Molitva „Oče naš“ se može tumačiti i na kabalistički način. Izjave Očenaša su analogne određenim sferama na Drvu Života. Kabalisti svih škola i perioda smatraju da je Drvo Života savršen i vrlo precizan shematski prikaz Božjeg stvaranja i atributa kojim je stvarao. Drvo Života se također tiče samog čovjeka, mikrokozmosa.

1. Oče naš, koji jesi na nebesima, (Otac, Keter, sumpor, neutralno, JEDINSTVO)
2. sveti se Ime Tvoje, (Sin, Chokmah, živa, pozitivno,ENERGIJA)
3. dođi kraljevstvo Tvoje, (Majka, Binah, sol, negativno, FORMA)
4. budi Volja Tvoja kako na Nebu tako i na Zemlji. (Chesed – Milost, Volja, ljubav, akcija)
5. Kruh naš svagdanji daj nam danas. (Geburah – Grubost, Mars – životna energija)
6. Otpusti nam duge naše, kako i mi otpuštamo dužnicima našim. (Tiferet – Ljepota, harmonija, nesebičnost)
7. I ne uvedi nas u napast, nego izbavi nas od zla. (Netzach – Pobjeda, pobjeda nad strastima i porocima koji nas ometaju u duhovnom životu)
8. Jer tvoje je Kraljevstvo (Hod – inteligencija, kraljevstvo, priznanje, Otac)
9. I Moć (Yesod – energija, snaga, temelj, Sin)
10. I Slava za sve vjeke vjekova (Malkut – zemaljsko kraljevstvo, materija, manifestacija,
Majka, Duh Sveti)
AMEN.
Ako Očenaš gledamo sa kabalističkog stajališta, mogli bismo reći da je to invokacija svjetla iz Ketera bljeskom munje (smjer manifestacije) sve do materijalne razine. Na taj način tražimo od prvog principa reda, tj. spiritualnog sunca da nas osvjetli svojim zrakama i transformira kako bi bili sposobni primati još više svjetla.
U samom imenu molitve „Oče naš“, jedan mason bi prepoznao sva učenja svog Zanata. U suštini, masonerija uči dvije stvari: a) očinstvo Boga, na što upućuje vokativ „Oče“ i b) bratstvo čovječanstva na što upućuje zamjenica „naš“, jer svi smo pod istim spiritualnim suncem koje nam daje život. Te dvije istine impliciraju jedinstvo sveg stvorenog i postojanje duše koja se napaja tim svjetlom.
Gledajući samu strukturu molitve, možemo vidjeti da su u njoj prisutne sve ljudske potrebe, duhovne, moralne, duševne i fizičke. Srednjovjekovni Katari su smatrali „Oče naš“ molitvom svih molitvi, neki čak tvrde da je to jedina molitva koju su koristili. O dubljem značenju Očenaša su pisali neki vrlo eminentni zapadni okultisti kao npr. Rudolf Steiner, Eliphas Levi, Papus i Max Heindel.
U praksi, meditant ne mora nužno znati ništa od ovoga, već se u potpunosti posvećuje molitvi, i umom i srcem.
„Prestanite i spoznajte, da sam ja Bog!“ (Psalam 46:10)
Ova tvrdnja se odnosi na meditaciju i povlačenje osjetilne percepcije u korist nutarnje pažnje. Psalam kaže da mirujemo i spoznamo jednu istinu. U mirovanju i tišini je mudrost.
Neki pravoslavni mistici kažu da je osoba uspješno naučila moliti i meditirati kada molitvu više ne izgovara ni naglas ni mentalno, već cijelim bićem sa centrom osjeta u srcu. Ekstatička iskustva su vrlo često popratni efekt ovako dubokih kontemplativnih praksi. U suštini, katolička meditacija koju su koristili crkveni redovi i još uvijek ju koriste je u suštini slična praksama jednog bhakti yogija, hasidskog rabina ili budista.