Sada je: uto jun 04, 2024 4:10 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Narodna vjerovanja
PostPostano: čet okt 06, 2005 11:05 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4230
U zanimljivom tekstu o praznovjerju i narodnom lijecenju muslimana u BiH (“Glasnik Zemaljskog muzeja BiH”, Sarajevo, sveska X, 1898.) Muhamed Fejzi-beg Kulinovic, sihiru je posvetio jedno poglavlje, koje prenosim u cijelosti:

“Ako nađeš u kući kakav zapis, ili mrtvačku kost, ili kakve čupe, to znaj, da ti neko o glavi radi; pokupi te stvari, baci ih na vatru i reci: ‘Kakogod ove stvari gorile, neka tako izgori i sihr, koji je načinjen protiv moje duše, tijela, djece i imanja!’ Zatim onu ruku, kojom si prihvaćao te stvari, opljuni i otari je o zemlju ili o duvar (zid)!
Ako je na tebi kakav sihr, sakupi već korišten 101 klinac (ekser), saperi ih u čistoj vodi, pa se okupaj tom vodom. Ma kakav sihr bio na tebi - spašće!

Ako je na tebi kakav sihir, saberi tri vode sa tri česme ili izvora, koje teku prema suncu, pa se tom vodom okupaj u jednoj velikoj posudi; kada se obućeš, salij tu vodu u jednu zemljanu posudu, pa je skupa sa posudom baci na vrbovo drvo. Tako ti sihr neće moći ništa naškoditi!
Sihir ne može naškoditi onome, koji ima običaj nositi gaće naizvrat!
Da bi se zaštitio od zlih moći sihira, potrebno je uza se nositi štap od trna (gloga) ili obojak od crnoga sukna, a najbolje je uza se nositi komad tisovine!

Ako ti je dijete bolešljivo, nakadi ga u prvi mrak mekinjama, ali nikako kukuruzovim, i reci: ‘Kako se svijet kruhom hrani, tako majka svoje dijete od sihira brani!’ Ako mu to slučajno ne pomogne, namaži mu želudac bijelim lukom i ostavi mu ga pod jastuk!

Ako ti se ne da dijete pothraniti, to znaj, da ti je nekakva zla duša sihr učinila. Da se oslobodiš tog sihra, nađi vučije čeljusti, pa provuci kroz njih dijete, čim se rodi. Ako to učiniš, pothranićes ga, pa da je na tebi hiljadu sihra! Isto je dobro da ona, kome se ne da dijete pothraniti, uvrti u sljeme kolijevke korijen bijelog kaćuna ili neka mu nadije očevo ime!”
Strah od negativnog uticaja sihra u našim krajevima, rekli bismo ima svoju dugu tradiciju imogao bi se jedino porediti sa - ogramom, koja nije ništa drugo do napad zlih duhovnih bića - dzinna. Kako izbjeći ogramu? U kakvim prilikama se najlakše ograjiše? Kakava su tu narodna iskustva?
“Čuvaj se noću...”

Muhamed Fejzi-beg Kulinović je o ogrami zabilježio sljedeće:
“Najprije se može ograjisati na nokte. Zato je dobro nokte, čim se odrežu, zaviti u komad papira, pa ih turiti u kakav zid i reći: ‘Ja dajem vjetru nokte, a vjetar meni, kad mi zatrebaju!”
Ne valja držati smeće u sobi i to ne samo zato što nije zdravo, nego zato što se oko smetlja najčešće okupljaju šejtani (đavoli, vragovi), te bi čovjek mogao lako ograisati!
Nemoj u prvi mrak nipošto prolaziti pored odunluka (mjesto gdje se drva cijepaju), jer se u svakom odunluku nalazi barem po jedan šejtan!
Čuvaj se da ne zaspeš pod orahom, jer je pod orahom swjtanski medzlis (vražija skupština). Ko ograjiše pod orahom, taj slobodno neka ne traži dermana (spasa, lijeka)!
I po raznim jarkovima se nalazi šejtani, zato ne prelazi u noći preko jarkova!
Vjeruje se da se šejtani i dzinni okupljaju oko voda i vlažnih mjesta. Zato u noći treba što više izbjegavati takva mjesta!
Paučinu nikada ne treba skidati poslije podne, jer bi se moglo ograjisati!
Ako te neki dio tijela zaboli kada noću ideš, to si sigurno ograjisao. Zbog toga je potrebno medovinom žaliti ono mjesto gdje si prvo osjetio bol!
Čuvaj se da noću rekneš mački “pis”. Najbolje je da joj nista ne govoriš, ali ako je baš nužno, onda reci “zuc”, jer se šejtan, nalet ga bilo, najviše voli pretvarati u mačku. Kada bi rekao “pis”, mogao bi ograjisati!
Ne prihvacaj noću mačke desnom rukom, već - lijevom!
Ni za živu glavu ne smije se udarati dva puta mačka u mraku!
Ne drži u kući crne mačke bez ijednog biljega, jer je to sigurno šejtan!
Ne drzi u sobi mačke kad grmi, jer se sotona, kada ga anđeli potjeraju, pretvara u mačku!
Često se šejtan uvuče u ljusku od jajeta. Zato nije dobro stati na ljusku, a još je gore, ljusku od jajeta šutati po putu!”
Kad dzinni napadnu...

U riznici narodnog vjerovanja s kraja devetnaestog i početkom dvadesetog stoljeća, kaže Muhamed Fejzi-beg Kulinović, zabilježeni su još mnogi načini, kojim su se naši preci služili kako bi izbjegli zlokobne moći sihra i ograme. Ipak, poglavlje o magiji i egzorcizmu završit ću kratkim izvodom iz već pomenutog eseja “Dinu-Islam i Sihr-magija” prof. Mustafe Spahica:

“...Muhamed, a.s. je po kazivanju h. Aise prije lijeganja u postelju sklapao dlanove i u njih bi proučio tri posljednje sure Kur’ana: El-Ihlas, El-Felek i En-Nas. Potom bi potrljao dlanovima cijelo tijelo, počinjući od glave. Tako bi činio tri puta. Uz ove tri sure lijepo je proučiti i Ajetu-l-Kursiju. (El Bekare, 255)

Posto muslimani svaki hair i dobar posao počinju Bismillom: U ime Allaha Svemilosnog, Samilosnog..., to će se uz navedene sure i euzubillu, učiti i bismilla.(...) Kako od prokletog šejtana tako i od dzinna nevjernika treba se čuvati učenjem Kur’ana. Kada Dzinnni napadnu i obuzmu insane tada čovjek ili samo plače ili samo šuti ili se samo smije. Kao što šejtani u čovjekov um i pamet unose opake, destruktivne i najgrješnije misli, tako dzinni nevjernici unose strah. Lijek i zaštita od dzinnskog straha jeste učenje sure El-Kurejs: Zbog navike Kurejsija, navike njihove da zimi i ljeti putuju, neka oni Gospodaru Hrama ovoga robuju, koji ih za gladi hrani i od straha štiti. (El-Kurejs, 1-4)


Preneseno sa: www.bosnic.com


Pozdrav!


P.S. Čuvajte se šejtana :twisted: i pazite da ne naograjišete :wink: !!!


Zadnja izmjena: galaksija; uto dec 25, 2007 6:55 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 06, 2005 12:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 13, 2004 10:24 pm
Postovi: 698
Lokacija: Hmrgh
Koliko sam upoznat sa principima crne magije koliko god zna biti zapakirana u primitivne i smijesne procedura praznovjernih seoskih starica u gornjem tekstu primjecujem natruhe (ako odbacimo pakovanje i zabavimo se sustinom) lijeka protiv iste.

Recimo

Citat:
Ako nađeš u kući kakav zapis,


Dosta primitivan nacin prenosa energije ali RADI i to ZNAM.

@Dado

Moje misljenje je bas suprotno. Takva magija po meni najslabije djeluje na ljude koji u to ne vjeruju. Njihova energija zna biti tolko kruta i nefleksibilna da im takve stvari u ovim slucajevima zapravo pomazu.

_________________
Your God is KROM, and KROM, he lives in the Earth....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 06, 2005 2:04 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Prije koji mjesec sam pročitala knjigu H.P.Blavatske "Tajanstvena plemena na Modrim planinama u prašumama Indije", najviše zato jer nikako da dođem do nekog drugog njenog djela...

Uroci, magija tj. "magija" sa često smrtnim ishodom...to je prakticiralo izvjesno pleme na tim Modrim planinama. I drugo pleme koje je znalo rasčiniti tu magiju, a koje je bilo po svim karateristikama neobično i izuzetno tajanstveno i kao da nije pripadalo u taj dio svijeta.

Članovi drugih plemena (osim ovog tajanstvenog plemena) u smrtnom su strahu bježali samo kad bi i ugledali nekoga iz plemana koje je prakticiralo magiju. Oni su bili, ne samo ružni, nego i vrlo zločesti, pa nije trebao neki poseban povod da bace urok.

Blavatska piše pomalo starinski, ali detaljno, sa imenima svih osoba (i njihovom dozvolom), stvarno zanimljiva knjiga...


Zadnja izmjena: Jana; čet okt 06, 2005 2:10 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 06, 2005 2:21 pm 
Offline
pod moderacijom
Avatar

Pridružen/a: uto apr 12, 2005 12:10 am
Postovi: 109
Jano!
Nadam se da će ti ovaj link pomoći

http://www.blavatsky.net/blavatsky/blavatsky-links.htm


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 06, 2005 3:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 13, 2004 10:24 pm
Postovi: 698
Lokacija: Hmrgh
Jana je napisao/la:
Prije koji mjesec sam pročitala knjigu H.P.Blavatske "Tajanstvena plemena na Modrim planinama u prašumama Indije", najviše zato jer nikako da dođem do nekog drugog njenog djela...



Uh, sad si me podsjetila na tu knjigu. Prije kojih 6 ili 7 godina sam procitao tu knjigu i kad sam je nakon toga htio ponovo prolistati netko ju je drmnuo iz knjiznice. :(

Ti si iz Zg? Mozda si je posudila negdje u Gradskoj?
Inace ne znam dal u toj knjizi pise ali postoji moguce objasnjenje o porijeklu i odnosu ta dva naroda koji seze do dogadaja opisanih u Mahabharati.

@Dado

Ja imam drukciji dojam i misljenje ali kako bilo valjda necemo doc u situaciju to provjeriti preko vlastite koze :wink: .

_________________
Your God is KROM, and KROM, he lives in the Earth....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 06, 2005 4:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Tnx Dado.
Ne znam je li Tajna doktrina prevedena na hrvatski.
Čitanje engleskog ide mi polako jer ne želim nešto pogrešno shvatiti pa svako malo konzultiram rječnik :)
Al čula sam da je izvanredna knjiga pa kad dovršim neke druge doći će red i na nju, nadam se.

OPO
Posudila sem "Tajanstvena plemena..." u Rijeci, al ne mogu vjerovati da u nekoj knjižnici u Zg nema.
Ne sjećam se točno za Mahabharatu, ali na kraju knjige Blavatska pokušava doći do nekih saznanja. Ipak koliko se sjećam, i dalje sve to ostaje zagonetno.

Moram se podsjetiti kad opet odem u knjižnicu, pa javim 8)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet okt 07, 2005 7:18 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned nov 14, 2004 1:05 pm
Postovi: 149
Lokacija: Pula
Obožavam ovakve tekstove sa nardonim mudrostima.

Problem je što ljudi pročitaju tekst sa unaprijed postavljenim predrasudama i tako cenzuriraju same sebe. To je zanimljiva pojava koja se jako često pojavljuje.

To nisu praznovjerne stvari jer ako pažljivije pročitate tekst vidjet ćete naznake/opise orgona i načina "odvlačenja pažnje" negativnih energija sa orgonskim uređajima.

Bar se meni tako čini ;)

_________________
"The Knower of Truth should go about the world outwardly stupid like a child, a madman or a devil"


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto aug 15, 2006 6:32 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub jul 22, 2006 11:41 pm
Postovi: 4
Lijecenjem Kur'anom zadnja Božija objava Kur'an na čijem učenju prokleti dzavo nemože da ostane miran pgledajte http://paranormal.about.com/library/bl_ ... _video.htm


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Narodna vjerovanja
PostPostano: pon jul 13, 2009 11:52 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 30, 2009 3:36 pm
Postovi: 76
sihira ima u bosni sad više ne tolko kolk prije,al mojo baki su bili sihiri bačeni pa je žena imala problema sa zdravljem i umrla dosta mlada..
al ev otu da napišem nešto možda će nekog zanimat,moju strinu je jednom počelo bolit jako u leđima i bolilo pravo neko vrijeme dok nije otišla hodži(žena ima oko 35 g.)i o joj reko da joj je bačen nekaki sihir,al ona nije ništa poduzima la u vezi toga,neg je samo rekla u sebi bože dragi nek makar jednom zaboli onog ko mi je bacio sihir onolko kolko mene boli,i sutradan joj je došla komšinica i bila jako čudno izgledala u očima i potužila joj se da je bole leđa jako i otišla kući...
i jedna moja tetka koja je umrla mlaada(43 g.) je imala puno problema sa svkrvom koja je živila blizu nje i stalno joj bacala sihire,svakakih priča sam se naslušo ko klinac pa me ljepo bilo strah sveg toga i taj dan kad je umrla našli su joj nešto u kutu kuće žena se smijala ujutru i pila kafu,kad već druge minute pade na pod i dok je hitna došla,bilo je kasno,a poslje toga je ta svekrva počela imat strašne bolove i mnogo problema i ona nedugo poslje umrla...al stvarno je to nekad strašno šta se sve radi sihirbaba imaš tih nedo bog da se nekoj zamjeriš stvarno možeš nadrapat


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz