Sada je: čet mar 28, 2024 2:58 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Uskršnji otoci
PostPostano: uto okt 21, 2008 12:59 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri apr 30, 2008 1:56 pm
Postovi: 7
Otok već stoljećima plijeni pozornost čovječanstva: na njemu su, naime, veliki kameni kipovi zagonetna izraza lica, općepoznati kao moai koji listom zure u neku neodređenu točku. Na cijelom ih je otoku pronađeno tristotinjak, što podignutih, a što pak za podizanje pripremljenih kipova s izduženim glavama i šiljatim nosevima.

Njihovo podrijetlo još uvijek nije u potpunosti razjašnjeno, ali zato ima jako mnogo teorija. Najveći primjerci visoki su do pet metara, ali ima ih i koji visinom premašuju 10 metara. Njih petnaestak, koje je poodavno načeo zub vremena, nedavno je restaurirano i poredano na istočnoj strani otoka u uvali zvanoj Poike. Predvodi" ih ?Putnik"! Tako zovu kip koji je neko vrijeme proboravio kao izložak na svjetskoj izložbi u Osaki u Japanu.

Civilizacija koja ih je gradila (ako je i ta postavka točna), nije poznavala ni željezo, ni oružje, a onda je odjednom nestala. Kao da je stigla s nebesa, ili pak s pučine, a onda se istim putem vratila u legendu.
Prema tradicionalnom mišljenju, došli su s Polinezijskih otoka na zapadu, čiji su pak stanovnici došli iz Azije.
Međutim, Norveški istraživač Thor Heyerdahl smatrao je da to nije cijela priča. Tijekom svojih istraživanja o Uskršnjem otoku sredinom 1950-tih godina, prikupio je neke intrigantne dokaze koji podupiru njegovo uvjerenje da su na ovaj udaljeni otok igrirali stanovnici s istoka, iz Perua, iz doba prije Inka. eyerdahlovi dokazi o njegovoj tvrdnji jesu prisutnost biljke koja se zove totora-trska na otoku, biljka koja je autohtona za jezera Titicaca u Andama.

Osim toga Američki su naučnici otkrili nevjerojatnu sličnost kamenih ogova Uskršnjeg otoka s kamenim kipovima, pronađenim u ruševinama najstarijeg užnoameričkog grada Tiahuanacau. Dokazi o štovanju boga Sunca i na Uskršnjem toku i u starim peruanskim kulturama: postojanje ljudi svijetle kože i crvene kose i na otoku i u andskim kulturama; te kameni divovi dugih ušiju koji se pojavljuju u andskim legendama o božanstvu Con-Tici vladajućem bogu-kralju, sve su to sličnostitih dviju kultura koje se ne mogu previdjeti.

Da bi dokazao svoju teoriju Norvežanin je načinio splav u tradicionalnom peruanskom stilu i uspio se probiti od peruanske obale do Polinezijskog otočja.

Geograf Robert Langdon podupro je ovu teoriju otkrivajući 1988 g. Da je tapioka koja se dobiva iz južnoameričke biljke manioka, bila dio prehrane i otočkog
stanovništva još davne 1770 g. što je otkrila ekspedicija koje je predvodio kapetan Felipe Gonzalez. Na nesreću, ta je važna činjenica ubrzo bila zanemarena zbog kriva prijevoda domaćeg naziva biljke manioka, što se dogodilo povjesničaru Boltonu Corneyu u prikazu svoje ekspedicije 1908. pogreška koja je ispravljena tek 80 godina
poslije Langdonovim otkrićem. Unatoč tomu , zamisao o drevnom južnoameričkom stanovništvu na
Uskršnjem otoku još uvijek nije u cijelosti prihvaćena u znanstvenim krugovima, tako da je tajna o podrijetlu civilizacije s Uskršnjeg otoka i dalje neriješena.

_________________
Drugs don't make you go insane...they make you fucking sane


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 21, 2008 1:09 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri apr 30, 2008 1:56 pm
Postovi: 7
Nisam vidio ovu temu,a ako već postoji neka moderatori obrišu.
Nego otvorio sam ovo zato jer sam nedavno gledao neki dokumentarac o Uskršnjim otocima i rekli su par zanimljivih stvari o lokalnom stanovništvu.
Kao prvo oni ne dopuštaju da se lokalno stanovništvo miješa sa došljacima.
A druga stvar da su svi ti lokalni stanovnici jako dobrog zdravlja i izgleda.
Znači bez nekih težih bolesti i bez nekih deformacija,što je jako zanimljivo s obzirom na broj tog stanovništa...jer moramo uzet u obzir da su se oni mogli razmnožavat samo međusobno..

_________________
Drugs don't make you go insane...they make you fucking sane


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 21, 2008 1:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Hofmann je napisao/la:
Nisam vidio ovu temu,a ako već postoji neka moderatori obrišu.
Nego otvorio sam ovo zato jer sam nedavno gledao neki dokumentarac o Uskršnjim otocima i rekli su par zanimljivih stvari o lokalnom stanovništvu.
Kao prvo oni ne dopuštaju da se lokalno stanovništvo miješa sa došljacima.
A druga stvar da su svi ti lokalni stanovnici jako dobrog zdravlja i izgleda.
Znači bez nekih težih bolesti i bez nekih deformacija,što je jako zanimljivo s obzirom na broj tog stanovništa..


I ja sam gledao dokumentarac, ali ne znam jel taj isti. Govorilo se o Thoru i o njegovoj teoriji i o južnoameričkim Indijancima.

To je jedna od vjerojatnosti koja nije toliko neprihvatljiva znanstvenim krugovima, ali druga je da su originalni graditelji tih kipova potomci neke pretpotopne civilizacije (vjerojatno Lemuria ako je to točno) i da kipovi datiraju mnogo dalje u prošlost. Slično je i sa Teotihacanom. Službena znanost kaže 2000 godina, Anthony West (alternativni geolog i arheolog), Michel Cremo i drugi kažu čak 15 000 godina (uglavnom ih datira po astronomskim poravnanjima koja drevni monumenti oponašaju).

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 21, 2008 1:26 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri apr 30, 2008 1:56 pm
Postovi: 7
Ma meni je jako zanimljivo njihovo stanovništo,ako je to istina da se razmnožavaju samo međusobno.Kad bi recimo uzeli par tisuća ljudi i stavili ih na neki otok mislim da bi iz generacije u generaciju bili sve izobličeniji,dok kod njih se to ne događa...ti ljudi su svi lijepo građeni(kakve su im tek žene :D ),kolko sam vidio nema nekih teških boleština i sl..

_________________
Drugs don't make you go insane...they make you fucking sane


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 21, 2008 8:10 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 05, 2008 5:49 pm
Postovi: 243
Lokacija: Zagreb (mirno predgrađe)
Hofmann je napisao/la:
Kad bi recimo uzeli par tisuća ljudi i stavili ih na neki otok mislim da bi iz generacije u generaciju bili sve izobličeniji


nope, bila je tema na forum.hr i receno je da bi oko dvijestotinjak ljudi bilo dovoljno za normalan razvoj (pricalo se o kolonizaciji drugih planeta...)

ubiti evo i wikipedia:

Citat:
In 2002, the anthropologist John H. Moore estimated that a population of 150–180 would allow normal reproduction for 60 to 80 generations — equivalent to 2000 years.

_________________
Kako je malo potrebno za sreću! Zvuk gajdi. – Bez muzike bi život bio zabluda.
- Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jan 28, 2009 4:29 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 4:35 am
Postovi: 193
Lokacija: tampa bay
http://aureliada.files.wordpress.com/20 ... u-peru.jpg

ovdje se jasno vidi lice u planini koje spokojno gleda ka nebu ,nos oci brada -fino se vidi kad se slika okrene ka lijevo ,ili da najveci brezuljak u pozadini bude usmjeren prema lijevo a ne prema gore.podsjeca na kipove a i kad se gleda peru i easter island vidi se da su na istoj liniji.

_________________
Fed with the tongues of Apocalypse
That galloped down,disordered worlds behind


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Uskršnji otoci
PostPostano: pon feb 16, 2009 8:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 6:15 pm
Postovi: 48
Hofmann je napisao/la:
Civilizacija koja ih je gradila (ako je i ta postavka točna), nije poznavala ni željezo, ni oružje, a onda je odjednom nestala. Kao da je stigla s nebesa, ili pak s pučine, a onda se istim putem vratila u legendu.


Ovaj link u detalje objasnjava kako je nastala i propala civilizacija koja je gradila kipove na uskrsnjim otocima...

http://www.white-history.com/hwr6d.htm


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 12, 2009 11:37 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 10:43 pm
Postovi: 17
nocty je napisao/la:
http://aureliada.files.wordpress.com/2007/07/machu-picchu-peru.jpg

ovdje se jasno vidi lice u planini koje spokojno gleda ka nebu ,nos oci brada -fino se vidi kad se slika okrene ka lijevo ,ili da najveci brezuljak u pozadini bude usmjeren prema lijevo a ne prema gore.podsjeca na kipove a i kad se gleda peru i easter island vidi se da su na istoj liniji.


Da, izgleda, ali ne kao ljudsko lice, nego kao karikatura iz nekog crtanog (na onog lika iz pink pantera :D ). Obrati paznju na sjene tj. iz kojeg ugla sunce obasjava brezuljak. Mislim da bi se slika lica izgubila da je snimak napravljen u drugo doba dana...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Uskršnji otoci
PostPostano: pon apr 09, 2012 6:59 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 26, 2007 9:50 pm
Postovi: 545
Lokacija: Split
A ništa spustila se jedna grupa vanzemaljaca koja je ne bitna i onda lijepo radila te kipove kako bi ih lokalno stanovništvo smatralo Bogovima. Inace face su njihove. Ovako nekako to izgleda u praksi.


slika


Inace nisu tu samo glave nego ima to i tijela. Lijepo se vide ruke dole i trup i sve ostalo.




The Easter Island “Heads” Have Bodies



slika


http://www.mentalfloss.com/blogs/archives/106129


Ima jedna dobra slika njih i to baš od statue u moru :

slika


slika


Moai statue in the sea

http://ocean.nationalgeographic.com/ocean/explore/pristine-seas/salas-y-gomez-expedition-findings/

_________________
Činjenica sama za sebe nikada nije važna bez dobre procjene i jasne povezanosti s drugim činjenicama.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz