Sada je: sub apr 27, 2024 3:07 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 32 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: uto apr 24, 2007 9:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 14, 2006 8:04 pm
Postovi: 139
Lokacija: na mjestu
gwydion je napisao/la:
Sionski priorat ne postoji vekovima, vec svega nekoliko desetina godina. rec je o falsifikatu ljudi koji su podrzavali Visijevsku Francusku, bili otvoreni anti-semiti


Kako to? A koriste tako stare, drevne simbole :mrgreen: Nemislis valjda da bilotko moze uzeti neki stari simbol kako mu se prohtije nebi li si utemeljio tradiciju? A zar netko ide uzimati stare simbole nebi li protivnicima utemeljio "tradiciju"? Pa zar je dotle doslo?! Ma, ne...Pa nisu ljudi takvi, svi su zive postenjacine, tko barata starim simbolima, znaci da ima tradiciju...Zasto bi sumnjali?

Sionski priorat (ma sto to bilo) je novijeg datuma, kao i ostali "sionski" specijaliteti, jer ne moze falsifikat biti stariji od originala (sionizma).
Mozda malo vise od nekoliko desetaka godina, sto je daleko od stoljetne tradicije...:cry:

Ma, ne, nije to nista strasno...Koju vjerodostojnost uopce utemeljuje tradicija?

_________________
Eye of the tiger


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto apr 24, 2007 10:30 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon apr 23, 2007 3:06 am
Postovi: 94
Lokacija: Novi Sad
Survivor je napisao/la:
gwydion je napisao/la:
Sionski priorat ne postoji vekovima, vec svega nekoliko desetina godina. rec je o falsifikatu ljudi koji su podrzavali Visijevsku Francusku, bili otvoreni anti-semiti


Kako to? A koriste tako stare, drevne simbole :mrgreen: Nemislis valjda da bilotko moze uzeti neki stari simbol kako mu se prohtije nebi li si utemeljio tradiciju? A zar netko ide uzimati stare simbole nebi li protivnicima utemeljio "tradiciju"? Pa zar je dotle doslo?! Ma, ne...Pa nisu ljudi takvi, svi su zive postenjacine, tko barata starim simbolima, znaci da ima tradiciju...Zasto bi sumnjali?

Sionski priorat (ma sto to bilo) je novijeg datuma, kao i ostali "sionski" specijaliteti, jer ne moze falsifikat biti stariji od originala (sionizma).
Mozda malo vise od nekoliko desetaka godina, sto je daleko od stoljetne tradicije...:cry:

Ma, ne, nije to nista strasno...Koju vjerodostojnost uopce utemeljuje tradicija?


Originalni naziv Sionski proorat koristili su katolici za jednu svoju strukturu i to nema veze sa ovim "prioratom", DObar deo ideja ovaj "priorat" je pokupio od Juliusa Evole i nekih drugih autora, a deo price su pokupili iz spisa koji su bil izaplenjeni od raznih tajnih drustava za vreme kvislinske vlade u Parizu koju su oni aktivno podrzavali. Pod oni mislim na jednog coveka koji i stoji iza priorata koji tek kasnije nastaje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned sep 23, 2007 4:07 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Pre par dana sam pogledala zbirku nekih dosta vrednih crkvenih relikvija i paznju mi je privukla mala zbirka vladicanskih stapova – svi tamo izlozeni (pet) su na vrhu imali dve zmije, obe uvijene i odvojene jedna od druge.

Kustos je objasnio da to nije karakteristicno za ove stapove ali da se na nekima javlja, te da je to povezano sa Isusovom porukom „budite bezazleni kao golubovi i mudri kao zmije“.

U ovom obliku simbol mi je nepoznat, veza sa hriscanskom simblikom takodje. Jel’ ima neko ideju ili podatke (formiceeeeeee :wink: )?

Na ovoj slici ne mogu da razaznam da li je rec o zmijama na vrhu, ali su na onim stapovima zmije bile u slicnom polozaju kao na vrhu ovog stapa:

slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned sep 23, 2007 10:41 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
U hrišćanskoj simbolici značenje zmije je višeslojno. Prvo zmija je stara zla zmijurina odnosno nepomenik glavom i bradom, koji je prevario Evu u rajskom vrtu; kako je i navedeno u Bibliji u Postanju. Drugo zmija na stubu (oko njega) predstavlja izliječenje i božiju milost; što je takođe navedeno u Bibliji kad Bog ubija neprijatelje Izraela zmijama (u knizi o brojevima) ili kad Mojsije pretvara štap u zmiju i ko pogleda na nju biva izliječen. Odatle štap sa jednom zmijom znači ljekarstvo i farmaciju.
Ako se oko štapa nalaze dvije zmije i još ako je štap krilat, taj znak se naziva kaducej. Krila predstavlja moć prelaženja ma koje granice, vazduh. Štap predstavlja vlast. Dvije zmije znače jedna zdravlje druga bolest i imaju geometrijsko i homeopatsko značenje da priroda može promjeniti prirodu. Samim tim kaducej predstavlja međusobnu povezanost i uticaj tih suprotstavljenih sila koje djeluju u svemiru i jaju dvije krajnosti, dva pola. U tim zmijama su predstavljene sile spajanja i razdvajanja; dobra i zla; vatre i vode; uzdizanja i pada;a takođe predstavljaju i raznovrsnost, mudrost i plodnost. U alhemiji su u pitanju muški i ženski princip, moć transformacije, san i buđenje, rastvaranje i koagulaciju.
E sad koja je simbolika kod pravoslavnih ne bih znao tačno reći. Inače na slici je Sv. Petar Cetinjski, jedan od moćnih crnogorskih svetaca.
Moraću potražiti za vladičanske štapove pa ći javiti. Pozdrav
:)

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon sep 24, 2007 4:57 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Hvala, Formice!
Na kaduceju, Hermesovom/Merkurovom stapu, su zmije uvek isprepletane i obavijene oko stapa. Ovde se nalaze na vrhu stapa i odvojene su jedna od druge. Zato mi je detalj i privukao paznju. I, naravno, cinjenica da nije rec o nekoj slucajnoj dekoraciji, jer je bio na svim izlozenim stapovima. Inace, mesto: Vladicanski dvor u Vrscu.

Ako nadjes nesto, javi. Hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon sep 24, 2007 11:03 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
Arja niđe nijesam našao ništa drugo nego ono što sam već rekao a i ono što si napisala gore. Pirao sam i jednog dobrog druga inače svešteno lice naveo je hristove riječi "budite mudri kao zmije i bezazleni kao golubovi". Kakve to veze ima sa zmijama na mitropolitskom štapu ne znam. Prije bih rekao da se radi o simbolici sličnoj kacuceju s tim da se treba prilagoditi hrišćanstvu.

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto sep 25, 2007 4:00 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon maj 29, 2006 3:33 pm
Postovi: 58
Arja je napisao/la:
Hvala, Formice!
Na kaduceju, Hermesovom/Merkurovom stapu, su zmije uvek isprepletane i obavijene oko stapa. Ovde se nalaze na vrhu stapa i odvojene su jedna od druge. Zato mi je detalj i privukao paznju. I, naravno, cinjenica da nije rec o nekoj slucajnoj dekoraciji, jer je bio na svim izlozenim stapovima. Inace, mesto: Vladicanski dvor u Vrscu.

Ako nadjes nesto, javi. Hvala!


Arja,odlicno je da si postavila ovo pitanje kao i zapazanje da nije rijec o slucajnoj dekoraciji.Svakako da se ne smijemo zadovoljiti pukim metafizickim frazama tipa "budite mudri kao zmije i bezazleni kao golubovi".Treba to istraziti sto bi rekao Mile Dupor.
FORMICE,tebi svakako hvala.

Posto i mene veoma zanima simbolika na koju obracam paznju prepisat cu neke dijelove iz Duporove knjige Astroloski i hermeticki spisi (vezane za simbol zmije) koja obiluje informacijama i zanimljivim zapazanjima.
Tema zasluzuje zasebno mjesto pa cu je postavit na novi topik.O ovom sam razmisljala i ranije ali nisam imala inspiraciju :)

...kad smo vec kod simbola,svidja mi se tvoj avatar (ne mogu da ne primjetim) dok ga posmatram cujem muziku.

_________________
...jer on je uvijek Sunce a ona Luna...Popol Vuh


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto sep 25, 2007 8:31 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Hvala, Formice, sjajno objasnjenje kaduceja!
Diamond, odlican je topic/tekst! Pun pogodak! Simbolika je beskrajno zanimljiva, tekstovi su vam odlicni!

Ali moram ovo da ispricam: dakle, nasla sam jos par biskupskih stapova na netu sa ove dve zmije i palo mi je na pamet da mozda nisu u pitanju dve odvojene zmije, vec dvoglava zmija. Ukucam u google, da vidim da li se nesto o tome moze naci i iz prve pronadjem pravu pravcatu dvoglavu zmiju i to iz Loznice 8)
Evo je ovde
http://www.galaksija.info/forum/viewtop ... 0194#40194

Ne znam da li cemo da resimo zagonetku sa stapovima, ali obozavam kada se kockice ovako sloze 8) . Mislim da se taj slikovit nacin veoma dopada onoj nasoj... hm :-k ... desnoj hemisferi. :wink:

I za lep pogled od gore na Machu Pichu sa videa, jos jedna zmija :wink: :
slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto sep 25, 2007 11:28 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
Ajra zanimljivo razmišljanje za dvoglavu zmiju. Inače su Sumeri imali četvoroglavu zmiju koja je označavala jug. E sd još jedan logički izlet a možda se radi takođe o dvoglavoj zmiji ali koja ima glavu sa obje strane tijela. Kako se zove ova vrsta životinja zaboravio sam sad ali se sastoji od dvije gornje polovine životinje a okrenute na suprotne strane. Značenje bi bilo opet kao jedinstvo suprotnosti kao muško i žensko + i - koje ne može postojati jedno bez drugog. Kako bi zano što je gore kad ne znaš da postoji dolje. :D
Baš ću potražiti o ovim stvarima još po nešto. Inače je alhemija mjesto đe o ovim stvarima može da se nađe najviše stvari i najzanimljivijih tumačenja. Sve su to zapravo najdublje istine. :)

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto sep 25, 2007 11:30 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
Op izvinjavam se :oops: nije Ajra nego Arja mea kulpa :oops:

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri sep 26, 2007 3:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon maj 29, 2006 3:33 pm
Postovi: 58
Ako bi sve to povezali sa dvoglavom zmijom koja zbog te anomalije ne zivi dugo,stvar bi bila jasna.
Ipak mislim da je u pitanju stilizovan simbol koji predstavlja ravnotezu (sta drugo) o kojoj se pise u "poslijednje vrijeme" :) a ti autoriteti koji ga drze u rukama u tom slucaju imaju problem sa "magijskom turbinom" :mrgreen: 8) ...vecina.
...kao i mali Adolf koji je imao problem sa "svastikom".

_________________
...jer on je uvijek Sunce a ona Luna...Popol Vuh


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri sep 26, 2007 4:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon maj 29, 2006 3:33 pm
Postovi: 58
Citat:
I za lep pogled od gore na Machu Pichu sa videa,


... nije u pitanju pogled...koliko bozanstveni >zvuk<.
zato sam od ponudjenih,odabrala bas taj video.

_________________
...jer on je uvijek Sunce a ona Luna...Popol Vuh


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 32 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 59 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz