Sada je: sub apr 27, 2024 4:21 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Metafizika kao ontologija i epistemiologija
PostPostano: sub dec 31, 2005 6:40 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub dec 31, 2005 2:51 am
Postovi: 7
opis fourma kaze:
Citat:
Gnostika, ezoterika, alhemija, duhovnost, parapsihologija, paranormalni fenomeni, čaneling, vantjelesna percepcija, hiperdimenzionalni realiteti itd…


Iznenadilo me kako to nazivate metafizikom - dobro, rijeci su proizvoljne, no zanima me povjest takve upotrebe termina metafizika - jer mene taj termin asocira na - filozofiju, konkretno, ontologiju, epistemiologiju. Cini mi se da termin dolazi od Aristotelovih djela, gdje svezak u kojem govori o ontologiji i epiistemologiji je bio u nekom izdanju njegovih djela iza (meta) sveska koji je govorio o fizici.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Metafizika
PostPostano: sub dec 31, 2005 3:16 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
aryah je napisao/la:
Cini mi se da termin dolazi od Aristotelovih djela, gdje svezak u kojem govori o ontologiji i epiistemologiji je bio u nekom izdanju njegovih djela iza (meta) sveska koji je govorio o fizici.


Aha, dakle tu smo ;). Sada tek vidim ovaj topic, a istu stvar sam ti spomenuo u private messageu. Tako je, naziv dolazi od Aristotelovih učenika, koji su kasnije nazvali tako metafiziku, čisto radi "slučajnog" rasporeda knjiga, naime knjiga koju danas znamo kao Metafizika (a prvo se zvala "prva filozofija") je bila iza knjiga fizike (koja se bavila pojavnim svijetom - physis) pa se tako nazvalo "metafizika - ono što je iza fizike". Ono što je iza fizike, također joj na neki bezvremensko-besprostorni način prethodi pa se tako, kao što si i sam rekao proizvoljno, kada se govori o mnogim temama ovdje, može govoriti o metafizici. Pa i sami znamo da postoje puno nespretnija upotreba pojmova danas, a i da oni tokom povijesti mjenjaju značenja. U suštini to možda i nije toliko važno, ali je zanimljivo o tome razmisliti. Pod tim "nije važno", mislim da to ne sprečava da međusobno izmjenjujemo korisne i zanimljive informacije s toga područja. Jedino na što sam obratio malo više pažnje je da je "seks" u ovom podforumu što je prije PHYSIS neko META-PHYSIS, ali možda netko putuje astralnim svjetovima za vrijeme snošaja, pa tko sam onda ja da to osporim :).


I za kraj, mislim da područja u opisu teme imaju svo pravo nazvati se metafizikom, ne nužno u filosofskom smislu, nego baš u tom nekom inter-disciplinarnom. Danas se na kraju krajeva niti ne smijemo ograničavati na jedan mogući pristup.

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Metafizika
PostPostano: sub dec 31, 2005 4:42 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto aug 23, 2005 1:25 pm
Postovi: 183
Lokacija: Varazdin
Citat:
Pantagruel

Jedino na što sam obratio malo više pažnje je da je "seks" u ovom podforumu što je prije PHYSIS neko META-PHYSIS, ali možda netko putuje astralnim svjetovima za vrijeme snošaja, pa tko sam onda ja da to osporim :).


:D:D:D

Meni je seks cista metafizika :):)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub dec 31, 2005 9:06 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub dec 31, 2005 2:51 am
Postovi: 7
Citat:
I za kraj, mislim da područja u opisu teme imaju svo pravo nazvati se metafizikom, ne nužno u filosofskom smislu, nego baš u tom nekom inter-disciplinarnom. Danas se na kraju krajeva niti ne smijemo ograničavati na jedan mogući pristup.


sure, razumijem logiku iza takve upotrebe tog termina, premda mi je pomalo confusing zbog asocijacija koje uz njega imam. Ustvari just checking da ne uletim s posve offtopicnim temama :)

Citat:
knjiga koju danas znamo kao Metafizika (a prvo se zvala "prva filozofija") je bila iza knjiga fizike (koja se bavila pojavnim svijetom - physis) pa se tako nazvalo "metafizika - ono što je iza fizike". Ono što je iza fizike, također joj na neki bezvremensko-besprostorni način prethodi pa se tako, kao što si i sam rekao proizvoljno, kada se govori o mnogim temama ovdje, može govoriti o metafizici.


No, ne govori li se ovdje o jednom svijetu koji je takodjer - u jednom prosirenom smislu te rijeci, istina - pojavni? To me podsjetilo kako sam citao kako je izvorno indijsko shvacanje koncepta duse bilo u osnovi materijalisticko; kao tijelo, samo suptilno tijelo (ma kako nam se to iz perspektive kulture zasicena platonizmom cinilo bizarno):

Potthapada sutta, DN 9, translators introduction, http://www.metta.lk/tipitaka/ je napisao/la:
As is well-known, this hypothesis of a soul inside the body has been adopted, and no doubt quite independently, among so many different peoples in all parts of the world that it may fairly be described as almost universal.
..
The notion was that of a double, shadowy, no doubt, and impalpable, but still a physical double of the physical body; and made up, like the body, of the four elements.


Kako si rekao, metafizika prethodi fizici, na jedan bezvremensko-besprostorni nacin, ustvari propituje i eventualno postavlja temelje samoj pojavnosti; pitanja koja postavlja, npr., sto uopce znaci da nesto jest, po cemu nesto jest, ili nesto nije, sto znaci reci da nesto znas, i prema kakvim kriterijima to valjano mozes ustvrditi etc, - takva pitanja su jednako valjana bila da se odnose na cigle oko nas ili neke transmundane entitete koje susrecemo, npr letom nase duse u svijet bogova ili duhova, i u toliko ih - logicki - nadilaze.

No u svakom slucaju, to ne opovrgava valjanost upotrebe takvog pojma u ovdje predlozenom smislu, kako se i termin fizika vremenom mijenjao i poprimao strogo materjalisticke konotacije.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub dec 31, 2005 9:22 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
Da, meni je uvijek bilo apsurdno u nekim tradicijama vidjeti da se spominje položaj duše u tijelu i slično, a duša kao takva je kako smo naučeni misliti, nešto nematerijalno... Ili one spike sa 21 gramom, kako nešto što je DUHOVNO, NEPROTEŽNO, NEMATERIJALNO, može imati masu? :?

Opet, tu se vjerojatno misli na eteričko tijelo koje samo po sebi jest isto materijalno, no na malo "višem stupnju" da se tako izrazim.

BTW, kako su to uopće izmjerili sa 21 gramom, nekoga su stavili na vagu, ugradili mjerače i senzore i ubili tu osobu te kompjuterski pratili na uzorku od stotinjak ljudi i donijeli statističku sredinu hehehe...

Možda se tako mogu onda i detektirati organski portali, ubiješ tipa ili žensku i ako ne "srmšavi" 21 kila u vrijeme smrti znači da smo bili u pravu. Ako da, e šit. :)

Šalim se malo naravno hehe...

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub dec 31, 2005 9:24 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
I BTW, pa ne vidim razloga zašto ne bi mogao otvoriti neki topic o Metafizici kao takvoj kakvu je ti poimaš. I ne samo ti naravno... Ne znam, mislim da ne može biti offtopic ako se može nešto naučiti i ako se držimo teme koja je postavljena...

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 17, 2006 3:52 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon jun 12, 2006 11:39 pm
Postovi: 23
Ako vas zanima taj koji je pri slaganju Aristotleovih spisa upotrebio termin metafizika bio je Andronik sa Rodosa, i kao što neko od vas reče to je uradio iz praktičnih razloga-da ih lakše klasifikuje. Tek u 17. vijeku metafizika dobija značenje koje dana s ima.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 75 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz