Sada je: čet mar 28, 2024 3:08 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 43 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: ned aug 18, 2013 2:51 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 12, 2010 10:50 am
Postovi: 228
Ovo o cemu ti govoris podsjeca me na ratnicki put sticanja unutrasnje tisine i rekapitulaciju iz Kastanedinih knjiga.Mada na tvoj nacin.I samo jos jedna konstatacija.Dok se covjek ne povrati i ne postane kao djete nece uci u carstvo nebesko-Biblija.Dakle savladavanje ega pored ostalog.

_________________
Tragam za istinom-istraga je u toku!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: ned aug 18, 2013 10:42 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 27, 2007 3:57 pm
Postovi: 54
Lokacija: Sarajevo
Nicaze je napisao/la:
Dok se covjek ne povrati i ne postane kao djete nece uci u carstvo nebesko-Biblija.Dakle savladavanje ega pored ostalog

Nesto sam primjetio na sebi, i mislim da se podudara sa ovim sto si napisao
Gubljenje ega iako ga ja smatram uciteljem ali ne bitno
Djeca disu stomakom i to ravnomjerno i duboko

Pri pracenju sebe, pod ovim podrazumjevam sljedeci proces:

Dozovem se u sadasnji momenat onoliko koliko je to moguce
Posmatram okolinu opet kazem onoliko koliko je to u mojoj moci, neki od vas sigurno zapazaju bolje nego ja

Pratim reakcije svog tijela
Misli,osjecanja, trnce, trzaje, facijalne ekspresije, vibracije,disanje, okretanje cakri itd
Dostigao sam stanje u kojem se jako dugo mogu zadrzati u momentu i biti svijestan tih promjena a da ne kontroliram jednostavno budem tu i pratim to sve
Kad se desi nagli gubitak paznje, iz dosadasnjeg iskustva shvacam da sam pred novom preprekom.
Ne definisem ne opsudjujem ili izbjegavam nastavljam sa procesom naravno sad sa puno manjom svijescu.Pocinjem pratiti onoliko koliko mogu nekad je to neki gadan osjecaj ali ja ga prihvatam ne mjenjam ga nego ga posmatram. Zna nekad biti pravo hebeno ali nemam druge opcije nego nastaviti, jer shvatam da sam dosao do tacke na kojoj ucim nesto novo i uklanjam neke blokade
jedan od pokazatelja da se sprema borba je plitko disanje
Ako je ta promjena nastupila sprrema se zestoka borba, nesto ima ogroman utjecaj na mene
Nesto shvatam u tolikoj mjeri pogresno da ne mogu ni razmisljati o tome
pa tijelo prelazi u odbrambeni mod gdje uzima manje oksigena naravno do mozga dolazi jos manja kolicina i sve funkcije razmisljanja se prenose na tijelo a mozak se gasi

Razlog sto ovo pisem jeste taj sto djeca nemaju ove borbe ona nisu jos programirana i zatupljena ona su slobodna kao i njihov proces razmisljanja


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: uto nov 19, 2013 10:11 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned nov 13, 2011 8:33 pm
Postovi: 4
mislim da ides dobrim putem,zanimame kakvu literaturu citac,odnosno cije duhovne pravce cenis i sledis,


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: čet nov 21, 2013 12:15 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 27, 2007 3:57 pm
Postovi: 54
Lokacija: Sarajevo
sveinteresujuc je napisao/la:
mislim da ides dobrim putem,zanimame kakvu literaturu citac,odnosno cije duhovne pravce cenis i sledis,


Pozdrav, dobro ime:D

Prvo ime koje pada na um je Dan Millman, njegove knjige miroljubivi ratnik i sveto putovanje miroljubivog ratnika je sljedeca stepenica na mom putu.
http://www.youtube.com/watch?v=MDL85fzdc1g

Ja se bavi samo napretkom, budi tu budi priseban, prati, nadji gresku ispravi gresku itd
Ja sam anti virus :D

Ako se bavis ovom tematikom onda nek ti kvalitet tvog zivota bude smjernica da li si na pravom putu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: čet nov 21, 2013 2:02 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned sep 01, 2013 1:50 pm
Postovi: 355
LiriX je napisao/la:
sveinteresujuc je napisao/la:
mislim da ides dobrim putem,zanimame kakvu literaturu citac,odnosno cije duhovne pravce cenis i sledis,


Pozdrav, dobro ime:D

Prvo ime koje pada na um je Dan Millman, njegove knjige miroljubivi ratnik i sveto putovanje miroljubivog ratnika je sljedeca stepenica na mom putu.
http://www.youtube.com/watch?v=MDL85fzdc1g

Ja se bavi samo napretkom, budi tu budi priseban, prati, nadji gresku ispravi gresku itd
Ja sam anti virus :D

Ako se bavis ovom tematikom onda nek ti kvalitet tvog zivota bude smjernica da li si na pravom putu

Ako si ti antivirus :D tko je onda operator za kompjutorom, a i šta možeš reć o tom kompjuteru u kome samo blokiraš viruse prema trenutnoj bazi. Dalje, tko stvara bazu s pram koje se antivirus updatuje... :hello2:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: čet nov 21, 2013 4:24 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 27, 2007 3:57 pm
Postovi: 54
Lokacija: Sarajevo
@robotix to antivirus se odnosi na stvari u mom zivotu, teznja da se u svakoj akciji bude bolji
Da se produbi svijesnost svake akcije, vise svijesnosti vise energije, vise energije bolje sagledavanje.

Primjera radi nivo svijesnosti zavisi od opustenosti i zategnutosti tijela
Ako ste opusteni bolje ce te sagledavati situacije pa ce vam i reakcije biti bolje
Znaci pri budjenju odma idu vjezbe istezanja

20 min za bolji ostatak dana

dalje

Casa Limunade pri budjenju dodatni udar energije

15 Minuta smijanja, cisto namjerno, nevjerovatan udar energije

Jedenje zdrave hrane,lagano i sporo,svijesni zvakanja, udar energije

Duboko disanje

itd

Sitnice, koje mjenjaju zivot

Da ne pricam o svijesnom kontroliranju emocija, i razvijanju snage volje

Par zdravih navika ce prije ili kasnije nadvladati sve lose.

Emocije su hemiske reakcije, u organizmu uzrokovane mislima.

JA KAD SAM TUZAN, PRESTANEM BITI TUZAN I BUDEM SRETAN :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: čet okt 30, 2014 8:00 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1190
Citat:
Emocije su hemiske reakcije, u organizmu uzrokovane mislima.


a šta ako su emocije energetska talasanja uzrokovana neznanim uzrocima i kao posljedicu imaju pojavu ovih ili onih misli (poput mentalnih dijaloga, monologa, tema daljnjeg promišljanja)

šta ako ovi zadnji (misli) nastaju kao nusproizvod jednog neobičnog mehanizma ljudskog življenja

šta ako su misli
posljedica neupotrebljene sposobnosti prepoznavanja i priznavanja postojanja slike,
mehanizam ukazivanja na
propušteno energetsko sensanje,
scenu koju se propustilo svjesno uočiti i ista "energetska" scena stojeći na točki bifurkacije (grananja), raskrižju može poći ovim ili onim smjerom:

a) organizam ju apsorbira kao vitalizirajuću energiju
b) ista djeluje da ustali svoju prikazanu (a nevidjetu) tematiku u umu posljedica čega je rezultat znan nam kao: isprogramiranost


prepoznate emocije nije potrebno kontrolirati. samo ih prepoznati. onog momenta kad su prepoznate one postaju čista - čista, bez primjesa, energija i ako će se nešto kontrolirati, onda je to upotreba te čiste energije tj. njeno usmjeravanje u ovo ili ono, na ovaj ili onaj način. mada, i to nije neka kontrola, jer čista energija rezultira čistim riječima, postupcima... ako je pokušana biti zloupotrebljena, energija se vraća natrag odakle je došla, ali opet mora proći kroz gorespomenutu sliku i jedan njen dio prođe, jedan se vrati i da još jednu šansu, jedan njen dio pak ostane u toj slici i aktivira mehanizam unutarnjeg dijaloga, misli itd.
primjese tako nastaju kad emocija nije prepoznata. kad čistoća prvotne emocije nije prepoznata, i time biva odbijena i sam postupak odbijanja nečeg pravog i dobrog - što je inherentno u samom mehanizmu pojave emocije rezultira začetkom procesa kojeg zovemo programiranje.

u rečenom je dan i način deprogramiranja (prekidanja programa).
prvobitna emocija nije zlopamtilo i može ju se početi prepoznavati bilo kada s istim efektima. "love never fails"


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: sri feb 04, 2015 6:09 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 27, 2007 3:57 pm
Postovi: 54
Lokacija: Sarajevo
Pozdrav Dobri ljudi :D
Ovo sto budem pisao imat ce najbolji utjecaj na one koji primjenjuju akciju meditacije
Tema je tehnika promjne vjerovanja na kojima baziramo nase ponasanje u zivotu,

Tehnika krece sa odabirom podrucja koje se zeli ispraviti, bilo to financije, ljubav, samopouzdanje, nedostatak volje,odnos sa ljudima..., sljedeci korak je pretrazivanje internete i nalazenje stavova odnosno vjerovanja koja vam najvise srcu odgovaraju(Happiness expands within me. It lightens my life and touches everyone I meet.).
Nakon sto su ispunjena ova dva uvijeta , krece se sa meditacijom ponavljajuci vjerovanje koje ste izabrali(u sebi, kao misao).
Bilo koja misao da vam dodje koja pobija vase novo vjerovanje pozovite je i nastavite ponavljati vjerovanje. Slobodno recite toj misli dodji i nastavite ponavljati svoje vjerovanje dok misao ne ispari i bude zamjenjena. Mislim da je dovoljno 5 min za trajne promjene ali vi po osjecaju izaberite kad ce te prestati.

Primjenom ove tehnike prave se trajne promjene,
Kad pocnete da izgovarate novo vjerovanje pojavit ce se vjerovanja po koima ste do tad zivjeli i koja sad mjenjate svijesno.

MIr pocinje sa mnom


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: pon feb 09, 2015 10:00 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 28, 2009 5:56 pm
Postovi: 530
Na pretrazivacu ovog foruma, ova tema mi je izasla, kao tema na kojoj se najvise pominjala rijec DISANJE....a ja trazim pranicno disanje. Ko je radio pranicno disanje? Radila sam tehniku disanja ono sa nosem: zacepis jednu nosnicu i udises na drugu,zatim ispustas vazduh kroz drugu nosnicu i tako 5 puta,a onda prmjenis nosnice....dobra vjezba-preporucujem. No, meni treba nesto za jacanje dijafragme, neka vjezba disanja.

_________________
"Putujem da upoznam sebe"-Zuko Džumhur


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: pet jul 24, 2015 4:26 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 27, 2007 3:57 pm
Postovi: 54
Lokacija: Sarajevo
Tehnika pojacavanja unutarnjeg glasa.
Tehnika
kojom se postize jedinstvo, tehnika ciscenja, tehnika apsolutne slobode

Zatvorenih ociju, zamisli da si na vrhu planine, mentalno vici, deri se, povikuj Ja Jesam
Naravno mozete otici i na planinu, fizicku
Bitno je zapamtiti taj povik

Kad zelite da testirate kolko ste budni povikujte Ja Jesam, mentalno otvorenih ociju
Ako Mentalni povik bude isti kao onaj kad ste na vrhu planine, budni ste i u momentu ste
Ako Mentalni povik je slab spavate, pod utjecajem ste okoline i situacije i okolnosti diktiraju tempo vaseg zivota.


Licno koristim rjeci VOLIM, ali mozete koristiti bilo kuju rjec

Bitna je jacina unutrasnjeg glasa, a ne rijec koja se izgovara.

VOLIM


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: pon okt 26, 2015 5:48 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 27, 2007 3:57 pm
Postovi: 54
Lokacija: Sarajevo
Tehnika oprosta

Oprost je sposobnost otpustanja sjecanja, misli,energija u vezi sa nekim dogadjajaem ili osobom

Napisite na papir 10 osoba sa kima najvise provodite vrijeme

Kazete ime prve osobe i oprosti mi

primjer

Ana oprosti mi
nakon sto se izgovore ove rjeci, prate se misli i emocije, znaci ne vezuje se nego se propusta, kao u meditaciji

ponavljate isti proces za svih 10 osoba, najbolje raditi prije spavanja


Razvijanjem sposobnosti oprosta izbacujemo sposobnost mrznje i zamjeranja


Mir pocinje sa mnom


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: sri apr 20, 2016 6:21 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 27, 2007 3:57 pm
Postovi: 54
Lokacija: Sarajevo
Velik pozdrav svim ratnicima, mira i napredka =D>

U ovom postu pisem tehniku ili strategiju promjene navika

Navika je sve ono sto covjek radi nesvjesno odnosno automatski bez razmisljanja
Svaka akcija koja se ponavlja, s vremenom postaje navika, covjek je bice navika, u navikama lezi kljuc covjekove pobjede ili propasti.

Citat:
Mi smo ono što stalno činimo i ponavljamo. Perfekcija stoga nije djelo, nego navika.

Aristotel

Malo da filozofiram o navikama :lol:
Bilo u kojoj situaciji da ste, u tu situaciju ste se doveli zahvaljujuci navikama koje imate
Ako ste u formi to je rezultat navike zdrave ishrane i navike treniranja
Ako ste debeli(bio ,17 kila smrso zahvaljujuci samo dvije nove navike :D ) to je rezultat
navike ljenosti i lose ishrane

Bilo koje podrucje da se uzme mentalno, emotivno, finansisko, duhovno, veze itd itd svaki rezultat u tom podrucju je uslovljen navikama koje ste izgradili

Podvukao sam rezultat jer hocu da vidite da je on uslovljen navikama, rezultat nije nesto za sta treba raditi, on automatski dolazi i uslovljen je navikama koje imate.

Ako izgradite naviku svakodnevnog treniranja, necete imati problema sa kilazom.
Ako izgradite naviku odvajanja 10% mjesecne plate i taj novac da usmjerite u pokretanje svog posla s vremenom postajete finansiski neovisni (ovo je iz knjige
Citat:
Najbogatiji covjek u babilonu
)
itd itd mogo bi ovako u nedogled.

OK, e sad ide opis kako mjenjam navike

Prvi korak je da izaberem naviku koju hocu da izgradim u svoj zivot.
Drugi korak je da se obavezem da cu 21 dan provesti ponavljajuci tu naviku, ako preskocim jedan dan, sve krece od nule, cilj je provesti 21 dan u nizu.(21 dan je vrijeme koje je potrebno da bi nova navika presla u podsvijest, kad podsvijest preuzme tu naviku ona postaje dio vas i pocinjete je raditi mehanicki bez napora , bas kao disanje)
Treci korak je imaginacija pitam sebe kako bi mi zivot izgledao da imam tu naviku, (mozak ne voli promjene i probat ce svim silama da vas sprijeci da izgradite novu naviku, ali ako mu date dovoljno informacija i dobrih emocija za novu naviku on ce postati vas saveznik i pomoci vam da uvrstite tu naviku.)
Koristim stoparicu i upisujem kolko sam vremene proveo razmisljajuci kako izgleda moj zivot sa tom navikom, otprilike dnevno 30 min do 1h je dovoljno. OVo je jako bitno, koristite stoparicu da zaista vidite koko vremena provedete razmisljajuci o onome sto zelite, stoparica je najveci saveznik u ukrocivanju razmisljanja prema onome sto zaista zelite.

Za jedan dan ne mozete promjeniti rezultat koji imate ali mozete promjenti odrediste.

Ako nekome bude trebala pomoc oko mjenjanja navika budite slobodni da posaljete poruku, rado cu vam pomoci u izgradnji strategije.


Mir pocinje sa mnom


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: sri apr 20, 2016 7:01 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Sviđa mi se, LiriX.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: pon apr 25, 2016 9:23 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto sep 04, 2012 9:19 pm
Postovi: 279
EDIT.


Zadnja izmjena: Rajko; pon dec 06, 2021 4:53 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: pon apr 25, 2016 3:59 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Daj desetinu Bogu. Desetina su naša odricanja. Ako mijenjaš navike nečega se odričeš u ime poboljšanja sebe ili u ime Boga. Iako misliš da si isti i da jedne navike zamjenjuješ drugima ipak se mijenjaš.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: uto apr 26, 2016 8:13 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
Odricanje zvuči loše. Odricanje zvuči kao da patiš što nešto ne radiš, kao da ti je žao, da ti to nedostaje, i ti se sad žrtvuješ što nešto ne radiš.
To je kao kad prestaješ puštiti. Sve dok misliš da se odričeš pušenja, ne prestaješ. Prestaneš kad jednostavno staneš i ne radiš to više. I baš te briga. A dok se odričeš, nije ti lako.
Tako je to s bilo čime.
Nema odricanja.
riječi su jako važne. Nije svejedno kojim imenom nazovemo neku stvar ili pojavu. Riječ kao takva nije jednostavan i bezvean skup glasova, ona ima jasnu frekvenciju koja titra na određeni način i nosi poruku iznad i više od pukog imena
Sretno!

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: sri apr 27, 2016 11:16 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Bojiš se riječi Bog, Jahve, odricanje, grijeh, oprost grijeha, kajanje, križ, samilost itd. U drugim učenjima su moderne riječi, ali je značenje isto. Kažeš da nema odricanja, riječ je prestrašna. A kako bi se onda čovjek trebao mijenjati, magijski? Ako daš kruha gladnom čovjeku, to zaista zahtijeva od tebe da ostaneš napola gladna.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: sri apr 27, 2016 11:25 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Magija je u svijesti, odnosno ne pada ti teško dati gladnome kruha, ali...opet je potrebna tvoja volja, tvoje odricanje, svjesno radiš protiv svoje životinjske prirode.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: sri apr 27, 2016 11:32 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1190
Citat:
Iz mog iskustva problem sa prekidanjem programa je što se pojavljuju novi. Ili stari naraste duplo. Taman što osetim malu slobodu od nekog problema skoro odmah se pojavi nešto novo. Kao da šišam travu, što je više šišam više raste.

A posebno je to jasno kad probam da budem svestan, trenutak svesti, zatim oscilacija pažnje gore dole, trenutak svesti i potpuni zaborav.



5 stupnjeva fuzije

prvi stupanj zvan introspekcija - konstatacija ovdje neću ponavljati. dovoljno je pričano o njemu, pa tko smatra da je to put, široko mu polje.

prenijet ću ovdje, tako, "tek" zadnja četiri stupnja, počevši znači, od drugog.
zašto?
zato što će vas, jednog lijepog dana, ovo strefiti kao grom iz vedra neba i vi ćete htjeti konstatirati, a nećete biti više u stanju jer mrak ne zna ništa i ne može konstatirati svjetlost.
"svjetlost svjetli u tami i tama ju ne poima".

Moravjevljevi navodi mogu zvučati dosta opskurno. ali dobro ih je upamtiti neprekidno imajući na umu da zaista ne razumijemo o čemu točno priča.


2.

aktivni unutarnji mir.

vanjske i unutarnje okolnosti provociraju sukobe u nama između jaova različitih sklonosti - odražavajući svijet A utjecaja.
[unutarnja bitka]

svaki konflikt proizvodi nelagodnu senzaciju unutarnje frikcije, napetosti.
u ovom času je neophodno biti "na straži", bdjeti.
znajući da mlaka, površna, djelomična ili povremena konstatacija nije dovoljna da dadne rezultate, čovjek mora biti aktivno prisutan u sebi i promatrati proces, dok istovremeno, odlučno se odvojiti od njega (kao da smo 'po strani' svega toga).

---> kad krene "konflikt" (a znamo da je krenuo kad imamo dojam da je "all hell broke loose" u našim mislima, našim nagonima, tjelesnim nemirima - svo troje (dugo u početku manifestirano kroz vanjske situacije i kompliciravanja); bukvalno osjećate da ste popucali i po šavovima i tamo gdje nema šavova - pukli ko kegla) PRESTANITE konstatirati, nemojte ni pokušati konstatirati jer ćete završiti u ovome ispod:

inače, ako se stopimo u (merge into) ili zauzmemo stranu u konfliktu (napominjem: konflikt je UNUTARNJI, iako može djelovati izvanjski "isprovociran" tj. potaknut, ali zapravo je tek izvanjski manifestiran u taj poticaj izbijanja na površinu nečega što je bilo potisnuto), djelomično ili potpuno, frikcija ne može biti okrenuta na našu prednost, već bivamo disolvirani u njoj, izgubimo naše energije umjesto da ih očuvavamo i akumuliramo.

---> koliko god vam je vježba konstatacije bila draga, ovdje ju morate napustiti, jer taj dio vas koji je inače naviknut da "konstatira" sve, da samo svemu svjedoči - ovdje NEĆE MOĆI i otkrit ćete da zauzima stranu i da vas izdaje. samo budite prisutni i trpite. ako se ne okrenete prema svjetlu: suosjećam s vama. sve prolazi i vrijeme može "zaliječiti" puno toga, pa čak i tvrdoglavost. zato: durajte, trpite... junački ili kukavički - ali trpite. uporno i dosljedno... već će zaruditi zora...

za to je neophodno biti prisutan u svakom času kad se rađa frikcija.

rezultat je tada pozitivan i fine energije proizvedene.

količina istih ovisi o intenzitetu frikcije, napetosti, unutarnjeg konflikta ili konflikata, kao i stupnju čovjekove prisutnosti u sebi.

kvaliteta ovisi o centru koji je aktivan (u sukobu).

ispravno tretirana - uz pomoć konstatacije za vrijeme bivanja prisutnim u sebi, napetost, frikcija može osloboditi fine energije koje općenito imamo manjak (lacking), nedostaju [koje god vrste ili tipa one bile, a moravjev nabraja preko nekoliko; jedna od tih grupa finih energija djeluje u procesu disanja i ritma istog]

---> nemojte biti zavarani. nije ovdje u pitanju tek "konstatacija". ovdje je u pitanju već u vama razvijena (ako je razvijena) trezvenost i sabranost kao efekt koncentrirane (6.vježba) produžene (7.vježba) konstatacije u pravi pravcati "samadhi" - neprekinutu trezvenost (samyamu). a kad krene frikcija koja će dovesti do slijedećih stupnjeva fuzije neprekinuta trezvenost jedina može:
a) nastaviti u i prema svjetlu i
b) dovoljno svjetliti i sama da prođe kroz "frikciju".
frikcija silnog intenziteta može trajati danima - periodično po par sati svaki dan; može trajati danima i noćima NEPREKIDNO. ovo ispod je primjer stvari na kojima se vježbamo (dok nas ono pravo ne strefi posve spontano (u četvrtom i petom stupnju)):

ako ovladamo npr. ljutnjom na mjestu i u času kad je relevantna, zbiva se da oslobađamo jedan tip fine energije koji ulazi u obilju u emocionalni i intelektualni centar; dah postaje normalan i dubok, vibracija centara je povišena i ubrzana i to zauzvrat provocira povećanu aktivnost grupe energija koje vode do intenziviranja transmutacije energija na sve tri razine [instinktivna, emocionalna, intelektualna].

kao nepisano pravilo, kad se čovjek posveti ovom radu i istovremeno nastavlja boraviti u svijetu, neumitno je da će provocirati neprijateljstvo onih iz njegovog okruženja. to je kao neki zakon (vidi matej 10:36). još veći neprijatelj čovjeku je on sam i to upravo zbog bezuvjetne vezanosti za one "iz vlastitog domaćinstva" [u pitanju je koliko bukvalno, toliko i vezanost u misli, osjećaje, stavove koji se udomaće u čovjeku, a vuku na drugu stranu od unutarnjeg rada] - zato: ljubi svoga neprijatelja - iskoristiti ta neprijateljstva da čovjek uoči šta je to od dijelova osobnosti i stavova, misli, osjećaja, reakcija u njemu samome što izlazi i biva izvučeno u prvi plan [1.stupanj]



u pitanju je čovjekov vlastiti unutarnji stav prema ljudima koji ga okružuju, tj. unutarnja ne-konsideracija.
tako kada uspijemo transformirati negativne emocije u pozitivne, i u procesu primimo unutarnji mir i radost, ne smijemo pokazati tu pobjedu nad nama samima osobi koja je isprovocirala val gnjeva u nama jer će to samo povećati njen gnjev i bijes.

brzo će se otkriti da ih ne smijemo pokazati maltene ni sebi samima, jer će se javiti samozadovoljstvo, makar i kao "iskrica" koja će planuti i onda nestati, ali bit će dovoljna da nas na neko vrijeme zaustavi od daljnjeg puta i ovu fazu će se morati iznova i iznova ciljati kao na metu. jer sve "fine energije" proizvedene do sad bit će kao tanke niti paučine koje su odjednom "zakržljale" ili sagorile kao vlas kose kad ju približite plamenu. što onda? natrag na početak: "laganje samog sebe". metanoia.



3.

toplina (warmth)

- nije simbolika! -
prava vrućina je rođena u nama kada unutarnja frikcija postane dostatno intenzivna i korištena racionalno. događa se isto kao kad se vrućina proizvodi trljanjem dva suha komada drveta.

kada osjećamo ovu vrućinu, možemo biti sigurni da smo na pravom putu.
slatkoća koju donosi nikad nas ne zasićuje (zasićuje na sebi svojstven način i mi bi još)

ova vrućina može doći od
ispravnog korištenja okolnosti, ali i određenim molitvama.

(--->isprva se često osjeća tek na leđnom dijelu i oko kralježnice - u svom prvom obliku, onom fizio-energetskom)

frikcija onda dolazi usred akta prisutnosti, konfrontacije ja osobnosti (u njenoj poniznosti i slabosti) s Bogom koji je savršen u svemu.

moć molitve ovisi o intenzitetu osjećaja rođenog iz te opozicije i osjeća se kao rezultat dvostruke prirode emocionalnog centra. ponos, čak i u najmanjem tragu, čini konfrontaciju neoperativnom (bog se odvraća od ponositih [pro 2:34, jak 4:6, luk 14:11, 1pet 5:5]).

vrućinu prozvodi osjećaj rođen iz ove konfrontacije, a ne same riječi molitve. molitva tako mora biti kratka da ju srce može "recitirati" bez prestanka, iznutra i zadržati najunutarjjije svoje značenje napuštajući formu i riječi od kojih je načinjena - ako uspije čovjek u tome, srce doživljava neizrecivi transport radosti, što je nešto što treba zaista nastojati dobiti.

ponavljam:
frikcija nastaje pri konfrontaciji. konfrontacija je suočavanje "mene" s Bogom.

u praksi: na površinu svijesti i naočigled biva izvučeno nešto što bi čovjek najradije izbrisao, odbacio, negirao. pokazano u svijesti se, pak, mora prihvatiti na specifičan način: to ti Bog pokazuje kakav si - u tvojoj slabosti. reakcija mora biti reakcija poniznosti i prihvaćanja. ali kako? fokusirati misli na svjetlost, na ideju svjetlosti koja osvjetljava i izvlači na vidjelo sve što je bilo u tami i mraku. ponizno se fokusirati na svjetlo koje otkriva dotad nevidljivo (iako je i samo svjetlo nevidljivo možda i nećete vidjeti nikakvo blještavilo) - ono što će biti osviješćeno je jedna specifična dotadašnja istina o vama. po tom pitanju, nakon ove konfrontacije i ispravnog suočavanja s pokazanim, osviještenim javlja se toplina.

ono što je ovdje neprekidan trud je - svaki put će vam biti prikazano nešto novo, izvučeno iz najdubljih dubina vaše podsvijesti i svaki put morat će čovjek uložiti svjestan i voljan napor da ispravno reagira: "svjetlost osvjetljava tamu i tama ju ne obuzme". teme i scene koje se već jednom ranije prošlo mogu također biti iznova izvlačene u svijest, ali ove su distrakcija memorije i zanemariti ih, ne padati iznova u taštinu lažne metanoie.

toplina se javlja u 2 oblika: unutarnjem i vanjskom. unutarnji se javlja također u dva oblika: fizičko-energetskom i duhovno-duševnom (psihološkom) stavu prema svemu: sebi, drugima, Bogu - i taj je, paradoksalno, upravo onaj vanjski oblik prethodno spomenut.
znači, sve skupa - tri koja su dva.
prvi je bukvalni osjećaj vrućine, osjećaj kao da vam je neki dio tijela pored vatre ili da je u njemu neki toplotni izvor pa grije li ga grije. zato kažem: fizičko-energetski. to su zaista fiziološko-energetske senzacije.
drugi je - može biti rezultanta prvoga (tijekom nekakvog ispravnog rada), a može se pojaviti i kao sam od sebe: osjećate mir i da ste u miru, sa sobom, s nekim pred vama (koliko god situacija bila konfliktna, ako je konfliktna), sa svojim životom i Životom, s Bogom, taj mir nije nikakva ravnodušnost, nije hladnoća i sve ravno do u bestraga, već je u njegovom središtu neopisiva blaga toplina, toplina metaforički izražena kao blagost i razumijevanje (imanje razumijevanja za, a ne intelektualno shvaćanje nekakvih apstrakcija, već vrlo praktičan i pragmatičan živi stav kojim isijavate), krotkost i smjernost. nema samodopadnosti ni trunke...

sve to se povremeno javlja i nestaje, kao da netko upali svjetlo pa ugasi. osjećate se da ulazite u konflikt i da izlazite iz njega kao što redovito i svakodnevno često zaista i biva. ali, sad već pričamo o slijedećoj fazi koja je neprimjetno započela...


4.

vatra

prva tri stupnja fuzije zahtijevaju neprekidan trud. druga dva su spontante prirode. srce se zapaljuje kada frikcija oslobodi dostatno snažnu vrućinu.

to je mistična vatra. koja se širi venama: kada vatra gori u krvi, sama kompozicija nervnog sistema mijenja se u suštini. (plava krv)


"neka onaj koji traži ne prestane tragati dok ne pronađe i kada pronađe, bit će troubled, i kad je bio troubled, divit će se i krist će vladati nad svime (gosp. acc thom Log 2 p 3)

na ovom stupnju, tragač će vidjeti "u vlastitim dubinama sliku svog pravog ja, brilijantnu zraku ja svog gospoda" i kasnije dodaje: "vladati nad svime znači identifikacija čovjekovog pravog ja koje je fragment gospodovog ja koji vlada univerzumom".

---> mi (konačno) identificiramo tko je taj "pravi ja" i on je "fragment ja(stva) Gospoda koji vlada univerzumom".
ako kažete "to sam ja" i "to nije On, već ja" - identificirate se kao da ste vi on - tsk tsk tsk: preuranili ste, ne trčati pred rudo. tko sebe stavlja prvoga završit će zadnji. "razapet sam s kristom, a gle! živim; ali ne, ne ja - krist živi u meni" (Pavle).




5.

fuzija

fuzija se odvija na različite načine, ali
uvijek počinje iz emocionalnog centra (!), pod utjecajem
*intenzivne emocije kultivirane kroz stalan trud (effort - trud, napor) ili
*kroz iznenadnu emociju (kao 'dobri lopov' na križu) ili
*uslijedi nakon duge akumulacije različitih emocija orijentiranih u istom smjeru [što je u biti ono prvo rečeno].

priroda fuzije je striktno individualna. može biti rezultat žrtve (npr. netko tko žrtvuje sebe za nekog drugog - neću ulaziti u objašnjavanje niti opisivanje ovoga) ili za vrijeme bilo koje druge intenzivne manifestacije istinske ljubavi.

ljubav je zajednički element u svim procesima koji vode do pozitivne fuzije.

u stvarnosti ljubav i jedino ljubav zapaljuje srce dok ostavlja glavu hladnom (svježom). fuzija efektuirana na ovaj način ima definitivnu prirodu.



može se dogoditi i pod utjecajem snažnijh negativnih emocija, straha npr. ali ovdje nije totalne, hibridne je kvalitete i efekti nedostatni.

kada čovjek kasnije postane svjestan ove nedostatnosti i uporan je u želji da postigne ispravnu, korektnu i savršenu totalnu fuziju, prvo mora uništiti parcijalnu i početi iznova - ova destrukcija može biti učinjena po cijenu velike patnje.
kada se postane svjestan da je fuzija defektivna, prepustiti ju uništenju.

nesavršena fuzija je rezultat duge akumulacije emocija usmjerenih u krivom smjeru.

uništenje mora biti popraćeno konstatacijom dok se nalazi u aktivnom stanju prisutnosti u sebi (8.vježba).


pored parcijalne ili negativne fuzije postoji i tzv. kristalizacije - čovjek nema izvornu misao, već živi s mislima drugih koje postaju progresivno kristalizirane u njemu i gube svoju raznovrsnost. nije preporučljivo previše se hvatati za ideju ovih kristalizacija. radi se o tome da - kad-tad - koliko god imali ili dobili neku izvornu misao, neko vrijeme je čovjek sklon vjerovati u tu izvornost. međutim, kao što rekoh, kad-tad će doći u kontakt s drugim ljudima i onda će uočiti da su i drugi dobili (možda stoljećima prije njega) istu tu "izvornu misao". drugim riječima: izvorna misao je misao DIREKTNO IZ IZVORA i ne od između ugniježđenih hijerarhija bića i entiteta.




kada je fuzija postignuta, ja osobnosti postaje monolit, nije više konglomeracija filinga ili malih jaova, već stabilan (i kompaktan) entitet. u tome času, tragač se nalazi na četvrtom koraku i ispred drugog praga i spreman ga je prijeći.



___________________________

tekst je pisan (prijevod nekih Moravjevljevih izvadaka uz komentare gdje su dani) prije nekolicine godina dok sam prolazila kroz neke "čudnovate", da ne kažem analogne (prije su mi ove stvari dolazile u sjećanje tijekom doživljavanja) stvari, pa možda je štur, možda je opskuran, možda je ovakav ili onakav, takav je kakav je...
sad ću prokomentirati zašto sam ovo sve pustila ovdje vezano uz gornji citat.
naravno, razlog tomu su ovi istaknuti (plavi) pasusi koji pokazuju da čak ni tada ne mora biti da će programiranost biti ukinuta i zašto. plavo je što ne, crveno je što da.

imajući to u vidu, gnostičkom terminologijom rečeno, jedini način "prekidanja programa" -kroz ovakav "gnostički" način je kroz ove zadnje(opisane) stupnjeve fuzije.
tako da, ispada da ovo može biti:

Citat:
Mislim da programe nije moguće prekinuti za stalno osim ako čovek na neki način ne podigne nivo svog bića. U četvoroputaškoj terminologiji bi to bilo prelazak na nivo čoveka broj 5.


s tim da nemam pojma koliko je to sukladno i kojoj "četvoroputaškoj terminologiji", ali je sukladno napisima iz Moravjevljeve Gnoze.

iz osobnog iskustva i u retrospektivi, uočavam da je i previše toga uglavljivano na put što je potpuno ne samo nepotrebno, već često i kontraproduktivno. ljudi se i previše bakću masom svojih "fragmenata", sve jedan za drugim i toj borbi nikad neće biti kraja jer uvijek će se otkriti novi fragmenti i nove fragmentacije poput onih slika i prikaza fraktala. sve je to super za "trošenje vremena" u životu, za doživljavanje nekih zanimljivih (ili manje zanimljivih) iskustava, za bilježenje u dnevnik: ej dogodilo mi se ovo, ej postigao sam ono, ej i ja sam bio tamo... i tako to i tome slično, ali život brzo prolazi i što dalje, vrijeme ide sve brže i sve je kraće...

do četvrte i pete faze fuzije može se stići na "brže načine", laganje samog sebe ide toliko duboko, toliko visoko i toliko daleko da nam je to sada teško pojmiti, i svoje kandže gubi tek u susretu s Kristom i Pravim ja, koji je njegov, a time i naš. mora čovjek imati "poziciju" (pozitivnu sliku onoga što će "mimikrirati" ili drugdje rečeno s čim će se "poistovjetiti"), jer nije džaba rečeno:

Staro ne prestaje tako što se neprekidno borimo s njim, već tako što ćemo napraviti ili doći do posve Novoga i time će svaka potreba za starim ispariti posve.

lijep pozdrav svima i sretno na putu!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: sri apr 27, 2016 12:21 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
"Staro ne prestaje tako što se neprekidno borimo s njim, već tako što ćemo napraviti ili doći do posve Novoga i time će svaka potreba za starim ispariti posve. "

To je kad se već "rodiš odozgo", a prije toga treba puno okopavanja i prolivenog znoja.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 43 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz