Sada je: sub apr 27, 2024 9:12 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Paradoks
PostPostano: pon dec 12, 2005 3:35 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 28, 2005 9:00 am
Postovi: 178
Mogli bi smo da opisemo neke od paradoxa koji su ostavili jak utisak na vas. Da li je to u nauci ili u drustvenom, privatnom zivotu nebitno. Samo da je paradox.
Evo ja cu poceti sa jednim psiholoskim paradoxom koji je nazalost jako primetan kod nas.

Dete se potuce na ulici. Roditelji besni zbog toga uvode dete u kucu i ubiju ga od batina da bi mu objasnili da se nevalja tuci.

Sta mislite?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 12, 2005 3:45 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet sep 22, 2005 7:40 pm
Postovi: 140
HeHehehe,pa ti Slavisa bre samo stancas teme :)
A konacno da se pojavi neko koga zanima psihologija.

Nazalost,ima previse takvih paradoska. Kao na primer i kad otac pusi i kaze sinu:"nemoj sine da pusis"
Ili "sta psujes,picka ti materina!"


Sad sam malo umorna,ali nastavicu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 12, 2005 3:50 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 28, 2005 9:00 am
Postovi: 178
Hehe.


Imas jedan zanimljiv paradox iz fizike, paradox blizanaca. Mozda si cula za to. Anstajn je predpostavio da ako imas blizance, recimo dan stare, jednog ostavis na zemlji a jednog posaljes u kapsuli nekoj da leti brzinom svetlosti nije bitno gde ali da leti 24 sata i da se vrati na zemlju. Nakon 24 sata leta kada se ovaj vrati na zemlju bice star koliko? Pa dan. A ovaj na zemlji sto je bio? Oko 74 godine. HEheh

Ako si umorna da se i mi dezintegrisemo i odmorimo ovaj premoreni forum?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 12, 2005 3:52 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet sep 22, 2005 7:40 pm
Postovi: 140
Da,znam za taj paradox.
Vazi,ajde i mi da se teleportujemo u krevet,pa cemo da nastavimo. Laku noc!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 12, 2005 5:51 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet sep 22, 2005 7:40 pm
Postovi: 140
E a vidi ovo. Zamisli da imas mogucnost da se putujes kroz vreme. Neka je svaka sekunda zivota jedan realitet. Sta ce se dogoditi ako se vratim na primer,10 godina u proslost? Hocu li zateci tamo sebe deset godina mladju? I kako uopste funkcionise to putovanje kroz vreme za ove sa 4-tog denziteta? Da li oni kad putuju kroz vreme ostaju nepromenjeni,u smislu da vreme ne utice na njihovu starost,pa u kom god mometnu da se sretnu,uvek ce svi biti iste starosti?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: PARADOX
PostPostano: pon dec 12, 2005 6:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
Slavisa je napisao/la:
Mogli bi smo da opisemo neke od paradoxa koji su ostavili jak utisak na vas. Da li je to u nauci ili u drustvenom, privatnom zivotu nebitno. Samo da je paradox.
Evo ja cu poceti sa jednim psiholoskim paradoxom koji je nazalost jako primetan kod nas.

Dete se potuce na ulici. Roditelji besni zbog toga uvode dete u kucu i ubiju ga od batina da bi mu objasnili da se nevalja tuci.

Sta mislite?


to nisam nikad vidjela, ni čula...to je priča iz davnih vremena kad smo mi bili mali.
Sada to roditelji rade ovako: dijete se potuče na ulici, oni ga uzmu za ruku i kao fol kažu kako to nije lijepo, onda ga uvedu u kuću i kažu : bravo, sine, nemoj da te nitko tuče. Ako dođe na vrata roditelj onog drugog djeteta, ovaj izmisli ko treba priču i ne popušta ni za živu glavu. ako treba, potuče se s drugim roditeljem i poslije ga prijavi na policiju.

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 12, 2005 6:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 28, 2005 9:00 am
Postovi: 178
Citat:
to nisam nikad vidjela, ni čula...to je priča iz davnih vremena kad smo mi bili mali.
Sada to roditelji rade ovako: dijete se potuče na ulici, oni ga uzmu za ruku i kao fol kažu kako to nije lijepo, onda ga uvedu u kuću i kažu : bravo, sine, nemoj da te nitko tuče. Ako dođe na vrata roditelj onog drugog djeteta, ovaj izmisli ko treba priču i ne popušta ni za živu glavu. ako treba, potuče se s drugim roditeljem i poslije ga prijavi na policiju.


hehe ovo je jako. Da ima i toga.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 12, 2005 6:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
eh, slavissa..gdje su ona dobra stara vremena kad su roditelji branili a djeca nalazila načina da dobiju ono što žele. današnja djeca dobijaju i prije nego zažele. Nema neostvarenih želja, nema mašte, nema snova. Ubismo ovu jadnu djecu. Danas roditelji pokušavaju biti savršeni roditelji, zadovoljit sve djetetove potrebe, zaštiti dijete od brige, rada, srama, straha, truda, svega. Roditelji su danas toliko "savršeni" da uguše sve oko sebe svojom savršenošću.
Savjet: ako želiš da tvoje dijete nešto korisno radi, zabrani mu to. Najslađe je zabranjeno voće. Zabrani mu da uči, učit će ko lud. Zabrani mu da izlazi, bježat će van. Zabrani mu loptu, nabijat će ko lud. Tjeraj ga da igra nogomet, opirat će se svom snagom. Tjeraj ga da uči, neće mu ništa ulazit u glavu. Ograniči mu sladoled na jedan tjedno, ili mu ga guraj pet puta dnevno. Da vidiš...
Paradoks?

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 12, 2005 6:46 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Anstajn je predpostavio da ako imas blizance, recimo dan stare, jednog ostavis na zemlji a jednog posaljes u kapsuli nekoj da leti brzinom svetlosti nije bitno gde


Paradoks rješen na način gledanja iz naše 3D iluzije svemira: ne možeš letjeti brzinom svjetlosti. Točka. Priča o dezintegraciji. Točka. Paradoks. Fizika 3D-a je stvorila paradoks.

Zbog iluzije zvane "vrijeme".

Svi paradoksi koji nastaju zbog fokusiranja na linearno vrijeme - su baš radi njega i paradoksi.

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 12, 2005 7:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 28, 2005 9:00 am
Postovi: 178
Citat:
eh, slavissa..gdje su ona dobra stara vremena kad su roditelji branili a djeca nalazila načina da dobiju ono što žele. današnja djeca dobijaju i prije nego zažele. Nema neostvarenih želja, nema mašte, nema snova. Ubismo ovu jadnu djecu. Danas roditelji pokušavaju biti savršeni roditelji, zadovoljit sve djetetove potrebe, zaštiti dijete od brige, rada, srama, straha, truda, svega. Roditelji su danas toliko "savršeni" da uguše sve oko sebe svojom savršenošću.
Savjet: ako želiš da tvoje dijete nešto korisno radi, zabrani mu to. Najslađe je zabranjeno voće. Zabrani mu da uči, učit će ko lud. Zabrani mu da izlazi, bježat će van. Zabrani mu loptu, nabijat će ko lud. Tjeraj ga da igra nogomet, opirat će se svom snagom. Tjeraj ga da uči, neće mu ništa ulazit u glavu. Ograniči mu sladoled na jedan tjedno, ili mu ga guraj pet puta dnevno. Da vidiš...
Paradoks?


Slazem se.

Skoro sam procitao u jednoj knjizi velikih misli:

,, DANASNJA DJECA SU JAKO SIROMASNA JER IM NJIHOVI RODITELJI NISU NISTA OSTAVILI OSIM NOVCA,,


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 13, 2005 5:22 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 19, 2004 10:54 pm
Postovi: 399
Lokacija: Split
Najveći paradox jest Univerzalni um, nema kraja ni početka, stoga kad malo bolje razmislite.....ništa ne postoji....a opet je tu....

_________________
The battle has begun.
I'm ready, and you?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 13, 2005 8:11 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned nov 14, 2004 1:05 pm
Postovi: 149
Lokacija: Pula
Ovo s Einstenom nije nikakav paradox već znanstvena činjenica sa kojom se dokazuje da vrijeme nije apsolutna veličina.

Nego...ne volim paradokse. Pogotovo paradoksalne duhovne izjave jer na taj način i glupani mogu zvučati mudro jer se na taj način radi "kratki spoj" u mozgu ili "mini-pranje" mozga. A, kako bi ostali svjesni, takva stanja treba izbjegavati ili ih kontrolirati zdravim razumom.

_________________
"The Knower of Truth should go about the world outwardly stupid like a child, a madman or a devil"


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 13, 2005 8:20 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Paradoks,
Sokratovo "znam da ništa ne znam".


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 13, 2005 1:17 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 28, 2005 9:00 am
Postovi: 178
Citat:
Ovo s Einstenom nije nikakav paradox već znanstvena činjenica sa kojom se dokazuje da vrijeme nije apsolutna veličina.


Cini mi se da je bas zbog toga paradox jer imas dve cinjenice koje su kontradiktorne jedna drugoj a obe su tacne. U ostalom jos uvek ga nazivaju paradox. Proveri na netu.
Twin Paradox


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 13, 2005 1:35 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto dec 06, 2005 9:33 am
Postovi: 221
Paradoks- grc. Paradoxos neocekivan.
1.originalno misljenje koje se ostro razlikuje od opcenito usvojenog misljenja i koje protuslovi (katkada samo izvanjski) zdravom smislu
2. u nauci neocekivana pojava koja ne odgovara obicnim predozbama
Citirano iz rjecnika stranih rijeci
Buduci da je u nauci sve nedefinirano i za puno toga se ne moze otkriti tocni mehanizam donese se zakljucak baziran na pretpostavkama. (U fizici, biologiji, kemiji) Cesto dolazi do otkrica koja se kose s onim sta se prije zakljucilo. Pa se onda to naziva paradoks. A znanost je puna paradoksa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 13, 2005 1:42 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 28, 2005 9:00 am
Postovi: 178
Verujem da su nam recnici razliciti. Ja sam pogledao definiciju u Milan Vujaklija recniku. No nije bitno.

Ali ovo:

Citat:
A znanost je puna paradoksa.


je za 5. Slazem se.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 13, 2005 2:35 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
Bubastra je napisao/la:
HeHehehe,pa ti Slavisa bre samo stancas teme :)
A konacno da se pojavi neko koga zanima psihologija.

Nazalost,ima previse takvih paradoska. Kao na primer i kad otac pusi i kaze sinu:"nemoj sine da pusis"
Ili "sta psujes,picka ti materina!"


Sad sam malo umorna,ali nastavicu.


To i nije toliko paradoks, koliko idiotizam.

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 13, 2005 3:54 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
ih kontrolirati zdravim razumom.


U biti ne treba ništa kontrolirati. Ako dođedo paradoksa u umu - probati ga rješiti. Ili odabrati intuitivno jedno od rješenja.

Kontroliranje znači ograničavanje. A time i sprečavanje toka napretka. Generalno gledajući.

Ali tu je slobodna volja, pa neka svatko sam odluči.

Citat:
originalno misljenje koje se ostro razlikuje od opcenito usvojenog misljenja


Tooooo! MI smo onda ovdje na forumu - paradoks. Zanimljivo... slažem se! Paradoks za isprogramirane umove ovaca. Jer većina razmišlja svojom glavom... ohoho, pa to je paradoks u matrici !!!


:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 13, 2005 5:59 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
Jack987 je napisao/la:
U biti ne treba ništa kontrolirati. Ako dođedo paradoksa u umu - probati ga rješiti. Ili odabrati intuitivno jedno od rješenja.


Zašto? Pa paradoks može biti odlična hrana za misli (food for thought što bi se reklo), a i uglavnom je svaki paradoks prividan, više manje. Ja imam neke svoje misli o paradoksu zapisane na papiru, nisu nešta posebno filozofske i elokventne, ali mislim da sam pogodio neku srž. Možda ih jednom i napišem ako mi budu pri ruci, s naglaskom na možda :mrgreen: .

Pa cijela Heraklitova filozofija (koja je jaaako usko povezana sa indijskom, siguran sam da je bilo nekih veza i poznastava između njih kad je ovaj iz Male Azije a ljudi svugdje putuju) se bazira na, doduše prividnom, paradoksu. No paradoks je još jedna od ideja ljudskog uma, pitaj boga na čemu bazirana. U logici isto imam reductio ad absurdum, koji je paradoksalan sam po sebi (apsurdan?), ima i jedna jako zgodna i simpatična matematičko-logička igra na tu shemu, kao dokazivanje apsurdnosti pitagorinog poučka metodom reductio ad apsurdum. Vjerujem da su više manje svi upoznati s tim. Ko nije, imate u dodatku Carl Saganovog Kozmosa na zadnjim stranicama to pa si pogledajte ak vas zanima. Ja bi se baš sad igrao s time, ali nemam tu gdje sam sad ni knjiga svih, ni kompa ni ičega, snalazim se kako znam i umijem.

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 13, 2005 6:03 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
Baphomet je napisao/la:
Nego...ne volim paradokse. Pogotovo paradoksalne duhovne izjave jer na taj način i glupani mogu zvučati mudro jer se na taj način radi "kratki spoj" u mozgu ili "mini-pranje" mozga. A, kako bi ostali svjesni, takva stanja treba izbjegavati ili ih kontrolirati zdravim razumom.


Možda i u ovom ima nečeg. No sve ovisi tko izjavljuje i kako izjavljuje. Ako neko naglaba te kenja i priča dvosmisleno da bi se napravio mudar i fura se na delfsku proročicu, to je obično više manje jalovo. Prave ideje vrijede tek kada se mogu jasno izraziti, na ovaj ili onaj način. Kada netko kaže da ima čvrstu ideju o nečemu, a ne može se izraziti (pa makar kroz umjetnost), obično laže, pa makar i nenamjerno.

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 59 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz