Sada je: sub apr 27, 2024 6:00 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 29 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Copyright problem ili ne ili nešto treće?
PostPostano: pet nov 06, 2009 1:03 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Evo 2 trailera o ovoj tematici (koga zanima tematika neka pogleda ova 2 dokumentarca).
http://www.youtube.com/watch?v=fYjazhSCDb0
http://www.youtube.com/watch?v=N9vaQ9Ncmps

i evo jedan cijeli dokumentarac



Šta vi mislite o copyright tematici,jel ispada da sve knjige koje citate sa pdf formata ili ih isprintate da je to kriminalno djelo,sve što skinete sa torrent-a,filmovi,serije dokumentarci sve se svodi na copyright i iskreno ja nerazumijem ovu tematiku jel je malo komplicirana.
Evo tekst
http://en.wikipedia.org/wiki/Copyright
a evo i kritike
http://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_intellectual_property
Znači intelektualo posjedovanje je definicija,ali koliko samo ima tu rupa,kakvo intelektualno posjedovanje,to znači da čovjek posjeduje svoje misli i neda ih drugome i od te misli se javi poslije neka slika,glazba javi se tkz. "kreativnost",ali kreativnost je subjektivna ako ćemo tako gledati običan čovjek nemože biti kreativan zato se i kaže da postoji subjektivna umjetnost,ali šta ako se jedna osoba identificira sa svojim osobnim radom koji je izmislila (putem misli) tipa neka slika ili glazba,većina se počinje identificirati sa tom slikom i u tome vidim problem,sama identifikacija je po meni korijen copyright problema,nevidim problem u copyright-u nego u ljudima,ali opet ovo treba istražiti dobro da bi se dao zaključak,ali ostajem pri ovome što sam napisao.

Neki kažu da se ubija kreativnost,kradu se stvari od umjetnika glazba,film ili nešto treće,ali opet s druge strane imamo korporacije koje mogu još pogoršati situaciju jel ništa neće biti besplatno.
I postavlja se pitanje tko je tu uopće u pravu,npr.ako ja imam knjigu u pdf formatu od nekog autora,skinuo sam je sa neta,ali nisam je kupio nevidim tu grižnju savjesti,dok drugi vide i ogorčeni su na to što je besplatno.
Koji je vaš stav o tome,mislim da će ovaj topic biti poduži jel ruku na srce većina tekstova sa galaksije krši taj famozni copyright,znači download sekcija,knjige,dokumentarci,a opet sa druge strane jedni se pozivaju na copyright dok drugi ne mare za to,ali ja vidim u tome isto negativne strane u jednoj i drugoj strani,zamislite da uzmete pozadinu od neke pjesme poznatog izvođača i uzmete riječi od drugog poznatog izvođača i napravite hit kopirajući njih,to je jedan primjer,dok s druge strane netko nacrta neke Disnejeve likove na nekome zidu i javi se korporacija i kaže mu da nema copyright za to i ode u zatvor ili plati kaznu jel on to nesmije raditi,crtati te likove zato što ih korporacija Disney posjeduje (i tu vidim problem identificiranje sa svim i svačim,zato mislim da je identifikacija jedan od glavnih problema).Stvarno zbunjujuće jel ima dosta problema u tome.

Ako netko napiše knjigu i kojim slučajem vidi neku osobu da ima tu njegovu knjigu u pdf formatu,pita tu osobu jel ona kupila to,a ova mu odgovori da je besplatno skinula knjigu,kako će ta osoba koja je napisala knjigu uopće reagirati,biti će ljuta jel se identificirala sa knjigom,sa vlastitim idejama odnosno mislima i tu vidim apsurd,zamislite da dajete svoje mišljenje o nekoj tematici i druga osoba da isto mišljenje,ali drugačije od vašega,počnete se prepirati oko jedne teme zbog različitog mišljenja,prepirete se neko vrijeme pa poslije shvatite da to što ste se prepirali je bilo glupo i nije imalo smisla,pa odustanete (ovo je primjer vlastitih misli,ali razmislite ako te misli stavite u knjigu vi ste svoje misli doslovno zaključali i dali im pečat,žig prodali ste vlastite misli zapakovane u knjigu,pa se poslije ljutite na to što netko čita vaše misli besplatno,nema smisla,pa to je nečije razmišljanje o nekoj tematici,zašto praviti probleme,kako se na vlastitu misao može staviti žig i pečat,misao ne poznaje copyright,jel ona je slobodna,ali ljudi to nevide i naravno na kraju se identificiraju sa tim vlastitim mislima i dođu problemi kasnije kada se te misli izdaju u obliku knjige,filma,slike,glazbe).I tu nevidim smisla uopće jel sve to je tvoja misao i ona kao takva ne poznaje copyright,intelektualno vlasništvo je besmislena definicija,nemožeš prodavati vlastite misli drugima zbog novaca i identificirati se sa time,misao je slobodna,ne poznaje naša 3D razmišljanja.

G je imao pravi kada je pričao o subjektivnoj umjetnosti jel skoro cijeli copyright se odnosi na tu subjektivnu umjetnost.
Znam za onu da se ništa besplatno nedobiva,ali to se ne odnosi na novce.


Koji je vaš stav.

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Copyright problem ili ne ili nešto treće?
PostPostano: pet nov 06, 2009 2:19 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
daco je napisao/la:
Koji je vaš stav.

fak kopirajt :twisted:


eto,da i ja jednom budem kratak i jasan :mrgreen:
:occasion5:
:love3: :love5: :love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Copyright problem ili ne ili nešto treće?
PostPostano: pet nov 06, 2009 7:02 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
Kakav kopirajt, kakve knjige pdf, ne znam ja o cemu ti pricas :angel4:

Nije mi drag, niti se slazem s kopirajtom, ko sto rece nat - Fak kopirajt =D>

_________________
Knjige - Sirova hrana, lijecenje raka, zdravlje, Osho, Icke, permakultura........
http://www.4shared.com/folder/Of2s_2cK/_online.html


Zadnja izmjena: dzabaludin; pet nov 06, 2009 12:14 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Copyright problem ili ne ili nešto treće?
PostPostano: pet nov 06, 2009 11:59 am 
Offline
Moderator

Pridružen/a: sub apr 11, 2009 9:25 pm
Postovi: 969
Imamo moć slobodnog izbora, zar ne? Hajmo biti kreativni na nešto treće način :mrgreen:

Copyright...neki moj prevod bi bio... imaš potpuno pravo da kopiraš :mrgreen:

banalni primjer:
Kopiraš(copy)? U redu (right)! (smajlijima rečeno) :-k :thumbup:
takođe može da znači da kopiraš dok stojiš u redu i eto imamo još jednu dimenziju kopiranja :mrgreen:

Evo, pa se malo poigrajte sa kombinacijama, hehehehe...sta? domaći, ne, strani...strani film, dvije riječi, ne,ne, aha, jedna riječ aliii...sastavljena od dvije riječi, jupiii...(ovo jupiii mnogo bolje zvuči nego kokakolaaaa) :blob:

napravite najluđi prevod riječi kopirajt (poput onog iz Zabavnika...obucite Beti Bup..ili spajdermena)

Pustite mašti (maštu) na volju... :love7:

copy prijepis
copy duplikat
copy kopija
copy kopiju
copy kopiraj
copy kopirati
copy otisak
copy precrtati
copy primjerak
copy prepisati
copy preslika


right desna strana
right desni
right desnica
right desno
right dobar
right dobro
right imaš pravo
right ispravan
right istinit
right neposredno
right normalan
right odmah
right pogodan
right prav
right pravedan
right pravednost
right pravi
right pravica
right pravičan
right pravično
right pravo
right pravovaljan
right ravan
right ravno
right točan
right točno
right u redu
right upravan
right upravo
right uspraviti

:read: :love5: :love3:


Zadnja izmjena: Java; pet nov 06, 2009 12:08 pm; ukupno mijenjano 3 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Copyright problem ili ne ili nešto treće?
PostPostano: pet nov 06, 2009 12:00 pm 
Offline
Moderator

Pridružen/a: sub apr 11, 2009 9:25 pm
Postovi: 969
right copy...kopiranje desnom rukom ...predlog nove discipline na Olimpijadi...potrebna su pravila i uslovi ove vještine da bi se mogli takmičiti...sugestije iskusnih su dobrodošle.

(U)naprijed (za)hvalni...društvo desnokopirajućih građana :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Copyright problem ili ne ili nešto treće?
PostPostano: pet nov 06, 2009 12:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub sep 27, 2008 10:14 pm
Postovi: 63
Tko to tamo maršira desnom?
Lijeva!
Lijeva!
Lijeva!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Copyright problem ili ne ili nešto treće?
PostPostano: sub nov 07, 2009 1:20 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
slika

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Copyright problem ili ne ili nešto treće?
PostPostano: sub nov 07, 2009 8:17 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Znam i ja se slažem sa time,ali pogledajte drugu stranu toga.
Druga strana je ta da krademo kreativnost od ostalih nešto kao "copy tuđi rad,pa poslije paste tuđi rad",a krađa tuđe kreativnosti i zarada na tuđim idejama je po meni manjak savjesti,znači pitanje savjesti,to je nešto kao da se netko proslavi na tuđim idejama,mislima jel je ukrao od njega te misli,ideje,tuđi rad i na taj copyright mislim u tome smislu,a ovo za skidanje besplatno filmove,serije,dokumentarce,glazbu to nije problem uopće jel je dostupno svima,ali ovo što sam spomenuo je drugačija strana toga "problema".

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Copyright problem ili ne ili nešto treće?
PostPostano: ned nov 08, 2009 1:36 am 
Offline
Moderator

Pridružen/a: sub apr 11, 2009 9:25 pm
Postovi: 969
daco je napisao/la:
Znam i ja se slažem sa time,ali pogledajte drugu stranu toga.
Druga strana je ta da krademo kreativnost od ostalih nešto kao "copy tuđi rad,pa poslije paste tuđi rad",a krađa tuđe kreativnosti i zarada na tuđim idejama je po meni manjak savjesti,znači pitanje savjesti,to je nešto kao da se netko proslavi na tuđim idejama,mislima jel je ukrao od njega te misli,ideje,tuđi rad i na taj copyright mislim u tome smislu,a ovo za skidanje besplatno filmove,serije,dokumentarce,glazbu to nije problem uopće jel je dostupno svima,ali ovo što sam spomenuo je drugačija strana toga "problema".


Daco, šta si htio u stvari reći pod ''Druga strana je ta da krademo kreativnost od ostalih'' pošto govoriš uopšteno? Možeš li da objasniš konkretnije što si mislio po tim? Nekako osjećam da hoćeš reći pravu stvar a ne mogu dokučiti što je ta prava stvar ](*,) .Kao da nema veze sa kopirajtom.

A što se tiče pošasti modernog doba o kome pričaš ("copy tuđi rad,pa poslije paste tuđi rad") koji je evidentan na svakom koraku mogu reći da je taj produkt Matrix sistema doveden do savršenstva u današnjem ''Totalnom kapitalizamu''. U sadašnjem vremenu u kome masa ljudi, što svjesno što nesvjesno, bira plavu pilulu da bi opstali u carstvu tog ''Totalnog kapitalizma'' jedino što je bitno jeste da se na brzinu zgrne lova.Obično nema mjesta za kreativnost, posebno kod nas.( nedavno mi je Klejbezabla skrenula pažnju na ''novi'' slogan Radikala...''Radikalno, zna se''... a sjetićete se istog slogana ''Zna se HDZ'', simpatično, zar ne ? :mrgreen: )

Pošto je u pitanju problem vreme/novac nije ni čudno što nema mjesta za kreativan rad nego se krade ili djelimično krade nečiji rad beskrupulozno. Štaviše, kod mene na poslu (TV kuća) je krađa ideja ''normalna'' stvar, podrazumjeva se u startu. Tim mehanizmom se zaglupljuje i na jedan način porobljava radnik. Tako je kod nas a tako je i u svijetu. Na Zapadu je malčice suptilnije zbog zakona. Mogu da priču proširim do beskraja... npr. krađa studentske ideje od strane profesora ili krađa ideje za film, dizajn, reklame ili krađa ideje za ''Windows'' ...itd i tome slično. No, te krađe su itekako postojale u prošlosti, dovoljno je malo zagrebati po istoriji od antike do savremenog doba, ništa novo pod kapom nebeskom.

Na Zapaduje je došlo do stvaranja ''prava na intelektualnu svojinu'' koje je na kraju zakonski regulisano. Toliko je regulisano da farmeri u Americi ne smiju da skupljaju seme od ovogodišnjeg roda pa da ga opet siju naredne godine. Jok, oni moraju da kupuju semenje jer je zaštićeno kopirajtom !!?? Postoje i inspektori koji se brinu o ''neposlušnima''. Kopirajt je tako doveden do apsurda sve u cilju širenja kontrole odnosno porobljavanja. Sadašnji kopirajt je izmišljotina levata koja služi održavanju i zaštiti njihovog sistema. Pitanje kopirajta u takvom slučaju za mene ne postoji. Otud i moj stav. Ako će neko da zgrće pare npr. na Ošoovim govorima na takav način što će osnovati fondaciju a onda izbacivati brojne kompilacije knjiga kako im se digne ( jedan govor ubačen u više knjiga pod raznim naslovima ) nebi li ostvario veći profit onda me savršeno boli briga za kopirajt.To je jedna strana priče. Druga jeste da je grijeh praviti PDF knjige nekoga pisca koji živi od izdavanja svog djela ili npr. krađa tuđe špice za neku emisiju (čest fenomen u nas). Kad smo već kod knjiga, kao kupac i konzument istih, stalo mi je takođe da izdavačke kuće nastave sa svojim radom a sa njima i prevodioci.Takođe mi je stalo da neke knjige budu kopirane i šibnute na 'net (posebno Ošoove :mrgreen: ) jer trebaju biti dostupne svima.

Majkl Braun je napisao knjigu ''Proces prisutnosti'' između ostalog i da se na njegovoj tehnici ne bi zgrtale pare te je tu tehniku ponudio svijetu putem knjige.Eto jedne ideje kako kreativan čovjek može doskočiti Matrixu i kopirajtu. :blob:

Eto kako to ide... sjetih se i KUD Idijota i njihovog albuma ''Mi smo ovdje samo zbog para''....i natpisa na ploči, išlo je nekako ovako ''svako presnimavanje..blabla... je dopušteno i poželjno...'' :mrgreen:

:occasion5:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Copyright problem ili ne ili nešto treće?
PostPostano: ned nov 08, 2009 4:08 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Citat:
Daco, šta si htio u stvari reći pod ''Druga strana je ta da krademo kreativnost od ostalih'' pošto govoriš uopšteno? Možeš li da objasniš konkretnije što si mislio po tim? Nekako osjećam da hoćeš reći pravu stvar a ne mogu dokučiti što je ta prava stvar ](*,) .Kao da nema veze sa kopirajtom.


Postao sam one filmiće sa youtube-a dva sa trailerom i jedan cijeli i u njima se govori o tome kopirajtu.

Ali uglavnom mislim na to npr. jedna osoba napravi neku klavir izvedbu,odsvira je i usavršava sviranje,onda tokom dugog vježbanja napravi dobru i poznatu stvar,pa poslije tu svoju izvedbu pusti u javnost i nakon nekog vremena dođe neka osoba inspirirana čovjekovim radom i tome kako je on uspio napraviti takvu glazbu,pa ta osoba uzme od njega cijeli rad,doslovno kopira njegov rad i napravi svoj rad sa malo drugačijim zvukom ili nadodanim još nekim sitnicama (nešta kao plagijati za pjesme,riječi pjesama,ali ovo ide dalje od toga jel to je klasična glazba).
Htio sam reći da jedna osoba napravi sve,a druga osoba uzme doslovno ukrade njegov rad i proslavi se na njegovom radu i za takve slučajeve mogu razumjeti uvođenje copyright-a i to mi onda ima smisla u svemu tome.
I mislim na takve primjere kada se radi o "udaru na kreativnost" jel ispada da ljudi bez razmišljanja riješe probleme npr.nađu na netu note,gotove note pa sviraju tako umjesto da sami rade i razvijaju se,uglavnom kao da gledaju i uče od drugih tkz.kreativnost,a ne žele niti hoće sami razviti svoju kreativnost.

Nadam se da si razumio šta sam htio reći

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Copyright problem ili ne ili nešto treće?
PostPostano: ned nov 08, 2009 7:35 pm 
Offline
Moderator

Pridružen/a: sub apr 11, 2009 9:25 pm
Postovi: 969
Jesam.Ono što me je zagolicalo u tvojoj rečenici je druge prirode. Donekle je vezano za ovu temu kopirajta. Naime dešava se sve češće da više ljudi istovremeno dolaze do istih zaključaka u istom momentu.Kad objavljuju svoje radove svijetu vidljivo se da su ''napajali'' svoju kreativnost iz istog ''izvora''.Meni je postojanje tog ''izvora'' vrlo interesantno i zanima me njegovo djelovanje na pojedince ili grupe ljudi fokusiranih na jednu temu.Sistem spojenih sudova ili unije i presjeci u matematici mi se vrzmaju mjesecima po umu.Nekako ne nalazim vremena da se posvetim tim idejama te da vidim što se nalazi iza tih konstantnih primjećivanja koje uočavam u svijetu oko mene. Tako, imamo slučaj da npr. više različitih naučnika odvojeno dođu do istog otkrića istog trenutka ili da više dizajnera nezavisno jedan od drugoga plasiraju isti ''stil'', npr. minimalizam.Ovakvi slučajevi su sve češći a onda dolazi do problema kopirajta za npr. isti pronalazak ili patent. Mislim da ''sistem'' sa tim kopirajtom u stvari želi zaštiti sebe i da je to jedina istina a da se kroz kao ''zaštitu'' kreativnih ljudi u stvari želi implementirati totalna kontrola potrebna ''totalom kapitalizmu''. Što se tiče lopova, brate nagledao sam ih se za sljedećih 10 života...nešto mi ne paše da razmišljam o njima ima pametnijih, životnijih i ljepših tema o kojima bih mislio.

LP :mrgreen:

:occasion5:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Copyright problem ili ne ili nešto treće?
PostPostano: pon nov 09, 2009 8:07 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Upravo mi je pala na pamet jedna ideja o ovom "istovremenom" nekom "otkriću"... dakle, otvorila se blokada od nepoznatog više ljudi istovremeno ( kolektivna svijest? )... dakako - čisto prihvatljivo, jer se pojavila neka "rezonanca" te ideje i određenog otkrivenog znanja i saznanja... i eto - nečeg "novog" i onda svađa oko toga tko je to "izmislio".

Užas.

To mi liči na sliku i priliku Microsoft sistema ( Windowsi ) - koji su počeli "krađom" tuđe ideje i "realizacijom" na malo drugačiji način, te rezultiralo ogromnim biznisom u korist određenih pojedinaca. No, cijeli taj softwer ( čitaj - nečije "izmišljotine" ) se bazira na tome da netko nešto "izmisli" i onda to skupo prodaje dalje, često kao "jedino" dobro za tvoj kompjuter. I naravno, čitava borba protiv "ukradenog" piratskog softwera... i tužbe i maltretiranja. Svi rade protiv svih.

Dok, na drugu stranu, postoje i svjesniji ljudi koji se bave Linux-om, te rade software i programe za tu platformu - koja je besplatna. Nitko ne zgrće pare na tome. Svi ju razvijaju. Svi pomalo pridonose "znanju" u tom segmentu i rade nove zakrpe, poboljšanja i "novosti" za te sisteme ( ma bilo koja distribucija - sve imaju istu jezgru koja ostaje nepromjenjena, rade se samo nadogradnje ). Svi daju sve što mogu drugima. I mogu reći - da sve brzo napreduje. Danas imate čitave zajednice, ljudi programiraju i znaju puno više od onih "Windows-aša" kojima je jedini cilj - zarada. Tako svi dobivaju i puno se brže razvijaju. Danas imate hrpe programa koji su itekako bolji od bilo kojeg istonamjenskog u Windowsima i ti programi i nadogradnje za Linux su obično besplatne.

Svi koriste dio tuđih saznanja i na temalju njih rade još poboljšanja i daju ih drugima na upotrebu.

Tako se gradi, principima OPD-a, i svi dobivaju, nitko ne gubi. I nema fuck-ing copyrighta.

Ako netko ne želi nešto raditi za druge - niti ne treba, nitko ga ne sili na to.

Izvedba neke kompozicije nekog "klasičara" se razlikuje od izvođača do izvođača. I svi oni zarađuju na "mrtvom" klasičnom muzičaru koji je "izmislio" tu kompoziciju, tj. napisao note. Gdje je tu fuck-copyright?

Danas imamo tisuće DJ-a širom svijeta koji kompoziraju neke svoje glazbe, ma koje vrste, i daju na svoje stranice za free Download. Time ne zarade ništa, ali ih rangiraju po broju downloada. I onda koji tako postane "poznat" ide dalje negdje svirati u neke klubove i tamo dobije lovu za nastup. Od izdavanja CD-a u današnje vrijeme - nema ništa. Mrtvo je to. Kad jedan izađe - sutra je na internetu i svi ga "imaju".

Nekad se zarađivalo potkivanjem konja.
Nekad se zarađivalo izradom lonaca i metla.
Nekad se zarađivalo prodajom ploča/cd-a.
Danas ne.
Danas se zarađuje promjenom auto-guma.
Danas se zarađuje izradom kompjutera, mobitela i elektronike.
Danas se zarađuje preprodajom raznoraznih stvari.
Danas se zarađuje nekretninama.
Danas se zarađuje dionicama.

Vremena se mijenjaju i treba se prilagoditi novonastalim uvjetima, ako želiš i dalje "zarađivati".

No, sve više i više ljudi uzajamno mijenjaju saznanja i time brže napreduju, a zarađuju na drugim stvarima.

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Copyright problem ili ne ili nešto treće?
PostPostano: pon nov 09, 2009 8:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
daco je napisao/la:
misao ne poznaje copyright,jel ona je slobodna,ali ljudi to nevide i naravno na kraju se identificiraju sa tim vlastitim mislima i dođu problemi kasnije kada se te misli izdaju u obliku knjige,filma,slike,glazbe).I tu nevidim smisla uopće jel sve to je tvoja misao i ona kao takva ne poznaje copyright,intelektualno vlasništvo je besmislena definicija,nemožeš prodavati vlastite misli drugima zbog novaca i identificirati se sa time,misao je slobodna,ne poznaje naša 3D razmišljanja.

slažem se da misao ne poznaje copyright.
potvrdu toga nalazim u Platonovoj teoriji ideja :)
dakle, npr. lijepa glazba je lijepa po tome koliko ona participira na ideji "lijepog" (lijepo je lijepo pomoću onoga "lijepoga" po sebi)
kad uspoređujemo predmete, mi utvrđujemo njihovu sličnost pomoću same ideje "sličnosti"...
znači u našem svijetu postoje lijepi ili slični predmeti, ali ne i sama ljepota ili sličnost.
da skratim...sve stvari i pojave u našem svijetu su samo odrazi tj. slike vječnih nepromjenjivih ideja na kojima participiraju. znači ideje su vječne i nepromjenjive, a naša duša ih spoznaje u njihovim ovozemaljskim slikama prisjećanjem (prije rođenja je boravila u svijetu ideja).
ne možemo svojatati ono što je univerzalno i svima dostupno.
svatko može spoznati svaku ideju, to ovisi o njegovoj duši i potrazi za znanjem.
to bi bilo metafizičko pobijanje copyrighta :mrgreen:

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Copyright problem ili ne ili nešto treće?
PostPostano: uto jun 15, 2010 8:20 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub sep 27, 2008 10:14 pm
Postovi: 63
:lol:
http://www.youtube.com/watch?v=GU7axyrH ... re=related


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Copyright problem ili ne ili nešto treće?
PostPostano: uto jun 15, 2010 1:35 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Ova tema se i mene dotiče 8) pa da malo doprinesem dikusiji.

Kopirajt treba da bude strogo poštovan i zaštićen samo za naučne radove i pronalaske. Tako da se zna ko je autor i da on od toga može da ima koristi.

Sve knjige iz umetnosti, filozofije i poezije treba da budu besplatne.

Tako su i nastala sva najveća dela.
Niko nije napisao genijalno delo samo da bi ga prodao, već iz entuzijazma i potrebe da svoje misli i uvide podeli sa drugima. Najbolja dela su nastala jer su morala da nastanu, autor ih je pisao svojim životom.

Kada bi sve takve knjige bile besplatne, tada bi ih pisali samo oni koji zaista imaju nešto da kažu i da podele s drugima. Tako bi nastajale samo kvalitetne knjige.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Copyright problem ili ne ili nešto treće?
PostPostano: uto jun 22, 2010 2:01 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jan 09, 2008 5:56 pm
Postovi: 205
Pantelija je napisao/la:
Kopirajt treba da bude strogo poštovan i zaštićen samo za naučne radove i pronalaske. Tako da se zna ko je autor i da on od toga može da ima koristi.


nije li poanta svega da svi imaju korist? monsanto je za primer, zashtitio svoje sjemenje. da, oni imaju korist na ushtrb drugih.

Pantelija je napisao/la:
Niko nije napisao genijalno delo samo da bi ga prodao, već iz entuzijazma i potrebe da svoje misli i uvide podeli sa drugima. Najbolja dela su nastala jer su morala da nastanu, autor ih je pisao svojim životom.

Kada bi sve takve knjige bile besplatne, tada bi ih pisali samo oni koji zaista imaju nešto da kažu i da podele s drugima. Tako bi nastajale samo kvalitetne knjige.


tako je, i sam si napisao negdje da tje knjige same pokazati svoju vrijednost.

ja kopirajt vidim kao zashtitu od direktnog stjecanja materijalne koristi iz tudjeg djela. jedna od stvari koje me uveseljavaju je 'oslikavanje' majica. osobno, nemam nishta protiv da netko uzme bilo koji dizajn na kojem sam radio i sam ga odshtampa na majicu, papir ili neshto sedmo. ljutilo bi me kada bi netko na tome okretao paru.

isto se odnosi i na knjige i sve ostalo. eto kod ickea mi je apsurd shto za svoj newsletter trazhi 3 funte mjesechno. ako stvarno zhelish pomotji chovjechanstvu da se izbavi iz mentalnih okova zashto trazhiti ishta za uzvrat sem sopstvenog napretka.

treba od nechega zhivjeti? eto ja u posljednjih par mjeseci od povratka iz ukrajine nisam zaradio vishe od 20€. crtam, printam, popravljam rachunala, zidam, pravim ograde i mjenjam krovove (u doslovnom smislu) i zhivim. ako trebam nekuda otitji imam bicikl.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Copyright problem ili ne ili nešto treće?
PostPostano: ned nov 21, 2010 12:50 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Eto upravo mi se dogodilo nešto što se tiče copyright "problema".
Inače ja sam na svoj youtube kanal uplodao dokumentarac The Zen Mind da ga ostali mogu vidjeti.I evo šta sam dobio jučer od ljudi koji su napravili film.

Copyright Violation
Nov 20, 2010
Message:
Remove the movie The Zen Mind immediately from youtube. Remove all references to this film.
You have been reported to Youtube management for copyright violations and action will be taken soon.
We are the producers of this film and make these films at great cost to ourselves. How can you preach zen and steal our work?
Please remove all six videos immediately or we will take legal action.
Empty Mind Films

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Copyright problem ili ne ili nešto treće?
PostPostano: ned nov 21, 2010 12:56 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Mislio sam im poslati odgovor ovakvog tipa.

"How can you preach zen and steal our work?" I dont preach nothing I just want to share it that other can see it.
But I wonder what a zen master would say about copyright issue.
I would remove it from youtube but you dont seem to know how the internet works.The zen mind is all around the net,links to dl are everywhere.I didnt put them on net,someone another did it.
Soo copyright violation isnt just on me,it is on all the people who dl this film through torrents and other dl sites.
"Please remove all six videos immediately or we will take legal action." Legal actions on one person? What about 10 000 others? What about them.What about G.W.Bush or T.Blair the war criminals,is there any legal actions for them,no,there aren't any.
"We are the producers of this film and make these films at great cost to ourselves" A little bit narcissistic,isnt it.
But like I said it would be removed,you have the rights on the film,you own it.


Šta vi kažete na sve ovo,meni je nejasno,ljudi koji su napravili dokumentarac bi čak ovo stavili na sud.Problem vidim upravo u tome što smatram jedino ispravnim činom ako jedan čovjek napiše knjigu ili sklada određenu glazbu ili nešta treće,pa se tom čovjeku koji je to napravio ukrade rad,zamislite da vam netko ukrade ideje o kojima pišete i izda knjigu na račun vaših ideja,neugodna stvar sasvim sigurno.
Ali opet s druge strane,ništa se ne dobiva besplatno,sve se mora zaslužiti,a upravo je paradoksalno to što su najbolje stvari besplatne.

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Copyright problem ili ne ili nešto treće?
PostPostano: ned nov 21, 2010 1:46 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jan 29, 2008 9:19 pm
Postovi: 132
Daco, uploadanje tuđeg autorskog djela se smatra krađom
vjerovatno je sve objašnjeno u pravilima s kojima smo se složili
prilikom registracije na youtube - ni ja ih nisam čitala :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Copyright problem ili ne ili nešto treće?
PostPostano: ned nov 21, 2010 2:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Ne znam šta da radim,nebih htio obrisati dokumentarac,a sa druge strane najvjerojatnije će mi suspendirati account.Još jedna stvar,preko ip adrese me mogu naći to nije problem,a mogu otići na sud zbog sasvim banalne i apsurdne stvari.

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 29 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 78 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz