Sada je: sub apr 27, 2024 7:23 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Razmatranja prirodno-minimalističkog stila/pristupa života
PostPostano: pon feb 07, 2011 10:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
--nadodato naknadno--

PRELUDIJ ove teme (iz teme "Codex Alimentarijus", sa 6. i 7. stranica):

1. poruka - viewtopic.php?p=104972#p104972

2. poruka - viewtopic.php?p=104984#p104984

i zatim ova tema kao rezultat! :read: :love9:

* * *

oj baki! :D :hello2:

ovđe bi mogli nastaviti diskusiju koju si započeo na temi o kodeksu... siguran sam da se ima puno toga još reći o tome pristupu, o tome stilu života... stoga nebi bilo loše ovđe o tome dubinski raspravaljati koliko se da i umije... pošto sam i sam dosta razmišljao o tome a i dalje razmišljam, vrlo me interesira neka što bolja izvedba istoga...

naravno :D ko što ranije rekog, to povlači puno pitanja za sobom, pa bi se upravo takva pitanja ovdje mogla prodiskutirati i razmotriti u odnosu na razno.razne stvari...

stoga krenimo polako ali sigurno :D :

baki je napisao/la:
Artist je napisao/la:
još jedna energetska činjenica :D je da takav minimalistički-prirodni stil rada u tom sistemu podrazumjeva dosta rada što sa životinjama što na zemlji što mnogo drugog rada...

Po meni, bez životinja.


da, čak sam razmišljao da bi moglo bez životinja eventualno, ali sjetio sam se sira pa sam se malo zamislio :D :angel4:

makar, ti vjerovatno gledaš stvari iz neke sirove persprektive pa stoga bez životinja ili je nešto drugo u pitanju?

dali si mislio bez životinja, bez životinja 100% ili djelimično?

Citat:
Citat:
jedina veća prepreka je što svi jure novac... stoga čak i oni ljudi koji gaje svoju hranu, ju prodaju jer parama možeš si pribaviti sve što nemožeš na zemlji uzgojiti ako me razumiješ

Razumem. No, to je samo subjektiva potreba, objektivno, čini mi se, hrana je hrana, jedem ono što imam i ne žudim za egzotikom.


razumijem i ja tebe, donekle :D
ali upravo tu dolazi do određenog problema... dali je nužno sva egzotika loša (ako pri tom mislimo na mehanizaciju, zgodne izume, otkrića itd.)? dali bi se bazično trebali okrenuti radu na zemlji i prirodi ili pak bi valjalo uključiti i druge ne-agrarne djelatnosti i vještine u to sve?

Citat:
Citat:
tu dolazi i pitanje: dali se vratiti konjima i kočijama ili nešto drugo smisliti (neki super-duper tesla auto/kočiju na ništa ili slično? :D )?

Pa, mislio sam o tome. Pradeda je do obližnjeg grada putovao tek par puta godišnje i to peške, i opet je živeo :mrgreen:
Ne znam postoji li objektivna potreba za tolikim putovanjem :dontknow: :-k


hehehe :D
ključno je što kažeš: "i opet je živeo", pitanje je dali je dovoljno "samo živeti" ili pak "živjeti punim plućima" takoreći? valjalo bi i to razmotriti...


Citat:
Citat:
to nagađam, ko zna kako bi bilo, no stoga valja pomno razmisliti o tome svemu i pomalo vidjeti "naprijed"...

pa kao našim dedama... mislim


ali više nije vrijeme naših deda također :D
valja vidjeti šta i kako u ovom dobu i u kolikoj mjeri, nije jednako sada i prije 100-150 godina, ako me razumiješ...

Citat:
Na primer, kada sam samo dubljeo razmislio o tome šta mi zaista treba a šta ne, ispostavilo se da je puno stvari u mom životu imalo vlast nadamnom i da ničemu drugome nije služilo. Predpostavljam onda da je razvoj svesti ono što svako može preduzeti kao akciju (ne kažem da sam je ja razvio, već da težim tome).


da, puno stvari ima vlast nad nama... dali samo tome služe ili ne? pa u konačnici i sama hrana, piće i krov nad glavom nas drže u šaci ako ćemo tako :D ali opet imaju svoj neki smisao osim što nas drže u šaci, jel... :glasses7: imaju svoju neku praktičnu svrhu i smisao, zasada...

dali bi htio neke konkretne stvari navesti koje si razlučio na stvari koje su imale vlast nad tobom i nije služilo ičemu drugome?


Citat:
Hvala ti na učešću


hvala tebi na slušanju druže :love8: :angel4: :love12: :love9:


pozivamo i druge slušaoce da se uključe u program... :occasion5:

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Zadnja izmjena: Artist; pon feb 14, 2011 10:29 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Razmatranja prirodno-minimalističkog stila/pristupa živo
PostPostano: uto feb 08, 2011 8:10 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 12, 2008 9:50 am
Postovi: 86
Lokacija: Vojvodina BC
Ne tako davno pročitao sam,ajd' da je tako nazovem,jednu antropološku studiju Maršala Salinsa koja se dobrano bavi pitanjem koje tebe interesuje,a baki će nekim delom i sebe u tome pronaći.
Veoma interesantno štivo:
http://anarhija-blok45.net1zen.com/pdf/003_SALI.PDF

_________________
SCIO ME NIHIL SCIRE


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Razmatranja prirodno-minimalističkog stila/pristupa živo
PostPostano: sri feb 09, 2011 12:26 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Izgleda da je ova knjiga sa Koshutovog linka, u velikoj meri u skladu sa mojim idejama.
Samo sam je preleteo, i to su prvi utisci. Treba je pročitati!

Artist je napisao/la:
dali si mislio bez životinja, bez životinja 100% ili djelimično?

Životinje nisu ni najmanje potrebne. No mislio sam da si mislio životinje u kontextu pomoći u radu (oranje volovima, prevoz zapregama i sl što je takođe nepotrebno)...
No, uz racionalni pristup, nemam ništa protiv uzgoja životinja zbog jaja i mleka (uz tretman kao sa reklame za milka čokoladu :D )

Artist je napisao/la:
ali upravo tu dolazi do određenog problema... dali je nužno sva egzotika loša (ako pri tom mislimo na mehanizaciju, zgodne izume, otkrića itd.)? dali bi se bazično trebali okrenuti radu na zemlji i prirodi ili pak bi valjalo uključiti i druge ne-agrarne djelatnosti i vještine u to sve?

Mislim egzotika u smislu hrane (sad kao ne valja ono što raste u mojoj bašti, nego moram da kupujem uvezene banane - i jedno i drugo završiće na kraju u WC-u, i poslužiti istoj svrsi, dati energiju)...
Ovo ostalo je mislim posledica mentalnih programa, tj takođe nastaje kao posledica iracionalnih potreba. Razvoj svesti i duha ne zahteva nikakvu tehologiju, niti komercijalnu umetnost. A priroda je sama po sebi, puno više umetnost od Monalize...

Artist je napisao/la:
ali više nije vrijeme naših deda također

Osim što sam vide neke stvari koje on nije, i što imam kompjuter, ja ne živim puno drugačije od mog dede (ako izuzmemo učešće u ratovima i puno intenzivniju strepnju od tadašnjeg sistema)...

Artist je napisao/la:
da, puno stvari ima vlast nad nama... dali samo tome služe ili ne? pa u konačnici i sama hrana, piće i krov nad glavom nas drže u šaci ako ćemo tako ali opet imaju svoj neki smisao osim što nas drže u šaci, jel... imaju svoju neku praktičnu svrhu i smisao, zasada...dali bi htio neke konkretne stvari navesti koje si razlučio na stvari koje su imale vlast nad tobom i nije služilo ičemu drugome?

Pa sve ono što ima praktičnu, tj objektivnu svrhu je i jedino od materijalnog, što nam je zaista i potrebno. Sve ostalo nas bespotrebno i dodatno orobljava... To je smisao.
Sreća ne dolazi od materijalnog, tome nas drže samo mentalni programi o tome šta je sreća.

Konkretno. Pa, držanje životinja zbog mesa, mleka i slično. Zahteva nenormalno veći posao od uzgoja povrća, puno više trošenja resursa, puno je skluplje, a i ovo drugo savršeno zadovoljava potrebe za hranom, čini me zdravijim, i ostavlja puno više vremena i još mnogo toga.

Moje je mišljenje i iskustvo, sad... ne znam...

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Razmatranja prirodno-minimalističkog stila/pristupa živo
PostPostano: sri feb 09, 2011 4:08 pm 
Offline
Moderator

Pridružen/a: sub apr 11, 2009 9:25 pm
Postovi: 969
baki je napisao/la:
Izgleda da je ova knjiga sa Koshutovog linka, u velikoj meri u skladu sa mojim idejama.


Odeš na naš šer i pod anarhija imaš još takvih knjižica. Nisu mnogo velike pa možeš brzo da ih skineš. Eto, pa provjeri da li su i ostale u skladu sa tvojim idejama... :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Razmatranja prirodno-minimalističkog stila/pristupa živo
PostPostano: sri feb 09, 2011 7:31 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Hvala brate Java.
Učinjeno. Sad samo da se pročita polako...

Moram samo da naglasim da još uvek ne znam o čemu se radi ni u gornjoj knjizi, jer preletanje nije čitanje :mrgreen:
Ono "u skladu s mojim idejama", kako bih bio precizniji, prepravio bih u "u skladu s mojim zaključcima", i kao važno naglašavam ono "mojim", i takođe naglašavam "ja nisam niti mudar niti genije, niti držim sebe za prosvetljenog".
Tek da ne pomisli neko da nudim kakva rešenja. Ono što radim je obično razmatranje. :mrgreen: To jest, iznosim svoja iskustva. Od toga treba poći čitjući moje postove :wink:

Pozdrav :wink:

Edit:
Inače, Artist, šta misliš jel ovaj text povezan s ovom temom: http://www.galaksija.com/znakovi/znakovi.htm
Inače, baci poseban pogled na naslov: "Pitanje za razmišljanje" :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Razmatranja prirodno-minimalističkog stila/pristupa živo
PostPostano: sub feb 12, 2011 9:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
baki,

eto i ja sam samo preletio preko toga članka :mrgreen:
pa ima veze u smislu da se tamo priča o protuteži (u globalu) ovoj temi u neku ruku :D
vakcine, razne gripe, kodeks itd....

makar, ovo "pitanje za razmišljanje" odnosno, te smjernice su zanimljive:

1. Držati svetsku populaciju ispod 500 miliona u skladu sa prirodom
2. Mudro voditi računa o reprodukciji - unapređivati podobnost i raznovrsnost
3. Ujediniti čovečanstvo sa jednim živim jezikom
4. Upravljati strašću - verom - tradicijom i svim stvarima punim temperamenta
5. Zaštititi ljude i nacije sa poštenim sudovima i zakonima
6. Sve nacije same da rešavaju svoje unutrašnje sporove, a spoljne sporove na svetskom sudu.
7. Izbegavati nepotrebne zakone i beskorisne činovnike
8. Uravnotežiti lična prava sa dužnostima prema društvu
9. Ceniti istinu - lepotu - ljubav, tražiti harmoniju sa beskonačnim.
10. Ne treba biti tumor na planeti Zemlji - ostaviti mesto za prirodu.

čini se da ko god ih osmislio da ih se baš i ne drži kako treba (pogotovo u hrvatskoj, tj. u zemljama ex-yu - pogotovo točke 5,7 & 8 :angel4: ), u smislu da i ako se ide linijom tamanjenja ljudi ko zečeva pri tome se gazi po prirodi punom parom... a opet, postoje i one priče prema kojima posotje podzemne baze i skladišta prirodnog sjemena i tako toga...ali ako uništiš površinu zemlje, đaba sjeme i sve druo s tim... osim ako se nema nešto drugo u vidu, neka solucija u bilo kom obliku... ali ko što je netko rekao na forumu: u toj priči se misli više koraka unaprijed, tj. sve je to isplanirano više koraka unaprijed s nekim smislom... mislim, zašto ne? a opet, nisu ni svi proračuni savšeni... makar, ima tu finesa u svakom slučaju; možda ćak i više no što mislimo....

čujemo se još! :love9: :love9:

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Razmatranja prirodno-minimalističkog stila/pristupa živo
PostPostano: ned feb 20, 2011 10:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
kosuth druže,

pročitah tu knjižicu koju si spomenio i zaista je iznimno zanimljiva u svakom pogledu... baš taman prava, da se tako izrazim :D

puno tu ima zgodnih stvari... baš mi je zanimljia caka da većinu tih grupa lovaca-sakupljača odlikuje to da se uopće ne brinu za sutra, tj. budućnost već da žive sada takoreći, u sadašnjosti, u tome danu i tako da npr. ako ulove nešto naprave odmah gozbu od toa i ako netko drugi iz drugih grupa također ulovi nešto također pravi gozbu i tako se zna desiti da se par puta dnevno ogozbi, a onda se par dana možda ništa ne jede jer jednostavno nema :mrgreen:

jer su oni u nekom ko uvjerenju, odnosno znaju, da će uvijek biti, tj. da uvijek ima u izobilju svega i da nema brige što se toga tiče, pa makr i neko vrijeme ne jeli to ih ne briga jer ih to jednostavno ne mori uopće - baš je zanimljiv dio kada je jedan svećenik iz misije bio sa nekim "dviljacima" i kada 2-3 dana nisu imali za jesti pa se ovaj počeo brinuti oko toga pa su mu ovi rekli da se nema šta brinuti jer u prirodi uvijek ima svega u izobilju i da će biti hrane i da ako se bude suviše brinuo da će se razboliti & rekao je (divljak) da on (svećenik) pogleda kako je on (divljak) veseo i bezbrižan makar nema hrane... svećenik prosto nije mogao vjerovati kako oni mogu biti tako bezbrižni i veseli usprkos (trenutnoj) "oskudici" :D

također mi je extra zanimljiv njihov odnošaj prema radu: uopće ne doživljavaju rad kao neko nužno zlo i da treba što prije završiti ili kao nešto mukotrpno, sasvim suprotno... veseli, radosni i bez žurbe, laganini i opušteno...

zanimljive su i navike odmaranja, spavanja, "radni dan", ples, veselje, igra itd.... na kraju oni "rade" dosta malo, i ustvari imaju dosta slobodnog vremena za razliku od nekog civliziranog-industrijsko-brikoratskog čovjeka i daleko su veseliji, radosniji, opušteniji i "usporeniji" od ondašnjeg modernog i današnjeg modernog čovjeka... čak bi se moglo reći da su više "ljudi" nego što su "ljudi" civilizirani ljudi (dobar dio) u današnjem materijalistčkom sistemu (viewtopic.php?p=105846#p105846)...

također je zanimljivo da se spominje jedan narod koji u jeziku ne pravi razliku između igre i rada, što je dosta zanimljivo... :D

a zanimljivo je i to što pošto je kod njih bitna mobilnost i da se onda stvari vrednuju prema nosivnosti - tj. veličini.... i da dio njih ne pravi duplikata i da u zajednici nemaju nekad više od jednog primjerka bilo čega i da se sve dijeli-posuđuje kada nekome zatreba i u biti nema nekog takoreći privatnog vlasništva kao u današnjoj kapitalistko-tržišnoj ekonomiji u smislu da je bitno sve više i više materijalnih dobara prikupiti i posjedovati...

to nije slučaj kod lovaca-sakupljača... gomilanje nije opcija.... vlada neka takoreči jednakost i solidarnost... nema u biti klasiranja, društvene stratifikacije u nekom civilizacijskom smislu... u pitanju je: anarho-komunističko društvo :D

postoii neka sexualna podjela u nekom vidu rada (u smislu vrste posla), ali svi u biti rade (nema civilizaciske diskirminacije), osim jako mladih ili jako starih, odnosno onih koji nisu sposobni za neki veći rad, ali svi uživaju jednakost u neku ruku... i tamo je nazmislivo da je netko gladan a drugi da se prežderava naočigled drugoga bez da udijeli i drugima... nema te civilizacijsko-materijlističko-kapitalističke boleštine i izopačenosti... nema pohlepe i slavoljublja.... vlada neka takoreći opća solidarnost, pa čak bi se moglo reći i ljudskost koja je praktički nepoznanica za dobar dio civiliziranog društva...

"u siromaštvu - izobilje"

"ne žudi za stvarima pa nećeš ni oskudjevati"

iznimno upečatljive rečenice iz eseja, makar mi je cijeli esej upečatljiv... :notworthy: :D

velika preporuka za čitanje :thumbup: :thumbup:

hvala kosuth na preporuci :kiss:

samo, volio da se i pisalo i o drugim aspektima njihova života u smislu sukoba među grupama & ratovima (ako je posvjedočeno tome), vjerovanjima, običajima raznim i tome slično - tj. malo dublje i sveobuhvatnije od tog aspekta koji je dotaknut u tom eseju, da bi se neka šira slika ilustrirala... jer ovako je "predobro da bi bilo istinito" (-idealno) gledajući samo kroz to što je predstavljeno u tom eseju :D makar je na pred kraj eseja spomenio neke "neljepe" stvari onako "usput" :twisted:

dali možda znaš nekog istraživača koji je ušao dublje i sveobuhvatnije u život lovaca-sakupljača-urođenika i možda neke kvalitetne knjige o tome?

živio!! :love12: :love9:

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Razmatranja prirodno-minimalističkog stila/pristupa živo
PostPostano: čet feb 24, 2011 9:17 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 30, 2009 3:36 pm
Postovi: 76
Što se tiče životinja, nije da su neophodne, ali recimo, kvalitetno mlijeko sir mogu biti izuzetno dobra hrana, ovisno naravno o tipu čovjeka, količini tih namirnica i slično... :dontknow:
Pročitajte od Schaubergera- Our Uselles Toil. U biti sažeta suština, kritika modernog društva sa jedne tehnološko-industrijske strane...
Osobno, moje mišljenje je da bi ljudi trebali živjeti u skladu sa...kako bih to rekao bez da me se krivo shvati...vedskim znanjem i učenjem...
Naravno, zbog ljudi kakvi jesu, Vede su se najviše raprostranile po područjima zemlje Indije, pa tako neki aspekti znanja ne mogu adekvatno biti primjenjeni na područja sa recimo, drugačijom klimom...IMHO
Super je tema, baš bi htjeo još mnogo pisati, ali nemam trenutno inspiracije :mrgreen:

Evo jedna super pjesma :occasion5:

http://www.youtube.com/watch?v=C-Rr4huQqRE


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 87 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz