Sada je: sub apr 27, 2024 7:02 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 31 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Kako oprostiti?
PostPostano: uto sep 06, 2011 1:18 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri aug 31, 2011 9:37 pm
Postovi: 12
zaboravih reći, jesam za osvetu ali u plemenitom okviru. Ti si spomenuo laganje, a osoba visokog duha iz moje perspektive ne koristi nešto nisko poput laži za osvetu. U biti čak su i neke laži uredu, ako su zaista potrebne za zadivljujuću i spektakularnu osvetu vrijednu divljenja.

No, ako to nisu manipulativne laži nego one bjedne laži koje ne zahtjevaju nimalo kreativnosti onda se srami.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kako oprostiti?
PostPostano: uto sep 06, 2011 9:06 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto maj 19, 2009 1:43 pm
Postovi: 488
Lokacija: na putu...
Slažem se da oprost ide uz razumijevanje i znanje. Usko vezano uz organske portale, ljudi bez duše..... kad se sve to donekle shvati oprost ide sam od sebe. Opraštam voljenima, najbližima koji su također nanjeli mnogo nepravde i zla (i još bi da mogu) jer znam tko stoji iza toga, opraštam i nekim ljušturama koji čine zlo.... jer razumijem tko su, zapravo nisu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kako oprostiti?
PostPostano: uto sep 06, 2011 10:22 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
Citat:
kad se sve to donekle shvati oprost ide sam od sebe.


Amin! :thumbup:

Potpuno razumevanje nekog događaja automatski uklanja bilo kakvu negativnu emociju koju je taj događaj proizveo unutar nas. Što je najbolje , nedostatak negativnih emocija,iliti transformacija kroz razumevanje nam ostavlja slobodan prostor za delovanje, koje može biti i osveta (što u nekim (retkim) situacijama može biti produktivno za obe strane) ili za izgrađivanje vrste ''odbrane'' od takvih dogadjaja/osoba.

Lično, kad mene neko povredi čak sam mu i zahvalan na tome. Ako percipirano ''povređivanje'' nije imalo uzrok unutar mene, ta osoba je pokazala ko je, menjam odnos prema njoj i to je to. Nema ljutnje, nema krivice, tako da - nema ni potrebe za opraštanjem. Samo poradim na tome da se dotični događaj više ne ponavlja.

_________________
Nisam kriv, časna reč!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kako oprostiti?
PostPostano: uto sep 06, 2011 11:21 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto maj 19, 2009 1:43 pm
Postovi: 488
Lokacija: na putu...
Valjda? je napisao/la:
Amin! :thumbup:

Potpuno razumevanje nekog događaja automatski uklanja bilo kakvu negativnu emociju koju je taj događaj proizveo unutar nas. Što je najbolje , nedostatak negativnih emocija,iliti transformacija kroz razumevanje nam ostavlja slobodan prostor za delovanje, koje može biti i osveta (što u nekim (retkim) situacijama može biti produktivno za obe strane) ili za izgrađivanje vrste ''odbrane'' od takvih dogadjaja/osoba.


Meni je jedino problem moja narav - a to je da sam eksplozivna i reagiram na prvu kako se kaže, znači prvo proradi povrjeđen ego, bijes, blablabla.... a onda kad razmislim - shvatim i to je to. Al dobro.... učim i razvijam se, bit će nešto i od mene valjda. Ali i napredovala sam dobrano, prije bi taj bijes, ta narav proradila na svaku glupost i trajala, sada je rjeđe i brže prođe. Brže shvatim. I prekrasno je osjetiti onaj pravi oprost.... nekako preplavi.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kako oprostiti?
PostPostano: uto sep 06, 2011 12:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 04, 2010 10:12 am
Postovi: 192
HoldOrderZero_teh je napisao/la:
zaboravih reći, jesam za osvetu ali u plemenitom okviru. Ti si spomenuo laganje, a osoba visokog duha iz moje perspektive ne koristi nešto nisko poput laži za osvetu. U biti čak su i neke laži uredu, ako su zaista potrebne za zadivljujuću i spektakularnu osvetu vrijednu divljenja.

No, ako to nisu manipulativne laži nego one bjedne laži koje ne zahtjevaju nimalo kreativnosti onda se srami.

šta podrazumevaš pod osveta u plemenitim okvirima?

ako nas je neko povrijedio to znači da smo dozvolili negativnim emocijama da preko spoljnog faktora utiču na naše unutrašnje stanje.
svaka naša reakcija, bila ona opraštanje ili osveta, znači da nismo primjetili naše pogrešno unutrašnje stanje koje je prouzrokovano spoljnim utiskom.
znači da se u našem samoposmatranju nismo postavili neutralno, kao svjedok na događaj koji je došao spolja, nego smo dozvolili egu da preuzme ulogu sudije i formira to naše negativno emocionalno stanje.
a samoposmatranje nam upravo i služi da eliminišemo uticaj ega u formiranju naših unutrašnjih psihičkih stanja. zato je neophodno da onaj koji posmatra bude samo to - svjedok koji posmatra svoje unutrašnje stanje prilikom upliva nekog događaja spolja, u ovom slučaju povrede na ličnom nivou. svaka osuda tog događaja dovodi do povećanja negativnih emocija koji traže reakcije, a to znači da je spoljni događaj ušao u pogrešan centar i tu nastavio da se širi izazivajući pogrešne reakcije, najčešće asocijativne prirode.
jer sve naše reakcije su nastale zbog asocijacije na nešto što nam se ranije desilo ili što zamišljamo da bi nam se moglo desiti.
dakle, neophodno je da se posmatranju pristupi kao pasivni svjedok kako bi spriječili bilo koju mehaničku reakciju koja dodiruje isključivo asocijativni mehanizam uma i osjećanja povrede ličnosti koju pogrešno uzimamo kao nas same.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kako oprostiti?
PostPostano: uto sep 06, 2011 1:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jul 26, 2011 8:30 pm
Postovi: 122
HoldOrderZero_teh je napisao/la:
No, ako to nisu manipulativne laži nego one bjedne laži koje ne zahtjevaju nimalo kreativnosti onda se srami.

Nebi bila kompletna osveta da nisu manipulativne i da se ne udari kada se najmanje očekuje. :)
No nema veze, odsutao sam od toga.

Što se moje situacije tiče, razgovarao sam sa tom osobom, ona sada žali za svojim postupcima, tvrdi da nema objašnjenja osim da "to nije bila ona, to je bila neka druga ona, imala je krivi savjet, sad je sve jasnije" i tako.
Ne krivim ju, ne mrzim ju, i dalje ju volim, ali nas odnos više ne može biti isti, niti će biti. Sa moje strane sigurno, i vrlo jasno sam to dao do znanja.
Ostat ćemo prijatelji jer nas spaja dosta dobrih stvari.

Osjećam se dobro.

Hvala svima još jednom, dali ste mi i dajete lijepe dijelove slagalice :love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kako oprostiti?
PostPostano: uto sep 06, 2011 4:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Novi je napisao/la:
U svakom slučaju imaš pravo opomenuti svoga bližnjega ako čini nešto loše. Ako te nema namjeru poslušati, dovedi još koga, dvije tri osobe pa mu objasnite.


Što opet ne mora ništa značiti. Osoba može naoko shvatiti, no kad se te dve tri osobe maknu, bližnji se vrati u svoje ustaljene obrasce ponašanja.

Oprostiti možeš, jedino ako ne mariš a voliš, onda možeš pustiti, onda možeš oprostiti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kako oprostiti?
PostPostano: čet sep 08, 2011 11:47 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
Danas me brije neka podmukla agresiva pa će i moj komentar biti vjerojatno u skladu s time. :evil:

Iz tvog posta čitam sljedeće: "Ja sam povrijeđen, htio bih oprostiti jer tako rade dobra/pozitivna/duhovna/itd. bića ali ne znam kako". Dakle, da želiš oprostiti tada bi i znao kako. Stoga zaključujem da u dubini samog sebe ne želiš oprostiti. A ako tako osjećaš tada OSJEĆAJ! Ovo je imperativ! Dopusti sebi sve osjećaje koji su proizašli iz situacije u kojoj se nalaziš. Svaka negativna emocija je baš kao prištić na koži, dok nije sazrio ne diraj ga, pusti da sazori i tada će proći sam bez posebne intervencije. Čini se da je kod tebe cijeli vulkan, a ne prištić.

U svakom slučaju, oprosta nema. Ne treba ga biti, jer tko si ti da ikome išta oprostiš? Okriviti i oprostiti možeš jedino sebi (ako imaš što). Osoba koja te povrijedila djelovala u skladu sa svojim osjećajima u datom trenutku. Tko od nas ima pravo osuditi ili kritizirati drugu osobu zato jer se osjećala tako i tako? Dakle, prihvati pravo te osobe na osjećaje, možda drugačije od onih koje si očekivao. Zato ne očekuj od drugih ništa. Drugi nisu naše privatno vlasništvo, imaju se pravo osjećati i ponašati kako žele. Ovo je svijet slobodne volje. Ljubav nije lanac, već zrelo povjerenje u drugo biće da će postupiti u skladu sa svojim osjećajima. I to je najviše što možemo dobiti.

Da bi prošao kroz proces emocionalnog sazrijevanja situacije u kojoj si se našao dopusti sebi ljutnju, bijes, razočaranje radi noža u leđa kojeg si dobio. Izdaja. :twisted:

Ne kažem da trebaš raditi scene i slične situacije, nego jednostavno svom dubinom bića obuhvati te negativne emocije. Naime, one ti mogu poslužiti kao uzletna rampa za put prosvjetljenja. Na koji način? Kad u sebi ispucaš sve što osjećaš, upitaj se tko se u stvari najviše povrijedio, tvoja istinska duša ili ego? Duša se ne može povrijediti. Ona je zauvijek/vječno povezana s drugom osobom i razumije da su sve pogreške lekcije. Duša ne oprašta jer nema što, ona se veseli novim iskustvima. Preostaje još samo utvrditi tko u stvari pati. Tada kad to provariš stavi se u poziciju druge osobe koja te povrijedila, zašto je tako napravila, da li je vode programi, da li ego (opet programi), da li je pristala na neki kompromis radi tuđe dobrobiti, a tebe to vrijeđa? Ili te doista želi povrijediti, ili nešto slično. Upitaj se ako makneš ego kao glavnog junaka ove priče, što ti preostaje, tko je preostao? Upitaj se kako taj koji preostaje doživljava osobu koja te povrijedila. Ako stišaš ego dobit ćeš odgovore. Može ti se rasplamsati ogromna energija, ushit ili nešto drugo kad shvatiš poruku ove situacije. Jer to je lekcija koju si naručio da bi nešto iz toga naučio. Važno je povući se jedan korak unatrag, u svojstvo promatrača, a ne glavnog lika, a ego pošalji u pseću kućicu gdje i jest mjesto vjernom čuvaru. Stavi ga na lanac. :twisted:

Ljudska vrsta ima emocije.One su naše najveće bogatstvo, zato nemoj ih prigušivati i glumiti dobricu, budi to što jesi u datom trenutku. Ako si ljut, ljut si. Ili razočaran ili što god već. Mislim da najveću štetu čovjek sebi radi ako glumi nešto što ne osjeća sada. Tako da savjeti o ljubavi i dobroti u teoriji možda negdje prolaze, ali u praksi... kažu kod nas: "Lako je tuđim k..... po drači mlatiti". Dopusti sebi da popizdiš, da se osjećaš kako god. (Nemoj lomit namještaj, nema koristi od toga.) Nema koristi ni od svađe. Ovaj emocionalni porod moraš riješiti samostalno. Kad presječeš pupčanu vrpcu, tada te ni ta ni druge osobe neće moći vući za nos niti manipulirati tobom. [-X
Tako rasteš.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kako oprostiti?
PostPostano: pet sep 09, 2011 11:27 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
Lampa je napisao/la:
Danas me brije neka podmukla agresiva pa će i moj komentar biti vjerojatno u skladu s time. :evil:

Iz tvog posta čitam sljedeće: "Ja sam povrijeđen, htio bih oprostiti jer tako rade dobra/pozitivna/duhovna/itd. bića ali ne znam kako". Dakle, da želiš oprostiti tada bi i znao kako. Stoga zaključujem da u dubini samog sebe ne želiš oprostiti. A ako tako osjećaš tada OSJEĆAJ! Ovo je imperativ! Dopusti sebi sve osjećaje koji su proizašli iz situacije u kojoj se nalaziš. Svaka negativna emocija je baš kao prištić na koži, dok nije sazrio ne diraj ga, pusti da sazori i tada će proći sam bez posebne intervencije. Čini se da je kod tebe cijeli vulkan, a ne prištić.

U svakom slučaju, oprosta nema. Ne treba ga biti, jer tko si ti da ikome išta oprostiš? Okriviti i oprostiti možeš jedino sebi (ako imaš što). Osoba koja te povrijedila djelovala u skladu sa svojim osjećajima u datom trenutku. Tko od nas ima pravo osuditi ili kritizirati drugu osobu zato jer se osjećala tako i tako? Dakle, prihvati pravo te osobe na osjećaje, možda drugačije od onih koje si očekivao. Zato ne očekuj od drugih ništa. Drugi nisu naše privatno vlasništvo, imaju se pravo osjećati i ponašati kako žele. Ovo je svijet slobodne volje. Ljubav nije lanac, već zrelo povjerenje u drugo biće da će postupiti u skladu sa svojim osjećajima. I to je najviše što možemo dobiti.

Da bi prošao kroz proces emocionalnog sazrijevanja situacije u kojoj si se našao dopusti sebi ljutnju, bijes, razočaranje radi noža u leđa kojeg si dobio. Izdaja. :twisted:

Ne kažem da trebaš raditi scene i slične situacije, nego jednostavno svom dubinom bića obuhvati te negativne emocije. Naime, one ti mogu poslužiti kao uzletna rampa za put prosvjetljenja. Na koji način? Kad u sebi ispucaš sve što osjećaš, upitaj se tko se u stvari najviše povrijedio, tvoja istinska duša ili ego? Duša se ne može povrijediti. Ona je zauvijek/vječno povezana s drugom osobom i razumije da su sve pogreške lekcije. Duša ne oprašta jer nema što, ona se veseli novim iskustvima. Preostaje još samo utvrditi tko u stvari pati. Tada kad to provariš stavi se u poziciju druge osobe koja te povrijedila, zašto je tako napravila, da li je vode programi, da li ego (opet programi), da li je pristala na neki kompromis radi tuđe dobrobiti, a tebe to vrijeđa? Ili te doista želi povrijediti, ili nešto slično. Upitaj se ako makneš ego kao glavnog junaka ove priče, što ti preostaje, tko je preostao? Upitaj se kako taj koji preostaje doživljava osobu koja te povrijedila. Ako stišaš ego dobit ćeš odgovore. Može ti se rasplamsati ogromna energija, ushit ili nešto drugo kad shvatiš poruku ove situacije. Jer to je lekcija koju si naručio da bi nešto iz toga naučio. Važno je povući se jedan korak unatrag, u svojstvo promatrača, a ne glavnog lika, a ego pošalji u pseću kućicu gdje i jest mjesto vjernom čuvaru. Stavi ga na lanac. :twisted:

Ljudska vrsta ima emocije.One su naše najveće bogatstvo, zato nemoj ih prigušivati i glumiti dobricu, budi to što jesi u datom trenutku. Ako si ljut, ljut si. Ili razočaran ili što god već. Mislim da najveću štetu čovjek sebi radi ako glumi nešto što ne osjeća sada. Tako da savjeti o ljubavi i dobroti u teoriji možda negdje prolaze, ali u praksi... kažu kod nas: "Lako je tuđim k..... po drači mlatiti". Dopusti sebi da popizdiš, da se osjećaš kako god. (Nemoj lomit namještaj, nema koristi od toga.) Nema koristi ni od svađe. Ovaj emocionalni porod moraš riješiti samostalno. Kad presječeš pupčanu vrpcu, tada te ni ta ni druge osobe neće moći vući za nos niti manipulirati tobom. [-X
Tako rasteš.

Lijepo receno Lampa. Nadodao bih jos samo da biti svjestan svojih osjecaja znaci izgraditi svoj samoidentitet i osobna uvjerenja na osnovu kojih preuzimas odgovornost za sva svoja djela. Ti vodis samog sebe i nitko drugi - dijalektika u egzistencijalizmu.

LP

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kako oprostiti?
PostPostano: pet sep 09, 2011 12:08 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
bad.ass je napisao/la:
Lijepo receno Lampa. Nadodao bih jos samo da biti svjestan svojih osjecaja znaci izgraditi svoj samoidentitet i osobna uvjerenja na osnovu kojih preuzimas odgovornost za sva svoja djela. Ti vodis samog sebe i nitko drugi - dijalektika u egzistencijalizmu.

LP


Tnx! :thumbup:
Dobar ti je avatar. :glasses7:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kako oprostiti?
PostPostano: pet sep 09, 2011 3:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 10, 2010 6:51 am
Postovi: 166
Lokacija: Na perimetru
Lampa je napisao/la:
Kad presječeš pupčanu vrpcu, tada te ni ta ni druge osobe neće moći vući za nos niti manipulirati tobom. [-X
Tako rasteš.


I ne samo to.. vec se i sam odnos tih osoba prema nama promijeni na bolje :love3: :love3:
Bile to bliske osobe, suradnici, poznanici, prijatelji mi cemo uvijek "dovlaciti" one koje trenutno odgovaraju nasem unutarnjem stanju. Izvucite neki prosjek profila osoba koje susrecete i koje vas okruzuju, iz tog mozete saznati nesto o sebi samima..

:hello2:

_________________
Oci se cakle na putu za nigdje, drzite mi fige, javim se kad stignem.
Sasa Antic


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 31 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 68 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz