Sada je: pon maj 13, 2024 10:35 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Savanti i ,,obichni'' ljudi
PostPostano: sub jun 20, 2009 9:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 31, 2009 11:42 pm
Postovi: 35
Lokacija: Balkan
Ovo sam kopirao sa jednog foruma http://myexit.org/node/88994:

Grad Urville se nalazi na francuskoj rivijeri i sa preko 12 miliona stanovnika najveci je grad Francuske i Evrope.
Takode Urville je najveca luka i najveci ekonomski centar Francuske.
Ako se pitate zasto niste culi za ovu evropsku metropolu dobicete vrlo jednostavan odgovor.
Urville postoji samo u glavi 35-godisnjeg Francuza Zila Treina (Gilles Trehin) koji je jedan od nekoliko desetina poznatih savanata.
Zil je ovaj grad nacrtao u svim mogucim velicinama i perspektivama, i za svaki deo grada postoje detaljne mape ulica.
U Zilovoj glavi, Urville ima svoju istoriju, kulturu, geografiju i ekonomiju.
Ideju za Urville dobio je dok je kao dete ziveo sa roditeljima u Nju Jorku. gde su ga fascinirali arhitektura i neboderi.
Po povratku u Francusku poceo je sa gradnjom svog megalopolisa od lego kockica, a posle nekoliko godina presao je na crteze buduci da mu je ponestalo prostora za prosirivanje grada u sobi.
Zil crta po 10 sati dnevno, vec vise od 20 godina, a od 2003. godine drzi prezentacije u kojima pokusava da priblizi obicnim ljudima fenomen autizma kao i da objasni polozaj autisticnih ljudi u danasnjem drustvu.

Savant je osoba sa izuzetnim mentalnim sposobnostima, koje su cesto pracene odredenim nedostacima u ponasanju.

Kod otprilike polovine savanata prisutan je autizam.

Dakle, biti savant ne znaci uvek biti i autistican, kao sto ni biti autistican ne znaci biti savant.

U svetu trenutno postoji svega oko pedeset savanata.

Ovo stanje je najcesce urodeno, ali moze biti i kasnije steceno, npr. u detinjstvu, pa cak i u starijem dobu.

Tipicne oblasti u kojima savanti pokazuju svoje genijalne sposobnosti su izuzetna sposobnost pamcenja, likovna umetnost, matematika i muzika.

Na primer, neki savanti mogu bez poteskoca da odrede dan u nedelji na osnovu datuma za bilo koju godinu u proslosti ili buducnosti.

Kim Pik (Kim Peek) je verovatno najpoznatiji savant na svetu.
On je posluzio kao inspiracija za nastanak glavnog lika u oskarom nagradenom filmu Kisni covek.
Ovog savanta nazivaju jos Kimpjuter jer ima sposobnost da memorise sve informacije koje dodu do njega.
Kada se rodio, dobio je dijagnozu da je retardiran. Doktori su govorili da nece moci da uci, cita i da bi bilo najbolje da bude smesten u neku instituciju.
Ipak, Kim je vec sa godinu i po dana bio u stanju da zapamti svaku knjigu koja mu je bila procitana.
Kada mu je bilo 3 godine, Kim je pitao roditelje sta znaci rec “poverljivo“.
U sali, oni su mu odgovorili da pogleda u recniku, sto je on i ucinio.
Snasao se u alfabetskom redosledu i od tada pa do danas procitao je i zapamtio neverovatnih 9000 knjiga.
Prosecnom coveku potrebno je izmedu 2 i 3 minuta da procita jednu stranicu.
Kim je u stanju da je procita za svega 8-10 sekundi.
Dok cita, on levu stranu knjige cita levim a desnu desnim okom i pri tom zapamti 98% procitanog sadrzaja.
Savanti obicno vladaju besprekorno samo jednom oblascu - medutim, Kim Pik je takozvani mega savant - jer su njegove genijalne sposobnosti izrazene u mnogim oblastima: od istorije, knjizevnosti i geografije, pa do brojeva, muzike i sporta.
Film Kisni covek i paznja koju je taj film skrenuo na njega promenio mu je zivot.
Od introvertne i stidljive osobe koja je izbegavala kontakte sa ljudima, preobrazio se u coveka koji je do sada, tokom svojih putovanja i predavanja, dosao u kontakt sa preko 2 miliona ljudi i govorio mnogo puta pred velikom publikom.
Kimov mozak nije podeljen u dve hemsifere kao kod ostalih ljudi.
Umesto leve i desne, Kim poseduje jedinstvenu oblast u kojoj cuva sve te podatke.
Razliciti timovi naucnika vec godinama pokusavaju da proniknu u tajnu mozga “Pravog Kisnog Coveka”.

Stiven Uiltsajr (Stephen Wiltshire) je prozvan “covek kamera” zbog njegove neverovatne sposobnosti da nacrta zgrade sa ogromnom preciznoscu videvsi ih samo jednom pre toga u prirodi.
Stivenu je autizam dijagonoziran kada je imao 3 godine.
Progovorio je tek sa 5 godina i prve reci su mu bile olovka i papir, a crtanje je koristio kao glavno sredstvo komunikacije sa spoljnim svetom.
U pocetku je crtao zivotinje, potom londonske autobuse da bi kasnije otkrio slikanje gradevina i panorama gradova koje su i danas ostale njegova fascinacija.
Sa 11 godina, ovaj savant-umetnik je posle kratkog leta helikopterom iznad Londona, nacrtao detaljnu i tacnu mapu grada iz pticije perspektive.
2005 godine, posle polucasovnog leta helikopterom iznad glavnog grada Japana, nacrtao je mapu Tokija na 10 metara dugackom platnu, sa zapanjujuce tacnim detaljima.
Sluzeci se samo svojom memorijom, Stiven je panoramu Tokija crtao 7 dana, od jutra do mraka.
Osim Tokija i Londona, na slican nacin crtao je panorame Rima, Hong Konga i Frankfurta, a u septembru 2006. Godine, otvorio je galeriju u Londonu u kojoj prikazuje i prodaje svoja dela.

Danijel Temet (Daniel Tammet) je poznat pod nadimkom „Brainman“.
Nadaren je da resava matematicke probleme, pamti jako duge sekvence cifara i znakova i uci strane jezike ogromnom brzinom.
Ovaj savant je specifican buduci da ume da opise svoj unutrasnji svet i objasni kako uspeva da vrsi brza izracunavanja.
Svoju sposobnosti da racuna brzo objasnjava time sto povezuje brojeve sa bojama, oblicima, i osecanjima.
U njegovom umu, za svaki broj sve do 10 000 postoji poseban oblik i osecanje.
Daniel kaze da mu se odgovor pojavljuje u obliku sarenog pejzaza racuna.
Na primer - 289 dozivljava kao jako ruzan broj - a 333 kao vrlo lep.
Pored verbalnog opisa svojih vizija, Daniel je takode u stanju i da ih nacrta.
Najpoznatija njegova slika je slika broja Pi.
Inace smatra da je broj Pi jedna od najlepsih stvari na svetu i 2004. godine je postavio aktuelni evropski rekord u recitovanju ovog broja iz sopstvene memorije.
Daniel odlicno pamti detalje, ali lose pamti lica i cesto ne moze da prepozna osobu koju je upoznao svega sat vremena ranije.
Prica vise od 10 svetskih jezika.
Izmislio je cak i sopstveni jezik nazvan Manti koji ima slicnosti sa finskim i estonskim.
Za potrebe snimanja dokumentarca na Kanalu 4, naucio je islandski jezik koji medu lingvistima vazi za jedan od najtezih svetskih jezika.
Posle sedam dana ucenja bio je u stanju da tecno komunicira na ovom jeziku sto je demonstrairao gostujuci na islandskoj nacionalnoj televiziji.
Daniel vodi online kompaniju za ucenje - Optimnem.
U okviru nje kreira i nudi efikasne kurseve za ucenje stranih jezika.
2005. godine susreo se sa Kimom Pikom.
Kim mu je rekao da ce verovatno jednog dana postati izvrstan kao on.

Orlando Serel (Orlando Serrell) je savant koji je zadobio svoje neobicne sposobnosti nakon sto ga je udarila bejzbol loptica u glavu kada je imao 10 godina.
Na kratko je izgubio svest i ubrzo nastavio da igra bejzbol sa drugarima.
Roditeljima nije rekao za nezgodu, a osim glavobolje narednih nedelja nije primetio nista neobicno.
Nekoliko meseci posle nezgode Orlando Serel je primetio da moze da zapamti registarske brojeve ogromnog broja automobila, vremenske prognoze i da moze bez greske da recituje tekstove mnogih pop-pesama.
Od tog trenutka Orlando nije zaboravio takoreci nijedan detalj iz svog zivota.
Seca se kakvo je vreme bilo bilo kog dana iz proslosti ili sta se prikazivalo na televiziji, sta je jeo ili koje su boje bile carape koje je nosila njegova sestra.
Njegov mozak ispitivalo je vise neurologa, ali do sada nije otrkiveno na koji nacin Orlando poseze za svim ovim secanjima iz mozga.
Slucaj Orlanda Serela je narocito zanimljiv naucnicima jer njegov primer pokazuje da ove neverovatne sposobnosti ne moraju uvek biti urodene vec se u odredenim situacijama cak mogu i steci.

Ovo daje nadu da se mozda u svakom od nas kriju izvanredne sposobnosti savanta i da taj potencijal u nekom trenutku moze biti probudjen.


O chemu se radi ovde zapravo? Da li ove sposobnosti mozhe svako od nas da ima, da ih probudi?! Ja smatram da mozhemo. Shta je bolje reci, da li su savanti poremeceni ili smo zapravo mi svi poremeceni, retardirani,itd...?! :roll:
Da li su te sposobnosti shto imaju savanti ona nasha ,,prava'' priroda koja se pojavila odnosno usavrshila u ponekim oblastima, i to samo kod ponekih osoba?! :|
Zashto se ljudi prirodno ne radjaju sa tim sposobnostima ili da se prirodno tokom zhivota u razvoju pojavljuju te sposobnosti sasvim prirodno i u svim oblastima, odnosno u onim prema kojima jedinka ima sklonosti , motivacije,...?!

Da li smo mi nekada zaista bili ,,mocniji'', da li se zaista ovde radi o onim stvarima koje su pisane ili spominjane na ovom forumu kao npr.: kontrolisanju nasheg uma i manipulacijama, trovanju nashih dusha, pranju mozga, genetichkom izoblichavanju, iskljuchivanje delova DNA, od 12 svesti na NEOPHODNIH 2 za opstanak, a i ti su ,,okrnjeni i kupaju se iz dana u dan lazhima kako nebi pocheli da privlache mushice istine svojim SMRADOM??? ...sry zbog izbora metafore :angel4:

Da li su savanti greshke koje su se desile nashim ,,krojachima'' koji su nas prekrojili Bog zna koliko puta?! :-k ](*,) #-o
Tj. vec jednom ili vishe puta raspored brojeva od 1 ,pa do +beskonachno koji je MASKIMALNO izmeshan, uzburkan, poigran, dezorganizovan, je PONOVO jednom neochekivanom ,,igrom'' izmeshan i to meshanje je dovelo zapravo do PONOVNOG SLAGANJA BROJEVA!!!!!! \:D/
Nisu mogli sprechiti bash sve faktore koji ce se meshati kao i oni, i koji ce ponovo ,bar malo poslozhiti. :blob:
Mala nevina bejzbolska loptica da promeni choveku zhivot zauvek, i to chak nabolje. :tongue:
Jedna mala loptica da zezne nashe predotore! :mrgreen: \:D/ :rofl
Neka neka..... :notworthy:

Znachi i nauchnici se bave s tim sve vishe i vishe s ciljem da se kod sviju to probudi , i to ne ne da budemo savanti nego da se te sposobnsoti razviju u SVIM OBLASTIMA! 8)

Neverujem da ce ovi iz tako zvane ,,tajne vlade'' pohvatati sve te nauchnike. :occasion5:

Da li verujete da mozhemo biti ,,mocniji'' i iskreniji, a uz to oslobadjati i vishe ljubavi, i da to sve bude sasvim NORMALNO, a ne ovo sad shto se smatra NORMALNIM,kao npr: perverzan sex, novac i diplome - prave ljudske vrednosti,LAZH je prihvatljiva,istina NE!! Klaustrofobichari bezhe u pecine i kao odmah su pobedili svoj ,,strah'' ,KAO kukavice se bacaju pod auto,VERUJU U BESMTRNOST DUSHE,ali zato shto se boje nishtavila,spavaju medju zmijama i odmah su hrabri, slabici tuku slabije od sebe i odmah su jaki, sexualni manijaci kazhu da ih,,sex ne privlachi'' i odmah su ,,produhovljeni'' , a sex vide zapravo svuda oko sebe, alkoholichari , spavaju u sobi punoj PUNIH GAJBI ,kupuju alkohol i lupaju pune flashe i ODMAH su kao IZLECHENI, narkomani propiju i kazhu onda :,,nisam narkoman, al sam alkoholichar'', ili isto dodje i kupi kilu heroina ,bankrotira zbog toga, i zapali to sve i sad on KAO nije vishe narkoman, shkrti DAJU zato shto im je neko pre toga dao 100 puta i daju iz tog razloga da imaju izgovor za josh vecu SHKRTOST I SEBICHLUK, daju da ako neki drugi shkrt im kazhe:,, kako ja tebi dam, a ti meni NE!!'' daju samo da bi dobili, i sad oni kao nisu VISHE SHKRTI!. LENI RADE PO CEO DAN, i dodju kuci i zhale se kako su umorni, raskrvarili se ,pretrgli se, zhrtva su zheshca, a taj posao je bio posao koji je TREBALO raditi 3 DANA da bi se kvalitetno i ispravno uradio, a leni uradi to za 1 dan! A to zapravo ni nashta skoro ne lichi!! Lichi samo na 1. pogled. I leni je kao ono VREDAN SAD? Egoisti teshki,bezosecajni druzhe se sa svima hoce da budu sa svima dobri, prosipaju ,,HUMOR NA SILU'' nemoj truna ljubavi prave, a vole mnogo, chak pishu i pesme i knjige o ljubavi, TESHE unesrecene, i lice im BLISTA dok ih teshe, izlaze s kim stignu i prave se dobri, prave se uljudni i KAO POVERLJIVE osobe koje znaju chuvati tajnu, a zapravo samo shire priche, i prave josh vecu bol unesrecenim koji su slepi da to vide, i sad oni su KAO puni ljubavi,puni razumevanja,vole slushati, MUDRI i DUHOVNI ljudi????!?!??!?!?!?!?!?!?!?!?!??!?!?!?!?!?!?!?

Napravio sam ovaj post u zhelji da dobijem vasha iskrena mishljenja i da mi date informacije o savantima i josh nekih njihovih primera, a i druge stvari bi bile od pomoci, tj. bilo kakva istina ili vashe mishljenje ovom shto sam napisao, a i vashe mishljenje uopshteno.

et' :thumbup: :occasion5:

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzP :wink:

_________________
Da bi bio chovek, nije dovoljno imati samo ljudsko telo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Savanti i ,,obichni'' ljudi
PostPostano: ned jun 21, 2009 12:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
mrtav umoran je napisao/la:
O chemu se radi ovde zapravo? Da li ove sposobnosti mozhe svako od nas da ima, da ih probudi?! Ja smatram da mozhemo. Shta je bolje reci, da li su savanti poremeceni ili smo zapravo mi svi poremeceni, retardirani,itd...?! :roll:

slažem se, to je nešto što svi možemo...samo treba vježbat i oslobodit se manipulacije :twisted:
inače zanimljivo, nisam prije čuo za savante.

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jun 21, 2009 2:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 31, 2009 11:42 pm
Postovi: 35
Lokacija: Balkan
extranoize je napisao/la:
slažem se, to je nešto što svi možemo...samo treba vježbat i oslobodit se manipulacije :twisted:
inače zanimljivo, nisam prije čuo za savante.


Et' vidish nikad pre nisi chuo za savante, a to nije ni malo mala stvar. Niko ne pricha o tome!!!
Ja sam chuo za njih ali nisam smatrao da je sad to neshto posebno, ali kad sam doshao do nekih informacija o njima kakve te sve sposobnosti imaju,... JEBENO SAM SE ZAPREPASTIO!!! :shock: :love10: sry na izrazu :angel4:

Gledao sam na National Geographic-u josh pre godinu dana, jednog choveka iz Britanije koji je ,,postao'' savant. Bio je bolestan. Iamo je probelma sa srcem,cirkulacijom, imao je stresan zhivot i sa 40 i neshto godina je dozhivio mozhdani udar. Dok je hitna doshla krv mu je gotovo okupala mozak. Hirurzi su misli da nece da ostane zhiv, da neam nikakve shanse. Sad s enes secam nsiam siguran, ali chii mi se da je bio mrtavna 5 minunta. Nisam siguran u taj podatak. Uglavnom nsiu moglu svu krv da uklone i veliki dio mu se zgrusaho oko doredejnih delova mzoga i zobg toga je dosho do izmena i mozhdanoj strukturi.
I taj lik sad je teshki umetnik. Pishe pesme, ima na 1000. slikarskih dela. Zhena ga ostavila jer se dramtaichno promenio. Kuca mu je sva u sharenilu ,nemozhe da prestane da slika,pishe,crta,..... Mozhe u beskonachsnot da pishe u rimama,....
Nenzam kakve jsoh posebne sposobnostima, chini mi se i da veoma dobro oseca shta drugi osecaju, itd...
Uglavnom umesto da je sad obichan lesh, taj chovek je pun zhivota vishe nego ikad do sad.


Zadnja izmjena: mrtav umoran; ned jun 21, 2009 5:01 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Savanti i ,,obichni'' ljudi
PostPostano: ned jun 21, 2009 2:46 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 28, 2006 2:43 am
Postovi: 79
Lokacija: Svemir
Ajmeee, koja planeta, kakvi ljudi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Savanti i ,,obichni'' ljudi
PostPostano: ned jun 21, 2009 11:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 16, 2008 9:03 pm
Postovi: 354
Lokacija: tu
meni je najzanimljiviji onaj savant koji niti priča s nikim , niti daje bilo kakve signale svojoj okolini, ali kada mu pustiš neko pijanističko djelo, on ga skine odmah i to bez ijedne greške, a čovjek nikada nije imao nijedan sat glasovira =D>


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz