Sada je: čet mar 28, 2024 9:54 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 181 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Astronomija
PostPostano: čet okt 15, 2009 2:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 27, 2007 11:07 pm
Postovi: 306
http://www.viewzone.com/milkyway.html

Ideja je , koliko ja shvatam, da je sunčev sistem usisan u Mliječni put iz druge galaksije.
Nisam poznavaoc astronomije i volio bih čuti šta neko, ko o tome zna više, misli.

Dakle,
Ne potičemo iz galaksije Mliječni put.


Pri korišćenju velikog broja podataka iz projekta
Two-Micron All Sky Survey (2MASS)
http://www.ipac.caltech.edu/2mass/
koji je imao za cilj ispitati nebo pomoću infra crvenog svjetla, a koji je vodjen na University of Massachussets, astronomi su odgovorili na pitanja, koja su zbunjivala naučnike desetljećima.
Potvrdjeno je da Mliječni put konzumira jednog od svih susjeda, ito dramatičnim načinom – neprestanim galaktičkim kanibalizmom.


Studija, objavljena u Astrophisycal Journal, je prva koja prikazuje potpuno galaksiju Strijelca i vizualno nam veoma jasno pokazuje, kako njene ruševine obavijaju naš Mliječni put i kako prolaze kroz njega.
Masa galaksije Strijelac je 10000 puta manja od mase Mliječnog puta, koji je rasteže , kida i guta.

slika



Pomoću super kompjutera je ispitano pola milijarde zvijezda i napravljena je nova zvjezdana mapa, koja pokazuje da je naša Sunčev sistem (žuti krug) tačno na granici dviju galaksija, koje se spajaju.
Koristeći infra crveno zračenje astronomi su odfiltrirali milione zvijezda iz prvog plana, i usmjerili se na tip zvijezda, koje se nazivaju
M gianti.
Te divovske jasne infra crvene zvijezde su brojne u galaksiji Strijelca, ali nisu uobičajene u vanjskim oblastima Mliječnog puta.
Samo postojanje Strijelca nije bilo poznato do 1994 kada je tim britanskih astronoma otkrio srce te nama najbliže patuljaste galaksije.

Činjenica da se mliječni put na nebu vidi ukoso je zbunjivao astronome. Kada bismo poticali iz Mliječnog puta, bili bismo orijentisani prema galaktičkoj ekliptici, sa planetama rasporedjenim oko našeg Sunca u istom uglu, u kome je naše Sunce izravnano sa Mliječnim putem.
Umjesto toga taj čudni ugao, kao što je prvi naznačio istraživač Matthew Perkins Erwin
govori o tom da je Sunce pod uticajem nekog drugog sistema.
Pomoću podataka iz 2MASS istraživanja, sada znamo da pripadamo u stvari patuljastoj galaksiji Strijelca koja sada prolazi procesom spajanja sa galaksijom Mliječnog puta.
Mliječni put nikada nije bio naš Dom.
„Prva potpuna mapa Strijelca pokazuje njegovu interakciju sa Mliječnim putem,“ kaže Majewski.“Dvije zvijezde i sazviježdja u vanjskim dijelovima Mliječnog puta su bili ukradeni Strijelcu, kada su je gravitacijske sile Mliječnog puta odgrizli svome patuljastom susjedu.To jasno pokazuje da Mliječni put raste tako, što proždire svoje manje susjede.“
Studijska mapa M giant zvijezda prikazuje 2 milijarde godina dugačko odstranjivanje Strijelca Mliječnim putem i pokazuje da se Strijelac našao u kritičnoj fazi, kad je doigrao svoj ples smrti.
„Nakon polaganog, neprestanog proždiranja od strane Mliječnog puta Strijelac je oslabio i dosegao je tačku, kada sam sebe ne može držati na okupu“kaže Martin Weinberg, član tima 2MASS i koautor studije. „Vidimo cijelokupan sistem Strijelca na koncu njegovog života.“

Znači li to da se nalazimo u jedinstvenom trenutku života naše galaksije? Da i ne.

„Astronomi i dalje tvrde da se ne nalazimo u posebnom vremenu ili mjestu u svemiru,“kaže Majewski.“S obzirom na istoriju Mliječnog puta, koja traje 14 milijardi godina, veoma je malo vjerojatno, da bismo bili svjedoci kratkog dogadjenja kao smrt Strijelca. Smatram da su takvi dogadjaji u životu velikih spiralnih galaksija kao što je naša uobičajeni. Mliječni put je vjerovatno u prošlosti progutao već nekoliko patuljastih galaksija.“
Na drugu stranu su Majewski i njegove kolege iznenadjeni, koliko su blizu zemlji dijelovi ruševina Strijelca.
„Putanja našeg Sunčevog sistema kroz ostatke Strijelca traje samo nekoliko procenata 240 milijardi godina duge putanje oko galaksije Mliječni put“, kaže Majewski. „Zanimljivo je da se sada zvijezde iz Strijelca sipaju na naš sadašnji položaj u Mliječnom putu. Zvijezde iz druge galaksije su relativno blizu nas.Moramo prevrednovati naše pretpostavke o galaksiji Mliječni put, da bismo objasnili zu kontaminaciju.“

Nova saznanja će pomoći astronomima da izmjere totalnu masu galaksija i da ispitaju količinu i raspored crne materije u tim sistemima.
„Oblik putanje ostataka Strijelca nam pokazuje , da je nevidljiva crna materija Mliječnog puta distribuirana sferično.To je rezultat koji se nije mogao očekivatim“ kaže Weinberg.
„Posmatranja nam nude nova saznanja o tajanstvenoj crnoj materiji,“ kaže Spergel.“Ili je naša galaksija neobična, ili crna materija ima više osobina, nego što se navodi u dosadašnjim modelima.“

Udio u globalnom otopljenju?
Pretpostavlja se da je to glavni uzrok globalnog otopljenja, pošto viši nivo energije Mliječnog puta može uzrokovati da sunčeva aktivnost bude viša i da sunce zrači više energije.Toplota se zaista povećala na svim planetama našeg sistema. Ta pojava nema veze sa staklenikovim efektom i sl.
...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Astronomija
PostPostano: čet okt 15, 2009 2:52 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
felix je napisao/la:
Činjenica da se mliječni put na nebu vidi ukoso je zbunjivao astronome. Kada bismo poticali iz Mliječnog puta, bili bismo orijentisani prema galaktičkoj ekliptici, sa planetama rasporedjenim oko našeg Sunca u istom uglu, u kome je naše Sunce izravnano sa Mliječnim putem.
Umjesto toga taj čudni ugao, kao što je prvi naznačio istraživač Matthew Perkins Erwin
govori o tom da je Sunce pod uticajem nekog drugog sistema.
Pomoću podataka iz 2MASS istraživanja, sada znamo da pripadamo u stvari patuljastoj galaksiji Strijelca koja sada prolazi procesom spajanja sa galaksijom Mliječnog puta.
Mliječni put nikada nije bio naš Dom.

ja se ne mogu tocni sjetiti da li je to na owom forumu ili nekom drugom (sajtu), ali netko je bio jednom pricao o nekoj galaksiji kao nasem prawom domu te da mi ustwari i nismo u owoj mlijecnoj (nasoj) nego nekoj drugoj. da li se netko sjeca o cemu se radi... :-k
:love3:

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Astronomija
PostPostano: sub okt 17, 2009 7:19 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 4:35 am
Postovi: 193
Lokacija: tampa bay
pa ti i jesi u paralelnoj galaksiji i tamo se pise w umjesto v ,napredniji ste mnogo :)

_________________
Fed with the tongues of Apocalypse
That galloped down,disordered worlds behind


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Astronomija
PostPostano: sub okt 17, 2009 11:46 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
izgleda, pa ponekad kradem-bogu-dane dosadjujuci se na owom 3D forumu. sta mi drugo preostaje kao newinom posmatracu... :angel4:
:hello2:

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Astronomija
PostPostano: ned okt 18, 2009 8:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 4:35 am
Postovi: 193
Lokacija: tampa bay
pa pocni pusit marijuanu npr...

_________________
Fed with the tongues of Apocalypse
That galloped down,disordered worlds behind


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Astronomija
PostPostano: ned okt 18, 2009 9:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jul 31, 2006 1:38 am
Postovi: 506
Lokacija: -edge of reality-
ošlo of topik no ajd... uclani se u hare krishnu :) i podvrgni se celibatu :) tek tolik oda radiš nešto što inace ne

_________________
-A mind without purpose will wander in dark places.-
-A small mind is easily filled with faith.-
-An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.-


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Astronomija
PostPostano: ned okt 18, 2009 10:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 27, 2007 11:07 pm
Postovi: 306
felix je napisao/la:
http://www.viewzone.com/milkyway.html


Nisam poznavaoc astronomije i volio bih čuti šta neko, ko o tome zna više, misli.

...


Pa,
hvala na doprinosu!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Astronomija
PostPostano: sub dec 04, 2010 7:28 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sub dec 04, 2010 7:09 pm
Postovi: 18
ne znam da li o ovom već postoji tema, no mislim da je ovo pravo mjesto....
zanima me ako netko zna odgovor zašto je na google sky skriven dio neba (kod oriona)?
koordinate su 55h 53min 35,71 s, -5°, 59', 11,2''

_________________
What luck for rulers, that men do not think. A. Hitler

It is a characteristic of all movements and crusades that the psychopathic element rises to the top. R.Lindner


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Astronomija
PostPostano: sub jan 22, 2011 12:10 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Australski fizičar: Zemlja će 2012. imati dva sunca

Zemlja bi iduće godine mogla dobiti i svoje drugo sunce. Jedna od najsjajnijih zvijezda na našem noćnom nebu ubrzano gubi masu i mogla bi ubrzo postati supernova.

Scenarij po kojem bi se to trebalo dogoditi, za australski portal News.com.au iznio je dr. Brad Carter. Radi se o zvijezdi Betelgeuse, crvenom divu, koji naglo gubi masu, a to je indikator da se zapravo ta zvijezda urušava. To nadalje znači da ostaje bez goriva i da bi svakog trena mogla postati supernova.

Kad se to dogodi, ističe Carter, najmanje nekoliko tjedana nakon toga, vidjet ćemo drugo 'sunce' na nebu. Istovremeno, moguće je da u istom vremenskom periodu neće biti niti noći zbog te supernove i količine svijetla, kaže Carter. Ono što Carter još tvrdi jest kako bi se sve to moglo dogoditi, vrlo znakovito, iduće godine, koja je ionako već predviđena od nekih kao godina 'apokalipse' i kraja svijeta.

Urbana legenda

Eksplozija Betelgeusea mogla bi iza sebe ostaviti neutronsku zvijezdu, ili čak crnu rupu, na 1.300 svjetlosnih godina od Zemlje, piše News.com.au. Carter međutim upozorava zagovornike apokalipse, da se ne trebaju zalijetati s predviđanjima usuda i propasti, jer bi Zemlju u slučaju supernove zasule bezopasne čestice.

'Čestice će preplaviti Zemlju i ono što je bizarno, iako će supernova osvijetliti noćno nebo, 99 posto energije koju će ona osloboditi bit će te čestice, koje će prolaziti kroz naša tijela i Zemlju, bez ikakvog štetnog efekta', objasnio je Carter. Dodaje i kako bi kiša neutrina (čestica u pitanju), mogla bi biti i korisna za Zemlju. 'Neutrini doslovce proizvode zlato, srebro i sve teške elemente, poput uranija', naglasio je Carter.

Za mišljenje o tvrdnji dr. Cartera upitali smo i splitskog astrofizičara Dejana Vinkovića. On je jednostavno odgovorio kako je 'takve stvari nemoguće predvidjeti'. 'Zvijezda Betelgeuse i mit o njezinoj eksploziji svakog trenutka svojevrsna je urbana legenda', komentirao je Vinković.

Izvor: dnevnik.hr


Ovu mogućnost bi možda trebalo usporediti sa ovim dijelovima iz Kasiopejskih transkripti:

05.09.1998.

P: Što bi bio efekt kozmičkih zraka emitiranih od strane supernove, prosječne jačine, na Zemlju, na ljudsko tijelo?
O: Genetsko spajanje ljestvi.
P: Koliko blizu bi trebala biti supernova da ima taj efekt?
O: 2000 svjetlosnih godina.
P: Dakle, to bi mogle biti te zvijezde u Orionu, koje su potencijalne supernove, i imaju izglede da bi mogle imati taj efekt budući da su otprilike 1500 svjetlosnih godina daleko?
O: Da.

12.12.2010.

O: Kasiopeja. Ubrzo ćemo se preseliti u područje Lava.
P: (L) Da li je selidba u znak Lava značajnija od nekog drugog potencijalnog događaja koji bi mi ovdje na Zemlji mogli zapaziti?
O: Da. Moguća supernova. Jako će poboljšati prijem naših poruka.
P: (L) Što je to? Kozmičke zrake?
O: Utjecat će na vašu DNA, kao i na DNA onih koji su spremni.
P: (L) Pretpostavljamo da je to pozitivan utjecaj?
O: Da! Pročitajte ponovo transkripte.


Ima o tome u još dosta transkripti, možete i sami naći ( "Search" - "Pretražnik"... )

Pozdravi sa Betelgeusea!

:glasses7:

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: 2012 - Zemlja bi mogla imati 2 sunca?
PostPostano: ned jan 23, 2011 7:40 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto aug 24, 2010 7:17 pm
Postovi: 23
slikaDr. Brad Carter, viši predavač fizike na University of Southern Queensland, tvrdi da postoji mogućnost dau najskorije vrijeme, Zemlja dobije privremeno drugo sunce... Betelgeza, jedna od najsjajnijih zvijezda na našem nebu, gubi masu, što znači da se urušava i da bi bi mogla ostati bez goriva, te postati super-nova...... http://www.balkan-express.org/component/tpwebgallery/detail/121-2012---zemlja-bi-mogla-imati-2-sunca


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Astronomija
PostPostano: pon sep 19, 2011 9:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 18, 2010 5:45 pm
Postovi: 68
Slucajno sam nasao ovaj video koji je animacija
naseg vidljivog univerzuma tek se tu vidi koliko smo mali i nebitni u svemiru.
kad sam ovo gledao trnci su me prosli.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Astronomija
PostPostano: sub jul 14, 2012 5:29 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub jul 14, 2012 5:02 pm
Postovi: 5
felix je napisao/la:
http://www.viewzone.com/milkyway.html

Ideja je , koliko ja shvatam, da je sunčev sistem usisan u Mliječni put iz druge galaksije.
Nisam poznavaoc astronomije i volio bih čuti šta neko, ko o tome zna više, misli.


ne bi li bilo vjerojanije da je sunce iz mlijecnog puta i trenutno (kruzeci oko svog maticnog centra u mlijecnom putu) ulazi u podrucje di mlijecni put jede drugu galaksiju pa je globalno zatopljenje
ne znam bas kolko bi zivot uspio evoluirati da ga druga galksija guta, cini mi se da bi stvari bile mnogo nestabilnije u tom slucaju


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Koja je ovo planeta/zvezda?
PostPostano: sub aug 11, 2012 2:46 am 
Kopka me vec neko vreme jer je u glavnom na istom mestu a primetio sam da za nijasu vise svetli.
Nalazi se u pravcu istoka. Kada gledate prema istoku ovako bi trebali da je vidite.

slika


Vrh
  
 
 Naslov: Re: Koja je ovo planeta/zvezda?
PostPostano: sub aug 11, 2012 8:40 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned sep 14, 2008 11:37 pm
Postovi: 264
Ako si sinoc posmatrao onda je ta 'zvezda' Jupiter. Za par dana Mesec ce se naci izmedju Jupitera i Venere koja je i sjajnija.
Potrazi na netu besplatan program Stellarium...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Koja je ovo planeta/zvezda?
PostPostano: sub aug 11, 2012 11:15 am 
Da, sinoc sam gledao a maltene i svako vece bacim pogled kroz prozor jer mi je bas upadljiva. Hvala, pogledacu bas tu aplikaciju.


Vrh
  
 
 Naslov: Re: Koja je ovo planeta/zvezda?
PostPostano: sub aug 11, 2012 9:55 pm 
Malo mi je tesko da se snadjem. Veceras se ne vidi. Ali sam stavio jucerasnji datum, lokacija Novi Sad i ne mogu da se orjentisem jer se ne vidi Mesec... :roll: Nesto ili nisam dobro namestio ili ne kapiram kako radi program.


Vrh
  
 
 Naslov: Re: Koja je ovo planeta/zvezda?
PostPostano: ned aug 12, 2012 1:09 am 
Sada je sve u dobrom polozaju. To je Jupiter izgleda sto me je zanimalo. Bas je dobra aplikacija, nisam ni znao da tako nesto postoji.


Vrh
  
 
 Naslov: Re: Koja je ovo planeta/zvezda?
PostPostano: ned aug 12, 2012 9:45 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 14, 2009 2:53 pm
Postovi: 512
Je, aplikacija je odlična.
Ak imaš Android mobitel sa s
enzorima okretanja i mag polja (ima npr jeftini odlični mobitel Huawei U8650) skineš Google Sky map i kad usmjeriš mobitel prema nebu, pokazuje ti točno taj dio nega sa zvijezdama, nazivima itd

Meni radi odlično

_________________
Long live and prosper!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Koja je ovo planeta/zvezda?
PostPostano: ned aug 12, 2012 12:03 pm 
Hvala na preporuci. Imam S2, tako da cu probati sigurno.

Pozdrav


Vrh
  
 
 Naslov: Re: Astronomija
PostPostano: pon aug 20, 2012 9:43 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
slika

Stellarium:

http://www.stellarium.org/hr/

:thumbup:

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 181 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz