Sada je: čet mar 28, 2024 6:11 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 70 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Kruži li Mjesec oko Zemlje da ili ne?
PostPostano: sri okt 07, 2009 10:42 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Možda je Mjesec "veći" na horizontu ( kod izlaska i zalaska ) radi toga što Zemljina atmosfera čini leću ( kuglasta je ) i povećava sliku. Dok je u zenitu okomito i atmosfera nema toliku "debljinu gledanja", tj. svjetlost koju percipiramo kao odsjaj Mjeseca prolazi manji put kroz atmosferu. Kut gledanja mijenja "povećanje" ili "smanjenje"...

Trenutno mi drugo ništa ne pada na pamet... #-o

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kruži li Mjesec oko Zemlje da ili ne?
PostPostano: čet okt 08, 2009 9:12 am 
Offline
Moderator

Pridružen/a: pon jan 12, 2009 12:46 pm
Postovi: 1148
Lokacija: ni vrit ni mimo,Zagreb
...ili...

... bez obzira na to što živimo u trodimenzionalnom svijetu, mi našim optičkim aparatom ustvari ne registriramo trodimenzionalne, nego dvodimenzionalne slike.
Gdje god da se zagledamo uvijek vidimo samo visinu i širinu, dubinu slike spoznajemo samo u imaginativnom dijelu naše svijesti nastalu u odnosu na prethodna iskustva kretanja i življenja u 3d svijetu. Drugim riječima iz kojeg god kuta da gledamo u kocku ili kvadrat mi nikad ne možemo vidjeti svih šest ploha odjednom; najviše možemo vidjeti tri, što je znači u najboljem slučaju samo pola slike, pola istine. (Naravno, ako utrošimo određenu količinu "vremena"-ili "četvrte dimenzije"- pa se mi zarotiramo oko statične kocke, ili kocku zarotiramo oko njene osi dok sami ostanemo statični, tada ćemo vidjeti svih šest ploha, ali ponovo ne odjednom.)

Primjer: kad promatramo neki prirodni pejzaž koji se sastoji iz livade koja je na svom najudaljenijem kraju u odnosu na statičnog promatrača omeđena drvoredom iza kojeg se nalazi jezero, a u daljini planinski masiv, do imaginativne spoznaje što je ispred, a što iza čega dolazimo samo zbog mjerljivosti suodnosa promatranih pojava.

Tako je i sa veličinom mjeseca bliže horizontu i visoko na nebu. Naime mjesec je uvijek iste veličine, ali kad je bliže horizontu, u našem vidnom polju nalaze se i druge ovozemaljske pojave (stabla, zgrade, kuće...) sa kojima smo ostvarili iskustveni odnos pa su nam njihove proporcije jasne u svijesti i zbog mogućnosti usporedbe tih veličina sa stvarnom veličinom mjeseca on nam se prikazuje puno većim negoli kad je visoko na nebu gdje ti ovozemaljski iskustveni parametri izostanu i on se uklopi u širu sliku drugih pojava s čijim stvarnim veličinama nemamo iskustveni nego samo teoretski odnos.

Recimo...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kruži li Mjesec oko Zemlje da ili ne?
PostPostano: pet okt 09, 2009 12:57 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 6:55 pm
Postovi: 190
Lokacija: Rijeka-istok
Mjesec je veći nad obzorom nego u zenitu

Jedna pričica koja vam može izvrsno poslužiti u vedroj ljetnoj noći za punoga Mjeseca.
Ako ovakvu noć probdijete vani, moći ćete usporediti kako izgleda Mjesec dok je oko sutona ili svitanja
nisko nad obzorom u odnosu na to kako izgleda dok je oko pola noći visoko na nebu. Lako ćete uočiti da pri izlasku
i zalasku izgleda mnogo veći nego kada je u zenitu.

Ovo je vjerojatno najromantičnija optička varka koja postoji, a temelji se na međuigri između oka i mozga.
Ljudski mozak informacije koje prima od oka razvrstava u dvije kategorije.

Prvu kategoriju čini centralni vid kojim izuzetno detaljno opažamo objekte u relativno malom području oko smjera u kojemu gledamo.
U drugu kategoriju perifernog vida spadaju šture informacije koje nam dolaze iz velikog područja daleko od smjera u kojem gledamo.

Mozgu su informacije iz perifernog vida zanimljive samo onda kada je količina informacija koju šalje centralni vid vrlo mala.
Kada promatramo Mjesec nisko nad obzorom, uz njega primarnim vidom opažamo još i pregršt zemaljskih objekata,
zbog čega naš mozak efektivno »vidi« samo uski pojas oko smjera u kojemu gledamo, pa mu Mjesec,
koji zauzima dobar dio centralnog vidnog polja izgleda velik.

Za razliku od toga, kada je Mjesec visoko na nebu, centralni vid opaža samo relativno jednolični svijetli disk, pa informacija iz perifernog
vida dolazi do izražaja. Mozak sada »vidi« mnogo veće područje, pa mu Mjesec u tom kontekstu izgleda relativno mali...
http://www.vjesnik.hr/pdf/2002%5C09%5C07%5C18A18.PDF - pod Urbane legende.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kruži li Mjesec oko Zemlje da ili ne?
PostPostano: pet okt 09, 2009 2:45 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri okt 07, 2009 7:46 am
Postovi: 8
*


Zadnja izmjena: Bionika; sri okt 28, 2009 5:13 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kruži li Mjesec oko Zemlje da ili ne?
PostPostano: pet okt 09, 2009 8:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 6:55 pm
Postovi: 190
Lokacija: Rijeka-istok
Mjesec oko našeg planeta kruži po izduženoj, eliptičnoj putanji, te nam je ponekad bliži, a ponekad udaljeniji.
U svojoj najbližoj točki (perigej) Mjesec se nalazi na 350.000 kilometara od Zemlje, a najviše se udaljava
na 400.000 kilometara (apogej). 50.000 km nije mala stvar ni za ljudsko oko.
Astronomi su specijalnim kamerama utvrdili da je mjesec iste veličine i na horizontu i na sredini neba.

Citat:
u zenitu je na fotografiji mjecec cak do 2/3 veci od velicine koju ima na horizontu!
Jackovo objasnjenje moze zvucati jako racionalno, samo sto je ta "atmosferska leca" nama promatracima/fotografima neznano manje
ili vise udaljena u odnosu na udaljenost mjeseca da bi nastale takve razlike.


Moguće da su slikali u perigeju i ne zaboravi da mjesec ima eliptičnu putanju!
Drugo zbog toplog zraka koji isparava sa zemlje u više (hladnije) slojeve atmosfere,
dolazi i do efekta fatamorgane. Ako si se kad vozio ljeti po ravnoj cesti primijetio si da cesta u daljini izgleda kao tekućina.

Na ovom sajtu ima jako puno tema o tome da ljudi čitav život prožive u iluziji. E pa jedna
od iluzija je i ova o mjesecu i njegovoj veličini na hor. i sredini neba.
Prva iluzija je da mi percipiramo nebo kao plohu.
"Cues to Perception" (psihol. izraz) pomaže mozgu da pomoću vanjskih (cues) oznaka, interpretira viđeno.
Optičke iluzije uspješno objašnjavaju kako pomoću vanjskih oznaka (duzina, kut, dijagonale, udaljenost..)
mozak donosi zaključke o onome sto je oko vidjelo iako je u krivu, ali upravo zbog tih vanjskih oznaka, (cues),
donosi zaključak koji se temelji na njima.

Evo ovdje imaš jedan dobar amaterski sajt na kojem se možeš solidno inf.
http://www.phobos.pcm.hr/resursi/slika_tjedna.htm


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kruži li Mjesec oko Zemlje da ili ne?
PostPostano: ned okt 11, 2009 4:28 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri okt 07, 2009 7:46 am
Postovi: 8
*


Zadnja izmjena: Bionika; sri okt 28, 2009 5:12 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kruži li Mjesec oko Zemlje da ili ne?
PostPostano: ned okt 11, 2009 9:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 6:55 pm
Postovi: 190
Lokacija: Rijeka-istok
Citat:
Fotografije sam ucinio sam; moze to uciniti svako po zelji i analizirati ih. Fatamorgana nastaje uslijed sloja vrelog zraka,
sto ovdje nije slucaj, jer Mjesec tu ne "titra", vec "mijenja" opseg i povrsinu u zastrasujucoj mjeri.
Jedina mogucnoist bi bila da atmosfera djeluje kao leća, ali ne mogu pronaci niti jedan znanstveni pristup na webu koji bi ovo opisao!



Ok. da ti objasnim nekoliko bitnih stvari u vezi fotografiranja nebeskih tijela. Mislim da imam toliko kompetencije,
obzirom da sam bio član astron. društva i prošao neke tečajeve i radionice.

- za bilo kakvu manipulaciju fotoap. ili teleskopom potrebna je procjena transparentnosti i vidljivosti noćnog neba.

-na našim zemljopisnim širinama najjasnije noći nastupaju nakon prolaska hladne fronte.

- za pomoć pri procjeni koliko je nebo jasno i transparentno, koristi se sazviježđe Malog Medvjeda (Sjevernjača se nalazi u tom sazviježđu).
Ako je to sazviježđe jasno vidljivo (bez treperenja) onda je transparentnost i vidljivost dobra.

- fotoaparat treba pripremiti. A to znači izvaditi ga iz auta, etuia i pustiti ga najbolje na travu ili zemlju
(naravno staviti neku krpicu ispod) da bi se optika toplinski izjednačila sa temp. okoline.
Koliko dugo će trebati aparatu da se temperaturno izjednači i stabilizira, zavisi od vrste i veličine aparata, kao i vremenskih uvjeta.

- ima tu još nekih uvjeta, napr. ne gledati u nikakvu svjetlost par minuta itd. da sad ne pišem esej.

- atmosfera ne djeluje kao leća, ali njena onečišćenost je smetnja kako za oko tako i za optiku.
Efekt fatamorgane dolazi i u posebnim vremenskim uvjetima u kojima se svjetlost na horizontu prelama
(naročito u krajevima uz more i na moru) pa recimo izlazak mjeseca možemo ''ponekad vidjeti'' 1 – 2 minute prije njegovog stvarnog izlaska.

Dakle, upravo zbog ovih i još puno drugih stvari najveći svjetski teleskopi su napravljeni na visokim planinama gdje su količina padalina
i vlažnost zraka minimalna. Ali i tu su se javljali problemi (optički) koji su doveli do gradnje svemirskog teleskopa Hubble.

Ja te uvjeravam da svake noći tisuće dobrih amatera sa solidnim znanjem promatra teleskopima nebo
i da dođe do bilo kakvog poremećaja na mjesecu cijeli Internet bi to istog časa znao.

poz


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kruži li Mjesec oko Zemlje da ili ne?
PostPostano: uto okt 13, 2009 1:00 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri okt 07, 2009 7:46 am
Postovi: 8
*


Zadnja izmjena: Bionika; sri okt 28, 2009 5:12 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kruži li Mjesec oko Zemlje da ili ne?
PostPostano: uto okt 13, 2009 2:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri sep 23, 2009 6:45 pm
Postovi: 38
Lokacija: Zagreb
Da bi se uopće moglo proučavati kretanje bilo kakove vrste treba nešto uzeti kao ishodište odnosno postaviti stvari u neki odnos. Tko ako gledamo Zemlju kao iskodišnu točku možemo govoriti o ophodnji mjeseca oko nje, o njenoj rotaciji oko svoje osi i o kruženju Sunca oko Zemlje. Ako uzmemo za ishodište Sunce (kako se obično uzima) govorit ćemo o kretanju Mjeseca oko Zemlje te njihovog zajedničkog kretanja oko SUnca. No pošto smo si mi smislili SUnce kao ishodište (mislim da se još sve to negdje i nekako kreče) smatram da je to vrlo relativno jer tko zna tko se oko koga kreče tu više :rotfl:

_________________
Namaste


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kruži li Mjesec oko Zemlje da ili ne?
PostPostano: uto okt 13, 2009 4:47 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri okt 07, 2009 7:46 am
Postovi: 8
*


Zadnja izmjena: Bionika; sri okt 28, 2009 5:11 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kruži li Mjesec oko Zemlje da ili ne?
PostPostano: uto okt 13, 2009 6:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri sep 23, 2009 6:45 pm
Postovi: 38
Lokacija: Zagreb
Ok, hvala na prosvijetljenju :angel4:

_________________
Namaste


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kruži li Mjesec oko Zemlje da ili ne?
PostPostano: uto okt 13, 2009 10:47 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 6:55 pm
Postovi: 190
Lokacija: Rijeka-istok
Bionika je napisao/la:
Dragi Zlatko, na zabavan nacin me nastojis diskreditirati! Osataje cinjenica koju iznosis, a to je da atmosfera ne djeluje kao leca! I dok sve tvoje navedeno mogu prihvatiti kad se promatraju zvijezde, ne vidim kako napisano moze vrijediti za fotografije Mjeseca! Ovaj eksperiment ucinio sam po ljeti (6-7.08) i ovih dana cu uploadati fotografije pa postati link ovdje na forumu. Ponovio sam isto prije nekoliko dana pri punom mjesecu! Savjetujem ti da ucinis isto, nakon toga analiziras podartke/fotografije, te onda ponudis "teoriju" zbog cega dolazi do tako velikih odstupanja.
Na kraju i nazalost cijeli internet nam nije dovoljan da ljudski rod razuvjerimo od budalastina koje nam "znanstvenici" plasiraju kao nepobitne istine i cinjenice! Po istom tom Mjesecu smo navodno hodali, a sad ga "bombardiramo" i saljemo sonde u potrazi za vodom!?
The search for the new paradigm continues, wheather we like it or not!


Ok. Bionika. U predhodnom postu sam ti pokušao objasniti kako se amater priprema za bilo kakvu manipulaciju fotoaparatom ili teleskopom
na noćnom nebu. Poseban naglasak sam stavio na t r a n s p a r e n t n o s t noćnog neba. Promatranjem zvijezda golim okom utvrđuje se
ta transparentnost. Ako je atmosfera pogodna (zvijezde ne trepere) onda se pristupa pokusu. I ne znam što tu nije jasno.

Kažeš da to možeš prihvatiti za zvijezde, ali ne vidiš kako to može vrijediti za fotografiju mjeseca. Pa zar se ista atmosferara ne nalazi između
njih. Ili ti misliš da zbog blizine mjeseca, atmosfera i ostali propisani postupci ne utječu na optiku. Jer mjesec je dovoljno velik pa se može to zaobići.
Tvoja stvar. Ja nemam ništa protiv, a nisam te htio niti diskreditirati i ta tvoja tvdnja je smiješna. Diskreditirati se može nekog tko ima kredibilitet.

Želim ti sreću u dokazivanju tvoje jo-jo teorije.
Ovim ću te pozdraviti i završiti diskusiju koja ne vodi ničemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kruži li Mjesec oko Zemlje da ili ne?
PostPostano: sri okt 14, 2009 12:27 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri okt 07, 2009 7:46 am
Postovi: 8
*


Zadnja izmjena: Bionika; sri okt 28, 2009 5:11 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kruži li Mjesec oko Zemlje da ili ne?
PostPostano: uto okt 20, 2009 1:18 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
matere mi zbunjujete me...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kruži li Mjesec oko Zemlje da ili ne?
PostPostano: uto okt 20, 2009 1:45 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri okt 07, 2009 7:46 am
Postovi: 8
*


Zadnja izmjena: Bionika; sri okt 28, 2009 5:10 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kruži li Mjesec oko Zemlje da ili ne?
PostPostano: uto okt 20, 2009 3:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
Bionika je napisao/la:
Judziin, nije da te mi zbunjujemo vec nas oligarhija svijetskog poretka laze vijekovima!
Evo uploadao sam fotografiju za usporedbu velicine i kako bi se jednostavnije moglo vidjeti o cemu govorim. Predlazem svima uciniti isto i postati svoje fotografije ovdje na forumu. Lijevo je slika mjeseca na obzoru ucinjena negdje oko 8 sati navecer, desno slika negdje u 3 sata iza ponoci, obje slikane Olympusom C-100 bez uporabe zooma i bez naknadne graficke obrade. Nagradno pitanje: koje je "znanstveno" objasnjenje ovog odstupanja?

slika

kaze: NO HOTLINKING! postaj na imageshack...

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kruži li Mjesec oko Zemlje da ili ne?
PostPostano: uto okt 20, 2009 6:07 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri okt 07, 2009 7:46 am
Postovi: 8
*


Zadnja izmjena: Bionika; sri okt 28, 2009 5:10 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kruži li Mjesec oko Zemlje da ili ne?
PostPostano: uto okt 20, 2009 8:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
ja nisam nista slikao, ali nedawno kada sam gledao pun mjesec cinio se weci prilikom izlaska nego od onog kada prodje par sati. obrnuto nego kao kod tebe na slici. opticka warka za moje oci jer um usporedjujem mjesec dok izlazi sa okolinom ili? :-k

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kruži li Mjesec oko Zemlje da ili ne?
PostPostano: čet jan 28, 2010 11:50 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: čet jan 28, 2010 11:23 pm
Postovi: 2
e znam da je nevezano uz temu iako ne potpuno...u jednom casopisu jugoslavenskom,joj neznam sad ime...u srbiji je izlazio osamdesetih ako se ne varam...mislim da se Tajne zval tak nekak...procital sam clanak o tome da postoje 2 mjeseca ali da je ovaj drugi uvjek taman i zato se ne vidi...dal je to neko jos cul ili procital tak nekaj??

ovo ja sam ggovorim da sam procital,ne znaci da vjerujem u to


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kruži li Mjesec oko Zemlje da ili ne?
PostPostano: pet jan 29, 2010 12:58 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: čet jan 28, 2010 11:23 pm
Postovi: 2
e i jel neko mozda recimo u paintu nacrtati putanju mjeseca i zemlje u slucaju da mjesec ne rotira oko zemlje kruznom putanjom???


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 70 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz