Sada je: ned apr 28, 2024 12:42 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 6 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Čovjek - Muškarac ili Žena
PostPostano: čet feb 10, 2011 8:19 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon feb 07, 2011 1:30 am
Postovi: 13
Manipulacija ljudskih bića


Čovjek – muškarac ili žena

Većina će odgovoriti bez razmišljanja, oboje. Muškarci i žene su jednako ljudi bez obzira na spol. Kod većine će se pojaviti i osjećaj odbojnosti i gađenja prema onome tko uopće može postaviti takvo pitanje. U redu. Da li se slažemo oko toga?
Vi svi „znate“ odgovor i stav, bez razmišljanja. U tome i jeste kvaka. Ja samo tražim da razmislite. Ja samo tražim da očistite um i svijest, da bez predrasuda razmislite o ženama i muškarcima. Možda je dobar početak, ako shvatite da o tome nikada niste razmišljali, jer to znate, to je tako jasno i uopće ne želite ni dovoditi u pitanje nešto što je produkt stoljeća potčinjavanja i neravnopravnosti žena. Vi već imate sliku u glavi. I ne pada vam na pamet misliti drugačije, vi niste tako zaostali, vi ste napredni.
Sada se samo zapitajte, tko vam je stavio odgovor u glavu? Zašto se javljaju takvi osjećaji odbijanja preispitivanja? Da li je to normalno? Ako postavimo pitanje, sisavci – psi ili kitovi, tada se ne javljaju takvi osjećaji. Javlja se jedna neutralna spremnost da se razmisli o svim aspektima različitosti i sličnosti, prednosti i mana, superiornosti i inferiornosti, između jednih i drugih. Bez obzira na konačan ishod razmišljanja, tome pitanju možete pristupiti otvoreno i neutralno. Isto tako volio bih da pristupite gornjem pitanju, da izađete iz svog muškog ili ženskog tijela i sa pozicije neutralnog promatrača razmislite.
Za početak, nekoliko rečenica iz Knjige Postanka.
-Jahve, Bog, napravi čovjeka od praha zemaljskog i u nosnice mu udahne dah života. Tako postane čovjek živa duša.
-Tada Jahve, Bog, učini te iz zemlje nikoše svakovrsna stabla - pogledu zamamljiva a dobra za hranu - i stablo života, nasred vrta, i stablo spoznaje dobra i zla.
-Jahve, Bog, uzme čovjeka i postavi ga u edenski vrt da ga obrađuje i čuva. Jahve, Bog, zapovjedi čovjeku: "Sa svakoga stabla u vrtu slobodno jedi, ali sa stabla spoznaje dobra i zla da nisi jeo! U onaj dan u koji s njega okusiš, zacijelo ćeš umrijeti!"
-I reče Jahve, Bog: "Nije dobro da čovjek bude sam: načinit ću mu pomoć kao što je on."
-Čovjek nadjene imena svoj stoci, svim pticama u zraku i životinjama u polju. No čovjeku se ne nađe pomoć kao što je on.
-Od rebra što ga je uzeo čovjeku napravi Jahve, Bog, ženu pa je dovede čovjeku.
-Nato čovjek reče: "Gle, evo kosti od mojih kostiju, mesa od mesa mojega! Ženom neka se zove, od čovjeka kad je uzeta!"
-Stoga će čovjek ostaviti oca i majku da prione uza svoju ženu i bit će njih dvoje jedno tijelo. bijahu oboje goli - čovjek i njegova žena - ali ne osjećahu stida.

Ovo sve je napisano u prenesenom značenju, potrebno je dobro protumačiti da bi se došlo do spoznaje. Molim vas, vidim po dosadašnjim komentarima na nekim drugim temama da ste neki već spremno prihvatili ulogu superiornih spram mene pridošlice, molim vas da imate obzira razmisliti prije nego napišete neki komentar, jer ja sam puste sate provodio razmišljajući o svemu dostupnome. Biblija je jedan od nekoliko tisuća izvora koje sam analizirao, a najviše sam analizirao život, onaj neposredan onakav kakav jeste. Molim vas da ne dajete odgovore tipa Hrkljuš, prije nego stvarno razmislite, jer uzalud će tema skretati.
Odlučio sam se na ovakav način, kako bih istovremeno sa vama mogao preispitati i sam svoje zaključke i razmišljanja, umjesto da vam plasiram konačno rješenje do kojega sam došao. Konačno rješenje je zapravo i jako nebitno. Usporedite to sa nekim matematičkim zadatkom, punim jednadžbi, nepoznanica, derivacija, integrala i čega sve ne, i da vam ja kažem rješenje je 1. Tako netko može reći ne, rješenje je 2. I gdje smo tada?
Dio iz Knjige Postanka sam odabrao samo kao početak, da se od neke polazišne točke krene, ali nije mi namjera zasipavati ovu temu citatima iz Biblije, mada vjerojatno će ih još biti.
Također bih bio zahvalan da izbjegavate off topic komentare i nekonstruktivne komentare koji nemaju drugu svrhu osim sebe samih, štoviše poželjno je da komentara bude što manje ili da barem budu promišljeni.
Nastavlja se


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Čovjek - Muškarac ili Žena
PostPostano: čet feb 10, 2011 8:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1364
Lokacija: Split
nemam vremena sad prevest .
Citat:
The way in which traditions from the past still echo in the work of Michelangelo can be seen particularly in his “Creation of Adam.” Michelangelo paints this with God the Father surging through space with hand outstretched, and with this hand touching that of the still-sleeping Adam. We can observe how sleep is gradually receding by the ray of light which passes from the index finger of God to that of Adam, who can be seen waking out of a sort of world existence into that of man. Within his cloudlike raiment which seems to be held aloft by the space-ordering powers, God the Father conceals the figure of a young woman just reaching maturity; she stands forth among the other Angel figures turning her curious glance to the just-waking Adam. According to the Bible Adam was first created and Eve created out of him but, for Michelangelo's Adam, Eve is brought forth from past ages by God the Father who conceals her in His raiment. Michelangelo can see more deeply than tradition could tell him into the secrets of creation; and what he saw is confirmed by the investigations of Spiritual Science into the male and female principles.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Čovjek - Muškarac ili Žena
PostPostano: čet feb 10, 2011 10:25 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Polymorph je napisao/la:
Molim vas, vidim po dosadašnjim komentarima na nekim drugim temama da ste neki već spremno prihvatili ulogu superiornih spram mene pridošlice

To je predrasuda, a ona je, po meni, štetna.
S druge strane, ni posle nekoliko sati razmišljanja (onako između drugih aktivnosti), ne mogu da ukapiram šta je pitanje u ovoj temi, šta: čovek - muškarac žena? Ako smem zamoliti, pomozi mi da shvatim temu jer, ako smem da sebi dozvolim jednu predrasudu, rekao bih da niko nije siguran o čemu se ovde radi.
Moje je mišljenje, da se uvek najpre mora imati cilj, a da su sve radnje koje se obavljaju, samo putevi do postavljenog cilja. Koji je ovde cilj?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Čovjek - Muškarac ili Žena
PostPostano: čet feb 10, 2011 10:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
slika

:angel4: :toothy2:

a da ne ispa'ne da na citate iz svemudre knjige odgovaram samo slichicom
evo i jedan citat iz meni omiljene knjige:
Iz Jevandjelija iza hipotalamusa:
Voda je mokra

:glasses7:




:love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Čovjek - Muškarac ili Žena
PostPostano: pet feb 11, 2011 5:38 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 04, 2010 10:12 am
Postovi: 192
ni meni baš nije potpuno jasno šta je tema ovog topića, ali pretpostavljam da je odnos muškarca i žene kroz istoriju sa osvrtom na biblijski postanak koji si citirao.
kako bi ti pokazao da nisam ničiji glasnogovornik :angel4: pokušaću da ti odgovorim kako ja vidim taj biblijski prikaz stvaranja adama i eve.
elem, u bibliji se kaže da je šestog dana bog stvorio adama i evu, da bi nakon toga uzeo slobodan dan u svojoj kreaciji i otišao na odmor:)))
ako to povežemo sa čakrama u našem tijelu, onda se nameće zaključak da je šesti dan biblijskog stvaranja ustvari ekvivalentno šestoj čakri jer u oba slučaja to je najvažniji dio u buđenju svijesti.
šestog dana bog je stvorio čovjeka i ženu, najvažniju kreaciju od svih do tada, da bi poslije toga, zadovoljan svojom kreacijom, otišao na zaslužen odmor.
šesta čakra je spajanje muških i ženskih principa kojim se otvara treće oko, a nakon toga slijedi zaslužan odmor u svijetu krunske čakre... :occasion5:

mislim da je biblija napravila veliku grešku jer je na neki način umanjila ulogu žene u ovom kreativnom procesu, ili je pak to samo namjerno pogrešna interpetacija od strane patrijahalno nastrojenih pisaca biblije, kako bi matrijahalno društvo koje je vladalo do tada, bezbolno prevelo na patrijahart. u svakom slučaju ženski princip igra veoma važnu ulogu u radu na sebi i na njega trebamo da obratimo posebnu pažnju.

ps. i dalje stoji predlog za :read:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Čovjek - Muškarac ili Žena
PostPostano: pet feb 11, 2011 7:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub maj 29, 2010 8:01 pm
Postovi: 67
1+1 u ovoj temi moze biti i jedan, a voda ne mora biti mokra.

Polymorph, hvala ti sto si mi juce upalio lampicu, koju sam cekao.

Po meni, covek="muskarac"+"zena".

Jedni drughima smo ogledala, koja ne bi smo videli, da nas On nije razdvojio.

Nije uvek Biblija kriva za sve. Neke i kuvar napravi budalama, a sama Biblija nije nikoga napravila budalom, nego oni koji su se sakrili iza nje, pa zloupotrebili upakovane price i glupe ovcice, koje ne zele same razmisljati, nego uzmu mobilni, pa se ispovede on line. Mnogi materijali se mogu iskoristiti za manipulaciju, ali nisu materijali krivi.

:hello2: :thumbup:

_________________
Svako je kreator svoje realnosti.Ako si nezadovoljan, kreiraj drugu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 6 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 40 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz