Sada je: čet mar 28, 2024 6:29 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Hebreji
PostPostano: pet jul 28, 2006 9:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 30, 2006 11:32 pm
Postovi: 702
Lokacija: Forbidden Island
Podrijetlo vecine naroda obavijeno je velom misterije, nitko ne moze na zadovoljavajuci nacin objasniti podrijetlo velikog broja razlicitih naroda ukljucujuci i nas Slavene. Medjuti kada su Zidovi u pitanju stvari su zaista sasvim zbunjujuce.
Na ovu diskusiju potako me razgovor koji sam danas vodio sa jednom Palestinkom. Pokazao mi je koliko malo znam o povjesti zidovskog naroda.

Da vidimo sta kaze zvanicna povjest:


Povjesnicari znaju vrlo malo o podrijetlu Izraelita, ono sto znaju jeste da su u jednom povjesnom momentu Zidovi postali izabrani narod koji je poceo slaviti jednog boga kojeg su zvali mnog imenima ali najvaznije od njih je Yahve. Smatara se da je monoteizam u stvari to sto je Zidove izdvojilo iz miljea njihovih suvremenika.

Uglavnom se smatra da je osnovni kriterijum koji je cinio Zidova zidovom bila ova pripadnost monoteistickoj religiji . Takodjer se smatra se da je u 5. stoljecu prije krista bilo relativno lako postati hebrejem, medjutim nigdje se ne spominje kako je ova konverzija vrsena i sta je u stvari znacila. Drevni izvori na mnogo mjesta govore o Perzijancima, Grcima , rimljanima i clanovima arapskih plemena koji su postali Zidovi.

I tako dalje i tako blize, iz vecine dostupnog materijala moze se zakljuciti da se u sustini radilo u slucaju kod kojeg je religiozni smjer u stvari iznjedrio narod. Buduci da je Judaizam kao religija ustrojavao toliko zivotnih aspekata ukljucujuci i one koji su smatrani svjetovnim u drugim kulturama preipadnost istome vrlo lako je dovela do jakog etnickog identiteta.

Ono sto je interesantno jest da Zidovi imaju prastari pisani jezik - Hebrejski - kojim je pisan Stari zavjet, medjutim kada je u pitanju govorni jezik kaze se da su se kod Zidova razvile mnoge forme govornog jezika a da je najrasprostranjeniji Yidis koji je baziran na Njemackom jeziku. Meni je ovo u najmanju ruku cudno, jer koliko se ja razumijem u te stvari prvo nastaju grupe naroda koje imaju formirani jezik a onda se njihove svete knjige pisu tim jezikom.

Medjutim ocigledno je da nisam bas najbolje informiran o povjesti ovog interesantnog naroda te stoga otvaram ovaj topic sa nadom da cemo kroz njega dobiti neka nova saznanja...

_________________
" Vrlo cesto Vitez je porazen jer je sluzio Djavolu svim svojim srcem dok je iskreno ali pogresno vjerovao da sluzi Kristu."
(Mouravijeff- Gnosis)


http://knightofthestorms.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet feb 08, 2007 10:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 14, 2006 8:04 pm
Postovi: 139
Lokacija: na mjestu
Citat:
Na ovu diskusiju potako me razgovor koji sam danas vodio sa jednom Palestinkom. Pokazao mi je koliko malo znam o povijesti zidovskog naroda
:rotfl:
Bas ces u tome napredovat razgovarajuc s Palestincima. :mrgreen:
Oni su, kao, specijalisti, vidjese oni kao Zidove dok su "mali" bili, a ne obrnuto. Mislim da bi bolje bilo pitat Zidove.
Ja sam pasionirana za liberalno zidovstvo, tu se nesto nadje i novije povijesti, ali daleko od toga da sam expert.
Zidovska povijest je velika, u svakom smislu te rijeci, oni su bili tu prije gotovo svih danasnjih naroda (u sirem smislu) i vidjeli njihove uspone i padove. Pojednostavljeno, zidovska povjest nije samo zidovska, a ako je zelis produbiti, mozes biti samo na dobitku. Sad, zavisi koliko imas vremena i zivaca, jel, jer je, naime, najranija njihova povijest opisana u Bibliji, Starom Zavijetu. Sad, da su se bas postovale povjesnicarske metode, otom potom. Pa onda imas Talmud, trideset i nesto tomova, a ako uzmes u obzir "kriticku" ediciju, koju ti preporucam, bit ce i vise. Naravno, povijest u strogom smislu morat ces trazit izmedju redaka, ali samo tako saznas donekle istinu,a to vrijedi za sve uostalom...
Naravno da ima i strogo povijesnih knjiga (sad mi npm pada Keller "Povijest Zidova", ovako, za uvod).
Kod "normalnih" knjiga pazi dobro tko je autor i sta je jos osim toga napisao. Materija je krajnje zahtjevna, te me upravo cudi na koliko sam improviziranih povjesnicara za zidovsku povijest naisla.
Nikako ne preporucam muslimanske autore po tom pitanju.[/b]

_________________
Eye of the tiger


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: ŽIDOVI
PostPostano: sri feb 04, 2009 2:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon aug 18, 2008 12:44 pm
Postovi: 227
slika

zmija, a?

:D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: ŽIDOVI
PostPostano: sri feb 04, 2009 3:47 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
mrktrb je napisao/la:
zmija, a?


Mislim da to i nije toliko cudno, s obzirom da zmija cesto predstavlja djavola u hriscanskoj mitologiji. Sa druge strane svi nacisticki i fasisticki rezimi u sebe ukljucuju obavezni "nacionalni melos", a koji sadrzi i religijski identitet, u ovom slucaju hriscansko-katolicki, dok su u Hitlerovom vise germanska mitologija i okultizam u pitanju. Isto tako, Jevreji su vec vekovima u Evropi smatrani za nekakvo "zlo", pa i nije cudo sto su predstavljeni kao "zlo" odnosno kao zmija na ovom propagandnom plakatu fasistickog rezima koji najavljuje/obelodanjuje "resenje" problema. Resenje koje tih godina sa politikom tog rezima moze biti samo fizicko istrebljenje odnosno masovno ubistvo, bilo u lokalnim ili prosledjeno dalje ka nemackim konc logorima.


Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri feb 04, 2009 8:22 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon jan 26, 2009 4:25 pm
Postovi: 14
Lokacija: BP
Viteze , evo da ti ja odgovorim iz prve ruke (hehe) . Poreklo Zidova i Arapa je isto , sa bliskog istoka , ma koliko se i jedni i drugi trudili da negiraju zajednicko semitsko poreklo. E sada pogresno si informisan o jeziku. Jevreji govore hebrejski , koji je isti jezik kojim su govorili i u drevna vremena. Jidis je nesto drugo , to je iskvareni nemacki jezik kojim su govorili Jevreji istocne Evrope( Askenazi) jer su ga prilagodjavali svom materinjem jeziku, kao i sto su Jevreji zapadne Evrope( Sefardi ) govorili Ladino , odnosno iskvareni spanski.Jevrej i nije bilo tako lako postati , jer da bi se "postao" Jevrej , po zakonu , moraju ti roditelji biti Jevreji , pre svega majka i moraju ti roditelji postovati Zakon ( odnosno veru ) . Jevreji koji su postali hriscani , po Zakonu , su prestali biti Jevreji. To bi bilo ukratko.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Hebreji
PostPostano: pet jul 27, 2018 5:00 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1190
Je, fakat, vrlo je zamumuljena i zakukuljena tematika, toliko da mnogi bi se mogli naći koji bi imali nešto pametnoga za reći samo da bi čim proučite nekog slijedećeg sve prethodno palo u vodu. Jer, dok čitate ili slušate jedno - zvuči, pa ono, razumno. Onda uzmete nekog drugog autora, i to zvuči ok, ali onda ono prethodno sve pada u vodu. I tako redom do u bestraga.

Ali da, i Židovi i Arapi su Semiti. MADA, ima Arapa koji NISU Semiti, već su Hamiti.
Samo, te stvari IONAKO ne fukcioniraju tj. nisu kroz povijest posve funkcionirale kroz nekakvo "genetsko naslijeđe". U začecima nekih podjela bilo je UVIJEK prisutno puno INDIVIDUALNOG IZBORA I OPREDJELJENJA. I kad se onda netko opredijelio, bio prihvaćen - postao je to za šta se opredjelio. To se zvalo "duhovnom" razinom. I još uvijek se tako zove.
I da, jezik kojim se govori i piše u današnjem Izraelu je hebrejski (ivrit). Sve kako je lijepo karakondzula napisa -o/-la.
Danas, naravno da nema toga tko će Mesijanskom Židovu (židovskom kršćaninu) reći da je prestao biti Židov samo zato što je prihvatio Isusa krista. A jednako tako nitko nije mogao "oteti" ni jednom apostolu kao niti ijednom tadašnjem Židovu njegovo "židovstvo" (narodnost) samo zato što je napustio "običaje i tradicije judaizma" i prigrlio kršćanstvo.

No, hajde da nadodam ono što sam načula - neću reći "znam" (="to je čisti info"), jer - uvijek bi se našao netko tko je izučio neki drugi izvor informacija, pa može doći i reći: sve to glupost, evo, ja "znam" odovud ... Tako da, poanta: primite s dozom soli (koje zanima). Mada, dobar dio ovoga što slijedi je ono što se ZNA. I daleko od toga da je to SVE što se zna. Tek jedan mali dio.



HEBREJI - nekima poznatiji i kao JEVREJI

Prvi Hebrej za kojega se zna da je bio Hebrej bješe onaj znan i kao Abram i poslije Abraham.
Ono što je Vitez čuo od svog izvora - a tiče se monoteizma - je, moglo bi imati nešto u tome. Naime, Abram bješe prvi HEBREJ - prvi spomenut u Bibliji (i ekstra-povezanim-tekstovima), naravno - za drugdje ne znam. Šta to znači da je on bio tj POSTAO u jednom momentu Hebrej: to znači da je bio i odrastao u idolatrijskom politeističkom okruženju (otac mu je bio bitna faca na "dvoru" grada-države) i u jednom momentu je PREŠAO posve na drugu stranu: napustio politeizam i ikakve idolatrijeske kerefeke iz kojih je potekao, te prešao posve na - da ne kompliciram: monoteizam. Štovanje Jednog Jedinog Živog Boga Svemoćnoga. Postojali su u njegovo vrijeme i drugi "hebreji" i jedan od njihovih najpoznatijih predstavnika bio je svećenik Melkizedek s kojim se i susreo jednom zgodom.

Inače, izraz, fraza i odrednica riječi "hebrej" = "onaj koji je prešao na štovanje gore rečenog". Onaj koji je "prešao", "prešao preko" na drugu stranu. Jednako tako je u ta drevna i prastara vremena mogla značiti - spekuliram: i onaj koji je dobio neku informaciju od s druge strane, i uvjerio se u njenu istinitost i tako i sam postao jedan od "hebreja". NETKO TKO NIJE POPUT OSTALIH, Hebrej je onaj koji se RAZLIKUJE. U ta drevna vremena, SVI su bili politeisti (ne, nije bilo ateista! a niti "filozofa" kako ih danas znamo, a bome ni "gnostika"...) - vladao je univerzalni šta god: animističko antropomorfni bilokakvi POLIteizam i totemističko i magijsko idolopoklonstvo. Na žalost, arheologija i povijest - uopće se ne spore oko toga: to je tako (bilo). Točka. Proučite temu, ako koga zanima. A moje napise - prihvatite ili nemojte. Od volje. Nikakvu bibliografiju ja nit navoditi niti davati neću. Naprosto je ima ko pijeska. Iako, istini za volju - treba čeprkati dosta.

E sad, otkud tj. porijeko samog izraza - moglo bi se fantazirati i spekulirati koješta, pa evo jedne smjernice: porijeklo izraza tj. grupe ikojih ljudi imena Hebreji - je oni koji su PREŠLI preko neke "granice" vremena, prešli od neke utvrđene linije tj. prešli od strane prije te linije na stranu nakon te linije. LInija je - Potop. S obzirom da je ONO što je prešlo bilo Noino vjerovanje i njegova komunikacija s Bogom ta koja je i omogućila ikakav "prelazak" - upravo to je ono što je osnovni "znak" "hebraizma". Kod Abrahama je to očigledno. Zašto je unatoč Noinom "hebraizmu" nakon prelaska s ove strane Potopa povijesno ostalo zabilježeno proliferiranje POLIteizma (koji je malokad, ako ikad bio odvojen od "totemističke-idolatrije") - i to je posve druga priča i neka deseta istraživanja. Ostaje fakat: oni koji su se vratili IZVORNOM - bjehu prozivani kao i znani kao "hebreji". Vjerojatno ima i među čitateljima koji hebrej. Zapravo - sto posto. Čak i među onima koji se danas ne bi svrstali ni u kakvu znanu religiju.

Jednako tako, za vrijeme Egzodusa - oni koji su IZAŠLI, izašli su iz politeizma, iz politeističke idolatrije (je, i monoteizam može biti idolatrijski, znam) i prešli na stranu Jednog Jedinog Živog Boga Svemoćnoga (Pantokratosa) - Vladara Sveživota... Zato i jedino zato su prozvani i ostali znani kao Hebreji. Uglavnom, u doba Izlaska iz Egipta - ono što je zanimljivo: Egiptom su vladali KALDEJCI i Kanaaniti (to su oni što su štovali IDOL Bikove glave zvane Baal (ili Baal-Zafon), i faraon je bio Kaldejac. Je, znam kako zvuči, i opet, znam i da je život prekratak i znam koliko njegovog vremena oduzima čeprkanje po moru podataka, autora, knjiga, predavanja i ideja; i isto tako ovaj naš novi milenij y2k-nadalje - od početka svoga je donio toliko REVIZIJA suvremenih dogmi povijesti od strane vrlo vrijednih i inteligentnih istraživača, povjesničara, arheologa - da će se njihova otkrića podučavati u nekim školama možda tek za sto godina. Tako da, koliko je ovo škic u prošlost, dijelom je i u budućnost koju će malo tko (ako itko) od nas imati šanse doživjeti, možda čak niti naši unuci i praunuci ne; osim ako ih put ne navede da i sami postanu istraživači. Otkriveno je javnosti puno novih fakata, ali to samo znači i da se raširio još veći broj i dezinformacija.)

Znam da neki s našeg govornog područja izjednačavaju termine: ŽIDOV = JEVREJIN.
Je i nije. Ali hajd. Možda ste baš i vi - ti - Hebrej (Jevrej) a da to ni ne znaš.
Jednu drugu (dijelom i povijesnu) širu sliku "hebrejstva" - vidjet ćemo kroz nastavak teksta.


ima nastavak


Zadnja izmjena: sen-sei; ned dec 16, 2018 8:07 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Hebreji
PostPostano: pet jul 27, 2018 5:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1190
nastavak


Tko su Židovi?

Moram malko opet povijesti, za one koje zanima povijest (a i tema).

Jednom davno prije preko tri, skoro pa i tri i pol milenija... bio je onaj narod, tj. ona "masa, MNOŠTVO LJUDSTVA" koje je Mojsije doveo do zemlje Kanaanske. Taj narod je na jednom dijelu puta okupio i napravili su Kovčeg Saveza (kako s Bogom, tako i međusobni savez). Morali su, jer među njima je bila cijela masa egipatskih (širok pojam, živjeli su tamo, a kako su sami sebe deklarirali - to nema šanse da ikad saznamo) prebjega. Jer mnoštvo stanovnika Egipta je pošlo s tom grupom Hebreja, prešli Crveno More i u jednom momentu - malko se "pogubili mentalno i duševno" svi odreda i napravili si ono "zlatno tele". Uglavnom, od tog događaja na Sinaju, SVI su (neki očito tek "deklarativno") "prešli" na zajednički naziv: Hebreji. Jedna i jedina LINIJA, poznata linija koju je Mojsije trejsao je bila ona preko Josipa i njegove braće do oca im Izraela, unuka Abrahamovog. Naravno, spomenuti Izrael je mnogima poznat pod imenom Jakov, kojemu je ime u jednoj (nadnaravnoj) zgodi promijenjeno u Izrael. Po njemu su svi ti Hebreji dobili zajednički naziv, nacionalnu odrednicu: IZRAELCI. Izrailje, Izraeliti, kako god. Neki među njima su bili bukvalni genetski potomci Jakova, mnogi nisu. Ali svi su dijelili ODLUKU i Savezništvo koje su sklopili sa Jednim Jedinim Živim Bogom Svemoćnim, koji ih je i IZVEO iz "egipatskog ropstva" i PREVEO PRIJEKO - "k Sebi" - u slobodu.

Uglavnom, taj silan narod IZRAELski, "proširena familija" Izraela (Jakovljeva, unuka Abrahamovog preko sina mu Izaka) - nastanio se u tom jednom dijelu Bliskog Istoka. Bili su podijeljeni u 12 grupa (po imenima sinova Jakovljevih), 12 PLEMENA IZRAELA - po tom nazivu su uglavnom i poznati. Područje na koje će se nastaniti razdijeljeno je među svih 12. I živjeli su tako... Dugo vremena je ta masa naroda jednostavno živjela i gledala svoja posla. ... Da ne duljim... U jednom momentu su osjetili želju da žive kao i ostali oko njih i htjeli su VLADARA, KRALJA, jedinstvenog koji bi vladao njima. Nekako su pogubili ideju da im je Bog sam Kralj. Nitko tako ne živi, nigdje oko njih, pa su se malko mentalno i duševno (i duhovno) pogubili: i oni su htjeli tog nekakvog lika kojeg bi zvali "kraljem". I bi tako. Kao drugi po redu "kralj" tj. sad već kralj kojeg je povijest i priča zabilježila po imenu David - ujedinio je svih 12 plemena u jednu, recimo to "uređenu - kako svijet nalaže - kraljevinu" pod nazivom IZRAEL. Stvarno neću ulaziti u detalje. Uglavnom - ta Ujedinjena Kraljevina Izrael bješe sastavljena od potomaka tih Hebreja koji su prozvani Izrael i koji su napustili Egipat i nastanili se na području Bliskog Istoka.

Kad je Davidov nasljednik, kralj Solomon, umro, ujedinjena kraljevina Izraela se RASPALA na dva dijela, na DVIJE KUĆE.

Sjeverno kraljevstvo (da, sa svojim slijedom kraljeva) zadržalo je ime Izrael. Sadržavalo je 10 plemena. Povijest ih je upamtila poslije - i tako su znani i danas, kao: 10 IZGUBLJENIH PLEMENA IZRAELA. Uglavnom, ovi su poznati kao KUĆA IZRAELOVA. (I ne, ponovit ću: NE! Aškenazi NISU TI, a, ako kojim slučajem i jesu (bili) - s obzirom da su SE KONVERTIRALI na "judaizam" - prestali su biti od kuće Izraela i postali Judejci. Malko detaljnije o ovome kasnije.)

Južno kraljevstvo (sa svojim nizom kraljeva direktno od Solomonovog potomka tj. sljednika) prozvano je JUDEJSKO kraljevstvo. KUĆA JUDINA. Danas ih znamo po skupnom nazivu: ŽIDOVI.

Obratite pažnju: kuća Izraelova NISU BILI ŽIDOVI! (Ali jesu - bar isprva i jedni i drugi bili Hebreji). Nikad nisu bili Židovi - nisu i neće. Osim ako se neki pripadnik otuda ne PREOBRATI (u procesu poznatom kao "proselitizacija"), odrekne "svoje kuće" i prihvati "kuću Judinu". TEK TADA može postati i biti zvan Židovom. Jer kući Židovskoj (Judejskoj) pripadala su 2 i pol plemena. Leviti su bili posvuda, tj. dio ih je bio u Judeji, dio u Izraelu. Netko će se možda sjetiti da je Pavle bio iz plemena Benjamina, naime upravo je pleme Benjamina bilo podijeljeno, dio su bili Izrael, dio u Judeji (pol u onih 2 i pol).

Legislativno, Židovi su vjerovali (i ostalo je zapisano u SZ) da se Izraelaca Bog bukvalno odrekao. Ali, ostala su i proročanstva koja su govorila da će ih Bog opet prigrliti natrag. Nikome nije bilo jasno "kako" - s obzirom na legislativne odrednice. Jedini način na koji su Židovi vjerojatno smatrali da se Izrael(ac) može vratiti Bogu - je da doslovce "postane Judejac". I otuda rasprostranjenost "proselitizacija". Druge priče...

E, sad, da se vratimo malko unatrag. Mnogi su čuli o tzv. Babilonskom Izgnanstvu. Kuća Judina, Judeja, Judejsko kraljevstvo, Južno Kraljevstvo - razorili su i uništili Babilonci. Totalno, opljačkali glavni grad Jeruzalem, sravnili sve sa zemljom, uključujući i Solomonov hram koji je bio u tom gradu. A Judejce, tj ŽIDOVE odveli u ropstvo. Naravno, prethodno je dio predvođen Jeremijom i još par svećenika - izbjegao sam na drugu stranu, na jug, prema Egiptu, a možda i dalje - i "zameo im se trag" (recimo to tako). Nakon sedamdeset godina u izgnanstvu u Babilonu, Babilonsko carstvo propada i Perzijski vladar dopušta Judejcima da se vrate svom "starom domu". Jedan dio je pristao, međutim, bilo ih je koji su se sasvim lijepo skućili bili u Babilonu, pa su i ostali. Bilo bi nerazborito izbaciti iz priče mogućnost da je UVIJEK BILO nekih familija i obitelji i pojedinaca koji bi jednostavno iz bilo kojeg razloga odlazili i nastanjivali se drugdje, diljem svijeta. I Južnoevropska i Afrička, pa i Indijska povijest poznaje i ima svoje vlastite židovske familije, tj. imala ih je u ta prastara vremena. Smatra se da je veći broj Židova = Judejaca prihvatio Cirusovu (Kirovu) ponudu i predvođeni Ezrom (poslije Nehemijom i ostalima, je, izlazili su "u ratama") obnovili Jeruzalem... I priča o zbivanjima poslije, je pobliže ostala zapisana u tzv. Makabejskim knjigama i ostalim povijesnim i religijskim napisima iz tog područja (i doba). Mi nećemo ulaziti u tolike detalje. Onda je jednog dana došao Rim - Rimsko Carstvo, Herod je obnovio Hram, rodio se Isus...

Međutim, gdje su Izraelci? Jer, ovo iznad je priča o Judejcima - Židovima. Kući Judinoj, Južnom Kraljevstvu.


još jedan nastavak slijedi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Hebreji
PostPostano: pet jul 27, 2018 7:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1190
nastavak

Nekih tristotinjak godina nakon one spomenute velike podjele Ujedinjenog Izraelskog kraljevstva na dvije kuće, dvije države, a +/- stopedesetak godina prije Babilonskog izgnanstva Judejaca - kuću Izraelsku, kraljevinu Izrael - Sjeverno Kraljevstvo - razorili su, i porobili tj. "deložirali" - Asirci, Asirsko Carstvo. Deset plemena koji su činili kuću Izraelsku - odvedeni su u ropstvo. Nakon što je Asirsko carstvo prestalo postojati - IZGUBIO SE TRAG DESET PLEMENA IZRAELA.

Tih deset plemena, njihovi potomci - se bukvalno otad - tri i pol milenija su prošla - RAŠTRKALO cijelim svijetom, što u grupama familija, što pojedinačnim familijama. Naravno, neki su i ostali na tom području. Neki drugi su odselili u tko zna koliko povjesnih SEOBA naroda, preteča, predaka danas znanih naroda... pomiješali se i stopili s njima, a neke može biti i oformili... Genetski gledano, možda si baš TI jedan od njihovih dalekih potomaka... Mada, genetika je tu nebitna - možda je netko čuo za onu: DUHOVNI IZRAEL...

I da, NITKO od ovih deset plemena - NIJE BIO, I NIJE - nit Židov nit Judejac! Jedini način da se "vrati u okrilje" (i oprost) - ne samo Boga, već i "na dobru stranu" svoje braće Judejaca (SMATRALI su ovi zadnji) od početka je bilo: konverzija na kuću Judejsku, na judaizam - da prestanu biti "od kuće Izraelske" i POSTANU ŽIDOVI (da se priklone kući Judinoj). Ali Bog je imao drukčiji plan i - onda je na scenu došao Isus. I rekao: "došao sam spasiti (okupiti i vratiti) IZGUBLJENE OVCE IZRAELSKE". Shvaćate? Masa prvih kršćana bili su upravo IZRAELCI, potomci Sjevernog Kraljevstva Izraelskog. Naravno, bilo je tu i Judejaca (Židova). A sve više je bilo i pripadnika ostalih naroda (zvalo ih se ili "paganima" - mnogobošcima ili "hedenima" - neznabošcima, u ta doba).


Što se tiče Aškenaza, možda, MOŽDA je taj narod bio od potomaka nekih familija kuće Izraelske - tko to zna. Možda je bio, a možda i nije. Ostaje fakat: preobratili su se na kuću Judinu, Judejsku, Židovsku. (Pri konverziji se odmah ili dodjeljuje ili netko ima privilegiju izabrati kojemu od plemena će pripasti. Povijesno, uopće nije isključeno da se djelovanjem židovskog proselitizma još tamo tijekom doba Makabejaca bar jedna familija svakog plemena Izraelskog konvertirala na judaizam, i tako su Židovi (Judejci) "dobili" i formalne pripadnike vjerojatno svih deset (izgubljenih) plemena.)

Kako god bilo, bili ti Aškenazi prije tog čina od kuće Izraela ili ne - ne se zna. Ako su i bili Izraelci ili među njima bilo potomaka nekih (od deset "izgubljenih") familija kuće Izraelske) posebno je pitanje jesu li toga uopće bili svjesni, a i ako jesu - ODREKLI su se toga --(skupa s nekim eventualnim beneficijama ili blagoslovima koje je Bog zadržao isključivo za Kuću Izraelsku i Njegovo ponovno prihvaćanje iste te Kuće. P.S. naravno da postoji (legalni) način "povratka" - kako u kuću Izraelsku, tako i natrag u DUHOVNO Ujedinjeno Kraljevstvo (nebeskog) Izraela... druga priča)-- konverzijom na Kuću Judejsku. Ono što se zna, već, pa preko milenij je: današnji Aškenazi SU ŽIDOVI. Kao što rekoh, kud bi se trejsali PRIJE tog preobraćanja - ne zna se, ali nije isključeno da bi mogli imati (bar neki od njih) (bar) neke veze sa nekim potomcima Sjevernog kraljevstva raštrkanim ionako kojekuda. S druge strane, dosta ih je bilo i ostalo na području Bliskog istoka... i sjevernije pod planinskim gorjem... odakle začudo, povjesničari trejsaju formiranja mnogih današnjih nacija koje su se tijekom brojnih povijesnih SEOBA NARODA selili i naselili... kojekuda, čak i tu, u Europi. U suštini, neke stvari koje bi se i mogle (povjesno) trejsati, saznati i znati - naprosto NE ŽELIMO ih znati, pa ni čuti.

Kakva god bila prava povijesna storija mogućeg (ili ne) "izraelskog" identiteta Aškenaza - NISU JEDINI. NE ZNA SE koji sve narodi vuku svoje korijene od 10 izgubljenih plemena Sjevernog Kraljevstva Izraela kao niti koliko takvih ima među bilo kojim današnjim nacijama. Rečeno je da će potpuno izgubiti svoj identitet i stopiti se s narodima, što se očito i dogodilo. Ima povjesničara i drugih koji su istraživali malo to područje i ... šta reć' - druge teme.

Ali jednako tako je rečeno tj. prorečeno i da će SE - gdje god da su, tko god da su, odakle su i kad su - VRATITI - Bogu tj. on će ih prihvatiti. Što i čine već dva milenija... neprekidno. Tzv. "duhovni Izrael" = Hebreji. Naravno, cijela ova priča nužno mora biti vrlo usko povezana kako sa povjesnim faktima iz Biblije, Starim (proroštva) tako i sa Novim Zavjetom (ostvarenje proroštava).

Bila bi to - u najkraćim crtama - (drevnija) povjesna priča o Hebrejima (Jevrejima), Židovima i Izrailju.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz