Sada je: sub apr 27, 2024 8:56 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 46 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Meher Baba
PostPostano: čet jan 02, 2014 10:43 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri nov 11, 2009 9:27 pm
Postovi: 13
Poveznica je da se ratovi dešavaju po Božanskom planu. Da se dešavaju jer moraju da se dese i da ne nestaju slučajno već iz potrebe za uravnoteživanja sanskara i buđenja ljubavi. Da Avatari obično vode ratove i da po pravilu izbijaju u vreme njihovih inkarnacija.

Da li je to imalo neki suštinski ili naročit značaj ili je upotrebljeno kao anegdotsko ukazivanje na to da sami Hrist/Avatar vodi ratove zaista ne znam.

Zašto je korišćen nadimak za Mussolinija - neznam. No to jesu bile osobe koje je izdvojio kao one koji su bili najznačajniji u ovom ratu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meher Baba
PostPostano: pet jan 03, 2014 7:42 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
vlandric je napisao/la:
Za dva linka koji ne rade se izvinjavam. Nastala je greška pri kopiranju.

http://www.sannyasnews.org/sannyasnews/ ... tents.html
http://www.gnosticliberationfront.com/Bhagwan_osho.htm

Ja Ošoa iskreno, zapravo nisam čitao više od dvadeset godina. Pre toga sam čitao Put belih oblaka i Razbi stenu nesvesnog (i te dve knjige su mi se veoma svidele) i mislim neke zen i sufi priče. Neko ko mi jako puno znači je tražio od mene da pročitam Nebesko Seme i da bih je usrećio pokušao sam zaista ali mi nije išlo. On mi naprosto iz nekog razloga ne leži, da li je u pitanju stil pisanja ili nešto drugo ne znam. No ako postoji neka jako dobra knjiga koju možeš da mi preporučiš probaću da je pročitam! Za početak ću odgledati neke njegove govore na youtubu.

Pozdrav


Ovo je sve što ti treba od Oshoa:
http://www.ivantic.net/Ostale_knjiige/O ... o_jogi.pdf
Ne samo zbog veličine knjige (1000 strana) nego mnogo više zbog sadržaja.
Tu je rekao sve što je imao da kaže.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meher Baba
PostPostano: ned jan 05, 2014 9:14 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Vlandrić, nešto mi je nejasno.

Kažete Gandi će karmički propatiti jer su mnogi patili zbog njega. Zar se karmički može sručiti na nekoga kazna za stvari koje nije napravio? On, koliko ja znam, nije nikome nametao nenasilje - tko ga je slijedio slijedio je svojom voljom. Zar nije čudno da čovjek ispašta zato što su ga drugi odabrali slijediti?

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meher Baba
PostPostano: pon jan 06, 2014 3:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Baš otvorih malo Discourses. Ne mogu se nadiviti koliko je to nadljudski puno uvida i uravnoteženo. Definitivno onosstrana inteligencija.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meher Baba
PostPostano: uto jan 07, 2014 5:20 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri nov 11, 2009 9:27 pm
Postovi: 13
Probaću to za karmu ukratko da objasnim.

Mada koliko se sećam to je objašnjeno u Besedama.

Svako preuzima karmu za ono što čini - reč karma znači činiti ali i posledice činjenja.

Duhovni učitelji preuzimaju (negativnu) karmu za ono što njihovi učenici čine po njihovom nalogu.
To se odnosi na učitelje na prvom mestu koji nisu Ostvareni. ako su u pitanju ostvareni učitelji pa čak i oni preko petog nivoa - oni ne mogu da učine ništa što će naškoditi ili biti štetno po učenika. Po Babi oni znaju Božanski plan i samo su od koristi onima koji dođu u kontakt sa njima. Za učenike je od koristi i ako dođu u kontak sa učiteljim na nižim nivoimai ako ga slede iskreno i u punoj veri i predanosti učiteljevoj volji - naravno ako se to ne kosi sa savešću učenika.

Recimo ako neki učenik sledi nekog učitelja koji nije ostvaren sva negativna karma koja nastane usled pogrešnih zahteva i naloga koje mu učitelj izdao pada samo na učitelja, sve dok učenik sledi njegovu volju i sluša ga iskreno i u punoj veri i ljubavi prema učitelju. To se odnosi i na duhovno i svetovno sleđenje učiteljevih naloga. Duhovne posledice meditacija, raznih tehnika...ako one nisu ono što je odgovarajuće za baš tog učenika.

Ukoliko učenik jednog dana napusti tu stazu na učitelju ostaju sve posledice (negativna karma - ali ne i pozitivna) onoga što je učenik činio po njegovoj volji, na osnovu njegovih zahteva ili naređenja dok je bio njegov učenik i sledbenik.

No ukoliko učenik/sledbenik nakon što je napustio učitelja počne da ga kritikuje, napada ili loše govori o njemu on će samim tim činom svu negativnu karmu svojih dela dok je bio njegov učenik preuzeti na sebe i ne samo to ako nastavi da kritikuje preuzeće i učiteljevu karmu. Stoga je Baba često isticao da je na duhovnoj stazi pogubno kritikovati svog učitelja - i bilo koga drugoga.


Mnogi su prepatili ili bili ubijeni sledeći Gandija. Pošto su zbog toga njihovi životi bili skraćeni i u tome životu nisu proživeli ono što su trebali da prožive, njihova karma pada na Gandija. Ali interesantan detalj je da je Baba kazao da će onaj koji je ubio Gandija, u trećem Gandijevom životu, u kome će on postati Savršeni Učitelj, postati njegov sledbenik.

Baba sam je dao dva naloga svojim poklonicima, prvi da ako ikad zatraži nešto od nekoga od njih što je u suprotnosti, dođe u konflikt sa njihovom Višom Svešću/Savešću ga smesta napuste i da je to Njegova naredba. Da niko ništa ne sme da čini po Njegovom naređenju što se kosi sa vlastitom Višom Savešću/Svešću.

Drugo je bilo da svako slobodno ispoljava o njemu što misli ili oseća i da ga slobodno kritikuje i napada, sumnja u njega ili osporava i to je čak potsticao. Što znači da niko time ne stiče negativnu karmu - jer samo izvršava njegov nalog. I to važi za sve bilo da su njegovi sledbenici ili ne. Da niko o njemu ne govori ono što sam ne oseća. Ako neko misli da je on đavo da slobodno drugima govori da je đavo. Ako misli da je prevarant, lažni učitelj, umišljen...šta god to bilo. Svako je slobodan da o njemu bilo šta što oseća i ispoljava. Jedan bivši sledbenik je čak tražio novac da bi objavljivao časopis u kome će ga napadati i kritikovati i novac bi mu uvek bio poslat.

Generalno nije dobro napadati nikoga jer time preuzimamo negativnu karmu te osobe za ono za šta je napadamo. Stoga to Baba nikada nije odobravao.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meher Baba
PostPostano: ned mar 09, 2014 9:42 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Meher Baba izriče stajalište vrlo podudarno s onim koje izriče Gurdjieff:

The angels (unembodied souls) are mere automatons for the will of God and they do nothing which is not desired or prompted by God. These wishes happen to be mere expressions of divine power and activity which are all-pervading. In short, angels are pure and not contaminated with physical embodiment. In this they are superior to the man whose consciousness has not extended beyond the limitations of the gross (meaning a man not yet on the Path).

P a r a d o x i c a l l y, man, the inferior, who has succeeded in being contaminated with physical embodiment, is actually the superior in the strength of the potentialities latent within him. Experiencing his imperfections, limitations and weaknesses, he is potentially ripe to realize his real strength and purity which are far above those of, and beyond the reach of, even the archangels. The archangels are the mediums for the expression of God’s principal divine attributes of creating, preserving and destroying limited life on an unlimited scale, and of communicating unlimited Knowledge on a limited scale. The archangels are entities who always enjoy and never suffer.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 46 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 88 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz