Sada je: čet mar 28, 2024 9:07 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 465 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sri maj 12, 2010 8:42 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Nastavak o šestokrakoj zvijezdi/cvijetu:


U runskom pismu Germana i Vikinga imamo runu Hagalaz (crni obris na slici b):

slika

Njezin univerzalni oblik je kostur heksagrama i cvijeta života (sjeme života), oblika tako zvanog u new age krugovima.

Među Germanima i Vikinzima ova šestokraka runa se smatra majkom runa.

Citirat ću Edred Thorssona, okultista, člana nekoliko ezoternih organizacija. Iz praktičnog priručnika runske magije "Futhark, a Handbook of Rune Magic":

"Hagalaz is the cosmic ice egg that is filled with crystalized magical power and cosmic pattern. The hailstone is the symbol of the yeasty rime "egg" that contains the seed of Ymir, the primal rime-giant. Ymir was formed from the juncture of world fire of Muspellsheimr and world ice of Niflheimr. This is the complete potential multiversal paradigm-the egg of manifestation."

The H-rune is the mystery of the framework of the world, and defines the primal form of the multiverse. The snowflake forms itself along the sixfold pattern of the old holy sign.

Hagalaz is the complete model containing the potential energy of neutral power in the multiverse, which is born from the dynamic, generating, evolving unity of fire (energy) and ice (antimatter).
The H-rune describes the eternal cosmic harmony.

Hagalaz is the rune mother; this is because of its numerical value and its shape, (which may indeed be the primary one). All the runic forms may be derived from the sixfold hagalaz when it is placed within a solid figure (see Figure 2.2).

The H-rune embodies ongoing evolution within a fixed framework.
Hagalaz is a stave of protection and banishment because its complete and harmonious nature promotes special security and prevents the intrusion of disharmonious elements."

Iz citiranog teksta možemo vidjeti nekoliko ideja koje se konstatno ponavljaju kada je riječ o šestokrakim formama:

1) primarni kozmički oblik
2) prikaz drveta života u Kabali i u runskoj tradiciji Germana i Vikinga
3) spoj vatre i leda, primarnih polariteta - što je identično simbolici heksagrama (Davidova Zvijezda) u hermetičkoj Kabali: gornji trokut vatra i donji trokut voda (led), alkemijska unija u Tiferetu (mikrokozmičko srce), centralna točka Drveta Života u kojoj se svi ekstremi susreću
4) sveti broj sedam (6 krakova i centar)
5) oblik snježne pahuljice i mnogih drugih oblika u fizičkoj stvarnosti
6) simbol sunca isto kao i heksagram
7) svi platonovi kruti oblici (5 elemenata) mogu se dobiti iz oblika šestokrakog cvijeta
8 ) u praktičnoj primjeni, često urezivan simbol na kuće, objekte, hramove i brodove (barem u nordijskoj tradiciji) kao zaštita od vremenskih neprilika, ali i kao sveopća magijska zaštita.
9) oblik simbola kristograma iz vremena ranog kršćanstva

Najčešće je služio kao zaštita, talisman slavenskog boga groma, Peruna. To je također ostalo sačuvano i u Hrvatskoj, posebno u Slavoniji gdje taj oblik možemo vidjeti urezan u neke stare seoske drvene kuće. Isti oblik je često dekoracija u slavonskim drevnim i kožnim rezbarijama pučke uporabe. Da li je moguće da je taj Perunov simbol preživio do danas u narodu? Odgovor je snažno DA. Preživio je i u drugim slavenskim zemljama.


slika

Grčki brod. Simbol zaštite od vremenskih neprilika i drugih "zala".


slika

Primjer iz neke stare kuće u Poljskoj.


slika

Slavonska kepčija (pastirska čaša) iz 1911. godine.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sri maj 12, 2010 8:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika

Vrh Svetih Treh Kralji u Sloveniji.


slika

Crkva sv. Marije u Danču, Dubrovnik. Rozeta šestokrakog oblika.


slika

Donji Humac.


slika

Crkva u selu Brda, Paštrovići, Srbija.


slika

Omišalj, otok Krk - crkvica sv. Nikole u uvali Pesja.


slika

Baška - župna crkva sv. Trojice.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sri maj 12, 2010 8:46 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika

Spomenik kipara Antuna Augustinčića palim crvenoarmejcima i partizanima pri forsiranju Dunava 11. studenog-22. studenog 1944. godine, u narodu poznat i kao "Julka"

Falus i kružnica. Muško i žensko. Primarni polariteti (aktivno, pasivno).

slika

Gornja Selnica, spomenik NOB-a.


slika

Grob Branislava Nušića, poznatog srpskog književnika, diplomata i novinara u Beogradu.


slika

U čast poginulim srpskim borcima, na vrhu planine u Gučevu podignuta je Spomen-kosturnica u obliku piramide, visoka 15 metara.


slika

Zgrada Jadrolinije, Rijeka. Tipični klasicistički obelisci sa svake strane kupole.


slika

Kameni spomenik u obliku piramide na kojoj se nalazi spomen ploča, podignut je 1949.u centru Orleca, Cres.


slika

Livanjski spomenik kralju Tomislavu za 1000-tu godišnjicu hrv. kraljevstva.


slika

Podzvizd u Bosni, piramida.

Zaro Hušidic: “Prema usmenim predajama i sacuvanim pismenim dokumentima, spomenik je podignut krajiškim vojnicima koji su 1845. pobijedili 1200 graničara pod zapovjedništvom tadašnjeg pukovnika Jelacica, kasnijeg bana Hrvatske”

slika

Spomenik 1000-toj Godišnjici Hrvatskog Kraljevstva, Nova Gradiška.


slika

Spomenik i spomen ploča tisućugodišnjice hrvatskog kraljevstva, Lužani, Slavonski Brod.


slika

Spomenik knezu Milošu Obrenoviću u Takovu, Srbija.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sri maj 12, 2010 8:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika

Ulica kneza Mihaila, Beograd. Piramida s odrezanim vrhom. Oznaka 45. paralele geografske širine.


slika

Zvonik župne crkve u Gradićima, Velika Gorica.


slika

Rijeka - crkva sv. Romualda i svih svetih.

slika

Zoisova cesta, Ljubljana. Jože Plečnik izgradio 1927.



slika

Također u Ljubljani.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sri maj 12, 2010 8:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
Citat:
Na vanjskim poveznicama triju sfera (sv. Trojstvo) stoji "non est" ili "nije", na unutarnjim "est" ili "je". Što znači, da je svaki dio trostrukog Boga na površini ustvari zasebni mehanizam božanske jednadžbe (vanjske linije sheme), ali istovremeno, u svojoj prirodi (unutarnje linije sheme) nedjeljiv i sjedinjen s ostatkom božanskog Trojstva. Mislim da je to prilično blisko neoplatonizmu i skolasticizmu filozofije sv. Tome Akvinskog.

Zanimljiva je također slučajnost da ova geometrija jako podsjeća na donji dio kabalističkog Drveta Života, pri čemu zlatna aureola Kristova odgovara poziciji Tifereta, ili samog centra Drveta koje je obično simbolizirano sunčanom zlatnom bojom. Tiferet je sfera broj 6 na Drvetu. Tri su glave: 666. Trostruko sunce duše? Trojstvo manifestirano u Kristu, solarnom junaku Tifereta.

Također, Duh Sveti odgovara najnižoj sferi kod nogu, što je Malkut na Drvetu Života. U Kabali (i hermetičkoj i hebrejskoj) Malkut je domena palog Duha Svetoga, nevjesta Božja, Marija Magdalena, pala Sofija-Lucifer.


nelogično mi je da je trojstvo naglašeno sa trima sferama i sa trostrukom glavom.
tj. i sfere i glava/e(ispred sunca) bi mogli predstavljati trojstvo, a na ovako sofisticiranom crtežu teško da je ponavljanje.
isto tako lucifer može predstavljati jednu šesticu. a što sa ostale dvije.
ako imaš kakvo objašnjenje zašto trostruka glava(ispred sunca), pa onda opet sveto trojstvo u sferama.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sri maj 12, 2010 9:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
MonteChristo je napisao/la:
Citat:
Na vanjskim poveznicama triju sfera (sv. Trojstvo) stoji "non est" ili "nije", na unutarnjim "est" ili "je". Što znači, da je svaki dio trostrukog Boga na površini ustvari zasebni mehanizam božanske jednadžbe (vanjske linije sheme), ali istovremeno, u svojoj prirodi (unutarnje linije sheme) nedjeljiv i sjedinjen s ostatkom božanskog Trojstva. Mislim da je to prilično blisko neoplatonizmu i skolasticizmu filozofije sv. Tome Akvinskog.

Zanimljiva je također slučajnost da ova geometrija jako podsjeća na donji dio kabalističkog Drveta Života, pri čemu zlatna aureola Kristova odgovara poziciji Tifereta, ili samog centra Drveta koje je obično simbolizirano sunčanom zlatnom bojom. Tiferet je sfera broj 6 na Drvetu. Tri su glave: 666. Trostruko sunce duše? Trojstvo manifestirano u Kristu, solarnom junaku Tifereta.

Također, Duh Sveti odgovara najnižoj sferi kod nogu, što je Malkut na Drvetu Života. U Kabali (i hermetičkoj i hebrejskoj) Malkut je domena palog Duha Svetoga, nevjesta Božja, Marija Magdalena, pala Sofija-Lucifer.


nelogično mi je da je trojstvo naglašeno sa trima sferama i sa trostrukom glavom.
tj. i sfere i glava/e(ispred sunca) bi mogli predstavljati trojstvo, a na ovako sofisticiranom crtežu teško da je ponavljanje.
isto tako lucifer može predstavljati jednu šesticu. a što sa ostale dvije.
ako imaš kakvo objašnjenje zašto trostruka glava(ispred sunca), pa onda opet sveto trojstvo u sferama.


Znam što misliš, no u ovoj katoličkoj shemi koja je uvelike utjecana trinitarnom filozofijom sv. Tome Akvinskog, oba simbola i sfere i tri lica u jednoj glavi upućuju na istu stvar. Trostrukost Božje manifestacije i nedjeljivost tih principa u samoj srži, no u načinu djelovanja postoji razlika među ta tri principa. Slično je i u alkemiji.

Ovo što sam pisao o Kabali i kad sam spomenuo Lucifera, to je čisto moja slobodna intepretacija, koja je samo hermetička podloga priče. Ne mislim da je to bila direktna i svjesna namjera ovog crteža, ali možda ima veze s time.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: sri maj 12, 2010 9:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
Citat:
Ovo što sam pisao o Kabali i kad sam spomenuo Lucifera, to je čisto moja slobodna intepretacija, koja je samo hermetička podloga priče. Ne mislim da je to bila direktna i svjesna namjera ovog crteža, ali možda ima veze s time.


na gornjem crtežu u boji slika orla, jarca i lava možda ima takvu podlogu.
a sad mi i ponavljanje možda ima smisla. kad pogledam sfere one kao da nisu u ravnini sa ostalim elementima.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: pet jun 11, 2010 9:18 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 10, 2010 2:04 pm
Postovi: 387
Možda nije vezano za temu ali je dosta slično. U krugovima u žitu posvuda su slični simboli. Krugovi u žitu su masonska djela.
Attachment:
crop-12.jpg
crop-12.jpg [ 127.3 KiB | Pogledano 7498 put/a. ]
Attachment:
CropCircle1.jpg
CropCircle1.jpg [ 79.06 KiB | Pogledano 7498 put/a. ]
Attachment:
article-1190279-052fc22b000005dc-762_306x567jelly.jpg
article-1190279-052fc22b000005dc-762_306x567jelly.jpg [ 106 KiB | Pogledano 7498 put/a. ]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: pet jun 11, 2010 9:23 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 10, 2010 2:04 pm
Postovi: 387
Attachment:
crop_1423732c.jpg
crop_1423732c.jpg [ 62.95 KiB | Pogledano 7498 put/a. ]

Američki orao kao na 1. dolaru
Attachment:
crop-7-27-08-BeckhamptonOHSteveAlex.jpg
crop-7-27-08-BeckhamptonOHSteveAlex.jpg [ 88.91 KiB | Pogledano 7498 put/a. ]

Zmija koja grize rep
Attachment:
Crop-circle-illuminati.jpg
Crop-circle-illuminati.jpg [ 9.91 KiB | Pogledano 7498 put/a. ]

Piramida i oko.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: pet jun 11, 2010 9:34 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 10, 2010 2:04 pm
Postovi: 387
Attachment:
crop-circles.jpg
crop-circles.jpg [ 23.07 KiB | Pogledano 7497 put/a. ]

Attachment:
crop_circles_swirl.jpg
crop_circles_swirl.jpg [ 69.61 KiB | Pogledano 7497 put/a. ]

Attachment:
crop-tcirclesd.jpg
crop-tcirclesd.jpg [ 238.31 KiB | Pogledano 7497 put/a. ]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: pet jun 11, 2010 9:37 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 10, 2010 2:04 pm
Postovi: 387
Evo i jedam mali video o tome.
http://www.youtube.com/watch?v=mAfl9-ggXr0


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: pet jun 11, 2010 10:23 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
legolas47 je napisao/la:
Možda nije vezano za temu ali je dosta slično. U krugovima u žitu posvuda su slični simboli. Krugovi u žitu su masonska djela.


Da, nije baš striktno vezano za temu, no simbolika je slična ranijim primjerima. Cvijet života je posebno intrigantan oblik.

Krugovi u žitu nemaju nikakve veze sa masonima. Masoni se ne bave krugovima u žitu niti NLO-ima.

Po mojem mišljenju ili su u pitanju hoaxeri, slobodni umjetnici koji poznaju taj zanat, ili su uistinu neka nematerijalna strujanja energije odgovorna za to. No ni za jedno od toga nemam dokaze, već samo tuđu riječ, pa se ne bavim time. Po pitanju toga sam skeptik i neće me par websajtova i pročitanih tekstova uvjeriti u nešto.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: pet jun 11, 2010 4:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 10, 2010 2:04 pm
Postovi: 387
Attachment:
1r.JPG
1r.JPG [ 233.12 KiB | Pogledano 7466 put/a. ]
Attachment:
dollaru_bill_showing_new_world_order.jpg
dollaru_bill_showing_new_world_order.jpg [ 190.06 KiB | Pogledano 7466 put/a. ]
Attachment:
9 Pera.jpg
9 Pera.jpg [ 44.72 KiB | Pogledano 7466 put/a. ]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: pet jun 11, 2010 4:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 10, 2010 2:04 pm
Postovi: 387
Attachment:
13 petokraka.jpg
13 petokraka.jpg [ 51.32 KiB | Pogledano 7464 put/a. ]
Attachment:
13 strela.jpg
13 strela.jpg [ 75.09 KiB | Pogledano 7464 put/a. ]
Attachment:
72 Cigle.jpg
72 Cigle.jpg [ 59.55 KiB | Pogledano 7464 put/a. ]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: pet jun 11, 2010 4:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 10, 2010 2:04 pm
Postovi: 387
Attachment:
1111billset.jpg
1111billset.jpg [ 17.13 KiB | Pogledano 7464 put/a. ]
Attachment:
bagrem.jpg
bagrem.jpg [ 56.1 KiB | Pogledano 7464 put/a. ]
Attachment:
dcgoogleearthoutline5oo.jpg
dcgoogleearthoutline5oo.jpg [ 230.75 KiB | Pogledano 7464 put/a. ]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: pet jun 11, 2010 4:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 10, 2010 2:04 pm
Postovi: 387
Attachment:
dscf1483sh8.jpg
dscf1483sh8.jpg [ 62.03 KiB | Pogledano 7464 put/a. ]
Attachment:
hexseal.jpg
hexseal.jpg [ 25.34 KiB | Pogledano 7464 put/a. ]
Attachment:
Iluminatsko oko.jpg
Iluminatsko oko.jpg [ 37.61 KiB | Pogledano 7464 put/a. ]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: pet jun 11, 2010 4:33 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 10, 2010 2:04 pm
Postovi: 387
Attachment:
new-2.jpg
new-2.jpg [ 79.15 KiB | Pogledano 7464 put/a. ]
Attachment:
One Dolar.jpg
One Dolar.jpg [ 154.56 KiB | Pogledano 7464 put/a. ]
Attachment:
Osnivanje Iluminata.jpg
Osnivanje Iluminata.jpg [ 36.68 KiB | Pogledano 7464 put/a. ]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: pet jun 11, 2010 4:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 10, 2010 2:04 pm
Postovi: 387
Attachment:
Štit.jpg
Štit.jpg [ 32.67 KiB | Pogledano 7464 put/a. ]
Attachment:
Traka.jpg
Traka.jpg [ 48.39 KiB | Pogledano 7464 put/a. ]
Attachment:
S2_Illustrationlg.jpg
S2_Illustrationlg.jpg [ 74.03 KiB | Pogledano 7464 put/a. ]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: pet jun 11, 2010 4:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 10, 2010 2:04 pm
Postovi: 387
Attachment:
Simbolii EU.jpg
Simbolii EU.jpg [ 118.27 KiB | Pogledano 7462 put/a. ]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: pet jun 11, 2010 5:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
@legolas47

Orao nije simbol kontrole već upravo suprotno: slobode i duha. Njegovo alkemijsko značenje upućuje na sumpor ili duh. Proučavanje heraldike i amblematike ukazuje na najvjerojatnije značenje simbola. Istina da to ne isključuje i dublje ezoterno značenje.

Lucifer nema veze ni sa okom u trokutu, ni sa Velikim Arhitektom. Veliki Arhitekt Kozmosa je sam Bog, Lucifer je pala ljudska duša (mikro razina) i Duh Sveti (makro razina), a oko u trokutu je simbol trostruko manifestiranog Boga (jednakostranični trokut - sv. Trojstvo). Iako je oko u trokutu u ovom obliku kršćanski simbol i upućuje na trinitarnu teologiju, treba naglasiti da ta ista suhoparna dogmatska teologija počiva na duhovnim temeljima. Broj 3, trokut i oko su vrlo ekspresivne ideje. Broj 3 predstavlja međuigru dviju sila iz koje proizlazi treća kao unija, trokut ravnopravno postojanje tri sile: duh, duša, tijelo - sumpor, živa, sol. Oko predstavlja Božansku Providnost, spiritualni sveprisutni vid spiritualnog sunca. Zrake oko oka su solarne zrake sunca koje kao spritiualni svjetionik širi svoje zrake u cijelo postojanje.

Ako ćemo o simbolici govoriti samo na konspiratorni način, ograničavamo svoj vidokrug i dajemo simbolima samo negativni predznak, te sami ne dobivamo ništa od toga (osim eventualno paranoje). Mislim da je ideja da simbole kontempliramo nevezano za vanjske, političke i općenito egzoterične predstave.

Jednostavniji simboli mogu poslužiti kao meditativni alat, dakle u meditativnom stanju simbol se potpuno obuhvati vizualizacijom i koncentrira se na njega. Rezultat dugotrajnog kontempliranja simbola je njihovo bolje intelektualno razumijevanje i ono važnjije, simboli ožive u nama i dovode pred nas ideje koje simboliziraju, dakle osvještavaju podsvjesni um koji stoji na putu razumijevanja.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 465 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz