugi misle.
Lijep pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bosanske piramide
PostPostano: čet sep 10, 2009 12:19 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
juzni krst je napisao/la:
Jack987, nisam navijač niti sam skeptik ali mislim da pričati o piramidi i piramidalnom obliku je ipak nešto različito. Kada se govori o piramidi većinom se misli na oblik velike piramide u Gizi, a u Bosni je ipak nešto sasvim drugo iako su građevine piramidalnog oblika.


U kom smislu mislis da je piramidalni oblik nesto sasvim drugo u odnosu na piramidu? Koliko sam ja shvatio, a mozda nisam dobro, piramide u Bosni vise lice na meksicke piramide nego na egipatske, odnosno nemaju "vrh" nego su zaravnjene na vrhu. Isto tako izgledaju i kineske piramide a najveca je navodno visa od dvesta metara. Zaravnjena piramida bi trebalo da spada u vrstu piramide, a od poznatih su valjda jedino egipatske "cele" piramide, odnosno sa vrhom, medjutim i ostale gradjevine piramidalnog oblika se smatraju piramidama. Sto se tice Bosanskih piramida, ispada da su geometrujske proporcije, simetrija i uglovi bar jednog brda takvi da vec po logici i verovatnoci ukazuju da brdo nije prirodno, nego da postoji 'realna' mogucnost da je u pitanju pravilna piramidalna gradjevina, koja se ne moze uglaviti hronoloski u zvanicnu istoriju za koju vecina ljudi misli da je tacna. I tu je naravno nastao veliki problem. Da je kojim slucajem tu otkriven veliki srednjovekovni gradski kompleks sa katakombama, a otkopana samo jedna cigla - skoro svi bi bez razmisljanja poverovali u to. Medjutim kada je u pitanju velika "piramidalana gradjevina" vecina ljudi ce verovatno "verovati" samo ako otkopaju celu, a sa tim se slozi "akademija nauka i umetnosti". To sve govori koliko su prosecni ljudi indoktrinirani i nauceni da se oslanjaju iskljucivo na misljenja "strucnjaka", kao i da bez razmisljanja uzimaju zvanicnu istoriju kao nesto istinito, iako bi sami svojom logikom i razmisljanjem o informacijama koje imaju mogli vrlo cesto sabrati dva i dva. Takav je slucaj i sa bosanskom piramidom, jer svako i sam svojom zdravorazumskom logikom bez predubedjenja moze zakljuciti o cemu se tu radi, pa tacno da ne bude iznesen ni jedan "dokaz" vise od ovih koji su vec poznati.

Svako ko nije ignorantan prema "neuklopljivim" sazanjima i prema svom zdravom razumu moze zakljuciti da se u Bosni verovatno radi o vecoj piramidalnoj gradjevini o kojoj ne znamo apsolutno nista, i cije postojanje bukvalno rusi "temelje" evropske istorije kakvu poznajemo, kao i "istorije" uopste. I umesto da se sada prave istrazivanja kada je i ko to napravio, vode se polemike da li je to uopste piramida. Ali u "strucnoj javnosti" se zapravo i ne polemise da li je to piramida, nego se insistira da nije, i to sve na osnovu "poznavanja istorije" i uzimanja zvanicnih istorijskih podataka kao istinitih iako sustinski ne postoje dokazi, nego samo spekulacije i interpretacije interpretacija. U stvari, kada su u pitanju ovi prostori, mi ne znamo nista o istoriji dalje od hiljadu godina, a i posle toga je sve pod znakom pitanja. To je u stvari detalj koji zaista puno toga "otkriva" o "naucnom sistemu" i uopste o sistemu u kome zivimo. Mislim da je to "detalj" koji je dovoljan da se svaki racionalni zdravorazumski covek zapita o cemu se tu radi. Meni licno, omiljen "skolski primer" u kojoj meri "naucna javnost" manipulise "realnoscu" jeste Keopsova piramida, za koju su utvrdili da ju je napravio faraon Keops tako sto su u njenoj blizini pronasli figuricu faraona Keopsa visine 9cm, a zatim su prema vec utvrdjenoj hronoloskoj skali zakljucili kada je napravljena "keopsova" piramida. Onda se zatim deci u petom razredu osnovne skole plasira prica kao istinita, ko je i kada napravio Veliku piramidu, bez upozorenja da je to sve spekulacija. U stvari, na kraju prosecan covek istinitost toga uopste ne dovodi u pitanje, i kada cuje nesto suprotno od toga, smejace se tome i nazivati gluposcu ubedjen da "zna" istinu.

Po meni, ovakve situacije su idealna prilika u kojima se jasno moze videti u kakvom mi to svetu zivimo i kakva je sustina sistema koji nam visi nad glavom, i koliko su jake iluzije i mentalno programiranje kojima smo izlozeni od trenutka naseg rodjenja, a koje su tu zapravo, na nasu stetu, smisljene da nas drze u mraku i neznanju.

Citat:
Ti si svjestan da nije problem nekoga i potkupiti da kaže nešto pozitivno u vezi bosanskih piramidalnih oblika samo da bi se protežirala stvar. Da postoje građevine, to je nepobitno ali od toga sve ostalo je pod znakom pitanja. Neznam koliko si to pratio, jer nisam tome posvećivao mnogo pažnje i ako živim jako blizu tih iskopina. Nije mi nepoznata ljudska želja za isticanjem, a i da je sve tako, shvatio sam da to nema veze samnom. Ipak pošto sam pročitao ovaj tekst napisah ti ovo pismo da možda čujem šta ti o tome misliš. Nije loše čuti šta i drugi misle.


Mislim da je tu najveci problem finansija. Cini mi se logicnim da je u ovakvoj "naucnoj klimi" to vrlo znacajan problem, a istrazivanja uvek kostaju.



Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bosanske piramide
PostPostano: čet sep 10, 2009 9:29 am 
Offline
isključen/a

Pridružen/a: pon dec 15, 2008 12:52 pm
Postovi: 278
Aragorn:
Citat:
U kom smislu mislis da je piramidalni oblik nesto sasvim drugo u odnosu na piramidu?

Ako prihvatimo objašnjenja Ra ili Kaseopejaca o razlozima podizanja velike piramide u Gizi (jer su ostalo poslije bile samo kopije) i njenog unutrašnjeg uređenja a koje je služilo za inicijaciju uma, tjela i duha (da ne govorimo da je služila kao kosmička mreža na zemlji) ostale su po mene samo građevine piramidalnog oblika, jer mi u nedostatku drugih mogućnosti izražavanja to ćemo nazvati tako. Vrlo malo je ko informisan čemu su istinski služile piramide pa čak i naučnici kojima je u većini slučajeva bila važnija slava nego njena shvrha. Sama izrada ostalih piramidalnih oblika po cijelom svijetu se toliko razlikuje od orginala da je i samo poređenje nemoguće.

Struktura i sam način slaganja konstrukcije u Bosni (o svrhi se i ne govori) je različita da nije problem uočiti kopiju ali vrlo lošeg kvaliteta. E sada, slažem se da svako naziva te oblike kako hoće ali ovdje evidentno postoje napori da se to podigne na nivo kome to ne pripada. Ako se ne sagledaju sve okolnosti i čitava pompa (koja je samo ovdje u "Federaciji" BiH) i vrlo slabe potvrde iz evidentnih institucija iz inostranstva, onda je očito da je Emirova pompa u stagnaciji. On još jedino vodi svoju ličnu kampanju.

Što se tiče finansija i meni bi bilo čudo da neko da novac za njegovu promociju od koje samo on ima vlastitu korist.
Predavanja koja on održava nisu ništa nepoznato, jer uvijek je u mogućnosti uz plakakate i novinsku ili tv najavu sakupiti par stotina slušalaca. Ako mogu cigani na ulici okupiti stotinjak ljudi pokazujući majmuna kako se prevrće može i on. Njegova gostovanja u Tv emisijama su više istrugana priča koju još jedino on priča, a slušalaca će uvijek biti.
Poređenja radi - političari su stalno u tv izvještajima i u emisijama - stalno pričaju laži i stalno ih slušaju.

Ako neko želi da to vidi drugačije može isto ove teze napisati u drugačijem kontekstu i stvar će biti totalno kontra. To u biti opet ništa ne mjenja jer će i dalje Emir tumarati i pričati svoju priču, piramidalni oblik kod Visokog će onako stajati a uvijek će se naći neko ko će, a zavisi od potreba, lansirati svoju priču i svoje viđenje onoga o čemu malo zna.
Vjerovatno u tu kategoriju spadamo i nas dvojica. Pozdrav. :occasion5:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bosanske piramide
PostPostano: pet sep 11, 2009 2:23 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
Citat:
Ako prihvatimo objašnjenja Ra ili Kaseopejaca o razlozima podizanja velike piramide u Gizi (jer su ostalo poslije bile samo kopije) i njenog unutrašnjeg uređenja a koje je služilo za inicijaciju uma, tjela i duha (da ne govorimo da je služila kao kosmička mreža na zemlji) ostale su po mene samo građevine piramidalnog oblika, jer mi u nedostatku drugih mogućnosti izražavanja to ćemo nazvati tako. Vrlo malo je ko informisan čemu su istinski služile piramide pa čak i naučnici kojima je u većini slučajeva bila važnija slava nego njena shvrha. Sama izrada ostalih piramidalnih oblika po cijelom svijetu se toliko razlikuje od orginala da je i samo poređenje nemoguće.


Mislim da kasiopejci nigde ne kazu da su sve ostale piramide kopija bas Velike piramide. U stvari kazu da je keopsova piramida kopija atlantidjanskih, po obliku i proporcijama, samo su one navodno bile cele od kristala, i one su te koje su sacinjavale "mrezu", ne bas ove kasnije koje mi mozemo da vidimo. Isto kao sto kazu i da u Bosni postoji piramidalna struktura. Po svemu sudeci piramidalni oblici su gradjeni u rasponu od hiljada i hiljada godina, sa razlicitim funkcijama i znacenjima, ali svejedno svaka gradjevina koja je piramidalnog oblika se smatra piramidom, a ne samo po funkciji zbog koje je napravljena, niti po nacinu gradnje. Piramida je simbol "piramidalnog drustva", i kao takva je, cini se, uvek bila prisutna u "piramidalnim hijerarhijskim" drustvima.

Citat:
Struktura i sam način slaganja konstrukcije u Bosni (o svrhi se i ne govori) je različita da nije problem uočiti kopiju ali vrlo lošeg kvaliteta. E sada, slažem se da svako naziva te oblike kako hoće ali ovdje evidentno postoje napori da se to podigne na nivo kome to ne pripada.


Po tome bi ispalo da je jedino egipatska "prava" piramida a da su sve ostale kopije. Medjutim, mislim da je razlika u tome sto ostale nemaju nikakve veze sa egipatskom a cini se da i nisu gradjene sa isto svrhom niti u isto vreme, pa je tako poredjenje i neprimereno, odnosno "neprimenljivo". To sto bosanska piramida nije gradjena kao egipatska, niti izgleda tako, ni najmanje ne umanjuje njenu "intrigantnost", jer kada bi isli tom logikom, mogli bi reci da ni meksicke niti bilo koja druga piramida osim onih u Gizi nije na dovoljnom "nivou" da bi se o njoj razmisljalo. Kako god mi to zvali, u Bosni postoji velika piramidalna gradjevina koja se nikako ne uklapa u "istorijsku hronologiju" za koju mislimo da je tacna. Sama ta cinjenica je vec dovoljna da istrazivanje te piramidalne gradjevine dobije veliku pozornost, a u danasnjem vremenu i pozornost neuporedivo vecu nego bilo koja druga poznata piramidalna gradjevina, bar trenutno, i za evropske prilike. Cak i da je to "kopija loseg kvaliteta", kako ti kazes, postavlja se pitanje, cega je to kopija, ko je i kada napravio tu kopiju? Ako i jeste "kopija", to opet ni na koji nacin ne umanjuje znacaj te gradjevine, jer prema istoriji kakvu "poznajemo", toj "kopiji" nikako nije mesto tu.

Citat:
Ako se ne sagledaju sve okolnosti i čitava pompa (koja je samo ovdje u "Federaciji" BiH) i vrlo slabe potvrde iz evidentnih institucija iz inostranstva, onda je očito da je Emirova pompa u stagnaciji. On još jedino vodi svoju ličnu kampanju.


Ne znam iz kakvih to "evidentnih institucija iz inostranstva" ocekujes da dodje neka "potvrda"? Procitaj jos jednom moj predhodni post, jer me licno cudi da uopste spominjes "evidentne institucije" pa jos inostrane koje bi to mogle "potvrditi". Mislim da je prilicno jasno da ni jedna zvanicna institucija a narocito zapadna nece potvrditi tako nesto, i to na isti nacin kao sto ce i kategoricki tvrditi da je Veliku piramidu u Gizi napravio Faraon Keops pre cetiri hiljade godina, i da je "civilizacija" nastala 3500 godina pre hrista u Mesopotamiji i dolini Nila. Ovaj tvoj citat koji sam stavio me jos vise cudi kada uzmem u obzir da si u istom postu pre toga rekao da "cak ni naucnici" ne znaju o tome cemu je sluzila piramida, a u ovom delu predstavljas kao nedostatak to sto verovatno ti isti naucnici, odnosno neki drugi slicni nisu dali nikakvu "potvrdu" da je to piramida. Licno se pitam, koji to uopste "zvanicni" naucnici znaju bilo sta o tome cemu je sluzila Velika piramida?!

Citat:
Predavanja koja on održava nisu ništa nepoznato,


Mislim da to mozes govoriti samo u svoje ime. Verujem da i neki ucenik osmog razreda zna sve sta se uci u cetvrtom, medjutim to ne znaci da zbog toga sto on to zna treba ukinuti prvi razred. :wink:

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 481 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 25  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz