Sada je: uto mar 19, 2024 5:39 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 43 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: sri dec 26, 2012 11:52 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 27, 2007 3:57 pm
Postovi: 54
Lokacija: Sarajevo
Pisao bih o nekim mojim dosadasnjim saznanjima

Cilj ostvariti kristalizaciju licnosti, jedno JA
Problem lezi u programima koji su napisani u nas pa sprijecavaju istinsku prirodu da izroni

Ovo je osnovna postavka problema

Lijek nije u dodavanju novih programa nego u brisanju starih.
Covjek kojim ne vlada program nit ima utjecaj nad njim je slobodan

Svaki program je zapisan u odredjenom djelu tijela i to su energetske blokade
Rjesavanjem programa, nestaju blokade, i osjeti se protok energije kroz dio tijela na kojem je bio ispisan program

Sta je to program
Program je ustvari nasa nepravda nad samima sobom
Svaki put kad smo odlucili izbjeci iskustvo zivota pretvaranjem i bjezanjem, svaki put kad smo odlucili da ce nam biti lakse ako budemo glumili, zivot nam konstantno salje znanje,
Kad god mi ne primimo to znanje, ono se realizuje ko blokada u energetskom tijelu

Um nam pomaze, um nam vraca iskustva u kojima smo propustili znanje, razrjesavanjem tih misli i stavova mi dobivamo znanje,
Razrjesavanjem mi dobivamo spoznaju, prije bih rekao da je to intuitivno znanje

Razrjesavanje programa i dobivanje inituitivnog znanja
Programi su zapisani na vise razina, javljaju se kao misli, pokreti tijela, izrazi lica(ovome dosta paznje posvetiti) i kako se razrjesavaju misli imat ce te priliku pratiti stavove.
U stavovima leze odgovori i njih se treba razrijesiti
Oni su duboko sakriveni mislima

O programima ne trba razmisljati ni puno mozgati
samo treba pogledati u sebe i traziti razrjesavanje tih stavova
primiti znanje i nastaviti dalje

Mir pocinje sa mnom


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: čet dec 27, 2012 8:20 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 27, 2007 3:57 pm
Postovi: 54
Lokacija: Sarajevo
Programi su ono sto sprijecava nasu istinsku prirodu
Konstantno samoposmatranje i uocavanje blokada, te njihovo razrjesavanje nas priblizava kristalizaciji licnosti

Svaka misao je od "ja" iza svakog skupa misli stoji "ja" sto se vise misli posmatraju i razrjesavaju prilazi se blize mogucnosti posmatranja "ja" odnosno stavu kako sam ga nazvao u prijasnjem tekstu.
To "ja" lebdi iznad msili ono je bas stav u punom smislu te rijeci, ono je kompletna osoba ima utvrdjen emotivni,mentalni i intelektualni centar.To je jedna od nasih licnosti koje smo iscenirali u sebi.
Sa razrjesavanjem tog "ja" mi dobivamo znanje, oslobadja se protok energije u tijelu.
Blizi smo kristalizaciji licnosti, ustvari vec se licnost pocinje kristalizovati i dalji put je laksi, dobili smo uvid koi daje snage za dalji rad


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: čet dec 27, 2012 2:55 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 27, 2007 3:57 pm
Postovi: 54
Lokacija: Sarajevo
Moja predstava rada
To je nesto najjednostavnije, sve sto treba uraditi jeste pratiti sebe, svoje pokrete, misli, stavove, one ruzne stavove koi su maksimalno okrenuti da nas sprijece od bilo kakvog zivotnog iskustva.Znate one glasove koi govore, nisi dovoljno jak, ne valjas, neko drugi ce to uraditi itd da ne nabrajam ima ih milion eh i oni su tu da se prate a i oni pozitivni
Nista nesmije biti licno, sve sto vam se dogodi nije licno, nesmije biti licno. Samo pracenje i postavljanje pitanja, sta se to odvija u meni pa mi se ovo desava, ko sam ja, sta je trebam nauciti da bih nastavio dalje.
Rad je jednostavan a pun je nagrada.

Duboko sam ubijedjen kad bi samo jedan covijek razrijesio sve sa sobom, i bio potpuno bez utjecaja cijeli svijet bi se promjenio.

Nutrina je odraz vanjskih utjecaja i obrnuto. Tako da smo mi i vani i unutra pa smo tako i odgovorni za sve sto nam se desava

Mir pocinje sa mnom


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: pet dec 28, 2012 10:42 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 27, 2007 3:57 pm
Postovi: 54
Lokacija: Sarajevo
Rad zahtijeva odgovornost,rad zahtjeva strogocu prema sebi
Strogocu u smislu da se stalno postavljaju pitanja svojoj nutrini, ko sam, sta se to desva u meni pa imam ovo iskustvo
Svaka misao,svaki stav blokira postojanje, blokira isinsku prirodu, razmisljanje je potpuno nepotrebno.Nema bjezanja od zivota.
Sve sto vas hebe psihicki treba razrijesiti.Pogreno je misliti da se treba povuci pa razmisljati o problemima,samim tim da razmisljate o problemima vi se identifikujete sa problemom preko mislioca u vama i kakav god zakljucak da ostvarite necete biti zadovoljni, ili cete biti zadovoljni samo trenutno. Vec u sljedecoj situaciji ce te izgubiti tlo pod nogama.
Te probleme treba docekati pribran sa pogledom prema nutrini i pitati sta ih izaziva.
Nema zurbe, nema precica ,sve treba da se rjesava trenutak za trenutkom.I sve mora da se rijesi svaki dogadjaj iz proslosti se mora rijesiti.
Kako se povecava osjecaj unutrasnjeg kroz razrjesavanje tako se licnost formira i zivot postaje dosta laksi

Odnos prema drugim ljudima treba biti prijateljski i drugarski.U prirodi nam je da smo drustvena bica i protiv toga ne treba ici
Ni ovdje nema lazi, nema pretvaranja. Jednostavno cijenite trenutak, cijenite osobe u tom trenutku,i odnosite se prema njima kao prema najvecim uciteljima.

Kako dani prolaze sve sam bolji, jaca mi licnost, pojacava se pogled prema unutrini,
E znate sta mi je smjesno i ko god je osmislio ovo postojanje stvarno ima smisla za humor, pokusavao sam godinama pojacati neke sposobnosti psiho fizicke i nikad mi nije uspijevalo, sad kako sam okrenut prema unutrasnjosti, sve postaje bolje samo od sebe


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: sub dec 29, 2012 7:17 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
"Rad je nešto najjednostavnije."
Za mene je Rad nešto najteže.
Jer potrebno je učiniti upravo ono što je suprotno od naših programa. Šutjeti kad bi pričali, raditi kad bi spavali, pričati kad bi šutjeli. Zapravo je patnja Rad i kroz patnju najviše učimo i svladavamo svoje lekcije.

Primjer. Uočimo kod sebe posesivnost prema osobi u romantičnoj vezi. Vezani smo za tu osobu poput krpelja. Kad se odrečemo te osobe znajući da je to dobro za nas, to je Rad, ali se čini da nam netko čupa utrobu.

Postoje brojne ideje. Nije dovoljno pročitati i razumjeti neku ideju. Rad je provesti je u životu.

Primjer. Odlučiš se na razvod braka. Odrastao si u liberarnoj obitelji i to nije toliko teško. Ali ako si odrastao u konzervativnoj obitelji gdje je brak svetinja, onda je težak Rad prekinuti takav svoj program.

Po prirodi si stidljiva osoba i nikad ne izričeš svoje mišljenje. Stati pred šefa i reći mu što treba je težak Rad. Po prirodi si agresivna osoba. Šutjeti kad bi nekome najradije skočio na glavu za tebe je težak Rad.

Težak Rad može biti i oprati suđe poslije jela ako si naviknut drugačije.

Zbog svih ovih razloga potrebno je promatrati sebe, svoje misli, osjećaje, reakcije, čak i instinktivne funkcije poput disanja, znojenja, zamuckivanja.

Cilj našeg Rada je da ne reagujemo po principu programa ( ako je netko grub prema nama ubacimo svoj program koji nam govori kako reagirati na grubost), nego da reagujemo iz svog Višeg Ja, iz više svijesti, ili pravog istinskog Ja.

Primjer. U djetinjstvu sam bio dijete koje jako plače kad ga povrijede, ili koje se tuče i razbija oko sebe ili dijete koje se povlači u sebe. Ako postoji odrasla osoba koja nas zagrli, popriča, ne osuđuje, poljubi, onda prekida taj naš program kakav god bio. Kad odrastemo moramo biti sami sebi ta odrasla osoba.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: sub dec 29, 2012 7:40 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
U zadnje vrijeme razmišljam o nečemu što je gotovo magija. Govore nam da subliminalne poruke mogu utjecati na naš mozak tako da i najkraće pojaljivanje loga Coca-cole povećava prodaju tog pića.
Po toj logici ako si na vrata spavaće sobe priljepimo papirić "najbolji sam roditelj" ili "najbolji sam vozač" naša podsvijest će učiniti da zaista to i postanemo. :blob:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: sub dec 29, 2012 10:22 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 27, 2011 9:10 pm
Postovi: 309
Ne, nije točno. Mislim da je i dokazano da takav tip poruka baš i ne funkcionira. Ima ih par vrsta, ima onih gdje je prozirnim slovima nešto išarano pa čovjek budući da ne vjeruje da su tamo prekrije cijelu poruku pomoću teksture okolo same slike. A ima i onih koji su kao eterične. Ova prva vrsta naravno funkcionira, kao i druga.. zašto uopće postoje i zašto su tamo ako ne funkcioniraju? pa samo na jednoj slici od obame sam pronašao ohoho toga. :shock: Uglavnom potrebno je više puta neku poruka podsvjesno pobrati, onda tek počinje oblikovati mišljenje. Jer svjesni um treba podsvjest i vadi iz nje materijal i smisao za ono što vidi.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: sub dec 29, 2012 12:16 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 27, 2007 3:57 pm
Postovi: 54
Lokacija: Sarajevo
Pepeljugo imas pogresnu predstavu o radu
Rad jeste jednosavan, ne dodajes nego samo izucavas i rjesavas, postavljas pitanje i usmjeravas paznju na svoju nutrinu
Kazes da cinis upravo suprotno od programa, a da bi to uradila moras ubaciti program koi cini suprotne stvari i na kraju opet dolazis na isto, osoba koja je pod utjecajem programa.
Nema ovdje sile, potrebno je samo da padne odluka u tvom zivotu da zeliz da napredujes.
Sve sto treba da se cini je postavljanje pitanja sta se to desava u meni( usmjerenost na nutrinu) pa imam ovo iskustvo, ne bitno jeli dobro ili lose iskustvo

"Primjer. Uočimo kod sebe posesivnost prema osobi u romantičnoj vezi. Vezani smo za tu osobu poput krpelja. Kad se odrečemo te osobe znajući da je to dobro za nas, to je Rad, ali se čini da nam netko čupa utrobu."
Prvo se upitaj kako mozes znati sta je dobro za tebe iz ove perspektive.
Svaki primjer koi si navela je nebitan, rad je ustvari nerad zato je jednostavan.

Sve treba da bude prirodno, nema sile.
Vec sam rekao svaka misao je tu da se razrijesi, da se spozna njena lekcija, iza svake misli je stav odnosno "ja" od kojeg treba da se preuzme znanje.Znanje nije teoretsko ono je spoznaja. Tako se licnost kristalizuje.
Pazi sad, sve sto si u zivotu propustila da naucis se odrazilo na tvoje energetsko tijelo kao blokada.
Svako rjesavanje blokada ti postajes jaca licnost, evoluiras, svijest ti napreduje.
Mozda je ovo najjednostavnije objasnjenje:
Zamisli da si citav zivot provela uceci i proucavajuci neku materiju a onda izgubis pamcenje o toj materiji i da si ikad odlucila da to izucavas.
I nakon nekog vremena vidis neki predmet i dodje ti spoznaja da ti sve znas o tom predmetu, pa uzmes neku knjigu iz te materije procitas naslov, dolazi ti spoznaja cijele knjige itd
To je rad mi smo vec kompletni samo se moramo prisjetiti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: sub dec 29, 2012 12:25 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 27, 2007 3:57 pm
Postovi: 54
Lokacija: Sarajevo
Tek sad razumijem ovo

Našao neko orlovo jaje i stavio ga pod kokoš. Orlić se izlegao kad i pilići i odrastao sa njima.

Čitavog života orao je radio isto što i kokoši u dvorištu, misleći da je jedna od njih. Kljucao je naokolo u potrazi za bubama i glistama, kokodakao je i lepršao krilima, uzdižući se koji pedalj iznad tla. Prošle su godine i orao je ostarjeo.

Jednog dana ugledao je u visini, na vedrom nebu, čudesnu pticu moćnih raširenih krila, kako lebdi na vjetru.

Stari orao zapanjeno je gledao uvis. "Šta je to?!?" pitao je."
To je orao, kralj ptica", rekla mu je jedna kokoš. "
On pripada nebu, dok mi, kokoši, pripadamo zemlji."

I tako je orao umro među kokošima, ne znajući ko je.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: pet aug 09, 2013 1:26 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 27, 2007 3:57 pm
Postovi: 54
Lokacija: Sarajevo
Pocetak

Pred vama se nalazi moj sistem rada na sebi
Proslo je dosta vremena kako sam pristupio temi, lutao,citao, primjenjivao itd, ali uvijek mi je nesto falilo, iskreno uvijek sam se pitao da li je moguce da covijek koi nikad nije cuo za ovu temu napreduje i razvije svoju svijet.
Sljedeci problem na koi sam nalazio jeste da postoi toliko sistema , toliko ljudi se bavi duhovnoscu ali nekog vidnog napretka nema u kolektivnoj svijesti.
Svi mi tezim ka izlasku iz iluzija, necu pricati za sve ali vecina se samo jos vise umota u iluziju.
Opet problem krene se putem duhovnosti sa entuzijazmom da ce se nesto promjeniti a zavrsi se u jos vecim govnima
Neki ljudi kazu mora se patiti , ja kazem to je bezveze, zasto patiti, jesmoli toliko glupi da mislimo da nas patnja moze izvesti iz iluzije, ako je svijet iluzija zar nije i patnja iluzija, kako iluzijom pobijediti iluziju, ne ide, vatrom gasiti vatru
Onda materijalno, pa zar nismo mi materijalni, zivimo u materijalnom svijetu, neki odluce da ne zele materijalno, opet glupost, mi tezimo izlasku iz iluzije, transformaciji svijesti, trenutno smo u iluziji i sta god da ucinimo je iluzija, svaki pokusaj odricanja ili suprotno je opet napad na iluziju iluzijom






Cilj potraga za istinom
Sva se prica svodi na potragu za istinom, svaka osoba duboko u sebi osjeti da nesto nije u redu sa ovim svijetom , u ovom svijetu nema istine, i zbog toga se i krece u potragu.
Na putu cemo cuti frazu jedino mjesto gdje ce te naci istinu je u vama samima, sa ovom se slazem
Moja definicija istine je gledanje na stvari kakve jesu bez zabludjivanja bes predrasuda, cisto jednostavno
Da bi ste gledali na zivot onakav kako jeste vi morate biti u sadasnjem trenutku , potpuno cisti od predrasuda i fantazija
Mora se ostvariti prirodno postojanje u sadasnjem trenutku, bez ikakvog napora, ako postoi napor onda se zivot ne sagledava pravilno
Kad pricam o sagledavanju ja ne pricam o okolini nego o sebi, sirenje svijesti dolazi iz nutrine ka vani a ne obrnuto, istina je u vama zar ne?

Suocavanje sa sobom

Mora doci do istinskog suocavanja sa sobom, sagledavanjem sebe kakvima jesmo prihvatanjem i razrijesavanjem, ako imamo lose,nasline ili depresivne misli u vecini slucajeva se osudjujemo ili trazimo izgovor za njihovo postojanje, vracam se opet na ono gasenje vatre vatrom
Primjera radi, Imas lose i nasline misli , pocnes se osudjivati i misli se zamjene sa mislima koje vode ka kompleksu nize vrijednosti, sad je situacija jos gora , isto se desava ako se opravdavamo samo sto je efekat suprotan, u ovoj drugoj verziji se stvara nasilna osoba sa veoma kratkim fitiljom. Prva verzija depresivnu osobu druga verzija stvara bjesnu osobu.
Ovo se desava iz razloga sto ne mozemo lagati sebe, svaka laz u koju povjerujemo nam unistava sustinu

Jedini nacin da se priblizimo sustini, jeste uklanjanjem lazi koje smo probali ispricati sebi
To se desava sa apsolutnim prihvatanjem svake misli svakog pokret i svake emocije
Da bi ste nesto sagledali i transformisali vi morate prvo to prihvatiti da postoji
Kako cete se rijesiti bjesa ako ga stalno branite, kako pobjediti strah ako se stalno zatrpavate izgovorima.
Iluzija se ne moze razotkriti iluzijom, dvije vatre kad se spoje nece se ponistiit, nego ce napraviti vecu vatru.

Stvaranje nultog stanja uma

Prvi i jedini korak ka izlasku iz iluzije je stvaranje nultog stanja uma iz kojeg se moze poceti prihvatati i sagledavati. Misao kad je posmatrate ona nestaje, Fantazija kad se posmatra ona nestaje , osjecaj posmatran nestaje, svaka laz ce nestati prihvatanjem i sagledavanjem
Nulto stanje, je stanje koj glasi neznam nista, miso se pojavi vi je gledate ne vezete se za nju a i kako bi kad neznate nista.
Ostvarivanje tog stanja neznam nista je najbitniji korak jer sa njim pocinje kristalizacija svijesti
Da bi ostvarili stanje nule, meditirajte i kad budete u mogucnosti da u meditaciji posmatrate sebe onakvim kakvim jeste bez dodatnog zabludjivanja dosegli ste stanje nule. Svaki meditant ovo prilicno brzo iskusi ovo je stanje koje se mora uvrstiti u svakodnevnicu
Naucite stanje nule i kad god se sjetite sebe recite da neznate nista i pocnite da se sagledavate da se posmatrate, u pocetku ce to biti pokreti tijela, ekspresije lica, unutrasnja energija, misli , neki novi osjecaji koji pomeraj percepciju i sire svijest, vasa uloga je samo da posmatrate.
kad god se ufatite u samoosudjivanju ili uzdizanju posmatrajte to , nista drugo samo posmatranje iz nule.
Posmatranje ce unistiti svaku iluziju , laganim ciscenjem sve se mjenja, sa svakim ciscenjem postajete stabilniji i proces postaje laksi, sadasnji trenutak postaje prirodan




Ego i pravilna upotraba Ega

Stalno se o ovome prica, o egu najvecem neprijatelju krivcu za svu ljudsku patnju itd
Ja stvarno ne razumijem ego , ako za nekoga kazemo da je egoistican
postoje dvije opcije ono sto on govori je istina ili laz
ako je istina onda nije egoista nego je iskren,
Ok znaci ego je laz
Zar svaku laz koju nam hajmo reci ego posalje kad sagledavamo ona nestane , mi gledamo iz stanja nule ne vezemo se jer nemamo za sta da se vezemo posto nista ne znamo
laz isparava i ostaje nam istina malo po malo ciscenjem lazi , otprilike kad ocistimo neku lekciju koju smo trebali shvatiti, ali smo je zatrpali hrpom smeca, dobivamo isinsko znanje, shvatanje, bivamo ispunjeniji, jos je nesto cudno okolina se mjenja , kad ocistimo sebe ,svi oko nas postaju ispunjeniji zadovoljniji.

neki se trude da prekinu misli , ustvari se trude da budu glupi
Sto vece praktikovanje stanja nule, i jednostavno posmatranje
biti sad i ovdje ne znaci da ne mislite, o proslosti ili o buducnosti
sad i ovdje znaci odustajanje od borbe sa samim sobom
slobodno recite mislima da se necete boriti sa njima
samo ih posmatrajte nema potrebe da im vise dajete energije

Imam jedan dobar primjer
Evo uzmite strah

Neki osjecaj od kojeg vam organizam poludi, zasto organizam poludi ,zasto
ja ne zelim strah u svom zivotu, strah vise stete pravi nego koristi, ja zelim zdrav razum
ali sta se desava, nije ovo zelim zelim pa da ti jednostavno kazes da ne zelis strah i da ga vise nemas

Strah je iluzija kao i sva osjecanja samo stanje nule je realno
Strah ne postoi, sad ce te svi reci da lazem, svi ste ga iskusili
epa ono sto ste iskusili nije strah, nego preopterecenje organizma
To se desava zbog prevelikog broja misli na odredjeni problem
Uzmite za primjer da imate osobu koja vam izaziva strah
Kad vidite tu osobu vas ego pocne vam prikazivati moguce scenarije i vi umjesto da sagledate te scenarije i dobijete znanje ili mudrost kako rjesiti taj problem , vi ulazite u konflikt sa samim sobom i idete jos vise u iluziju. Sljedeci problem je kad nema te osobe, onda imate one "pozitivnije" fantazije u koima vi pobjedjujete tu osobu , nanosite joj stetu, ona se boi vas itd naravno onda idu opravdanja i za ove misli.
Oko jedne osobe vi ste sada stvorili citav niz programa koi ce se pokrenuti kad vidite tu osobu
i onda kad se ta osoba pojavi, vi se skamenite, organizam vam poludi , srce pocinje jace da kuca, svaki dio tijela vas izdaje

Zapamtite sve sto je promjenljivo ne moze biti istina, istina je uvijek ista
Trazite stanje nule, ne ulazite u konflikt sa mislima, posmatrajte ne osudjujte ,
Suociti se sa sobom nije nimalo lahko, morate imati cistu namjeru da se promjenite

To bi bilo to za sad ,ako nesto ne bude jasno pitajte...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: pet aug 09, 2013 8:46 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jul 26, 2011 8:30 pm
Postovi: 122
LiriX je napisao/la:

Cilj ostvariti kristalizaciju licnosti, jedno JA...

Mislim da je ovo kriva temeljna postavka. JA se treba riješiti isto kao i "jedan", "jedno". I to još odmah na početku teksta...
Da je u toj rečenici ubačeno "meni" ili "moj (cilj)" onda bi razumio i podržao...

Ovako, govorit u ime sviju, autoritativno k tome... nebi išlo.

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: pet aug 09, 2013 11:06 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 19, 2011 9:48 am
Postovi: 544
LiriX je napisao/la:


Nulto stanje, je stanje koj glasi neznam nista, miso se pojavi vi je gledate ne vezete se za nju a i kako bi kad neznate nista.


Ovo gore ti je odlična misao. Civilizacija počiva na prenošenju znanja, osmišljena su zanimanja koja se bave stvaranjem znanja i/ili njegovim prenošenjem. A sve s namjerom da se dostigne Dom sveg znanja ili sveznanje ili Znanje. Očito je put do toga sveznanja onaj koji vodi kroz "nulto stanje" kako ga nazivaš, do ništa. Tako da se može reći: Kad ne znam ništa, znam sve. Ali i: Kad znam sve, ne znam ništa. Čime su hrpe napisanih stranica znanja, dodijeljenih diploma i titula, u stvari ništa, jer ne vode do znanja, nego se udaljavaju od njega. S druge strane, svako znanje je korisno u fazi razvoja pojedinca jer omogućava usporedbe nepoznatog i poznatog, omogućava klasifikacije i strukturu, razumijevanje i učenje, usvajanje novih načina razmišljanja, ponašanja i djelovanja. Utječe na otpuštanje starih obrazaca i usvajanje novih.
Vjerojatno svaka razvojna faza pojedinca treba podršku neke vrste znanja, pod uvjetom da se ne vezuje za njega. Pretpostavljam da se tome treba pristupiti na način da se usvojeno znanje koristi kao alat samorazvoja, sredstvo, a ne cilj.
Citat:


Ego i pravilna upotraba Ega

Stalno se o ovome prica, o egu najvecem neprijatelju krivcu za svu ljudsku patnju itd
Ja stvarno ne razumijem ego , ako za nekoga kazemo da je egoistican
postoje dvije opcije ono sto on govori je istina ili laz
ako je istina onda nije egoista nego je iskren,
Ok znaci ego je laz
Zar svaku laz koju nam hajmo reci ego posalje kad sagledavamo ona nestane , mi gledamo iz stanja nule ne vezemo se jer nemamo za sta da se vezemo posto nista ne znamo
laz isparava i ostaje nam istina malo po malo ciscenjem lazi , otprilike kad ocistimo neku lekciju koju smo trebali shvatiti, ali smo je zatrpali hrpom smeca, dobivamo isinsko znanje, shvatanje, bivamo ispunjeniji, jos je nesto cudno okolina se mjenja , kad ocistimo sebe ,svi oko nas postaju ispunjeniji zadovoljniji.

neki se trude da prekinu misli , ustvari se trude da budu glupi
Sto vece praktikovanje stanja nule, i jednostavno posmatranje
biti sad i ovdje ne znaci da ne mislite, o proslosti ili o buducnosti
sad i ovdje znaci odustajanje od borbe sa samim sobom
slobodno recite mislima da se necete boriti sa njima
samo ih posmatrajte nema potrebe da im vise dajete energije

Imam jedan dobar primjer
Evo uzmite strah

Neki osjecaj od kojeg vam organizam poludi, zasto organizam poludi ,zasto
ja ne zelim strah u svom zivotu, strah vise stete pravi nego koristi, ja zelim zdrav razum
ali sta se desava, nije ovo zelim zelim pa da ti jednostavno kazes da ne zelis strah i da ga vise nemas

Strah je iluzija kao i sva osjecanja samo stanje nule je realno
Strah ne postoi, sad ce te svi reci da lazem, svi ste ga iskusili
epa ono sto ste iskusili nije strah, nego preopterecenje organizma
To se desava zbog prevelikog broja misli na odredjeni problem
Uzmite za primjer da imate osobu koja vam izaziva strah
Kad vidite tu osobu vas ego pocne vam prikazivati moguce scenarije i vi umjesto da sagledate te scenarije i dobijete znanje ili mudrost kako rjesiti taj problem , vi ulazite u konflikt sa samim sobom i idete jos vise u iluziju. Sljedeci problem je kad nema te osobe, onda imate one "pozitivnije" fantazije u koima vi pobjedjujete tu osobu , nanosite joj stetu, ona se boi vas itd naravno onda idu opravdanja i za ove misli.
Oko jedne osobe vi ste sada stvorili citav niz programa koi ce se pokrenuti kad vidite tu osobu
i onda kad se ta osoba pojavi, vi se skamenite, organizam vam poludi , srce pocinje jace da kuca, svaki dio tijela vas izdaje

Zapamtite sve sto je promjenljivo ne moze biti istina, istina je uvijek ista
Trazite stanje nule, ne ulazite u konflikt sa mislima, posmatrajte ne osudjujte ,
Suociti se sa sobom nije nimalo lahko, morate imati cistu namjeru da se promjenite

To bi bilo to za sad ,ako nesto ne bude jasno pitajte...


S ovim se dijelom nikako ne slažem. Ego nije to što si napisao, ali bi moglo biti da je ego napisao.

Ego je po mom mišljenju (što ne znači da je točno) program koji je napisan, instaliran, dograđivan i stalno u pogonu kako bi se uvela robotizacija čovječanstva. A s njome i psihopatizacija.
Kao što kompjuter (hardware) ne može funkcionirati sam za sebe, treba mu software, tako i ljudsko biće koje nije razvijeno ne može funkcionirati bez programa. Jer ljudsko biće je dizajnirano na način da funkcionira pomoću napisanih instrukcija, koje mogu biti poprilično složene. Program su napisali oni isti koji su i stvorili čovjeka ovakvim kakav je danas, nadograđuju ga i dopunjavaju uz našu svesrdnu pomoć. Radimo na vlastitom porobljavanju.

Međutim, čovjek kakav jest je prekrojen od prethodnog čovjeka, mogli bismo reći recikliran, pri čemu je zadržao neke karakteristike prethodnika i to u tragovima. Stoga je ego ustrojen kako bi, istovremeno, služio svrsi svojih kreatora ali i odvojio čovjeka od tragova koji ga mogu dovesti do duhovnog razvoja.

Robotizacija ili psihopatizacija čovjeka je još jedan dodatni program kojeg uvode čovječanstvu. Prethodi joj jako razvijen ego, velika depresija ili ovisnosti o alkoholu, drogama i sl. A i ljudi koji se ubijaju od posla, radoholičari su odlični kandidati. Pojedinci, koji ne moraju po defaultu biti organski portali, su podvrgnuti nizu programiranja i vježbi kako bi za naručitelje izvršili određene poslove. Psihopatizirane osobe dobiju zadatak, kakav god da je, uništiti nešto ili napraviti neki masakr, pri čemu one uopće ne vide problem u tome što čine, ne osjećaju ništa, nisu vezani za to počinjenje. Nalogodavci takvog psihopatiziranog stanja i djelovanja najprije daju instrukcije što je potrebno napraviti, a nakon toga, oni isti dolaze uz podršku institucija kazneno procesuirati počinitelja. Psihopatizirani počinitelj ne osjeća izdaju, jer ima ugašene osjećaje, već samo gleda kako će se spasiti od progona i kaznenog procesuiranja, ima nekakav nagon za samoodržanjem. I potpuno je jasno da se ne sjećaju da su nešto napravili ili da su propustili napraviti kao i da ne osjećaju žaljenje zbog nedjela kojeg su počinili jer je čovjek isključen , a robot/psihopat uključen.
Ovo je prilično teška tema, povezana je s egom, može se odnositi na svakog od nas, jer nitko za sebe, pa ni okorjeli psihopat neće reći da je psihopat jer toga nije svjestan. Postoje trenutci u kojima je čovjek nad kojim se vrši teror psihopatizacije i lomljenja ličnosti, svjestan da se nešto događa i pokušava nešto poduzeti, ali ga program poput kamena oko vrata vuče natrag u psihopatizirano stanje. Stoga takve osobe ispoljavaju i ljudske i neljudske karakteristike zbunjujući time svoju okolinu, koja bi najradije stvari ove vrste klasificirala kao čiste slučajeve ili si čovjek ili psihopat. Zar je moguće da postoji kombinacija? Na žalost okruženi smo upravo kombiniranim oblicima čovjek/psihopat. I nije isključeno, da smo upravo i mi, jednako tako podvrgavani psihopatizirajućim tretmanima s manje ili više rezultata. Svakog trenutka kad isključimo ego, isključili smo i psihopatizirajući program. No, treba se držati zlatne sredine, naime, ako se ego u potpunosti isključi , a ne provede se odgovarajuća zaštita, tada nalogodavci takve osobe kondicioniraju za žrtve psihopata. One su svojevrstan okidač na koje psihopat reagira i izvršava svoje nedjelo.

Stoga ti predlažem, ukoliko želiš, prije nego nastaviš pisati o egu pod tako moćnim naslovom kojeg si stavio, da prethodno istražiš što su drugi napisali i iskustveno prošli. Pa iz toga izvuci zaključke, usporedi ih sa svojim iskustvima i razmišljanjima i tek tada objavi.
:glasses7:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: pet aug 09, 2013 11:55 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
LiriX koliko imaš godina?

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: ned aug 11, 2013 8:54 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 27, 2007 3:57 pm
Postovi: 54
Lokacija: Sarajevo
Tabula smaragdina

- Istina, bez laži, pouzdana i iskrena.
Potpuna sigurnost u svoje misli,rjeci i djela


- Ono što je dole odgovara onome što je gore, a što je gore odgovara onome što je dole kako bi se izvršila čudesna operacija sjedinjenja.
(tjelesni procesi odgovaraju misaoonom procesu, a misaoni proces odgovara tjelesnim procesima

Kao što su sve stvari potekleod jednog, od jedine misli, tako su sve stvari nastale od ove jedne
stvari, prilagođavanjem.
(Svi tjesleni procesi pocinju od misli , od jedne misli , tako svi tjelesni procesi nastaju prilagodjavanjem od te jedne misli.)

Budem nastavio...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: ned aug 11, 2013 9:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Strašno. :(

Dobro je rekao Gurdjieff: danas svakoga hvata "spisateljski svrab". Ja bih dodao: i mesijanski poriv.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: pon aug 12, 2013 1:39 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 27, 2007 3:57 pm
Postovi: 54
Lokacija: Sarajevo
Samo tako je napisao/la:
Strašno. :(

Dobro je rekao Gurdjieff: danas svakoga hvata "spisateljski svrab". Ja bih dodao: i mesijanski poriv.

I ja mislim da gurdijefovo ucenje nije potpuno 8)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: pon aug 12, 2013 6:14 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Sreća imamo tebe da ga nadopuniš! :thumbup:

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: pon aug 12, 2013 3:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned mar 22, 2009 1:46 pm
Postovi: 92
Jahra Stafari je napisao/la:
LiriX je napisao/la:

Cilj ostvariti kristalizaciju licnosti, jedno JA...

Mislim da je ovo kriva temeljna postavka. JA se treba riješiti isto kao i "jedan", "jedno". I to još odmah na početku teksta...
Da je u toj rečenici ubačeno "meni" ili "moj (cilj)" onda bi razumio i podržao...

Ovako, govorit u ime sviju, autoritativno k tome... nebi išlo.

Pozdrav!


Svako od nas ljudi je prorok u potencijalu, treba taj prorok da izbije na površinu. Šansu za to izbijanje na površinu stvaramo tako što pišemo kao što bi prorok pisao. Istina je da će prorok na početku izbijati mnogo manje nego onaj drugi ali to će se menjati.
Na forumu je skoro opšte prihvaćena korektnost koja je u isto vreme i štit od osude a to je: upotrebljavati sledeće izraze:
"po mom mišljenju, po mom mišljenju koje ne mora da bude tačno, moje lično shvatanje" i td...
Takvi izrazi nas brane od eventualnih napada i deluju kao što rekoh korektno prema ostalim članovima i njihovim istinama.
Problem je u tome što ne postoje istinE već samo istinA, drugi je problem sa ovakvim korektnim načinom izražavanja što on onemogućava proroka u nama da proviri. Nijedan prorok nije govorio "po mom mišljenju koje ne mora da bude tačno i slično tome...
Ko tako nešto izrekne možda neće biti ispljuvan ali će pljunuti na proroka u samom sebi koji želi itreba da se vremenom ispolji.
Neka svako izabere koju pluvačku više voli.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: pon aug 12, 2013 10:04 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 09, 2012 2:34 am
Postovi: 788
Globalizam je najbolja stvar koja se desila svijetu.
Malezija, Indonezija, Turska, Singapur, Kina...
Ono što se sigurno neće čuti tamo jeste da su bili u različitim političkim strankama ili
kulturološko-ekonomskim krugovima, te da su sada konačno u onoj pravoj grupi, a sve prijašnje su napustili jer su razočarani, pošto su tamo bili nezamjenljivi u svom božanskom doprinosu, ali, vidi jada, niko to nije shvatio.
Ljudi tamo rade i rade i rade, postižući konkretne rezultate, i ne samo što ih globalizacija nije slomila, nego su oni njoj dobrano polomili zube...
\:D/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: programi i kako ih prekinuti
PostPostano: sri aug 14, 2013 11:09 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 27, 2007 3:57 pm
Postovi: 54
Lokacija: Sarajevo
Ljudi mili ja samo pisem svoja saznanja.
Kolko god vi o ovome dumali necete shvatiti dok ne pocnete sa radom.
Jedini razlog zbog kojeg ja pisem jeste sticanje znanja

Ako neko ima pitanja ama slobodno pitajte
Ako je neko za neku ozbiljniju diskusiju javite se na pm


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 43 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz