Sada je: sub apr 27, 2024 4:06 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 35 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Aleksandar Makedonski
PostPostano: čet mar 06, 2008 11:33 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet jul 05, 2007 10:45 pm
Postovi: 19
Lokacija: Skopje
Mislim da ova licnost igra vaznu ulogu u zemaljske historije. Prvo zato sto je prosao pola svjeta sa idejom da stvori jedan veliki narod. Za njegovo vreme to je bila stvarno vrlo napredna ideja, a Aleksandar Makedonski iako je ziveo pre 25 stoljeca bio je vrlo moderan, kosmopolitski i pacifisticki vladatelj.

Nesto slicno se i danas trudi Evropska unija ali to joj bas i ne ide kako treba.
Bas me zanima sto vi mislite o tome

_________________
Gomila kamenje prestaje biti gomila kamenje onda kad ih neko posmatra imajuci ideju za katedralu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 06, 2008 1:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 3:49 pm
Postovi: 744
Lokacija: purgerland
Povijest obično pišu pobjednici.
vjerojatno je za poražene i ubijene bio genocidni zločinac.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 06, 2008 2:48 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet jul 05, 2007 10:45 pm
Postovi: 19
Lokacija: Skopje
metuzalem je napisao/la:
Povijest obično pišu pobjednici.
vjerojatno je za poražene i ubijene bio genocidni zločinac.

Ako je bio takav zlocinac niko ga ne bi htio u svoju povijest. Istoricari Makedonije, Grcke, Srbije vekovima se svadzaju oko toga kome narodu je Aleksandar pripadao. Svaka istorija zeli ga za sebe. Ali samo njegovo ime MAKEDOSKI kaze da je bio Makedonac.
Za Grciju svako pleme koje nije bilo elinsko bilo je varvarsko. I sami oni kazu da je Aleksandar govorio starogrcki jezik kao moderni i naucni jezik tog vremena, ALI kad bi planirao svoje najbitnije pohode i planirao strategije sa svojim najblizim savjetnicima govorio je neki VARVARSKI jezik.
Znaci ni on sam se nie smatrao za Grk.
Narodi po istoku su mu se klanjali kao svoj vodza bez bitke.

_________________
Gomila kamenje prestaje biti gomila kamenje onda kad ih neko posmatra imajuci ideju za katedralu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 06, 2008 11:14 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto dec 06, 2005 8:06 pm
Postovi: 43
Lokacija: Nis
Da lepo to kažeš nije bio GRK jer je govorio neki var-var-ski jezik dok GRK govori drugi jezik. E sad kako je nastao jezik GRK-a to je za drugu priču. Povjesno pitanje kom narodu pripada možeš rekonstruisat ako se vratiš 25 stoleča unazad a materijala ima.Ima tu raznijeh plemena istržuj Za početak neka ti bude vodilja njegov učitelj Aristotel ,.Platonov učenik.Pa sad vidi te veličine PLATON ,SOKRAT,ARTISTOTEL , ALEKSANDAR -RATNIK FILOZOF –BOG.......
“До њега је много шта изгледало немогуће; од њега, све је постало могуће”, рећи ће Птолемеј, дефинишући дело једног од најмлађих а највећих освајача света
Dobro je pitati se šta je tražio u Indiji.???
A i to ime njegovo skratimo ga nek bude ISANDAR nekako je lepše ako se slažeš
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet mar 07, 2008 7:46 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 3:49 pm
Postovi: 744
Lokacija: purgerland
violeta je napisao/la:
Ako je bio takav zlocinac niko ga ne bi htio u svoju povijest. Istoricari Makedonije, Grcke, Srbije vekovima se svadzaju oko toga kome narodu je Aleksandar pripadao.


i sama primjećuješ da ga ne svojataju na bliskom istoku tj. tadašnjoj perziji ili indiji.....
Da ti puno ne prepričavam vojne pohode i posljedice evo samo mala crtica s wikipedije :
"Opsada Tira trajala je sedam mjeseci, ali je zauzet 332. p. n. e.. Nakon zauzimanja grada oko 10.000 ljudi je masakrirano a svi preostali, oko 30.000, prodani su kao robovi. ..."

ziher je za tih 40.000 ljudskih duša isti veliki mirotvorac ili kako ti kažeš "bio je vrlo moderan, kosmopolitski i pacifisticki vladatelj".
Ako ti tih 10.000 masakriranih nije dovoljno da bi isti spadao u genocidne onda stvarno .....

Ono što je meni zanimljivo je kako se ljudi lako zapale za "pobjednike" i pri tome lakonski zaboravljaju da su isti za te svoje pobjede prodali dušu đavlu i prešli na tamnu stranu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet mar 07, 2008 11:45 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet jul 05, 2007 10:45 pm
Postovi: 19
Lokacija: Skopje
Lepim se pobednike zato sto ni na kraju pameti mi nije da se lepim luzere- kao prvo.
Aleksandar Makedonski nije ni znao za djavola ni andjela. Bio je kralj, vladar i voin. Civilizovao je mnogo gradova i naroda, gradio gradove, prihvatao je mirovne dogovore sa onima koji su shvatili njegovu ideju za jednu veliku drzavu od mnogo naroda sa raznih kultura. Bio je pocasan faraon Egipta.
Mnogi nasi politicari i danas mogu samo da sanjaju ono sto je On zivio.
Hteo je da ceo svet bude jedna drzava, eto to je trazio do Indije. Imalo je i bitke, nije to bilo po njegovoj zelji. Logicno je da je imalo i gubitke ljudi, ALI i sa njegove strane. U bitku ne postoi poim GENOCID, na bojnom polju su voini dveju strana i nihova cilj je da nadvladaju sprotivnu da bi preziveli. Tu padaju zrtve, ali voini. Genocid je ubojstvo jednog naroda, ne samo profesionalne vojnike tog naroda(to je razlika koju sam ti htela reci da bi ti bilo jasnije).

Isandar prvi put cujem, i to nije isto ime. Meni bolje zvuci Aleksandar III Makedonski.

Ajde da pocnemo od Demostena, zasto pa bas od Sokrata, preko Platona i Aristotela, pa na Aleksandra. Sokrat i Platon tu nemaju nikakve veze. Aristotel je bio zaposljen na dvoru u Pela kao ucitelj. Sta tu ima veze sa Aleksandrovom nacionalnoscu??? :?: :?: :?:

I Grcki i Varvarski jezik vise ne postoji. Ali Stari grci su ostavile knjige pa starogrcki jos se koristi. Od varvarskog jezika (bar kolko ja znam) nije ostalo nista, ali obacavam da cu istrazivati.

To da je Aleksandar za tajne razgovore koristio VARVARSKI (negrcki) jezik cula sam ga na predavanju na faksu od mog profesora Ferid Muhic, neznam odakle mu, ali tom coveku mnogo verujem.

Nemojte kaljati Aleksandra, Ceo mu se svet divi, a mi sa ovih prostora trebamo se diciti.

Puno pozdrava nemojte mi se ljutiti, mozda ipak trebam jos mnogo da ucim, i mozda sve to novo sto naucim ucinice da volim Aleksandra jos vise
:read: :love5: :queen:

_________________
Gomila kamenje prestaje biti gomila kamenje onda kad ih neko posmatra imajuci ideju za katedralu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: ...
PostPostano: pet mar 07, 2008 11:56 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri mar 08, 2006 9:00 am
Postovi: 101
Violeta napisa:
Citat:
Hteo je da ceo svet bude jedna drzava, eto to je trazio do Indije. I


Da, možda je onda već bio predodređen da ostavri njihov cilj - NOVI SVJETSKI POREDAK - baš je bio izuzetan lik za taj cilj, pa se onda MALO ZAIGRAO I OTEO KONTROLI - pa su ga lijepo maknuli!!!
Kao i sve slične likove kroz povijest - kad posluže svrse jednostavno ih se rješiš!!!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: ...
PostPostano: sub mar 08, 2008 12:01 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri mar 08, 2006 9:00 am
Postovi: 101
Violeta napisa:
Citat:
Genocid je ubojstvo jednog naroda, ne samo profesionalne vojnike tog naroda(to je razlika koju sam ti htela reci da bi ti bilo jasnije).


Ne samo - pa kaj ti ljudi nisu ljudi - pa kaj nije genocid ovo kaj se dogodilo na našim prostorima - Hrvatska, BiH - pa ti vojnici su isto dio naroda - IZMANIPULIRANI PIJUNI !!!
I svi vojnici koji izađu iz rata - ne trpe li dugogodišnje oni, njihove familije, njihova djeca???

Pobjednici - hm, hm, mlada si sigurno Violeta!!!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 08, 2008 12:20 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
U to vrijeme su ljudi razmišljali malo drugačije.
Aleksandar je svakako načudesniji lik u istoriji čovječanstva. Meni je zanimljiv podatak da je Aleksandar prije odlaska u borbu sa Persijancima otišao da posjeti sjeni junačkih Trojanaca koje je izgleda smatrao bratskim narodom. Otišao je do troje kopnom??? prolazeći kroz mjesto Jazina???. Jedine Jazine za koje znam su one kod Trebinja. Zna li ko za neke druge?

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 08, 2008 12:26 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet jul 05, 2007 10:45 pm
Postovi: 19
Lokacija: Skopje
Nisam rekla da su vojne i bitke nesto dobro, niti da nemaju posledice, nitu da proizvode srecu za koga bilo, niti da im je cilj uspesan.

Samo sam htela reci da ako je na bojnom polju, i ako gine vojnici, to su voene zrtve. Oni su tamo za to i posli. Da ubijaju i sto je mozno vise da prezive, ali desi se i da poginu. To su voene posledice.
GENOCID je lisenje celog jednog naroda sa licu zemlje. Kao sto je bila Hitlerova ideja da pogubi sve zidove. Nie hteo rat sa njima nego da jednostavno nestanu. I to sve redom, i zene i djeca i starci. Ceo narod.

Ne zelim da budem pogresno shvacena, zao mi je svakog jednog coveckog zivota, Cesto gledajuci vjesti iz Iraka, ....., filmove... (mirotvorac pr.), od te slike placem, i najvise mi je zao dece, ali to nije do mene..... Ja se ne sitim covekovih tragedija.

Samo sam htela da malo bolje pojasnim za GENOCID kao poim, kao rec. Da je metuzalem taj poim pogresno upotrebio.

Pa i nisam tako mlada, oko 30. :cry:

_________________
Gomila kamenje prestaje biti gomila kamenje onda kad ih neko posmatra imajuci ideju za katedralu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 08, 2008 1:41 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jul 08, 2007 1:18 am
Postovi: 303
Lokacija: Unimatrix One
violeta je napisao/la:
Svaka istorija zeli ga za sebe. Ali samo njegovo ime MAKEDOSKI kaze da je bio Makedonac.

Možda, no što ako je njegovo prezime izvedeno ne iz njegove nacionalnosti nego prema teritoriju sa kojeg potječe?
Mislim da i neke sjeverne Grčke pokrajine u imenu imaju naziv Makedonija (Dytiki Makedonia, Kentriki Makedonija, Anatoliki Makedonija)
Citat:
Za Grciju svako pleme koje nije bilo elinsko bilo je varvarsko. I sami oni kazu da je Aleksandar govorio starogrcki jezik kao moderni i naucni jezik tog vremena, ALI kad bi planirao svoje najbitnije pohode i planirao strategije sa svojim najblizim savjetnicima govorio je neki VARVARSKI jezik.
Znaci ni on sam se nie smatrao za Grk.

Tvrdnja da se nije smatrao Grkom ne znači automatski da je bio Makedonac.
Sama kažeš da:"Za Grciju svako pleme koje nije bilo elinsko bilo je varvarsko". A što je onda sa drugim narodima (plemenima) koji takođe naseljavaju/su naseljavali to područje?
Citat:
Civilizovao je mnogo gradova i naroda, gradio gradove, prihvatao je mirovne dogovore sa onima koji su shvatili njegovu ideju za jednu veliku drzavu od mnogo naroda sa raznih kultura.

Flaubert: "Ne dirajte u idole. Njihova vam pozlata moze ostati na rukama."
Citat:
Samo sam htela reci da ako je na bojnom polju, i ako gine vojnici, to su voene zrtve. Oni su tamo za to i posli. Da ubijaju i sto je mozno vise da prezive, ali desi se i da poginu. To su voene posledice.

Netko je rekao:"Za ideale ginu budale" i mislim da u svim ratovima ima
takvih (izmanipuliranih) no, koliko znam, za ovdašnjih ratova je bilo i
mnogo prisilno novačenih a nemam baš nikakvih razloga vjerovati da je
u neka prošla vremena bilo drugačije pa je tvoja tvrnja o "voljenim
posljedicama", što se mene tiće, na staklenim nogama.
Citat:
Pa i nisam tako mlada, oko 30.

Davno sam pročitao jedan jako dobar aforizam.
Kaže:"Sa starošču dolazi i mudrost, no... starost često dolazi i sama"
Ja bi samo nadodao ...izbor je na tebi. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 08, 2008 2:53 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
violeta je napisao/la:
Nemojte kaljati Aleksandra, ...

violeta,violeta,.... :oops: [-X
najbolje je krenuti od sebe,zar ne?
prochitaj pazljivo shta si sve napisala u ovoj temi,
mozda shvatish koliki je tvoj doprinos
tom kaljanju Aleksandra Makedonskog :love3:
kao u onom vicu;
zar do tebe ne dopire vapaj Aleksandra i svih ostalih Makedonaca:
" nemoj vishe da nas branish,molim te :!: "
svojom povrshnoshcu i neznanjem spustila si nivo ove teme ispod podnoshljivog nivoa
raz-misli malku 8)
:love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 08, 2008 11:55 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 3:49 pm
Postovi: 744
Lokacija: purgerland
Violeta i genocid:
ajmo ponovo na Wikipediju;
GENOCID
"Tko s ciljem da potpuno ili djelomice uništi neku nacionalnu, etničku, rasnu ili vjersku skupinu zapovijedi da se članovi skupine ubijaju ili da im se nanose teške tjelesne ozljede ili da im se teško narušava tjelesno ili duševno zdravlje, ili da se pučanstvo prisilno raseljava, ili da se skupina stavi u takve životne uvjete koji bi doveli do njezina potpuna ili djelomična istrebljenja, ili da se primijene mjere kojima se sprječava rađanje između pripadnika skupine, ili da se vrši prisilno preseljavanje djece u drugu skupinu, ili tko s istim ciljem počini neko od navedenih djela..". Pojam humanosti postojao je i tada i sada....

No da nebismo krenuli u pogrešnom smjeru;
Mislim da si na dobrom forumu da se razbije tvoj matrix jer se nadam da nisi otpočela ovu temu da bi čitala samo epske hvalospjeve Aleksandu Makedonskom, bez kritičkog osvrta i pogleda iz druge strane.

Naime postoje dvije verzije istog lika; jedna romantičarska (iz filmova i beletrističkih povijesnih knjiga) i ona iz realnog svijeta....

U relanom svijetu isti je bio agresivni osvajač koji je vodio agresivne osvajačke ratove u kojima su ginuli ljudi, pa ma kakav romantičan razlog imao.... "širenje kulture"???
I Htiler je imao "opravdanje" za svoje postupke, i Staljin, i Napoleon, i svaki jeb*** osvajač.... a uvijek su patili i ginuli ljudi.

O njegovoj narcisoidnosti govori dovoljno činjenica da je 70-tak gradova prekrstio svojim imenom, pa tako imamo upravo i toliko Aleksandrija.
Ono gradova što je osnovao, osnovao je na strateškim pozicijama u obliku grada/vojnog logora a ne u cilju nekog kulturnog uzdizanja...
Njegovo carstvo nije bilo najveće u povijesti već Mongolsko carstvo za vrijeme Đinkis Kana i Kublaj Kana ali isti nisu s Evropskog kontinenta (čitaj bijelci) pa zato i ne zaslužuju propagandu i glorificiranje kakvu imaju bijelci.....

No naravno, ti se ne moraš složiti s mojim stavovima, niti ti ih ja namećem, ali evo recimo preporučam da pročitaš par knjiga o starom Egiptu i tadašnjem bliskom istoku i pa češ i ti shvatiti da je i prije helenističke okupacije tamo bujala napredna civilizacija u svakom pogledu.....

Možda ti je pak A.Makedonski preblizak s obzirom da si iz Skopja pa predlažem da pročitaš "De bello Galico" od Cezara, pa da vidiš što je samohvala o agresivnom i genocidnom ratu...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 08, 2008 3:18 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet jul 05, 2007 10:45 pm
Postovi: 19
Lokacija: Skopje
Citat:
Nat
tom kaljanju Aleksandra Makedonskog love3
kao u onom vicu;
zar do tebe ne dopire vapaj Aleksandra i svih ostalih Makedonaca:
" nemoj vishe da nas branish,molim te Exclamation "
svojom povrshnoshcu i neznanjem spustila si nivo ove teme ispod podnoshljivog nivoa
raz-misli malku Cool

Borg
Davno sam pročitao jedan jako dobar aforizam.
Kaže:"Sa starošču dolazi i mudrost, no... starost često dolazi i sama"
Ja bi samo nadodao ...izbor je na tebi. Wink


Kad ostarim mozda necu biti mnogo mudra, ali bar cu ostariti znanjem da nisam uvredila nikoga. Koja je to vasha potreba da vredzate ako neko misli drukcije. Aleksandar Makedonski nije moja doktorska disertacija i verujem da ne znam puno toga. Na ovaj forum procitala sam mnogo divne misli, uverila sam sebe da mnogoznajuci ljudi ima tu, pa sam htela nauciti nesto vise. Bas zato da cujem ko je sta citao sto ja nisam. Sokrat je reko "sada znam da nista ne znam" a bio je mudrac. Ja samo sam htela nauciti vise iz vaseg iskustva.

Metuzalem mi je hteo pomoci i to postujem, ali sa vasem ucestvom sam videla da osim one nacitane ima i onakve koje vise vole da vredzaju. Neka
Hvala ipak

Mozda kad bi Aleksandar bio Hrvatski, ili Bosanski, ili Srpski ova debata ne bi isla ovom toku. Zalim sto neki ljudi nemaju takvu doblest da pohvale i nesto tudze. I osim sto vredzaju nisu nista ovoj temi doprineli (pr. Nat).
Neka se malo on pozapita ko je vise pridoneo tu, mozda kad bi imao nekog tako velikog kao Aleksandar III Makedonski u svoju povijest ne bi bio tako ogorcen.

Sada se moram pozabavljati ruckom, ali uvece cu vam pisati odakle su moji izvori i cinjenice koje ja imam
Puno pozdrava moji neraspolozeni prijatelji

_________________
Gomila kamenje prestaje biti gomila kamenje onda kad ih neko posmatra imajuci ideju za katedralu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 08, 2008 3:25 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet jul 05, 2007 10:45 pm
Postovi: 19
Lokacija: Skopje
PS

Za to o mudrost dal ce doci sa starosti.
Pa i neznam dali ce biti dobredosla. Probajte sa Erazmom Roterdamski, Zan Pol Sartra mozda cete se i vi predomisliti :thumbup:

_________________
Gomila kamenje prestaje biti gomila kamenje onda kad ih neko posmatra imajuci ideju za katedralu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 08, 2008 4:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Ja mislim da je bio uobicajeni psihopata, nista manje ili vise. Nesto kao Julije Cezar, Hitler, Franjo Tudjman, Slobodan Milosevic, Car Dusan, Staljin, Kraljevic Marko . . .

Nazalost izdresirani smo da velikim smatramo ono sto nam se kaze da je veliko, a ne da razmisljamo svojom glavom.

Na konkretnom primeru Aleksandra Velikog, sta je on to dobro i kome direktno doneo? Hiljadama svojih vojnika i njihovim porodicama izginulim i napacenim u njegovim pohodima? Hiljadama ako ne i milionima Persijanaca, Indijaca, Egipcana koje je pobio i doneo im "civilizaciju" i Grcku "kulturu"? Uzgred sve civilizacije i kulture koje je unistio su i po takozvanim modernim shvatanjima bile daleko i starije i naprednije od njegove.

Ujedinio je narode? Kako to? Na silu, niko mu nije trazio da ih ujedinjuje. Da li ih onda uopste mozemo smatrati ujedinjenima? Zamislite samo koliko bismo danas vise znanja imali o Vavilonu, Persiji, Egiptu, Indiji da sve to Aleksandar nije pobio, popalio i popljackao.

Naravno, ako su sve lekcije, i ti njegovi pohodi su pruzili neke bas vredne i nezamenljive lekcije pa bi to "obezbedjivanje" lekcija (koje niko od njega nije trazio, doduse) mogao da mu bude jedan mali plus :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 08, 2008 5:44 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet jul 05, 2007 10:45 pm
Postovi: 19
Lokacija: Skopje
Evo malo objasnjenja za Borg:
Diodor Sicilijski: "Aleksandrova smrt su iskoristili grcke gradove drzave da se obedinu protiv Makedonii i protiv despotizma Makedonaca."

MitkoB. Panov (doktor istorijskih nauka): "Grci se povikuju na istorijski ekskluzivitet nad Aleksandrom, isti onaj sto je Helene drzao u pokornost, da bi ih koristio za svoje ekspanzionisticke planove, i koga su sami heleni gledali sa prezirom, mrznju i strah kao makedonac"

Ovo je bilo za to sto kazes da ako je prezime =ne mora biti nacionalnost. Makedonci samo imaju ekskluzivno pravo nad makedonsko ime. Grci se sada shminkaju za pred svetom sa tudzu istoriju, i to dobro znaju. Oni su imali genocidne namjere nad makedonskog naroda i boje se da to slucajno i svjet ne bi video. Da ne bi morali da na svoja ledza nose osude sveta kao sto je nosio Hitler, Amerikanci za Hirosimu, Katolicka crkva za Inkviziciju i sl.

Reci Flaubertu da je moj idol od celika :P

Mnogo istoriske knige su napisane pristrasnoshcu. Tako Srbi kazu da je u juznu Spbiju najvelika reka Vardar?!?
Bugari kazu da je Ohrid najlepsi grad zapadne Bugarije. .....

Moja istorija kaze to sto vam pisem i ne pada mi na pamet da verujem drugima. To ne znaci da verujem slepo, zelim naci i druge fakte, ali fakte.

I ja zamjeram Aleksandru sto je bio tako narcisoidan. Imao je ideju i nikoga nije slusao za second openion, nije prihvacao drugacije stavove.
Zamjeram mu sto namesto da siri to carstvo nije zacvrstio ono sto vec ima. Nekada je vodio i bitke, a koji vladar onda a i sada to ne cini???
Danas vladari svjeta osvajaju te podmuklo, kukavicki, samo zato sto je finansiski mocan i moze mu se, cisto radi zabave. Nekad su i vojske, ali najcesce su ekonomiste oni koji nam zagorcavaju idninu, a to nije humano vise nego vojne. Porobljavaju nas na inteligentan nacin. Ne vidis neprijatelja, ne mozes pucati u njega, samo trpis posljedice.
Samo se nacin malo promjenio.

kako i da je, ipak mislim da je imao mnogo vise dobre strane kao osvajac nego li svi drugi sto ih znam.



Idemo tragati otvorenom umu i dalje....

_________________
Gomila kamenje prestaje biti gomila kamenje onda kad ih neko posmatra imajuci ideju za katedralu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 08, 2008 9:06 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto dec 06, 2005 8:06 pm
Postovi: 43
Lokacija: Nis
Violeta,
Podržavam tvoje napore da saznaž istinu i to je O.K.Jedna stvar krad kreneš da kopaš moraš prvo da znaš odakle da kreneš..
Drugo u istoriji nema tvoje moje, nema tu Makedonci,Srbi, reko ovaj reko onaj nema trte mrte..... postojiš Ti ,znanje razum i vera.
Teško je da danas osmislimo moguću istinu o dogadjajima od pre dve hiljada godina složićeš se , ej kako je moguće bilo mislećim ljudima tog doba da osmisle istinu od pre dve hiljade godine pre njih.Moraš priznati težak zadatak.
Kad bih sad slikao ISU-SA recimo i tu sliku ostavio negde za neko buduće vreme naslikao bih ga samog na „ TAJNOJ VEČERI „ jer je logično kad te svi izdaju zar ne?
Ali vrati se razumu pa se pitaj :
Da li je moguće za desetak godina kako tvrde „ pouzdani „ izvori koje imamo da predje toliki put u ratničkim i osvajačkim pohodima .Izgleda da su onda bili nešto novo za to vreme.Nestaju tri velika carstva Egipatsko ,Vavilonsko , Persisko. I kako jedaom mladom ratniku to uspeva , sa Balkana sa nevelikom vojskom pregazi sva tri velika carstva dolazi do INDIJE i nazad do Vavilona.I sve to bez aviona helikoptera i kamiona.
E sad razum mora da se pita kako je to moguće?
Možda je to samo mit ili ?
U svakom slučaju što no vele rudari SREĆNO.!!!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 08, 2008 9:25 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet jul 05, 2007 10:45 pm
Postovi: 19
Lokacija: Skopje
Alexander was born into a dynamic world where violence was a way of life. He enjoyed war stories told around the palace and no doubt relished in his father�s victories. Philip was very fond of his son and spent a great deal of time giving him affection and telling him stories.

When news was received that Alexander was to take Philip�s place, Demosthenes became enraged, immediately sending a secret communication begging Parmenio and Attalus to intervene.

Fortunately, Attalus and Parmenio were loyal to their new king and allowed Alexander to be seated on the throne without interruption. So in the end, like his father before him, Alexander became Demosthenes�s mortal foe and worst nightmare.

Failing to enlist help from Macedonians inside Alexander�s circle, Demosthenes entered into strange relations with the Persian King and continued to work against Macedonia.

Besides his military, Alexander also enlisted the services of historians, philosophers, poets, engineers, surveyors, doctors, botanists and natural scientists to accompany him on his Asian expedition. His official historian was Callisthenes of Olynthus, nephew and pupil of Aristotle. The surveyors were there to measure distances traveled by the army as well as make notes of peculiarities in the terrain traversed. The engineers were engaged in building bridges, rafts, ladders, siege engines and equipment to scale steep slopes and cliffs. The botanists and natural scientists were there to investigate the flora, fauna and mineral wealth of the newly discovered lands. Right from the start the Asian expedition was not just a military campaign but a great research and discovery mission.

After looking at the vastness of Asia, Alexander quickly realized that he could never hold a world that size with a spear. This foresight, along with the Macedonian values instilled in him (to respect people of all classes and cultures), Alexander became a liberator and a champion of the oppressed nations. His conquests became a mission of liberation not enslavement. He did NOT do this to spread Greek culture, as many authors claim, he did it to spread Macedonian values for the glory of Macedonia and the Macedonian people.

_www.unitedmacedonians.org/macedonia

_________________
Gomila kamenje prestaje biti gomila kamenje onda kad ih neko posmatra imajuci ideju za katedralu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 08, 2008 10:06 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet jul 05, 2007 10:45 pm
Postovi: 19
Lokacija: Skopje
Pred 7 meseci jedan Makedonac, Mile Kuzmanovski iz Prilepa resio je da napravi pohod promovirajuci svoju zemlju. On je sa velikim hendikepom, ne moze da hoda pa se koristi invalidskom kolicom. Neznam kada su olimpijske igre u Peking ali on planira stici tamo sa svojom kolicom za sam pocetak. Posao je pred 5 meseci,a sada neznam gde je tacno. Kad se vrati mozda cu ga pitati kako e stigao i dali je moguce da je to zbilja ucinio.

U vezi da moramo tragati za istinom, ja ne znam drugi nacin nego od knige istoricara. Citajuci ih mi stvaramo svoje mislenje. nema druge mogucnosti da se uverim sta se zbilja dogadzalo.

_________________
Gomila kamenje prestaje biti gomila kamenje onda kad ih neko posmatra imajuci ideju za katedralu


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 35 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 44 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz