Sada je: čet mar 28, 2024 3:18 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 21 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Mjesec
PostPostano: čet sep 02, 2010 10:18 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
htjeo bih pitati i primjetiti nešto.
dali je "normalno" da se mjesec vidi u po bijela dana ( evo, maloprije sam bio vani i sasvim se jasno vidi mjesec - ali ne cijeli )? primjetio sam i prije da se zna dešavati da se mjesec vidi kroz cijeli dan praktički. dali je to "normalno" ili ne baš? dali je još netko primjetio nešto slično? :-k
nekako mi se čini da tu nešto ne štima... :-s a opet, nemora biti...

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mjesec
PostPostano: sub sep 04, 2010 5:36 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 01, 2007 4:25 pm
Postovi: 2372
Lokacija: Split
Artist je napisao/la:
nekako mi se čini da tu nešto ne štima... :-s a opet, nemora biti...


saznat ćeš vrlo brzo (kažu tamo neki - nisam ja!!! :wink: )

:love3:

_________________
sve prolazi...
osim ljubavi...!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mjesec
PostPostano: sub sep 04, 2010 9:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 3:49 pm
Postovi: 744
Lokacija: purgerland
normalno je da je mjesec ponekad na nebu u pol bijela dana
ali isto tako ima dosta nenormalnih stvari vezanih za mjesec

_________________
Resident Agent provocateur & Conspiracy Theorist


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mjesec
PostPostano: sri sep 15, 2010 7:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
metuzalem je napisao/la:
normalno je da je mjesec ponekad na nebu u pol bijela dana
ali isto tako ima dosta nenormalnih stvari vezanih za mjesec


nenormalnih kao na primjer šta?

malo kasnim na ovu temu, jebiga :mrgreen:

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mjesec
PostPostano: pet okt 28, 2011 11:35 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet okt 27, 2011 2:41 am
Postovi: 24
Lokacija: 3rd rock from the sun
http://youtu.be/iIW2cLOgMl8 možda se zato bolje vidi po danu... :?:

_________________
bolje ispast glup,nego iz aviona!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mjesec
PostPostano: sub apr 07, 2012 10:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto dec 25, 2007 1:15 am
Postovi: 448
Lokacija: Zagreb
Artist je napisao/la:
metuzalem je napisao/la:
normalno je da je mjesec ponekad na nebu u pol bijela dana
ali isto tako ima dosta nenormalnih stvari vezanih za mjesec


nenormalnih kao na primjer šta?

malo kasnim na ovu temu, jebiga :mrgreen:


Teških metala koji na tijelu tako slabe gravitacije jednostavno ne bi trebali postojati. I što je najbolje, ti metali s obzirom na svoju gustoću trebali bi biti duboko ispod površine mjeseca, ali ne, oni se nalaze na samoj površini.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mjesec
PostPostano: čet apr 12, 2012 5:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jul 26, 2009 10:59 am
Postovi: 171
Lokacija: Tu i tamo
slika

http://dnevnik.hr/vijesti/tech/evo-kako-izgleda-tamna-strana-mjeseca.html

zanimljivo,
odmah sam se sjetio onih uljetanja u mjesec, tj. kratere.

_________________
pamet u glavu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mjesec
PostPostano: pet apr 13, 2012 8:00 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 14, 2009 2:53 pm
Postovi: 512
Nisam ni sumnjao da će visokorezolucijska slika nešto i prikazivati.


Mene je oduvijek fasciniralo to što uvijek vidimo isti dio Mjeseca.

Nisam nigdje našao da se tijekom vremena barem malo pomaknuo tj. zarotirao oko svoje osi da vidimo barem metar nečega što se prije nije vidjelo.

Osim toga, ako stalno vidimo istu stranu Mjeseca koji rotira oko Zemlje, znači da se Mjesec uopće ne okreće oko svoje osi, jelte?

Nisam nikakav stručnjak niti astronom, pa me još zanima zašto kad Mjesec izlazi ponekad je duplo većeg promjera nego što je par sati nakon izlaska?

Da li toliko mijenja udaljenost od Zemlje da je toliko veći ili što je u pitanju?

_________________
Long live and prosper!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mjesec
PostPostano: pet apr 13, 2012 8:35 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto dec 25, 2007 1:15 am
Postovi: 448
Lokacija: Zagreb
Mike20 je napisao/la:
Nisam ni sumnjao da će visokorezolucijska slika nešto i prikazivati.


Mene je oduvijek fasciniralo to što uvijek vidimo isti dio Mjeseca.

Nisam nigdje našao da se tijekom vremena barem malo pomaknuo tj. zarotirao oko svoje osi da vidimo barem metar nečega što se prije nije vidjelo.

Osim toga, ako stalno vidimo istu stranu Mjeseca koji rotira oko Zemlje, znači da se Mjesec uopće ne okreće oko svoje osi, jelte?

Nisam nikakav stručnjak niti astronom, pa me još zanima zašto kad Mjesec izlazi ponekad je duplo većeg promjera nego što je par sati nakon izlaska?

Da li toliko mijenja udaljenost od Zemlje da je toliko veći ili što je u pitanju?


Mjesec se okreće oko svoje osi. Sva se nebeska tijela okreću oko svoje osi, barem polagano. Mjesečev dan traje 28 zemlajskih dana ili tako nekako. Venerin "dan" traje duže nego njena godina, tako da se brzine vrtnje nebeskih tijela jaaaako razlikuju, ali neupitno je da se vrte, pa makar to bilo krajnje polagano. Mjesec je "naštiman" da unatoč svojoj vrtnji, Zemlji uvijek pokazuje istu stranu. Što je fakat velika """""slučajnost""""".


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mjesec
PostPostano: pet apr 13, 2012 9:17 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 14, 2009 2:53 pm
Postovi: 512
Ma za ove ostale mi je jasno.

Ak kak nešto što se vrti oko svoje osi stalno gleda istom stranom prema onome OKO čega se okreće?

Uzmimo loptu, stavi ju u ispruženu ruku i gledaj u nju.
Sad se ti okreći oko svoje osi tako=ko da se lopta okreće oko tebe.

Kak ćeš postići da cijelo to vrijeme vidiš istu stranu lopte, a da loptu rotiraš u ruci oko svoje osi?

_________________
Long live and prosper!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mjesec
PostPostano: pet apr 13, 2012 10:25 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto dec 25, 2007 1:15 am
Postovi: 448
Lokacija: Zagreb
Mike20 je napisao/la:
Ma za ove ostale mi je jasno.

Ak kak nešto što se vrti oko svoje osi stalno gleda istom stranom prema onome OKO čega se okreće?

Uzmimo loptu, stavi ju u ispruženu ruku i gledaj u nju.
Sad se ti okreći oko svoje osi tako=ko da se lopta okreće oko tebe.

Kak ćeš postići da cijelo to vrijeme vidiš istu stranu lopte, a da loptu rotiraš u ruci oko svoje osi?


I ja shvaćam što ti želiš reći, ali eto, ne znam ti objasnit na pravi način. Iako se i zemlja i mjesec okreću oko svoje osi, Mjesec to radi mnogo sporije, pa valjda zato uvijek vidimo istu stranu mjeseca, a ponekad se može vidjeti i mali dio tamne strane mjeseca. Znači nije uvijek da nam mjesec postojano pokazuje istu stranu. Pokazuje, ali se zbog njegove vrtnje i uZemljine vrtnje oko svoje osi ponekad može vidjeti mali dio "tamne strane.

Ma sve to oko mjeseca je toliko naštimano da jednostavo ne može biti slučajnost.

OFF TOPIC, ali moram napisati... Čini se da se u nuklearki Fukushima pomalja katastrofa velikih razmjera. Zato pažljivo pratite ovaj link:

http://forum.davidicke.com/showthread.php?t=200702

Ukratko zatajio je rashladni sistem u bazenu za istošeno nuklearno gorivo reaktora br. 4. Dođe li do eksplozije pare ona će u pacifik izbaciti mnogo uranovih šipki baš kao što je to bilo kad je Černobilski reaktor br. 4 otišo u 3PM.

Temperatura vode je trenutno 55 stupnjeva celzijusovih, Sigurnosni limit je 65 stupnjeva. Temperatura se po službenim izvorima penje za 0,5 stupnjeva svakih sat vremena. Po neslužbenim procjenama temperatura se svakog sata penje za 1,1-1,5 stupnja celzijusovih.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mjesec
PostPostano: pet apr 13, 2012 11:00 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Kak ćeš postići da cijelo to vrijeme vidiš istu stranu lopte, a da loptu rotiraš u ruci oko svoje osi?


Pa npr. da se Mjesec rotira oko osi koja je, više-manje, okomita na Zemlju. Recimo, kao da gledaš kotač od auta kako se okreće... samo umjesto njega gledaš kuglu, tj. Mjesec.

Evo sa Wikipedije:

Citat:
Plimne sile Zemlje su Mjesec s vremenom toliko usporila da se njegova okretna brzina prilagodila njegovoj vremenskoj stazi. To znači da se Mjesec okrene samo jedanput oko svoje osi u toku okretanja oko Zemlje. Zbog toga se sa Zemlje može vidjeti samo jedna strana Mjeseca.


http://hr.wikipedia.org/wiki/Mjesec

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mjesec
PostPostano: sub apr 14, 2012 7:09 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 14, 2009 2:53 pm
Postovi: 512
Bravo =D>

To je to, to sam tražio.

Znači mi u biti vidimo centar guzice/tjemena

_________________
Long live and prosper!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mjesec
PostPostano: pon jul 02, 2012 10:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 05, 2011 10:19 pm
Postovi: 119
Čekaj malo, ako mi sa Zemlje uvijek vidimo istu stranu Mjeseca znači da se mjesec ne okreće oko svoje osi.

Ili ja nisam dobro shvatio?

Mislim, ako se dogodi da u nekom trenutku možemo vidjeti dio (mali dio) druge strane Mjeseca, onda znači da se ili brzina rotacije Zemlje treba malo ubrzati ili brzina rotacije Mjeseca treba malo usporiti da bi sa Zemlje opet vidjeli samo onaj dio Mjeseca koji je većinu vremena okrenut prema Zemlji.

W, i dok sam pisao ovaj post palo mi na pamet - kakva li je Mjesečeva putanja oko Zemlje i malo pretražih net i ispade da je eliptična, što pak znači da je onda moguće tu i tamo vidjeti dio Mjeseca koji većinu vremena ne vidimo.

No, stvarno, konstanta je takva da većinu vremena vidimo istu stranu Mjeseca.

Zanimljivo.

Vidio sam i nekakve video materijale i fotke koje prikazuju nekakve strukture koje se tamo ne bi trebale nalaziti, većinu tog materijala sam vidio na tv emisiji Na rubu znanosti.

Sve skupa djeluje kao da je Mjesec umjetni satelit, ali opet, niti sam stručnjak u astronomiji niti sam član neke svemirske agencije tak da nekako nemam dovoljno informacija da bih mogao tvrditi da Mjesec umjetno postavljen.

No, koliko je prirodno moguće da priroda namjesti takve dvije ogromne grdosije (u odnosu na naše tijelo) kao što su Zemlja i Mjesec da se većinu vremena, gledajući sa Zemlje, vidi ista strana Mjeseca.

Opet, tko zna, možda je masa Mjeseca veća na ovoj strani prema Zemlji, odnosno možda je težište mase Mjeseca na ovoj strani koja je okrenuta prema Zemlji. Tako da se možda može reći da se Mjesec prije okretao oko svoje osi brže nego danas, ali su gravitacijske sile Zemlje i Sunca tokom jako dugog perioda djelovale na Mjesec tako da se on polako usporio ne bi li se težište mase njegovog tijela polako što konstantnije približilo Zemlji jer mu je Zemlja ipak bliža od Sunca pa ona ima jače gravitacijsko djelovanje na Mjesec.

E sad.

Ne znam da li Sunce ili Zemlja imaju jače gravitacijsko djelovanje na Mjesec.

Malo sam pretražio net i ispada da Sunce ima jače gravitacijsko djelovanje na Mjesec (znači više ga privlači nego Zemlja), a opet znanstvenici vele da se Mjesec svake godine udalji od Zemlje oko 30-40 mm.

I koliko sam uspio proučiti i planeta Zemlja se udaljava od Sunca.

Sve skupa, ne bitno za one koji ne žive vječno.

Ali opet, pitam se, kaj baš sad u ovom vremenu je prirodno došlo do toga da većinu vremena vidimo istu stranu Mjeseca?

Ili je ipak nešto drugo u igri?

Ima li tko kakve informacije o tome da je Mjesec umjetni satelit, a da su te informacije konkretne, odnosno dokazive?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mjesec
PostPostano: uto jul 03, 2012 8:55 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet aug 19, 2010 5:15 pm
Postovi: 247
Nema sile koja me moze ubediti da Mesec nije manipulisan.Dal` je vestacki ili pravi satelit ne znam,mada bih pre rekao da je pravi i da se stvarno u nekoj ``proslosti`` to parce otcepilo od zemlje i ostalo u njenoj orbiti.

Da se Mesec okrece okomito kako kazu tj.uspravno u odnosu na nas kao tocak na autu ne mogu da se slozim jer kad god se vidi veci deo Meseca,a to je sigurno najmanje 7 dana u 28,vidi se potpuno isti prizor.Ona silueta ``coveka`` sa gornje desne strane u ``lezecem`` polozaju.Za tih 7 dana ,a sto je 1/4 Mesecevog ciklusa bi i taj prizor trebalo da se pomeri za 1/4 i mogli bi smo to da vidimo i primetimo.Bas je ovih dana vedro i ``puni`` se mesec pa pogledajte sami.

Kolika je verovatnoca da se nesto tako malo u odnosu na svemirsko prostranstvo naguzi bas na optimalnoj udaljenosti izmedju Zemlje i Sunca i da periodicno izaziva TOTALNA pomracenja Sunca ??? A kad su ``bogovi`` plasili narod govorili su da ce skloniti-zamraciti sunce ,a svetina se useravala u gace videvsi pomracenje sunca i tako postajala jos sigurnija da su ``bogovi`` stvaaaaarno ``bogovi``.

Hrkljus !!!

_________________
Kad sam prestao da se plasim smrti,prestao sam da se plasim i zivota


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mjesec
PostPostano: uto jul 03, 2012 9:19 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto dec 25, 2007 1:15 am
Postovi: 448
Lokacija: Zagreb
Ja vjerujem da je mjesec prirodni satelit, ali da su ga na ovom položaju izmanipulirali / usidrili Vanzemaljske sile. Isto tako vjerojatnije mi zvuči teorija po kojoj je Mjesec "doplutao" do Zemlje, nego da se on otcijepio od Zemlje u Zejmljinoj ranoj prošlosti.

Navodno je Mjesec bio planet(oid) u sklopu DRACO ili ORION zvjezdanog sistema, a Reptilijani su na njemu imali svoje baze, te je on prošupljen još mnogo prije nego što je doplutao / doveden ovamo. Ne znam koliko da vjerujem u to. Ali i prije nego sam saznao za ovu teoriju, meni je uvijek puno vjerojatnije zvučala hipoteza po kojoj je Mjesec dolutao ovamo. Jer neke stijene na njemu starije su nekoliko stotina milijuna godina od najstarijih stijena na Zemlji.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mjesec
PostPostano: uto jul 03, 2012 3:03 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Stvar je jednostavna. Mjesec zapravo NE rotira oko SVOJE osi, već samo oko Zemlje...



:mrgreen: :wink:

Stvar rješena!

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mjesec
PostPostano: uto jul 03, 2012 5:45 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet aug 19, 2010 5:15 pm
Postovi: 247
Znaci slozismo se da mesec NE rotira oko svoje ose.Medjutim : ``Koliko je poznato, sva nebeska tela se okreću oko neke svoje ose rotacije.``

http://www.genije.org/pitanja/1328/zasto-se-nebeska-tela-okrecu

Sem ako mesec nije nesto extra mega ultra razlicito specijalan :mrgreen: :occasion5:

_________________
Kad sam prestao da se plasim smrti,prestao sam da se plasim i zivota


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mjesec
PostPostano: uto jul 03, 2012 7:58 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Nema sile koja me moze ubediti da Mesec nije manipulisan.


:roll:

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Mjesec
PostPostano: uto jul 03, 2012 10:42 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri jul 07, 2010 11:42 am
Postovi: 193
Jack987 je napisao/la:
Stvar je jednostavna. Mjesec zapravo NE rotira oko SVOJE osi, već samo oko Zemlje...
Stvar rješena!

:mrgreen: :wink:


Kad ne bi napravio taj jedan okret onda bi ga vidio sa svih strana ovisno o poziciji gdje se nalazi .



Po meni se ipak rotira oko svoje osi .


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 21 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz