Sada je: čet maj 16, 2024 1:39 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 347 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: sri jan 31, 2007 2:12 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 11, 2007 12:36 am
Postovi: 32
Nekad je Toma danima obilazio kvartove u kojima je u najvećoj bedi živela gradska sirotinja. Prosjaci su trčali za bosonogim apostolom i, čim bi udelio novčić samo jednom odrpancu, začas bi se stvorile desetine njih sa ispruženim spečenim šakama. Toma bi tad počeo da propoveda Reč. Kada bi primetio da prosjacima popušta pažnja, menjao bi temu, savetujući ih kako da poprave svoje trošne kućice od pruća, blata i slame, kako da dovedu pijaću vodu i iskopaju kanalizacione odvode. Tu je bio kraj svakoj priči. Slušaoci, razočarani izostankom milostinje, odmah bi se razilazili, besno psujući govornika. Toma je brzo shvatio da oni zapravo ne žele bolji život, jer bolji i duži život doneo bi i dužu agoniju, iz koje je trebalo što pre iskoračiti u spasonosno nepostojanje, u božansku nirvanu.
Kada bi Toma nekom strpljivijem slušaocu pokušao da objasni pojam Boga, Hindusi su razvlačili usta u blaženi, dobroćudni osmeh, otkrivajući niske blistavih zuba. Njihovi bogovi sa tri oka i četiri, pet glava, koji su se rađali u telu ribe, kornjače, vepra, lava, majmuna ili slona Ganeša – uzvišenog boga mudrosti, bili su pijanci koji loču somu, preljubnici zelene ili plave puti i razvratnici sa svim ljudskim vrlinama i manama koji, poput Govinde, pružaju zadovoljstvo čulima; nekada dobri a često i zli, oni su svirali, lovili, ratovali i vodili ljubav sa mnoštvom žena i naložnica, zavodili pastirice i mlade device. Kada bi Toma pokušao nekom strpljivijem slušaocu da objasni da Boga nikada niko nije video, i da mu izabrani narod u strahu čak ni ime nikada ne izgovara, Hindusi su se smejali, odmahujući rukama i vrteći glavama, jer oni su sa svojim bogovima trgovali, svađali se i ratovali, a ponekad i vodili ljubav.
Često bi Toma, u trenucima maloverja, pomislio da čovek ne traži toliko Boga, koliko traži čudo, i da bez njega, u svojoj slabosti, ne bi mogao da prihvati Istinu. Čovek je rob čuda i, kad ih nema dovoljno, sam ih stvara, bežeći od slobodnog rešenja srca, koje je odveć veliko iskušenje. Znao je apostol da je svet kojim upravlja kušač oduvek počivao na čudu, tajni i autoritetu. Ipak, kada je mrtvac iz Vitanije ustao iz groba, Toma se nije začudio jer vaskrsenje je najprostija stvar na svetu – nije čudesnije dvaput nego jedanput na svet doći!

..................................

M i k i c a I l i ć
SUTON U MADRASU


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jan 31, 2007 3:48 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
zrcalo je napisao/la:
Njemački pjesnik Rilke boravio je neko vrijeme u Parizu. Idući na sveučilište svakog je dana u dvorištu svoje prijateljice Francuskinje prolazio vrlo prometnom ulicom.
Na tom putu, iza jednog ugla, redovito je sjedila neka prosjakinja, koja je od prolaznika tražila milostinju. Sjedila je uvijek na istom mjestu, nepomična kao kip, s ispruženom rukom gledajući u zemlju.
Rilke joj nikada nište nije udijelio, dok je njegova prijateljica znala spustiti koji novčić.
Jadnog dana mlada žena začuđeno upita pjesnika:"Zašto nikada ništa ne daš onoj sirotici?"
" Trebali bismo udijeliti nešto njezinom srcu, a ne u ruke" odgovorio je pjesnik.
Slijedećeg dana Rilke se pojavio s prekrasnom, tek procvalom ružom. Stavi je prosjakinji u ruku i htjede proći.
Tada se dogodi nešto neočekivano. Sirotica je podigla oči , pogledala pjesnika, brzo ustala, uzela njegovu ruku i poljubila je. Otišla je stišćući ružu na grudima.
Cijeli tjedan nisu je vidjeli. Osmoga dana pojavila se na istom uglu. Bila je nijema i nepokretna kao i uvijek.
"Od čega je živjela sve ove dane, kad nije ništa dobila?" upitala je mlada Francuskinja.
"Od ruže", odgovori pjesnik.


Jel' u to vrijeme u Francuskoj bio deficit ruža pa ju je dobro unovčila? :mrgreen:

Slatka priča, šalim se... Rilke mi je drag pjesnik...

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jan 31, 2007 10:22 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 11, 2007 12:36 am
Postovi: 32
Pantagruel je napisao/la:

Jel' u to vrijeme u Francuskoj bio deficit ruža pa ju je dobro unovčila? :mrgreen:



:-k pa, kad malo bolje razmislim...... :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jun 07, 2007 11:03 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon maj 21, 2007 6:36 pm
Postovi: 27
Moje mišljenje na temu-s koje se dosta odlazilo al nema veze.
Isus Nazarećanin je postojao kao što su postojale i sve one osobe o kojima se pisalo kroz povjesne ,religijske,znanstvene itd knjige.
Zašto to nebismo vjerovali,kao što vjerujemo da je postojao bilo koji grčki filozof npr.
Da nema nikakvih njegovih knjiga,koji bi to potvrdile.

Ali ako krenemo da je ljude iz bilo kojeg doba teško uvjeriti ako "ne vide" svojim očima-možda je to upravo dokaz da je netko postojao.
Za nekim su prvi kršćani krenuli( fizički i mentalno).
U ovoj dimenziji je valjda jedino tako moguće-prvo moraš nešto osjetiti kroz fizičku materiju.

Pa krećem i od osobnog iskustva.Zašto idemo u školu,učimo čiti i pisati-uzimamo osnove znanja iz kojeg dalje nadograđujemo.I to na čisto materjalnoj razini.Tek se onda možemo primiti razvijanja vlastitog mišljenja i spoznaje.
Pa tu je možda odgovor u protupitanju:a zašto bi netko izmišljao neku osobu?
Sasvim je druga priča o manipulaciji imena te osobe kroz opisivanja njenih osobina i poruka nakon što te osobe više nema.
Od kad sam pročitala Bibliju-nevjerujem u njenu "božansku" objavu-al to nema veze s Isusom.
Isus je vjerojatno bio poseban po spoznaji u to vrijeme,htio je ljudima pomoći da spoznaju da su jednaki po mogućnostima kao i oni koji ih uvjeravaju u suprotno i tlače.Samim tim nije odgovarao vodećoj religijskoj većini.To se ponavlja i dan danas.

A sama ta "istina" o bogu stvoritelju koji "proklinje","sudi",priča o "vječnom ognju" mi nije držala vodu nikad.
I sve one "božje tajne" na koje netreba tražiti odgovor jer boga se nemože spoznat -pa po tom je bog manipulator.

Tu dolazimo do pitanja-tko je zapravo pisao to sve o Isusu i bogu- i zašto?!Što neznači da je sve netočno,jer nebi privlačilo ljude stoljećima.

Al to je već druga tema

Kad nemamo dokaza o nečemu(a često i kad ih imamo) stvar je našeg razlučivanja.

_________________
Posumnjaj u sve a onda u sumnju samu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto feb 26, 2008 5:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 6:55 pm
Postovi: 190
Lokacija: Rijeka-istok
Ako se složim da je Isus postojao kao povjesna ličnost, nikako se ne mogu složiti sa nadimkom Nazarećanin. Nije dokazano da je grad Nazaret postojao u Isusovo vrijeme. Rimski kroničari nigdje ne spominju taj grad, a oni su bili dosta pedantni. Naime arheološka iskopavanja nisu našla ostatke Asiraca, Babilonaca pa ni Rimljana. Arheolozi mudro šute iako dobro znaju da je Nazaret nastao iza Isusove smrti. Ne žele se konfrontirati sa Vatikanom. Papa je nedavno izdao knjigu koja se zove " Isus Nazarećanin ".

Postavlja se pitanje: zašto se inzistira na Nazaretu? Odgovor je jednostavan. Ako Nazaret kao grad nije postojao u Isusovo vrijeme, onda Isusovi roditelji nisu mogli odlaskom u taj nepostojeći grad spasiti Isusa od navodnog pokolja muške djece. Ako pak pokolja muške djece nije bilo onda je Isusov životopis lažan. Jer pokolj je naredio navodno Herod zbog navješteja Mesijinog rođenja. Ni taj " pokolj " nije nigdje zabilježen u povjesnim izvorima. Bilježi ga tek jedno jevanjđelje. Gdje je rođena djevica Marija Isusova majka? Navodno u Nazaretu!

Klimava je cijela ta priča o Isusu. A na njoj je bazirana crkvena dogma o vjeri. Izvuče li se samo jedan kamenčić iz temelja, urušava se cijela kršćanska doktrina o vjeri. Zato crkva uvjek ponavlja iste priče. Svaki novi papa piše svoju knjigu o Isusu Nazarećaninu. Jer ponavljnje je majka " znanja ".

Velim još mogu i progutati to da je Isus postojao kao povjesna ličnost, ali sve drugo...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto feb 26, 2008 9:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
zlatko je napisao/la:
Ako se složim da je Isus postojao kao povjesna ličnost, nikako se ne mogu složiti sa nadimkom Nazarećanin. Nije dokazano da je grad Nazaret postojao u Isusovo vrijeme. Rimski kroničari nigdje ne spominju taj grad, a oni su bili dosta pedantni. Naime arheološka iskopavanja nisu našla ostatke Asiraca, Babilonaca pa ni Rimljana. Arheolozi mudro šute iako dobro znaju da je Nazaret nastao iza Isusove smrti. Ne žele se konfrontirati sa Vatikanom. Papa je nedavno izdao knjigu koja se zove " Isus Nazarećanin ".

Postavlja se pitanje: zašto se inzistira na Nazaretu? Odgovor je jednostavan. Ako Nazaret kao grad nije postojao u Isusovo vrijeme, onda Isusovi roditelji nisu mogli odlaskom u taj nepostojeći grad spasiti Isusa od navodnog pokolja muške djece. Ako pak pokolja muške djece nije bilo onda je Isusov životopis lažan. Jer pokolj je naredio navodno Herod zbog navješteja Mesijinog rođenja. Ni taj " pokolj " nije nigdje zabilježen u povjesnim izvorima. Bilježi ga tek jedno jevanjđelje. Gdje je rođena djevica Marija Isusova majka? Navodno u Nazaretu!

Klimava je cijela ta priča o Isusu. A na njoj je bazirana crkvena dogma o vjeri. Izvuče li se samo jedan kamenčić iz temelja, urušava se cijela kršćanska doktrina o vjeri. Zato crkva uvjek ponavlja iste priče. Svaki novi papa piše svoju knjigu o Isusu Nazarećaninu. Jer ponavljnje je majka " znanja ".

Velim još mogu i progutati to da je Isus postojao kao povjesna ličnost, ali sve drugo...


Slažem sa sa svime što si rekao, a posebno s ovim:

Citat:
Velim još mogu i progutati to da je Isus postojao kao povjesna ličnost, ali sve drugo...


No ja bih tu dodao još duhovnu dimenziju u sva ova egzoterijska naklapanja koja je čini se konstantno u svijesti ljudi.

Isus je po meni, čak i da je postojao kao povijesna osoba, daleko od one slike koju propagira Crkva. No meni je interesantniji identitet Krista. Svaki mistik zna da ta "Krist" nije prezime već titula, i to okultna, za određeno duhovno postignuće. Michael Tsarion u svojim predavanjima spominje vrlo malo poznat podatak da je Yesu Cristeos (ne znam jel sam to dobro napisao) ustvari druidska titula za majstora ili mudraca. Isto ime se konstantno pojavljuje u drevnom svijetu sa malo drugačijom transliteracijom i izgovorom, ali korijen tog koncepta Krista kao inicijata postoji odavno prije kršćanstva.

No, još dublji metafizički i okultni koncept je Krist kao Više Jastvo, pa bi se moglo reći jezikom gnostika, da je svaki čovjek inkarnirao Krista jer treći Logos ili Krist, osim svoje makrozmičke vladavine, također vlada i u čovjeku.

No, to je nešto što ne smiješ reći jer ćeš biti ismijan. Teologija i Crkva je odavno prozvala takve hereticima. Originalno kršćanstvo iliti rani gnosticizam je bila težnja za Znanjem a ne za religioznim programiranjem.

Rijeć "Nazarećin" je u originalu Nazorean (Nazoreanci) što upućuje na jednu drevnu sektu Esena (ista ona gnostička sekta koja je pisala Nag Hamadi i ostale apokrifalne spise). Dakle, prema Geraldu Masseyu, Alvin Boyd Kuhnu, Michael Tsarionu i drugima, Krist, ako je uopće postojao, bio je inicijat gnostičke sekte Esena.

No, čovjeku kojem je stalo do duhovnosti, to i nije sve bitno, jer on ima Krista u Sebi.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri feb 27, 2008 12:36 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Što se Isusa ( i sličnih poznatih ličnosti ) tiče, dobra saznanja i opis tog "problema" sam postavio ovdje:

http://www.val.hr/php/index.php?option= ... &Itemid=64

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri feb 27, 2008 2:48 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet mar 02, 2007 4:58 pm
Postovi: 352
Lokacija: Croatia,Zagreb
cesto spominjanu frazu na ovom forumu je izgovorio ni manje ni vise nego Isus....slucajno smo ju preuzeli na forum ili?


"Ako ostanete u mojoj riječi, uistinu, moji ste učenici;upoznat ćete istinu i istina će vas osloboditi."

Ivan 8:32

_________________
NWO hejter


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri feb 27, 2008 8:55 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Jack987 je napisao/la:
Što se Isusa ( i sličnih poznatih ličnosti ) tiče, dobra saznanja i opis tog "problema" sam postavio ovdje:

http://www.val.hr/php/index.php?option= ... &Itemid=64

:mrgreen: :wink:


Hvala Jack987, ali to sam već prožvakao i itkako mislim da je Krist također Sunce u naponu snage (Spiritualno Sunce) a Set je Crno Sunce koje se bori protiv Dana i Svijetla. Ovo nalikuje na jezik teologije, ali duhovna metaforika je temelj Biblije jer su ju pisali kabalisti, astrolozi, alkemičari, općenito inicijati.

Onaj tko Bibliju shvaća doslovno je na dobrom putu da postane indoktriniran.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri feb 27, 2008 11:56 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
Hvala Jack987, ali to sam već prožvakao i itkako mislim da je Krist također Sunce u naponu snage (Spiritualno Sunce) a Set je Crno Sunce koje se bori protiv Dana i Svijetla. Ovo nalikuje na jezik teologije, ali duhovna metaforika je temelj Biblije jer su ju pisali kabalisti, astrolozi, alkemičari, općenito inicijati.


Sad sam stvarno u napasti da zacrnim ovaj topic starozavetnim citatima :mrgreen: .

Citat:
No, to je nešto što ne smiješ reći jer ćeš biti ismijan. Teologija i Crkva je odavno prozvala takve hereticima. Originalno kršćanstvo iliti rani gnosticizam je bila težnja za Znanjem a ne za religioznim programiranjem.


Otprilike tako. Sam koncept verovanja je veoma daleko od bilo kakve duhovnosti – samo je u nasim umovima upravo ova veza toliko duboko usadjena, da stavljamo znak jednakosti izmedju ociglednih suprotnosti.

Medjutim, ezoterijski sloj u novom zavetu je toliko dobro zatrpan i prekriven takvim slojevima lazi, potpuno ociglednih interpolacija, falsifikata, da je potreban rudarski posao da bi se doslo do njega. Niti se on moze razumeti, bilo kojim od nasih receptora, bez istinske ezoterijske naobrazbe, pri cemu ponovo nedostaje povezanost, jer su mnoge puzle uklonjene a preostale iskrivljene.

Tragovi tog sloja su se po svemu sudeci jos uvek mogli naci kod rano-hriscanskih grupa, kakvi su bili katari, bogomili i mnogi drugi, ali su ih zvanicne crkve brutalno i bukvalno uklonile sa lica zemlje (toliko o hriscanskom ponasanju).

Citat:
cesto spominjanu frazu na ovom forumu je izgovorio ni manje ni vise nego Isus....slucajno smo ju preuzeli na forum ili?


Naravno da je svesno. Veoma mi se dopada ta recenica 8) .
Jedino se pitam kako se istina moze naci u falsifikovanom materijalu i u okviru institucija koje gotovo u svakom pogledu predstavljaju potpunu suprotnost svakoj duhovnosti. :?:

Da se razumemo, nemam apsolutno nista protiv bilo cijeg verovanja, niti se uclanjujem na hriscanske forume da bih nekoga uverila kako je u krivu #-o .

Ali ovaj forum se ne bavi takvom vrstom verovanja.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri feb 27, 2008 1:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet mar 02, 2007 4:58 pm
Postovi: 352
Lokacija: Croatia,Zagreb
al onda bar postuj clanove koji imaju takva vjerovanja:wink:

_________________
NWO hejter


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri feb 27, 2008 2:21 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 27, 2007 11:23 pm
Postovi: 138
_Dario_ je napisao/la:
cesto spominjanu frazu na ovom forumu je izgovorio ni manje ni vise nego Isus....slucajno smo ju preuzeli na forum ili?


"Ako ostanete u mojoj riječi, uistinu, moji ste učenici;upoznat ćete istinu i istina će vas osloboditi."

Ivan 8:32


Ajme da pa zamislite vi to to je stvarno strašno jednu predivnu rečenicu izrečenu od jednoga Isusa, kako li smo samo mogli takav propust dopustit sebi... neka se kazne odgovorni...

Jeli uopče važno jeli Isus postojao? IDEJA koju je on propovijedao (ako je to bio ON konkretno) je jedino što je tu bitno.

Prvi kršćani su bili nešto daleko drukčije od bilo čega danas što se naziva kršćanstvo. To je ona izvorna vjera na koju su i Katari pozivali. Kršćanstvo je u jednome kratkome vremenu skupilo jednu veliku kritičnu masu, koja je postala opasna za strukture moći. Jesu, bili su onako zaigrani pa su ih proganjali? Svakako...

Kršćanstvo je predstavljalo prijetnju tadašnjem svjetskom poretku. Tad su na njih krenuli oružjem. Kršćanstvo je u ta vremena bilo svijest. (ako se to tako među njima i nazivalo...zaista nije važno)

I unatoč progonima, kršćanstvo je raslo. Kad su gospoda na vrhu vidjeli da nemogu ništa, odlučili su ga asimilirat u strukturu, upropastili su ga, prevarili ljude, tako je do danas.

A sad, jeli konkretno Isus postojao ili nije...jeli uopče važno? Kad imamo ideju...

_________________
Γνωθι σεαυτόν!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri feb 27, 2008 4:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Arja je napisao/la:
Citat:
No, to je nešto što ne smiješ reći jer ćeš biti ismijan. Teologija i Crkva je odavno prozvala takve hereticima. Originalno kršćanstvo iliti rani gnosticizam je bila težnja za Znanjem a ne za religioznim programiranjem.


Otprilike tako. Sam koncept verovanja je veoma daleko od bilo kakve duhovnosti – samo je u nasim umovima upravo ova veza toliko duboko usadjena, da stavljamo znak jednakosti izmedju ociglednih suprotnosti.

Medjutim, ezoterijski sloj u novom zavetu je toliko dobro zatrpan i prekriven takvim slojevima lazi, potpuno ociglednih interpolacija, falsifikata, da je potreban rudarski posao da bi se doslo do njega. Niti se on moze razumeti, bilo kojim od nasih receptora, bez istinske ezoterijske naobrazbe, pri cemu ponovo nedostaje povezanost, jer su mnoge puzle uklonjene a preostale iskrivljene.


Naravno da je došlo do višeslojne interpolacije i dodataka novih slojeva simbolizma, ali suština svih judeo-kršćanskih tekstova je kabalistička doktrina emanacija i gematrija (numerološki dio Kabale). Npr. "7 pečata" spominjanjih u Otkrivenjima je analogno alkemijskom učenju o 7 faza transmutacije nižih metala u Filozofsko Zlato (Kamen Mudraca - Magnum Opus). Također taj broj 7 se u čovjeku manifestira kao broj suptilinih psihičkih centara (čakre) i što nas ponovo dovodi do 7 stepenica ili denziteta.

Jedan dio je također "političke" prirode jer je izmjenjen od profanih, neukih i nepoželjnih interpretatora.

Simbolizam je nevjerojatno kompleksan posebno neposvećenim umovima koji podcjenjuju Tajnu Znanost.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri feb 27, 2008 11:52 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
Naravno da je došlo do višeslojne interpolacije i dodataka novih slojeva simbolizma, ali suština svih judeo-kršćanskih tekstova je kabalistička doktrina emanacija i gematrija (numerološki dio Kabale). Npr. "7 pečata" spominjanjih u Otkrivenjima je analogno alkemijskom učenju o 7 faza transmutacije nižih metala u Filozofsko Zlato (Kamen Mudraca - Magnum Opus). Također taj broj 7 se u čovjeku manifestira kao broj suptilinih psihičkih centara (čakre) i što nas ponovo dovodi do 7 stepenica ili denziteta.


Alhemijska simbolika ima pre svega znacenje preobrazaja spiritualne supstance i preciscenje duhovnog elementa zarobljenog u materiji. Individualni poduhvat sa ciljem postizanja transcendentne svrhe jedinstva - simbolizovan Lapisom. Zanimljivo je da samoispoljavanje nase psihe rado koristi ove iste simbole.
7 stepena alhemijskog preobrazaja zaista lepo odgovara 7 denziteta, 7 stanja bica/svesti. Utoliko pre sto ova simbolika pokazuje izuzetno zanimljiva kolebanja u stepenima inicijacije izmedju brojeva 7 i 8 kao i variranja izmedju stepena 3 i 4 i time uocljivo poklapanje sa zakonom oktava.
Doduse, gde se to pominje o novom zavetu, o kome je ovde rec, zaista ne znam.

Mojsije je po svemu sudeci bio Ozirisov svestenik i stekao naobrazbu u egipatskim hramovima, odakle korene vuce vecina danasnjih tajnih drustava. Otuda ne bi trebalo da iznenadi prisustvo ove simbolike se moze naci u Knjizi postanja, koje mozemo nazreti ako razgrnemo slojeve ‚Vulgate’. Ostatak predstavlja mesavinu uticaja: „Bogova koji silazahu i ...“, Levitske (psihopatske) zakone, komunikacija sa entitetom Jahveom... Da ne sirim pricu.

No, u svakom slucaju, paralela koju si ovim primedbama povukao izmedju tajnih drustava i zvanicne religije je za mene svakako veoma interesantna.
8)

Citat:
Jedan dio je također "političke" prirode jer je izmjenjen od profanih, neukih i nepoželjnih interpretatora.

Simbolizam je nevjerojatno kompleksan posebno neposvećenim umovima koji podcjenjuju Tajnu Znanost.


Maybe it is time.
Da se razgrnu ti vekovni trostruki velovi i da se preko „onoga sto se kaze i onoga sto znaci“ najzad dodje do „onoga sto jeste.“ :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet feb 28, 2008 12:04 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Arja je napisao/la:
Alhemijska simbolika ima pre svega znacenje preobrazaja spiritualne supstance i preciscenje duhovnog elementa zarobljenog u materiji. Individualni poduhvat sa ciljem postizanja transcendentne svrhe jedinstva - simbolizovan Lapisom. Zanimljivo je da samoispoljavanje nase psihe rado koristi ove iste simbole.
7 stepena alhemijskog preobrazaja zaista lepo odgovara 7 denziteta, 7 stanja bica/svesti. Utoliko pre sto ova simbolika pokazuje izuzetno zanimljiva kolebanja u stepenima inicijacije izmedju brojeva 7 i 8 kao i variranja izmedju stepena 3 i 4 i time uocljivo poklapanje sa zakonom oktava.
Doduse, gde se to pominje o novom zavetu, o kome je ovde rec, zaista ne znam.

Mojsije je po svemu sudeci bio Ozirisov svestenik i stekao naobrazbu u egipatskim hramovima, odakle korene vuce vecina danasnjih tajnih drustava. Otuda ne bi trebalo da iznenadi prisustvo ove simbolike se moze naci u Knjizi postanja, koje mozemo nazreti ako razgrnemo slojeve ‚Vulgate’. Ostatak predstavlja mesavinu uticaja: „Bogova koji silazahu i ...“, Levitske (psihopatske) zakone, komunikacija sa entitetom Jahveom... Da ne sirim pricu.

No, u svakom slucaju, paralela koju si ovim primedbama povukao izmedju tajnih drustava i zvanicne religije je za mene svakako veoma interesantna.
8)

Citat:
Jedan dio je također "političke" prirode jer je izmjenjen od profanih, neukih i nepoželjnih interpretatora.

Simbolizam je nevjerojatno kompleksan posebno neposvećenim umovima koji podcjenjuju Tajnu Znanost.


Maybe it is time.
Da se razgrnu ti vekovni trostruki velovi i da se preko „onoga sto se kaze i onoga sto znaci“ najzad dodje do „onoga sto jeste.“ :wink:


Hvala na reakciji. Mislim da je "vrijeme" da određeni ljudi otkriju neke stvari. To se ne dobiva. To se zaslužuje rastapanjem karmičkog tereta.

Netko je manje privilegiran za pravu inicijaciju koja dolazi iznutra. Krist kao arhetip vrhovnog inicijata je definitno originalni koncept predočen u Bibliji jer implantiran od strane određenih adepata koji su Ga poznali (bili su zanosu Gnoze).

Mojsije po meni je ustvari titula a ne povijesna osoba (ali naravno nemam dokaze za tu tvrdnju, barem ne one koji su jednoznačni).

Kad sam spominjao alkemiju mislio sam na spiritualnu, jer fizička uglavnom služi za one koji trebaju biti navedeni na krivi put. Ova druga je uzrok mnogim karmičkim teretima.

Simbolika broja 7 koju sam spominjao dobija još već težinu kada shvatimo da je oktava ponavljajući element, ne samo u glazbi ili zvuku, već i u svim realitetima. Veličanstvena Sedmorica se odražavaju na svemu u Prirodi i Kozmosu.

Znaš onu kolokvijalnu frazu: "Osjećam se ko u sedmom nebu!" :D

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet feb 28, 2008 3:59 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
Znaš onu kolokvijalnu frazu: "Osjećam se ko u sedmom nebu!" :D


Sa polustepenima kao na devetom nebu :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet feb 28, 2008 4:38 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 29, 2005 1:26 am
Postovi: 456
U knjigama Jacob Boehme je ispisano svo Isusovo ucenje i mislim da su i njegove knjige bile zabranjivane od strane Katolicke crkve a i on sam je bio progonjen kad je objavio svoju prvu knjigu Aurora.
Ima i mnogo slicne simbolike koja se moze naci u materijalu nadjenom u Nag Hamadi .
Isus je uradio jedno velicanstveno dijelo za ljudsku rasu i velicina tog dijela ce ostati bez obzira da li netko vjerovao u njega, nevjerovao ili krivotvorio njegove rijeci kroz razne pisane materijale.
Sto se desilo na raspecu se moze naci i u simbolici gnostickih knjiga ako je neko proucavao takve materijale.
A u Isusovim rijecima da onaj tko je vidio njega je vidio i Oca ima mnogo vise istine nego sto se na prvi pogled moze vidjeti iz pukog znacenja tih rijeci ili literarnog prevoda.
Mada i to je izokrenuto u nekom drugom pravcu kao i drugi Kristov dolazak.
U stvari sve je fikcija dok covjek ne otkrije to sam za sebe sopstvenim iskustvom i trazenjem mada bez obzira na individualno iskustvo necije jos uvijek postoji konacna istina o tome da li je Isus postojao ili nije.
Tako da mozemo uvaziti i one koji tvrde da nije jer su njihova iskustva i istrazivanja dosla do tog stupnja ,kao sto bi trebali uvaziti i one koji misle da jeste jer ne znaci uvijek da to baziraju na pukom citanju Biblije i slijepe vjere.
U nekom Univerzalnom smislu nekad bi se najbolje i bilo suzdrzati ako nemamo dovoljno argumenata ni za, ni protiv nego smo se samo vise priklonili jednoj struji jer nam mentalno razumijevanje tome naginje i eto slucajno su se poklopile neke cinjenice a koje je mozda netko prije bas tako slozio da se poklope da bi donijeli neki pogresan zakljucak.
Mnoge se Duhovne stvari skrnave na ovoj planeti od strane covjeka, one koje nisu zasluzile da im se da takvo mjesto i covjek stoljecima i trpi posljedice zbog jednog potpunog nepostovanja izvora vlastitog postojanja.
Tako se i mnogo energije dalo silama kaosa pa imamo to sto imamo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet feb 28, 2008 11:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Sophia je napisao/la:
U knjigama Jacob Boehme je ispisano svo Isusovo ucenje i mislim da su i njegove knjige bile zabranjivane od strane Katolicke crkve a i on sam je bio progonjen kad je objavio svoju prvu knjigu Aurora.
Ima i mnogo slicne simbolike koja se moze naci u materijalu nadjenom u Nag Hamadi .

Sto se desilo na raspecu se moze naci i u simbolici gnostickih knjiga ako je neko proucavao takve materijale.


Jacob Boehme je stvarno razumio ezoterijske korjene kršćanstva ali ipak nije završio kao Giordano Bruno ili Cornelius Aggripa.

Oni koji se ističu intuicijom, znanjem ili razumijevanjem, često budu na margini.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jul 10, 2008 6:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet mar 02, 2007 4:58 pm
Postovi: 352
Lokacija: Croatia,Zagreb
slika

ovo je totalno pogresno,za horusa se nemoze tocno i razlucit u kojem je vremenu bio aktualan,a kamoli da je rodjen 25.12...smijesno

_________________
NWO hejter


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jul 10, 2008 10:01 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jun 25, 2008 5:56 pm
Postovi: 309
Lokacija: zagreb (na ispovijedi)
za alena:

''Spektar (lat. spectrum - avet, prikaza) je otkrio Isaak Newton 1676. g. Razlomivši u trostranoj prizmi bijelu svjetlost, vidio je kako su u njoj sakrivene sve postojeće boje. Beskonačan niz prelijevajućih boja čini konačnim razgraničivši sedam različitih boja: crvena, narančasta, žuta, zelena, cijan (svjetloplava), indigo (tamnoplava) i ljubičasta. Brojku sedam uzeo je iz korelativnih (i ezoteričnih) razloga - kako bi sedam boja odgovaralo sedam nota u muzičkoj ljestvici. ''

Panteon ima 7 apsida, na kupoli ima 7 stepenica. =D>

_________________
ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†
_______________________________
http://www.youtube.com/watch?v=mY22ZPV85Kw


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 347 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz