Sada je: sub apr 27, 2024 5:57 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Lebensborn djeca
PostPostano: sub mar 10, 2007 12:24 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 30, 2006 11:32 pm
Postovi: 702
Lokacija: Forbidden Island
Otvaram novi topic Spyrovim postom koji je ostavio na topicu o Hitleru i magiji

Spyro je napisao/la:

Norvežanka Gerd Fleischer, jedna od Lebensborn-djece, ispred Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu

U vezama nacističkih vojnika i Norvežanki rođeno je oko 12.000 djece, od kojih su neka bila vezana lancima, zatvarana u ludnice, unakažena čavlima, silovana pred razredom...
Skupina od 160 ljudi kojima su očevi nacistički vojnici tuže norveške vlasti pred Europskim sudom za ljudska prava u Strasbourgu jer su bili izloženi zlostavljanju i diskriminaciji.

Tijekom Drugog svjetskog rata nacisti su poticali veze između njemačkih vojnika i Norvežanki, i u njima je rođeno između 10 i 12 tisuća djece. Bio je to dio plana SS-ovca Heinricha Himmlera, koji se počeo provoditi 1935. godine, za stvaranje arijske rase plavokosih i plavookih beba za tisućgodišnji Reich.

Većina djece potekle iz takvih veza postala su poznata kao Lebensborn-djeca, koja su u poslijeratnoj Norveškoj bila često zlostavljana, pa čak i zatvarana u bolnice za duševno oboljele samo zato što su im očevi bili njemački vojnici.

Mnogoj od te djece bilo je zabranjeno koristiti njihova prava imena i identitet, često su bila diskriminirana i zlostavljana, zbog čega su mnoga ostala s trajnim psihičkim posljedicama i već u najranijoj dobi registrirana kao invalidi.

Sud je objavio i slučaj žene koja je kao mala bila zaključavana, a katkad je na lancu kao pas trebala čekati svoje udomitelje, koji su joj kad je imala devet ili deset godina čavlom na čelu urezali kukasti križ.

Jedan je muškarac bio zatvoren u duševnoj bolnici do 1965. godine iako mu nije dijagnosticirano nikakvo mentalno oboljenje, drugi je bio smješten u specijalnu školu za mentalno zaostalu djecu, gdje su ga silovala dvojica muškaraca, a jednu je ženu silovao učitelj pred očima čitavog razreda...

Sada, 60 godina nakon kraja Drugog svjetskog rata, 154 norveška državljana, četiri švedska i jedan Nijemac traže pravdu na sudu u Strasbourgu. Norveška je ranije ponudila ograničenu odštetu bivšoj Lebensborn-djeci, no vlasti nikad nisu prihvatile odgovornost za navodne slučajeve šikaniranja i nepoduzimanja nikakvih koraka kako bi ih se zaštitilo.
Tužba pred Europskim sudom za ljudska prava podignuta je 2003. nakon što je sud u Oslu odbio sedam zahtjeva, uglavnom zato jer su podneseni debelo nakon roka zastare. Istu je presudu donio i norveški vrhovni sud, pa su se Lebensborn-djeca odlučila obratiti "višoj instanci".

_________________
" Vrlo cesto Vitez je porazen jer je sluzio Djavolu svim svojim srcem dok je iskreno ali pogresno vjerovao da sluzi Kristu."
(Mouravijeff- Gnosis)


http://knightofthestorms.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 10, 2007 12:27 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 30, 2006 11:32 pm
Postovi: 702
Lokacija: Forbidden Island
Arja je napisao/la:
Na zalost, tako je. Drustveno prihvaceno nasilje: zbog tog malogradjanskog (neo-konzervativnog) elementa u sebi posebno je bljak.

Ponekad mi se cini da marginalizovane grupe ne nastaju toliko zbog slabe sposobnosti da se prihvate razlicitosti, vec pre kao opravdanje za slobodno ispoljavanje agresije. Verujem da je u stvari inicirano od strane relativno malog dela populacije ali je na zalost vrhunski zarazno. Pocinju argumenti tipa: „nemoj biti sentimantalan prema tim zlocincima/teroristima (ili sta god)“, „a kako nemas saosecanja za (u konkretnom slucaju) Norvezane“. Onda krece citava ona idelosko/nacionalno/itd. prica sa serijom kvazi moralnih paralogizama koji su toliko besmisleni da se pred njima osecate potpuno nemocni.

Opravdanja raznih boja za nasilje nad drugim ljudima.

Naravno, ne bi bilo zarazno da nema za sta da se zakaci. Kod nekih se kaci za agresivni potencijal, koji bi se bez tog podsticaja mozda transformisao u nesto konstruktivnije, na druge deluje upravo tim malogradjanskim poticajem: potrebom da se deluje drustveno prihvaceno, bez obzira sto je to delovanje u potpunoj suprotnosti i sa moralnim vrednostima i sa logikom i sa nasim najdubljim unutrasnjim bicem. :?
Da, na zalost.

_________________
" Vrlo cesto Vitez je porazen jer je sluzio Djavolu svim svojim srcem dok je iskreno ali pogresno vjerovao da sluzi Kristu."
(Mouravijeff- Gnosis)


http://knightofthestorms.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned mar 11, 2007 11:47 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 14, 2006 8:04 pm
Postovi: 139
Lokacija: na mjestu
Oni hoce krvlju izbrisati jedan dio svoje proslosti, kao da ih netko to trazi...
Hoce dokazati da nisu "nazisti", da oni s time nisu, nemaju i nece imat nista. Nece oni "to" u svojoj rasi ! Znaci, platit ce cijenu te rasne cistoce pa platili je i sa svojom krvi...
Pa ako nisu gori nazisti od nazista...

Ako su sve samo lekcije, onda Norway 0 bodova !

_________________
Eye of the tiger


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon mar 12, 2007 7:52 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Da, istorijska vremena puna nasilja koja radjaju novo nasilje, zrtve koje postaju mucitelji. Ne ucimo o njima iz udzbenika istorije. Slika koju dobijamo je otprilke kako su dosli dobri momci i pobedili one zle. Medjutim, problem nasilja je znatno slozeniji.

Kaneti ovaj fenomen naziva zaokom: pojava da zrtve nasilja veoma, veoma cesto i same postaju mucitelji, trazeci neke nove zrtve, kako bi se oslobodile „zaoke“.
Lobaczevski govori o apsorpciji patoloskog materijala.

Kakva je to „zaoka“? Da li je rec o povecanom stepenu agresivnosti kao posledice instinktivnog odgovora organizma - „bori se ili bezi“ - na situacije visokog stresa, koji se ne moze realizovati u konkretnoj situaciji (ili licnost ne vidi nacina za to), vec se u odlozenom dejstvu ili prenosi na neke druge „druge“ ili radja takozvanu pasivnu agresivnost? Da li izvire iz potreba licnosti da povrati svoj integritet i samopostovanje, ruinirane pretrpljenim ili vidjenim nasiljem, potvrdjujuci ga dominacijom (nasiljem) nad drugima? Ukoliko ne pronadje nacin da presece energetsku vrpcu koja je veze za traumatska iskustva.

Ili je zaista u pitanju bukvalno apsorpcija nasilnosti, koje se onda prazni na pogodnim kategorijama?
Ili je sve ipak samo banalna zelja za odmazdom: „Oko za oko, zub za zub“?

I kako izaci iz ovog zacaranog kruga, preseci spiralu nasilja?
Tako sto cemo pristati da ga vidimo?
Tako sto cemo pokusati da ga shvatimo?
Tako sto cemo sami prestati da ga sirimo?

“You must be the change, you want to see in the world!”

Ili citat sa naslovne stranice:

"...Vraćanje nasilja nasiljem povećava nasilje, donoseći još crnji mrak noći kojoj već nedostaju zvijezde. Mrak ne može otjerati mrak; samo svjetlost može to učiniti … “ Martin Luther King


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon mar 12, 2007 9:56 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 14, 2006 8:04 pm
Postovi: 139
Lokacija: na mjestu
U pravu si Arja, pravo zboris...
Ali, ovdje se radi o djeci koja su se rodila iz nekih zabranjenih veza (mada u vremenu kad su se dogadjale, nisu bile zabranjene, nego stavise i pozeljne), a da sama nisu cinila nasilje...

_________________
Eye of the tiger


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 13, 2007 6:09 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
Ali, ovdje se radi o djeci koja su se rodila iz nekih zabranjenih veza (mada u vremenu kad su se dogadjale, nisu bile zabranjene, nego stavise i pozeljne), a da sama nisu cinila nasilje...


Tacno. Nasilje indukovano „zaokom“ se po pravilu ne vraca neposrednom uzrocniku (on je u tom trenutku vec daleko), vec se u silaznoj spirali prenosi na druge, gotovo uvek na slabije, bilo na drustvenom nivou na marginalizovane grupe ili na mikro nivou neposrednog okruzenja i na zalost cesto porodice.

Ovaj proces se ne osvescava - da je osvescen, energetske veze bi se prekinule – vec se racionalizuje. Nalaze se razlozi za njega: naci ili stvoriti marginalizovane grupe, naci neke druge koji su navodno „povredili nase granice“.
I siri se.

Naravno, u konkretnom slucaju ima i dosta specificnih elemenata: potreba da se verifikuje pripadnost strani „dobrih momaka“. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 13, 2007 6:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 14, 2006 8:04 pm
Postovi: 139
Lokacija: na mjestu
Citat:
Ovaj proces se ne osvescava

Pa mi smo ga svijesni !
Citat:
Naravno, u konkretnom slucaju ima i dosta specificnih elemenata: potreba da se verifikuje pripadnost strani "dobrih momaka".

Iako ne znam zasto si upotrijebila rijec "verifikuje", potpuno razumijem sto si htjela reci. Pa im je to samo otezavajuca okolnost:
Pokazuju da drze te "dobre momke" sa kojima bi se htjeli identifikovati za potpune budale, ako su mislili da ce ih time prevariti.
Tako da ostajem pri svome:
Norway 0 bodova !

_________________
Eye of the tiger


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 14, 2007 7:05 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Nema „tima dobrih momaka“ – to je, naime, bila ironija - postoje samo pojedinci koji svako za sebe i u svakoj situaciji iznova biraju nasilje ili ne. Verbalno, fizicko ili psiholosko. Ono nije ekskluzivno pravo nijedne nacije ili religije, prerusava se u boje mnogih izama, koncepata ili pogleda na svet. Ali postoji van njih.

Citat:
Pa mi smo ga svijesni !


Ne, nismo.
Mi, ljudi, u sebi objedinjujemo potpuno nespojive krajnosti, potpuno suprotne polaritete. Sposobni smo za najgore podmuklosti i velicanstvene vrhunce. Jin i jang, svetlo i tamno, musko i zensko itd. su funkcionalni, stvaralacki polariteti, koji kroz svoju interakciju stvaraju ukupan manifestovani svemir. Covek je i mirko i makro kosmos.

Medjutim, skloni smo da neke od ovih polariteta proglasimo losim, neke dobrim i odbijamo da priznamo da su oni „losi“ takodje nasi. Takvi, neintegrisani, potisnuti, odbaceni, oni postaju disfunkcionalni delovi celine i manifestuju se kao zlo.
Tako namera da se utakmica odigra u „timu dobrih momaka“ (u nasoj krajnje pojednostavljenoj interpretaciji) cesto vodi do ispoljavanja ekstremno ops-energije. Ne treba da navodim primere iz istorije o uzasnim zlocinima pocinjenim u ime ideje dobra, ne?

Cisto energetski gledajuci: reyner je odlicno opisao nesto slicno na nekom susednom topicu kao „busenje entropijskih rupa“ da bi se stabilizovao sustav. Mogli bismo to i tako nazvati.

Mi NISMO ni jedno ni drugo, to su principi koji deluju kroz nas.
Prihvatajuci celinu svog bica – onoliko koliko to mozemo – prihvatajuci te suprotne polaritete u sebi, ne identifikujuci se sa njima, cinimo ih funkcionalnim, sistem se stabilizuje i potreba za nasiljem se zaista smanjuje.

A to je dobro, kaze moj 3D-um. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 14, 2007 9:02 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 14, 2006 8:04 pm
Postovi: 139
Lokacija: na mjestu
Dobro, Arya, opisujes do u tancine jedan proces kojeg kao nisi svijesna?
:-k
Prihvacas li bar mogucnost da si ga ti svijesna?
Ja dok sam rekla "mi smo ga svijesni" mislila sam doslovno na tebe i sebe, a ne na kolektivno "mi".
Neki POJEDINCI su ga svijesni i oni propadaju timu dobrih momaka (ili djevojaka) pojedinacno, a ne "grupisani" po narodima, vjerama i ostalom.
Ima ih medju Srbima, Hrvatima, Norvezanima, Kinezima, medju svima, samo, kako oni ne mogu "igrati" za bilo koji "tim" (jer se protive samoj ideji tima "mi-oni", njihov se glas ne cuje, ne slusa ili zatomljuje. Igra se prepusta IGRACIMA.

Citat:
Ne treba da navodim primjere iz istorije o uzasnim zlocinima pocinjenim u ime dobra, ne?


Ma oni su se i cinili samo u ime dobra !
Inkvizicija- u ime dobra, krizarski ratovi- u ime dobra, Hitler- u ime dobra za Njemacku, komunizam- u ime dobra, Hrvati i Srbi ratovase u ime svaki svojeg dobra...
Jesi li sad svijesna tog procesa?

_________________
Eye of the tiger


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 14, 2007 11:57 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
Dobro, Arya, opisujes do u tancine jedan proces kojeg kao nisi svijesna?

Prihvacas li bar mogucnost da si ga ti svijesna?


Opisala sam teorijski deo. Iz prakse znam da mi je ono sto volim da zovem „osvetljavanjem tamnih mesta“ ili mesta sa nizom frekvencijom, donelo boljitak, vecu svesnost i veci unutrasnji balans. Utoliko mogu da opisem proces.
Kada kazem nismo/nisam svesna, to otprilike znaci da znam da je takvih mesta jos mnogo, mnogo. Da nije tako, suprotnosti u meni bi bile pomirene, sve paradoksi reseni i ne bi me ljutile svakodnevne gluposti ili tudji disbalansi i bila bih potpuno oslobodjena svih nezadovoljstava, sitnih zavisti, potrebe da popravljam druge ljude ili sta vec #-o No, mozda je sve to upravo car igrice biti covek. :wink:

Citat:
Hitler- u ime dobra za Njemacku,


Hitler je fantastican primer. Fantastican zato sto je ekstreman, pa stvari postaju vidljive. Citat:
„Vec pet godina taj covek juri po Evropi poput ludaka u potrazi za jos necim sto bi mogao da zapali. On, na zalost, neprestano pronalazi placenike koji otvaraju kapije svoje zemlje tom medjunarodnom palikuci.“

Navedeni citat je u stvari njegov opis Cercila. Da, da. A zvuci tako poznato, ne? Ovaj opis nije imao (samo) funkciju propagande, on je rezultat istinske percepcije. Uopste ne sumnjam da je verovao u njega. Senka. Stvari zaista tako funkcionisu.

Takodje, pogledajte Hitlera: da li se uopste moze zamisliti veci antipod tako agresivno propagiranom arijevskom tipu: visoki, snazni, zdravi, plave oci, plava kosa – nizak, crnpurast, slabunjav, bolestan, neuravnotezen, promasen. Koga je proganjao citavog zivota, zapalivsi usput celu Evropu? :?:

Ono sto racionalno ili instinktivno (licno dajem tome prednost) prepoznajemo kao destruktivno, tome se efektivno mozemo suprotstaviti. Ono sto u nama izaziva bes, ljutnju, snazan otpor, bilo koju od tih ekstremnih emocija, je gotovo siguran znak da je senka potkacena.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 15, 2007 12:57 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
kako oni ne mogu "igrati" za bilo koji "tim" (jer se protive samoj ideji tima "mi-oni", njihov se glas ne cuje, ne slusa ili zatomljuje. Igra se prepusta IGRACIMA.


Ali ovo je dooobro pitanje! A promaklo mi je. E, sta ti je reptilski mozak #-o


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto aug 28, 2007 10:35 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 16, 2007 9:29 am
Postovi: 290
Lebensborn deca ... to je trebalo po konstrukciji da bude veoma jak tim, ali je na njihovu nesreću propao...

Nasilje nad decom je nešto najstrašnije što se dešava na ovoj planeti, pa tako i nasilje nad ovom lebensborn decom... Ništa ga ne opravdava!

Nekoliko braće moga oca (dakle mojih stričeva), su svoj dečji život okončali u dečjem logoru u Gradiškoj. Mašti na volju (a bolje bez mašte), šta im se sve moglo dogoditi, ali činjenica je da se nisu vratili iz tog pakla...

Neka im je večna slava i mir u duši, iako nikada neće doći do Strazbura - jer njihovi seljački oci (uglavnom pokojni) nemaše tu moć da stignu do Strazbura...

Ko ima moć da stigne do Strazbura? Čini mi se onaj ko je uvek i imao...

Bojim se da je ova tužna priča o lebensborn deci - generisana i medijski osnažena ojačalim naci-pokretom u svetu. Trebalo bi da realno osudimo svako zlostavljanje dece u svetu, a ne da fokusiramo samo jednu grupu - kojom se možda trenutno manipuliše iz politički-ideoloških razloga naci-mešetara...

Trenutno se ovde bavimo nečim što se desilo tamo negde i na osnovu tekstova koje je neko rekao-kazao... Mnoga deca sa ovih naših područja su gore prošla i više stradala, uz mnogo veća zverstva... Imamo na hiljade svedočenja, fotografija, zastrašujućih životnih priča, ali postoji neki trgovačko-politički koncenzus da se o tome ne govori...

Zbog toga što o tome nismo dovoljno govorili i svaku krivicu precizno i jasno odredili i osudili ... e, zato smo se u prethodnom ratu tako krvavo poklali... Kad - tad se sapleteš o stvari koje gurneš pod tepih...

Uz dužno poštovanje nordo-arijevcima, nekako me u duši više steže prokleta sudbina naših rumenih seljančića i seljančica...

Toliko, ne zamerite...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 52 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz