Sada je: čet mar 28, 2024 4:06 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: pet nov 11, 2011 5:14 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jul 07, 2011 10:15 pm
Postovi: 88
Balašević je tu pjesmu snimio da se uvuče u dupe ex-Yu da može pobrat pare na koncertima.
Smješna mi je uporedba sa Bušom,u Iraku nisu rodjeni Amerikanci i jesu napali tuđu državu.Po tvom ispade da nijedan Srbin nije živio prije rata u BiH već se naselili.
Kakva je to agresija ako se braniš da te ne ubiju i isteraju iz tvog doma?Moje komšije civili su zaklani samo jer su Srbi i to od ruke komšija s kojim su se družili cijeli život jer ih je uhvatila mržnja prema Srbima,srećom tata nas je prije svega toga odveo na sigurno to su uradili u Sijekovcu dok rat nije ni počeo u BiH.Potraži malo informacije o tom događaju.
Mog oca su ubili snajperom a nije bio u vojsci.
Iako se to desilo uspjela sam prevladati mržnju koju sam osjećala kao dijete jer mi je mama učila da mržnja nije rješenje i da ću tim samo sebe uništiti.Mogu sa ponosom reći da mi nesmeta ni hodža kad pjeva ni kad vidim žene umotane imam miješanu familiju i zbog njih nemogu mrziti sve samo jer su Musliman ili Hrvat.
Ovo sam morala napisati jer da sam to ignorisala bilo bi mi ko da sam tatu pljunila.
Znači prema našim iskustvima imamo različito mišljenje koje nemožemo jedni drugima promjeniti samo trebamo naučiti živjeti sa tim razlikama i ostaviti to iza sebe i truditi se da sadašnjost i budućnost nebudu kao prošlost.Toliko o tome od mene.

_________________
-Slobodni smo da podjemo gdje zelimo i budemo ono sto jesmo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: pet nov 11, 2011 5:41 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned feb 28, 2010 4:29 pm
Postovi: 355
lastavica je napisao/la:
Balašević je tu pjesmu snimio da se uvuče u dupe ex-Yu da može pobrat pare na koncertima.
Smješna mi je uporedba sa Bušom,u Iraku nisu rodjeni Amerikanci i jesu napali tuđu državu.Po tvom ispade da nijedan Srbin nije živio prije rata u BiH već se naselili.
Kakva je to agresija ako se braniš da te ne ubiju i isteraju iz tvog doma?Moje komšije civili su zaklani samo jer su Srbi i to od ruke komšija s kojim su se družili cijeli život jer ih je uhvatila mržnja prema Srbima,srećom tata nas je prije svega toga odveo na sigurno to su uradili u Sijekovcu dok rat nije ni počeo u BiH.Potraži malo informacije o tom događaju.
Mog oca su ubili snajperom a nije bio u vojsci.
Iako se to desilo uspjela sam prevladati mržnju koju sam osjećala kao dijete jer mi je mama učila da mržnja nije rješenje i da ću tim samo sebe uništiti.Mogu sa ponosom reći da mi nesmeta ni hodža kad pjeva ni kad vidim žene umotane imam miješanu familiju i zbog njih nemogu mrziti sve samo jer su Musliman ili Hrvat.
Ovo sam morala napisati jer da sam to ignorisala bilo bi mi ko da sam tatu pljunila.
Znači prema našim iskustvima imamo različito mišljenje koje nemožemo jedni drugima promjeniti samo trebamo naučiti živjeti sa tim razlikama i ostaviti to iza sebe i truditi se da sadašnjost i budućnost nebudu kao prošlost.Toliko o tome od mene.


Pa extra je to što si ti postigla da ne mrziš. Vjeruj da ne mrzim ni ja, samo pokušavam reći da nam se istorijske a ni druge činjenice i podaci ne podudaraju.To je ono svako ima svoju istoriju.
U međuvremenu dok serviramo gozbu onima sa višeg sprata da im pustim Edu da im malo otpjeva...



Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: pet nov 11, 2011 11:20 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned feb 28, 2010 4:29 pm
Postovi: 355
Nismo ništa porazbijali večeras. Sretni smo ishodom tekme sa Portugalom, mada hebi ga znam šta će biti dalje, ali se ne uzbuđujem...
Hahaha, ne sjekiraj se za mene veliki vojače i ljudino što zavoza temu u totalni :offtopic:, ali hebi ga nisam ja tu da ti sudim...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: pet nov 11, 2011 11:23 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon maj 24, 2010 11:26 am
Postovi: 138
Adriane, koje si ti vojske bio pripadnik, pa si raovao u Bosni i Hrvatskoj ??


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: sub nov 12, 2011 9:10 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned feb 28, 2010 4:29 pm
Postovi: 355
E sad si nas pravo prepao tastatura-ratniče :rofl .... samo ti je slabo ovo mjesto za takve pohvale. Garant više niko neće da te sluša u tvojoj okolini za ordenja i priznanja koje si dobio najvjerovatnije za nanošenje one kolateralne štete koju negdje gore spomenuh.
Hajd nema veze, samo nastavi jer možda ćeš se ovdje i izliječiti bez crvenih i žutih pilula... jer izgleda da ti niš nisu pomogle...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Sta Biblija kaze o Muhammedu
PostPostano: pon jan 23, 2012 4:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 12, 2010 10:50 am
Postovi: 228
kapljica je napisao/la:
Dio iz knjige Sta Biblija kaze o Muhammedu koju je napisao Ahmed Didat, jedan od najvecih poznavalaca kako Kurana tako i Biblije.
Takodje se moze pronaci i video zapis, kako na ovu temu tako i na druge teme koje je ovaj ucenjak vodio sa najeminentnijim licnostima krscanstva.
Zapanjujuca je cinjenica da on skoro bolje poznaje Bibliju(posto poznaje skoro 13 jezika, razni dijalekti u africi, hebrejski, grcki,...


2. Šta Biblija kaže o Muhammedu, Sallallahu alejhi ve sellem (I dio)
"Kažite vi Meni: ‘Šta ce s vama biti ako je Kur’an od Allaha, a vi u njega necete da vjerujete, i ako je jedan od sinova Israilovih posvjedocio da je Kur’an od Allaha ­ kao što su to Knjige prije njega.’ "

(Kur’an, 46:10)

Gospodine predsjedavajuci, dame i gospodo!

Tema vecerašnjeg predavanja "Šta Biblija kaže o Muhammedu, s.a.v.s.", bit ce bez sumnje iznenadenje za mnoge od vas radi toga što je predavac musliman. Kako je došlo do toga da musliman tumaci prorocanstva iz jevrejskih i kršcanskih svetih knjiga?

Kao mlad covjek, prije trideset godina, ja sam odslušao religiozna predavanja kršcanskog teologa, izvjesnog Rev Hiten, u "Teatre Royal" (Kraljevsko pozorište, Durban, Južna Afrika):

Izrael ili Kisindžer?

Ovaj casni gospodin je tumacio biblijska prorocanstva. Nastojao je dokazati da je kršcanska Biblija predskazala nastajanje Sovjetske Rusije i zadnje dane (Kijametski Dan). Uzgred receno, poslednje kršcansko otkrice kršcanske Biblije, za "Zvijer 666", je doktor Henri Kisindžer (kršcanski egzegezisti daju progresivne brojcane vrijednosti sa šest, engleskom alfabetu i sabiraju kako bi dobili zbir 666; tj. A=6, B=12, C=18 itd. linearna progresija ide sa 6-ticama radi toga što je zvijer u Bibliji “666” - probajte to za dr. Kissinger). Kršcanski predavaci su dovitljivi i neumorni u njihovim naporima da dokažu svoje tvrdnje. Predavanje Rev. Hitena su me navela da se zapitam ako Biblija predskazuje toliko stvari, ne iskljucujuci cak ni "Izrael", tada mora biti nešto kazano i o najvecem dobrotvoru covjecanstva, casnom Božijem poslaniku Muhammedu, s.a.v.s. (neka je na njega mir i spas).

Kao mladic krenuo sam u potragu za odgovorom. Sretao sam sveštenike, jedne za drugim, prisustvovao njihovim predavanjima i procitao sve do cega sam mogao doci, vezano za oblast biblijskih predskazivanja. Veceras cu vam govoriti o jednom dijalogu sa domineom (sveštenikom) Holandske refo­rmisane crkve:

Sretno trinaest
Bio sam pozvan u Transvaal (jedna provincija u Južnoj Africi) da održim predavanje povodom jedne svecanosti. Znajuci da je u toj pokrajini Republike, rasprostranjen jezik Afrikanera, pa cak i u mom narodu, osjecao sam da trebam bar površno ovladati ovim jezikom, kako bi se medu ovim ljudima, bar malo, osjecao kao "kod kuce". Otvorio sam telefonski imenik i poceo nazivati crkve u kojim se koristi jezik Afrikanera. Naznacio bih sveštenicima svoj interes za dijalog s njima, ali su svi odbili moju molbu s "uvjerljivim" isprikama. Broj 13 je bio moj sretni broj. Trinaesti poziv donese mi zadovoljstvo i olakšanje. Dominee Van Heerden je pristao da se sretnemo u njegovoj kuci, u subotu poslije podne, na dan moga odlaska u Transvaal. Docekao me je prijateljski na svojoj verandi. Kazao je da bi volio, ako nemam ništa protiv, da nam se u diskusiji pridruži njegov sedamdesetogodišnji punac, koji je iz Slobo­dne države (Free state). Nisam imao ništa protiv toga. Nas trojica smo se smjestili u domineovu bibiloteku:

Zašto ništa?
Postavio sam pitanje: "Šta Biblija kaže o Muhammedu?" Bez oklijevanja je odgovorio: "Ništa"! Pitao sam: "Zašto ništa? U skladu sa vašom interpretacijom, Biblija ima tako mnogo toga da kaže o nastanku Sovjetske Rusije i o Kijametskim Danima, pa cak i o rimokatolickom Papi?" Rekao je: "Da, ali o Muhammedu u njoj nema ništa!" Pitao sam ponovo: "Zašto ništa? Sigurno ovaj covjek Muhammed, koji je odgovoran za stvaranje društva, rasprostranjenog širom svijeta i koje sacinjavaju milioni vjernika, koji na osnovu njegovog autoriteta vjeruju u:

- cudotvorno rodenje Isusa (Isaa, a.s.)

da je Isus Mesija (rijec "Mesija" dolazi i u arapskom i u hebrejskom od glagola "masaha" što znaci: trljati, masirati, pomazati - religiozno znacenje je "Onaj koji je pomazan" - sveštenici i kraljevi u starom Izraelu su bili pomazani pri postavljanju na njihove položaje)

- da je oživljavao mrtve Božijom dozvolom, i da je lijecio one koji su rodeni slijepi kao i leprozne (gubavce), sve s Božijom dozvolom.

Sigurno ova knjiga mora nešto kazati o ovom velikom vodi, koji tako lijepo govori o Isusu i njegovoj majci Mariji (Merjemi)"? Stari covjek iz Slobodne zemlje je odgovorio: "Sine moj, citao sam Bibliju poslednjih pedeset godina, i da u njoj ima pomena o njemu, ja bih to znao".

Niko po imenu!
Raspitivao sam se: "Po vama, zar nema na stotine prorocanstava vezanih za pojavu Isusa, spomenutih u Starom zavjetu?" Sveštenik je uskliknuo: "Ne na stotine, nego na hiljade!" Ja rekoh: "Nemam namjeru prepirati se oko 'hiljadu i jedno' prorocanstvo spomenuto u Starom zavjetu, vezano za dolazak Isusa jer ga je vec sav muslimanski svijet prihvatio bez svjedocenja i jednog biblijskog prorocanstva. Mi muslimani, prihvatili smo Isusa "de facto" tj. samo na osnovu Muhammedovog, s.a.v.s., autoriteta. A da­nas u svijetu ima ne manje od jedne milijarde Mu­hammedovih, s.a.v.s., sljedbenika; koji vole, uvažavaju i duboko poštuju ovog velikog Božijeg vjero­vjesnika, Isusa Krista, bez potrebe da ih kršcani u to uvjeravaju biblijskom dijalektikom.

Izmedu "hiljada" proro­canstava o kojim govorimo, možete li mi reci samo jedno u kojem je Isus spomenut po imenu? Termin "Mesija", preveden kao "Krist", nije ime nego naziv ("Mesija", prevedeno kao "Krist", ne znaci Bog; cak je neznabožac Kiru zvan "Krist" u Bibliji - vidi Isaija, 45:1).

Postoji li i jedno proro­canstvo koje kaže da ce Mesijino ime biti Isus; da ce ime njegove majke biti Marija; da ce se roditi u vrijeme vladavine kralja Heroda, itd. itd.? Ne! Nema takvih detalja! Pa kako onda zakljucujete da se onih hiljadu prorocanstava odnose na Isusa?!

Šta je prorocanstvo?
Odgovorio je: "Vidite, prorocanstvo su rijeci-slike necega što ce se desiti u buducnosti. Kada se ta stvar stvarno pojavi, mi vidimo u ovim prorocanstvima, živo ispunjenje onoga što je predskazano u prošlosti." Ja sam rekao: "Ono što vi u stvari radite je, da rezonujete, zaklju­cujete i sastavljate dva i dva". On je rekao: "Da". Rekao sam: "Ako je vama zadatak da hiljadu prorocanstava opra­vdate tvrdnjom o ispravnosti i originalnosti Isusa, zašto mi ne bismo prihvatili potpuno isti pristup i za Muhammeda, s.a.v.s. (Muhammed je spomenut po imenu u pjesmi od Solomona, 5:6. Hebrejska rijec koja je tamo korištena je "Mahammudim". Zadnja slova "im" je množina od uvažavanja slave i velicine. Bez "im" ime bi bilo "Mahammud" prevedeno kao "sveukupno privlacan" u Autorizovanoj verziji Biblije ili "Hvaljeni" - "vrijedan hvale" tj. MUHAMMED.)"?!

Sveštenik se složio s tim da je to fer prijedlog i razuman nacin pristupa problemu. Zamolio sam ga da otvori Ponovljeni zakon, poglavlje 18, stih 18, što je on i uradio. Izgovorio sam napamet ovaj stih na jeziku Afrikanera, radi toga što je bila moja namjera da malo vježbam jezik vladajuce klase Južne Afrike (ako se ova knjiga prevodi na bilo koji drugi jezik, molim da se afrikanske rijeci promijene u lokalni dijalekat; i ne pokušavaj slobodni prijevod biblijskih navoda. Nabavi Bibliju na jeziku na koji se vrši prijevod i prepiši tacno kako se rijeci javljaju u toj Bibliji.):

"NI PROFEET SAL EK VIR HULLE VERWEK UIT DIE MIDDE VAN HULLE BROERS, SOOS JY IS, EN EK SAL MY WOORDE IN SY MOND LE, EN HY SY SAL AAN HULE SE ALLES WAT EK HOM BEVEEL". (Ponovljeni zakon 18:18)

Prijevod ovog stiha (sa engleskog) glasi:

"Podignut cu im proroka izmedu njihove brace, kao što si ti. Stavicu Svoje rijeci u njegova usta, da im kaže sve što im zapovijedim".

Vjerovjesnik slican Mojsiju (Musau, a.s.)

Nakon recitovanja ovog stiha na afrikanskom, izvinuo sam se zbog mog nesigurnog naglaska. Sveštenik me je uvjeravao da sam to uradio dobro. Raspitujem se: "Na koga se ovo prorocanstvo odnosi"? Bez imalo oklijevanja, odgo­vorio je: "Na Isusa!" Pitao sam: "Zašto Isus - njegovo ime ovdje nije spomenuto?" Sveštenik na to odgovara: "Pošto su prorocanstva rijeci-slike necega što ce se desiti u buducnosti, mi smatramo da ga rijeci ovog stiha adekvatno opisuju. Vidite najvažnije rijeci ovog prorocanstva su 'Soos jy is' (likom na tebe) - kao što si ti - kao Mojsije, a Isus je kao Mojsije." Ja pitam: "Na koji nacin je Isus bio slican Mojsiju?" Odgovor je glasio: "Na prvom mjestu, Mojsije je bio JEVREJ, i Isus je bio, takoder, JEVREJ; drugo, Mojsije je bio PROROK, a Isus je bio, takoder, PROROK - radi toga je Isus slican Mojsiju, a to je tacno ono što je Bog prorekao Mojsiju - 'Soos jy is.' " Ja upitah: "Možete li zamisliti i jednu drugu slicnost izmedu Mojsija i Isusa?" Sveštenik rece da on ne može smisliti ni jednu. Odgovorio sam: "Ako su ovo jedina dva kriterija za otkrivanje kandidata za ovo prorocanstvo u 'Ponovljeni zakon 18:18'; onda u tom slucaju, kriterij bi mogao odgovarati bilo kom od slijedecih biblijskih licnosti poslije Mojsija; Samuel, Izaija, Ezekija, Danijel, Hosea, Joel, Malahija, Ivan Krstitelj itd. radi toga što su SVI JEVREJI I PROROCI. Zašto se to prorocanstvo ne bi odnosilo na jednog od ovih proroka, i zašto samo na Isusa? Zašto pravimo od jednog ribu, a od drugog pticu?" Nije imao odgovor. Ja sam nastavio: "Vidite, moji zakljucci su da je Isus najmanje slican Mojsiju, a ako griješim, volio bih da me korigujete."

Tri razlike
Tako u razgovoru rezonujemo zajedno:

"Kao prvo; Isus nije slican Mojsiju, radi toga, što, prema vama, Isus je bog, ali Mojsije nije bog; je li to tacno?" Odgovorio je: "Da". Rekao sam: "Radi toga Isus nije slican Mojsiju!"

"Drugo; prema vama, Isus je umro za otkup ljudskih grijeha, ali Mojsije nije morao umrijeti radi grijehova svijeta. Je li to istina?" Ponovo je rekao: "Da." Rekao sam: "Radi toga Isus nije slican Mojsiju!"

"Trece; prema vama, Isus je otišao u pakao na tri dana, a Mojsije nije morao tamo ici. Je li ovo tacno?" Odgovorio je nevoljno: "D-a-a". Zakljucio sam: "Radi toga Isus nije slican Mojsiju! Ali - nastavio sam - ovo nisu pravi dokazi istine, dokucive istine; ovo su stvari uvjerenja. Prodiskutirajmo nešto veoma jednostavno, veoma lagano: Recimo nešto što i mala djeca, ako bi bili ucesnici diskusije, ne bi imali problema da shvate, hocemo li?" Sveštenik je bio veoma zadovoljan sugestijom:

Otac i majka
(1) "Mojsije ima oca i majku. Muhammed, takoder, ima oca i majku. Ali, Isus je imao samo majku, a ne i oca covjeka. Je li to tacno?" Rekao je: "Da." Ja nastavih: "DAA­ROM IS JESUS NIE SOOS MOSES NIE, MAAR MUHUMMED IS SOOS MOSES!" Što znaci: "Radi toga Isus nije kao Mojsije (a Muhammed jeste kao Mojsije)." (Do sada je citalac shvatio da sam koristio afrikanski jezik, samo radi prakticiranja. Prekinut cu njegovu upotrebu u daljnjem toku ove price.)

(2) "Mojsije i Muhammed su se rodili na normalan, prirodan nacin, tj. iz fizikalne veze izmedu covjeka i žene; a Isus je stvoren posebnim cudom. Sjetit cete se da nam je receno u Jevandelju Po Mateju, 1:18 'Ali prije nego se zajedno nastaniše, pokaza se da je zacela po Duhu Sve­tome'. A Sv. Luka nam kaže da, kada su joj lijepe vijesti, o rodenju svetog sina, najavljene, Marija je rezonovala: 'Kako ce to biti - rece Marija Andelu - jer se ja ne sastajem s mužem?' 'Duh sveti sici ce na te' - odgovori joj Andeo ­'Sila Previšnjega zasjenice te.' (Luka, 1:34,35) Casni Kur'an potvrduje Isusovo rodenje plemenitijim i uzvišenijim rijecima. U odgovoru na njeno logicno pitanje: 'O moj Gospodaru, kako cu imati dijete, kad me ni jedan muškarac nije dodirnuo?' - 'Eto tako' - rece - 'Allah stvara što On hoce. Kada nešto odluci, On samo rekne: 'Budi'!; i ono bude.' (Casni Kur’an 3:47) (Molim da otvorite Casni Kur'an, 3:42 i 19:16 gdje se govori o Isusovu rodenju; procitaj sa komentarom i upozori svoje kršcanske prijatelje o visokom poiožaju koji Isus i njegova majka imaju u islamu.) Bogu nije nužno da posije sjeme u covjeka niti u životinju. On to samo poželi i to postane stvarnost. Ovo je muslimansko poimanje Isusovog rodenja." (Kada sam uporedio Kur'ansku i Biblijsku verziju Isusovog rodenja, celniku Biblijskog udruženja u našem naj­vecem gradu, i kada sam ga upitao: "Koju verziju bi vi voljeli dati svojoj kcerki, Kur'ansku ili Biblijsku verziju?" Covjek je odgovorio: "Kur'ansku.")

Da skratim, rekao sam domineu: "Je li tacno da se Isus rodio cudotvorno, nasuprot prirodnom rodenju Mojsija i Muhammeda?" On je odgovorio ponosno: "Da." A ja sam na to rekao: "Radi toga Isus nije slican Mojsiju, nego je Muhammed slican Mojsiju. A Bog kaže Mojsiju u knjizi Deuteronom 18:18 'KAO ŠTO SI TI' (slican tebi, kao ti o, Mojsije), a Muhammed je slican Mojsiju."

Bracne veze
(3) "Mojsije i Muhammed su oženjeni i imaju djecu, ali Isus ostaje neženja cijelog života. Je li ovo tacno"? Sveštenik je odgovorio: "Da". Ja sam rekao: "Radi toga Isus nije slican Mojsiju, ali je Muhammed slican Mojsiju".

Isus odbacen od svog naroda
(4) "Mojsije i Muhammed su prihvaceni kao proroci u svome narodu, u njihovom životnom vijeku. Bez sumnje, Jevreji su Mojsiju zadali beskrajne brige gundajuci u divljini ali, kao nacija, prihvatili su Mojsija kao Božijeg Poslanika, koji je njima poslan.

Arapi su, takoder, ucinili Muhammedov život nemogucim. Veoma mnogo je pretrpio od njihovih ruku. Nakon 13 godina poslanstva u Mekki, morao je napustiti svoj rodni grad. Ali, prije njegove smrti, arapska nacija ga je u potpunosti prihvatila kao Allahovog verovjesnika. Prema Bibliji - 'K SVOJIMA DOÐE (Isus), I SVOJI JE (istinitu svje­tlost) NE PRIMIŠE' (Jovan, 1:11). Pa cak i danas, nakon dvije hiljade godina, njegov narod, Jevreji, kao cjelina, odbacuju ga. Je li ovo istina"? Sveštenik je odgovorio "Da". A ja sam kazao: "Radi toga Isus nije slican Mojsiju, ali je Muhammed slican Mojsiju".

"Drugacije receno" kraljevstvo


(5) "Mojsije i Muhammed su bili poslanici kao što su bili i kraljevi. Pod Poslanikom ja smatram covjeka koji dobije Božiju Objavu, kao uputu ljudima, a on tu uputu prenosi drugim Božijim stvorenjima, onakvu kakvu je dobio bez ikakvog dodavanja ili oduzimanja. Kralj ima moc da ostavi u životu ili osudi na smrt svoje pripadnike. Nebitno je da li osoba nosi krunu ili ne, ili da li je ona ikada oslovljena kao kralj ili vladar; ako covjek ima pravo na izricanje smrtne kazne - on je kralj. Mojsije je imao takvo pravo.

Sjecate li se Izraelca koji je otkriven kako uzima drva za loženje, na dan subotnji, a Mojsije je odredio njegovo kamenovanje do smrti (Brojevi, 15:36)? Postoje i drugi zlocini, takoder spome­nuti u Bibliji, za koje je Jevrejima odredena smrtna kazna, na Mojsijevu zapovijed. Muhammed, s.a.v.s., je, takoder, imao právo na izricanje presude na život kao i smrtne presude nad svojim narodom. Postoje, takoder, u Bibliji primjeri osoba, kojima je dat samo dar prorocanstva, ali oni nisu bili u prilici da primjenjuju svoje direktive. Neki od ovih casnih ljudi, koji su bili bespomocni u ocitom i tvrdokornom odbijanju njihove poruke, bili su proroci: Lot (Lut, a.s.), Jonah (Junus, a.s.), Danijel (Danijal, a.s.), Ezra (Uzejr, a.s.) i Džon baptist (Jovan Krstitelj ili Jahja, a.s.). Oni su mogli samo prenijeti poruku ali nisu mogli sprovoditi zakon. Sveti poslanik Isus, nažalost, spada u tu kategoriju. Kršcansko jeva­ndelje to jasno potvrduje: Kada je Isus dovucen pred rimskog namjesnika Pontius Pilata, optužen za pobunu, Isus se ubjedljivo odbranio i odbacio lažnu optužbu. Isus odgovori: 'MOJE KRALJEVSTVO NE PRIPADA OVOME SVIJETU. KAD BI MOJE KRALJEVSTVO PRIPADALO OVOME SVIJETU, MOJI BI SE DVORANI BORILI DA NE BUDEM PREDAN ŽIDOVIMA. ALI MOJE KRALJEVSTVO NIJE ODAVDE' (Ivan, 18:36). Ovo je uvjerilo Pilata da Isus, mada (u njegovim ocima) nije bio u punoj mentalnoj kontroli, nije opasan za njegovu vladavinu. Isus je samo polagao pravo na duhovno kraljevstvo; drugim rije­cima, on je samo polagao pravo na poslanstvo. Je li to tacno"? Sveštenik je odgovorio: "Da". Ja sam kazao: "Radi toga Isus nije slican Mojsiju, ali je Muhammed slican Mojsiju".

Nema novih zakona
(6) "Mojsije i Muhammed su donijeli nove zakone i pravila za svoje narode. Mojsije ne samo da je dao deset zapovijedi Izraelcima, nego i veoma obiman obredoslovni zakon, radi upute svoga naroda. Muhammed, s.a.v.s., dolazi narodu ogrezlom u barbarstvu i neznanju. Ženili su svoje macehe, zakopavali svoje žive kceri; pijanstvo, brakolomstvo, idolopoklonstvo i kocka bili su svakodnevna po­java. Gibbon opisuje predislamske Arape u svom 'Pad i propast Rimske imperije' kao: 'ljudske zvijeri, skoro bez osjecaja, teško se razlikuju od ostalih životinjskih stvorenja'. Jedva da je bilo išta da se uoci kao razlika izmedu 'covjeka' i 'životinje'; bili su životinje u ljudskom obliku. Od ovog niskog barbarizma, Muhammed, s.a.v.s., ih je uzdigao, prema rijecima Thomasa Carlyslea, 'u bakljonoše svjetlosti i ucenja'.

On kaže: 'ZA ARAPSKU NACIJU JE TO BILO ROÐENJE; IZ MRAKA U SVJE­TLOST. ARABIJA JE PO PRVI PUT OŽIVJELA POMOCU TOGA; SIROMAŠNI STOCARSKI NAROD, LUTAJUCI NE­PRIMIJECEN KROZ SVOJE PUSTINJE, OD SAMOG STVA­RANJA SVIJETA VIDI; NEUOCLJIVO POSTAJE UOCLJIVO, MALO JE NARASLO U SVJETSKU VELICINU. JEDNO STOLJECE NAKON TOGA, ARABIJA JE BILA U GRANADI S JEDNE STRANE, A U DELHIJU S DRUGE STRANE. BLJESKAJUCI U SRCANOSTI I SJAJU, I SVJETLOSTI GENIJA, ARABIJA OBASJAVA VELIKI DIO SVIJETA...'. Cinjenica je da je Muhammed, s.a.v.s., dao svome narodu zakon i red, koji nisu imali nikada prije.

Što se tice Isusa, kada su Jevreji postali sumnjicavi u to da bi on mogao biti varalica koji pokušava da iskvari njihova ucenja, Isus se potrudio da ih uvjeri da on nije došao sa novom religijom - nema novih zakona niti novih pravila. Navodim njegove vlastite rijeci: 'NEMOJTE MISLITI DA SAM DOŠAO UKINUTI ZAKON I POSLANIKE. NE DO­ÐOH DA IH UKINEM, VEC DA IH OSTVARIM. JER, ZAISTA, KAŽEM VAM DOK OPSTOJI NEBO I ZEMLJA, NI JEDNA JOTA, NI JEDNA KOVRCICA SLOVA IZ ZAKONA SIGURNO NECE NESTATI, A DA SE SVE NE OSTVARI'. (Matej, 5:17,18)

Drugim rijecima, on nije došao sa novim zakonima ili propisima; došao je samo da upotpuni stare Zakone. To je ono što je on jasno stavio do znanja Jevrejima - osim ako nije govorio, drsko pokušavajuci navesti Jevreje da ga prihvate kao od Boga poslanog covjeka, i pod izgovorom pokušao nametnuti im novu religiju. Ne. Ovaj Božiji poslanik se ne bi nikada poslužio takvim sredstvima da podvali Božiju vjeru. On je samo upotpunjavao Zakone. On je praktikovao Mojsijeve Zapovjedi, poštovao subotu. Niti jedan Jevrej nije upro prst u njega govoreci; 'Zašto ne postiš'? ili 'Zašto ne pereš ruke prije nego što komadaš hijeb'?; dok su ove optužbe uvijek iznosili protiv njegovih apostola (ucenika), ali nikada protiv Isusa. To je zbog toga što je on kao dobar Jevrej uvažavao Zakone poslanika prije njega. Ukratko, on nije stvorio novu religiju, i nije donio novi Zakon, kao što su Mojsije i Muhammed, s.a.v.s.. Je li ovo istina"? - pitao sam sveštenika, a on je odgovorio: "Da". Rekao sam: "Radi toga Isus nije slican Mojsiju, ali je Muhammed slican Mojsiju".

Kako su oni udaljeni
(7) "Obojica, Mojsije i Muhammed, su umrli prirodnom smrcu, a po kršcanskim izvorima, Isus je nasilno ubijen, na krstu (piši za 'Was Christ Cruciffied' od istog pisca - besplatno na zahtjev). Je li to istina"? Sveštenik rece: "Da." Ja potvrdih: "Zbog toga Isus nije slican Mojsiju, ali je Muhammed slican Mojsiju".

Nebeski dom
(8) "Mojsije i Muhammed, s.a.v.s., obojica su pokopani u zemlji, ali, po vama, Isus se odmara na nebu. Je li to tacno"? Sveštenik se složio. Ja sam rekao: "Radi toga Isus nije slican Mojsiju, ali je Muhammed slican Mojsiju".

Ismail – prvenac
Pošto se sveštenik bespomocno saglašavao sa svakom tackom, ja sam rekao: "Sveštenice, ovo što sam ja ucinio do sada je samo radi dokazivanja jedne tacke iz cijelog prorocanstva - tj. dokazivanje fraze 'KAO ŠTO SI TI' -'slican tebi' - kao Mojsije. Prorocanstvo je mnogo više od ove jedne fraze, koja glasi: 'PODIGNUCU IM PROROKA IZMEÐU NJIHOVE SABRACE, KAO ŠTO SI TI...'. Naglasak je na rijecima: 'izmedu njihove sabrace'. Mojsije i njegov narod, Jevreji su ovdje oslovljeni kao rasni entitet, a kao takvi, njihova 'sabraca' bi bez sumnje bili Arapi.

Vidite, sveta Bibllija govori o Ibrahimu, a.s., (Abrahamu) kao 'Božijem prijatelju'. Ibrahim ima dvije žene, Saru i Hadžeru. Hadžera je rodlia Ibrahimu sina - njegovog prvenca - '...A Abram (prema Bibliji Abrahamovo ime je bilo Abram prije nego što ga je Bog promijenio u Abraham) SINU ŠTO MU GA RODI HAGARA NADJENU IME JISMAEL (Ismail, a.s.).' (Postanak, 16:15); 'Uzme zatim Abraham SVOGA SINA, JISMAELA...' (Postanak, 17:23) 'A NJEGOVU SINU JISMAELU bijaše trinaest godina kad ga obreza.' (Postanak, 17:25). Sve do dóbi od trinaest godina Ismail, a.s., bio je JEDINI sin, sjeme Ibrahimovo, a.s., a kada je ratifikovan savez izmedu Allaha, dž.š., i Ibrahima, a.s., Bog daruje Ibrahimu, a.s., drugog sina sa Sarom, po imenu Isak (Ishak, a.s.), koji je bio mnogo mladi od njegova brata Ismaila, a.s.

Arapi i Jevreji
Ako su Ismail i Ishak, obojica sinovi istog oca, onda su oni braca. I tako su djeca jednog SABRACA djeci drugog. Ishakova djeca su Jevreji, a Ismailova djeca su Arapi, tako su oni jedni drugima SABRACA. Biblija potvrduje: 'I pred licem drugih on ce stan podici.' (Postanak, 16:12); 'Zatim, izdahnu; umrije i bi pridružen svojim precima.' (Postanak, 25:17)

Ishakova djeca su sabraca Ismailove djece. Na slican nacin Muhammed, s.a.v.s., potice od izra­elcanske sabrace, zato što je on porijeklom od Ismaila sina Ibrahimova. Ovo potvrduje poslanstvo u kojem se kaže: 'PODIGNUCU IM POSLANIKA IZMEÐU NJIHOVE BRACE' (Ponovljeni zakon, 18:18). Ovdje poslanstvo izricito napominje da dolazeci poslanik, koji ce biti kao Mojsije, ne smije izrasti od 'djece izraelske' ili 'izmedu njih samih'; nego kod 'njihove sabrace'. MUHAMMED STOGA POTICE OD NJIHOVE SABRACE!

Rijeci u ustima
Prorocanstvo se nastavlja dalje: '...I STAVIT CU SVOJE RIJECI U NJEGOVA USTA...' Šta to znaci kada se kaže: 'Stavit cu moje rijeci u tvoja usta?' Vidite, kada sam tražio od vas (od sveštenika), da otvorite Ponovljeni zakon, pogla­vlje 18, stih 18, i ako sam vas ja zamolio da citate, i ako ste vi citali; da li bih ja stavljao moje rijeci u vaša usta? Sveštenik je odgovorio: "Ne". Ali, ja sam nastavio: "Ako bih vas ja ucio arapski jezik koji vi ne poznajete, i ako bih vas ja zamolio da ponavljate za mnom ono što ja izgovorim:

Kul huvallahu ehad,

Reci: 'On je Allah - Jedan!;

Allahus-Samed,

Allah je utocište svakom!;

lem jelid ve lem juled,

nije rodio i roden nije,

ve lem jekun lehu kufuven ehad.

i niko mu ravan nije'!

(Kur'an, 112:1-4);

ne bih li ja stavljao ove rijeci stranog jezika, koje niste culi, a izgovarate ih, u vaša usta"? Sveštenik se saglasio da je to doista tako. "Na identican nacin" - ja sam rekao - "Rijeci objavljene u Casnom Kur'anu, dostavljene su Muhamme­du, s.a.v.s., od Svemoguceg Boga.

Historija nam kaže da je Muhammed, s.a.v.s., imao cetrdeset godina. Bio je u pecini tri milje sjeverno od grada Mekke. To je bila 27. noc muslimanskog mjeseca ramazana. U pecini mu melek Džibril nareduje na njegovom maternjem jeziku: 'IKRE' - što znaci: 'Citaj' ili 'Proglasi' ili 'Recituj'. Muhammed je prestravljen i u svojoj zbunjenosti odgovara: 'Ma ene bi kari'in'. Što znaci: 'Ja ne znam citati'. Melek mu nareduje i drugi put, s istim rezultatom. Po treci put melek nastavlja: 'Ikre’ bismi Rabbikelezi halek'. Sada Muhammed shvata, ono što se od njega zahtijeva je da ponavlja! Da oproba; i on ponavlja rijeci, ONAKO KAKO SU STAVLJENE U NJEGOVA USTA:

'Ikre’ bismi Rabbikelezi halek.

'Citaj, u ime Gospodara tvoga koji stvara,

Halekal-insane min alek.

Stvara covjeka od ugruška!

Ikre’ ve Rabbukel Ekrem.

citaj, plemenit je Gospodar tvoj,

Ellezi alleme bil kalem.

koji poucava peru,

Allemel insane malem ja'lem'.

koji covjeka poucava onome što ne zna'.

(Kur'an, 96:1-5)

Ovo je prvih pet ajeta koji su objavljeni Muhammedu, s.a.v.s., koji sada zauzimaju pocetak 96. sure Kur'ana casnog.





Vjerni svjedok
Odmah po odlasku meleka, Muhammed, s.a.v.s. je požurio kuci i, prestravljen i sav oznojen, zatražio od svoje voljene žene Hatidže da ga pokrije. Legao je gledajuci u nju. Nakon što je došao sebi, objasnio joj je šta je vidio i cuo. Ona ga je uvjerila u svoje pouzdanje u njega, i da Allah, dž.š. ne bi nikada dozvolio da mu se desi neka strašna stvar. Da li su ovo ispovjedi varalice? Da li bi varalice priznale da su, kada bi ih Allahov melek suocio sa Porukom od Najuzvišenijeg, bili prestrašeni, prestra­vljeni i preznojeni i trcali kuci njihovim ženama? Svaki kriticar može vidjeti da takve reakcije i ispovjed potjecu od jednog poštenog, iskrenog covjeka, covjeka od istine - 'EL ­EMIN' - 'Pošteni', 'Pouzdani', 'Povjerljivi' (kako su ga njegovi sugradani i svi koji su ga poznavali, vec mnogo puta osvjedoceni u njegovu cestitost, oduvijek nazivali).

U naredne dvadeset i tri godine njegovog poslanickog života, rijeci su 'STAVLJANE U NJEGOVA USTA' a on ih je izgovarao. One su imale neizbrisiv uticaj na njegovo srce i um. I, kako je obim Casnih Spisa (Kur'ana Casnog) rastao, to je bivao pisan na palminom lišcu, na životinjskim kožama i pleckama; i u srcima njegovih vjernih ucenika (pamtili su ih napamet). Prije njegove smrti, ove rijeci su poredane redosljedom kakav mi danas nalazimo u Kur'anu casnom.

Rijeci (Objava) su u stvari stavljene u njegova usta, tacno onako kako je predskazano u prorocanstvu, kao što smo vec naveli u diskusiji: 'I STAVICU SVOJE RIJECi U NJEGOVA USTA. ' (Ponovljeni zakon, 18:18)

Nepismeni poslanik
Muhammedovo, s.a.v.s. iskustvo u pecini Hira, na brdu Džebelun-nur (Planina svjetlosti), i njegovo reagovanje na prvu Objavu je tacno ispunjenje drugog biblijskog prorocanstva.

U knjizi Izaija, po­glavlje 29. stih 12, citamo: 'KNJIGA (el Kitab, el Kur'an, citanje, recitiranje) KOJA SE DAJE COVJEKU KOJI NE UMIJE DA CITA ('en nebijjil-umijj' - što znaci: 'vjerovjesnika koji ne zna da cita i piše' – vidi Kur'an, 7:158) GOVORECI, CITAJ OVO, JA TE MOLIM (rijeci 'ja te molim' se ne nalaze u hebrejskim manuskriptima - uspo­redi sa rimo-katolickim 'Douay Version' i takode sa 'Revised Standard Versions') I ON RECE - JA NISAM UCEN (rijeci 'ja nisam ucen' su tacan prijevod rijeci 'ma ene bi kari'in' tj., ja ne znam citati ni pisati; a to su rijeci koje je Muhammed, s.a.v.s. dva puta ponovio 'Svetom Duhu'(?) - meleku Džibrilu, kada mu je komandovao: 'Ikre - citaj'). Dopustite mi da citiram stih, bez prekida, kako stoji u 'King James Version' ili u 'Autoriziranoj verziji', kako je popularnije poznata: 'ILI KAO KNJIGA KOJA SE DAJE COVJEKU KOJI JE NEPISMEN, GOVORECI: CITAJ OVO, JA TE MOLIM, A ON ODGOVORI: JA NISAM UCEN'; ili po hrva­tskom prijevodu Biblije: 'A dade li se kome ko ne zna citati govoreci: Citaj to! - On ce odvratiti: Ne znam citati (Izaija 29:12).

Treba uociti da nije bilo arapske Biblije u šestom vijeku kršcanske ere, kada je živio Muhammed, s.a.v.s. i propovijedao! Osim toga, on je bio potpuno nepismen i neobrazovan. Ni jedno ljudsko bice ga nije poducilo ni rijeci. Njegov ucitelj je bio Stvoritelj:

­

'Ve ma jentiku ‘anil-heva.

'On ne govori po hiru svome.

­In huve illa vahjun juha,

To je samo Objava koja mu se obznanjuje,

‘allemehu šedidul-kuva'.

uci ga jedan ogromne snage'.

(Kur'an, 53:3-5)

Bez ikakve ljudske poduke, on je natjerao mudrace da se stide".

Važna opomena
"Vidite", rekao sam svešteniku, "kako prorocanstvo pokriva Muhammeda, s.a.v.s. kao rukavica. Ne moramo rastezati prorocanstva, kako bismo opravdali njihovo ispunjenje kod Muhammeda, s.a.v.s.".

Sveštenik je odgovorio: "Sva vaša izlaganja dobro zvuce, ali su ona bez ishoda, radi toga što mi kršcani imamo Isusa Krista 'otjelovljenog boga', koji nas je oslobodio robovanja grijehu"!

Upitao sam: "Nije važno??! ... Bog nije tako mislio. On se potrudio da se Njegove opomene zabilježe. Bog je znao da ce biti ljudi, kao što ste vi, koji ce lakoumno, veselo otpisati Njegove rijeci, zato se On koristio, u Pon. Zakon, 18:19, strašnom opomenom: 'A ne bude li tko poslušao Mojih rijeci, što ih prorok bude govorio u Moje ime, taj ce odgovarati preda Mnom'. Zar vas ovo ne prestravljuje? Sve­moguci Bog prijeti osvetom! Mi crkavamo od straha kada nam zaprijeti kakav propalica, a vi ne strahujete od Božje opomene?! ... Cudo nad cudima! ... U Ponovljenom zakonu, poglavlje 18, stih 19, imamo daljnje ispunjenje prorocanstva o Muhammedu, s.a.v.s.! Uocite rijeci: '... MOJIH RIJECI, ŠTO IH PROROK BUDE GOVORIO U MOJE IME'. U cije ime govori Muhammed, s.a.v.s."? Otvorio sam Kur'an Casni, prijevod Jusuf Alija, 114. poglavlje - "su­retun-nas" ili "ljudski rod" - poslednje poglavlje, i pokazao mu formulu na vrhu poglavlja: "Bismillahir-rahmanir-rahim", a što ima znacenje: "U IME ALLAHA, MILOSTIVOG, SAMILOSNOG". I svako poglavlje unazad 113, 112, 111, 110... je imalo istu formulu i isto znacenje na svakoj strani radi toga što je kraj svih sureta kratak i svaki zauzima otprilike jednu stranicu.

"A šta je prorocanstvo zahtijevalo: '... KOJE CE ON GOVORITI U MOJE IME'?! A u cije ime govori Muhammed, s.a.v.s.? 'U IME ALLAHA MILOSTIVOG, SAMILOSNOG'. Prorocanstvo se ispunjava u Muhammedu, s.a.v.s. DOSLOVCE! Svako poglavlje Casnog Kur'ana, izuzev devetog (što ne znaci da je deveto poglavlje izuzetak jer je ista formula sadržana unutar teksta poglavlja – samo što nije navedena na pocetku), pocinje formulom: 'Bismillahir-rahmanir-rahim' - 'U IME ALLAHA MILOSTIVOG, SAMILOSNOG'. Musliman zapocinje svaki ispra­van posao ovom casnom formulom. Ali kršcani zapocinju sa: 'U ime oca, sina i duha svetog'... (kršcanski teolozi su nemarni cak i u imenu Boga. Radi toga Što 'Bog' nije ime, i 'otac', takode, nije ime. Koje je Njegovo ime? Vidi 'Muhummed - the Natural Successor to Christ' od istog autora, može se dobiti besplatno). Vezano za Deuteronom (Ponovljeni zakon), poglavlje 18, dao sam VIŠE OD 15 RAZLOGA zašto se ovo prorocanstvo odnosi na Muhammeda, s.a.v.s., a NE na Isusa.

Krstitelj protivurjeci Isusu


U Novom zavjetu, više puta, nalazimo da su Jevreji ocekivali ispunjenje prorocanstva 'JEDAN KAO MOJSIJE' (­vidi Jovan, 1:19-25). Kada je Isus tvrdio da je vjerovjesnik (Mesija) poslan Jevrejima, Jevreji su se pošli zapitkivati, a gdje je Ilija? Jevreji su imali paralelno prorocanstvo, da prije dolaska Mesije, Ilija mora doci u svom drugom dolasku. Isus je potvrdio ovo jevrejsko uvjerenje: '...ON IM ODVRATI: BEZ SUMNJE, ILIJA IMA DOCI I SVE POSTAVITI OPET NA SVOJE MJESTO. ALI VAM KAŽEM DA JE ILIJA VEC DOŠAO, SAMO GA ONI NE POZNADOŠE, NEGO POSTUPIŠE SA NJIM KAKO IM SE PROHTJELO. TAKO CE I SIN COVJECIJI MORATI OD NJIH MNOGO TRPJETI'. (Matej, 17:11-13) Prema Novom zavjetu, Jevreji nisu bili ti koji bi progutali rijeci bilo kojeg moguceg Mesije. U svom istraživanju prošli su kroz izuzetne poteškoce, kako bi pronašli svog pravog Mesiju. A ovo potvrduje Ivanovo jevandelje: 'A OVO JE IVANOVO SVJEDOCANSTVO, KAD MU ŽIDOVI IZ JERUZALEMA POSLAŠE SVECENIKE I LEVITE DA GA UPITAJU: TKO SI TI? ON PRIZNADE, NE ZANIJEKA; PRIZNADE: JA NISAM MESIJA'. (Ivan, 1:19,20) (Ovo je jedino bilo prirodno, jer ne mogu postojati dvojica Mesija u isto vrijeme jer su Jevreji ocekivali jednog Mesiju a ne dvojicu. Ako je Isus bio Krist, onda Ilija nije mogao biti Krist) 'DAKLE, ŠTO ­UPITAŠE GA: JESI LI ILIJA? NISAM, ODGOVORI." (Ivan, 1:21) (Ovdje Ivan Krstitelj protivrjeci Isusu! Isus kaže da je Ivan 'Ilija', a Ivan negira ono što mu je Isus pripisao. Jedan od dvojice (Isus ili Ivan), Bože oprosti, definitivno ne govori istinu. Na osnovu licnog Isusovog svjedocanstva, Ivan Krstitelj je bio jedan od najvecih izraelskih poslanika: 'ZAISTA, KAŽEM VAM, IZMEÐU ROÐENIH OD ŽENA NIJE USTAO VECI OD IVANA KRSTITELJA.' (Matej, 11:11) Mi muslimani znamo Ivana Krstitelja kao hazreti Jahja, a.s.. Mi ga poštujemo kao stvarnog Allahovog Poslanika. Casni prorok Isus je nama poznat kao Isa, a.s. koji je, takoder, cijenjen kao najmocniji Poslanik poslan od Svemoguceg. Kako mi muslimani možemo pripisati laži bilo kojem od njih? Mi ostavljamo ovaj problem, izmedu Isusa i Ivana, kršcanima da ga razriješe, jer njihovi 'sveti spisi' su puni neslaganja, koje oni objašnjavaju kao 'nejasne Isusove izreke' (vidi "Times" magazin, decembar 30. 1974, clanak 'How true is the Bible?' - 'Koliko je istinita Biblija?'; piši za besplatnu kopiju '50000 Errors in the Bible' - '50000 grešaka u Bibliji' - reprodukcija iz kršcanskog magazina "AWAKE!", SEPTEMBAR 8, 1957.). Mi muslimani smo, zaista, zainteresovani za posljednje pitanje postavljeno Ivanu Krstitelju od strane jevrejske elite: 'JE SI LI (OCEKIVANI) PROROK? NE, ODVRATI'. (Ivan 1:21)

Tri pitanja
Molim vas da uocite tri razlicita i odvojena pitanja, a na koja je on dao tri naglašena 'NE' kao odgovore. Da rekapituliram:

1) Jesi li ti Krist?

2) Jesi li ti Ilija?

3) Jesi li ti Prorok?

Ali uceni ljudi kršcanstva nekako ovdje vide implicitno samo dva pitanja. Da bi ucinili dvostruko jasnim da su Jevreji definitivno imali TRI posebna prorocanstva u svojim glavama, kada su ispitivali Jovana Krstitelja, procitajmo prigovore Jevreja u stihovima kako slijede: 'ZAPITAŠE GA DALJE: ZAŠTO TI ONDA KRSTIŠ, AKO TI NISI:

1) KRIST

2) NI ILIJA

3) NI PROROK? (Ivan, 1:25)

Jevreji su ocekivali ispunjenje TRI posebna prorocanstva: jedan - dolazak KRISTA; dva - dolazak ILIJE; i tri - dolazak TOG PROROKA.

"Taj Prorok"
Ako pogledamo bilo koju Bibliju koja je skladna ili ima unakrsne reference, tada cemo naci na marginama, gdje se javljaju rijeci 'prorok' ili 'taj prorok' u Ivan, 1:25, da se ove rijeci odnose na prorocanstvo iz Ponovljeni zakon, 18:15 i 18. A da je 'taj prorok', 'prorok kao Mojsije' - 'KAO ŠTO SI TI' upravo Muhammed, s.a.v.s. a ne Isus prethodno smo dokazali poraznim dokazima!

Mi muslimani ne negiramo da je Isus bio 'Mesija' ('Mesija' - rijec koja je prevedena kao 'Krist'). Mi ne osporavamo 'hiljadu i jedno prorocanstvo' ciju mnogobrojnost kršcani potvrduju u Starom zavjetu, predskazujuci dolazak Mesije. Ono što mi kažemo jeste da se Deuteronom (Ponovljeni zakon), 18:18 NE odnosi na Isusa Krista, nego je to eksplicitno prorocanstvo o casnom Poslaniku Muhammedu, SallAllahu alejhi ve selem!"

Sveštenik se uctivo rastao sa mnom, rekavši da je to bila veoma interesantna diskusija i da bi on želio da dodem jednog dana i obratim se njegovoj kongregaciji s istom temom. Dekada i po je prošla, a ja još uvijek cekam na tu privilegiju. Vjerujem da je sveštenik bio iskren kada je to ponudio, ali predrasude teško umiru, a ko bi želio da izgubi svoje ovce?

Otrovni test
Kristovim jaganjcima kažem: "Zašto ne primijenite taj otrovni test, koji je sam Gospodar želio da primijenite, na bilo kojeg pretendenta na prorocanstvo"? On je rekao: "POZNACETE IH PO NJIHOVIM RODOVIMA. ZAR SE S TRNJA BERE GROŽÐE, ILI S DRACA SMOKVE? TAKO SVAKO DOBRO STABLO RAÐA DOBRIM RODOM. SVAKO STABLO AKO NE RAÐA DOBRIM RODOM, SIJECE SE I BACA U OGANJ. DAKLE: PREPOZNAT CETE IH PO NJIHO­VIM RODOVIMA". (Matej, 7:16-20) Zašto se bojite primjeniti ovaj test na Muhammedova, s.a.v.s. ucenja? Naci cete u poslednjoj Božijoj Objavi - Casnom Kur'anu - istinsko ispunjenje ucenja Mojsija i Isusa, šta ce svijetu donijeti prijeko potrebni mir i srecu. "AKO BI COVJEK KAO MUHAMMED PREUZEO ZAPO­VJEDNIŠTVO MODERNOG SVIJETA, ON BI USPIO U RAZRI­JEŠENJU NJEGOVIH PROBLEMA I DONIO MU PRIJEKO POTREBNI MIR I SRECU." (George Bernard Shaw)

Najveci!
U nedjeljniku "TIME" od 15. jula 1974., prenesena je selekcija mišljenja raznih historicara, pisaca, vojnih licnosti, poslovnih ljudi i drugih, na temu: "Ko su bili historijski velike vode?". Neki su rekli da je to bio Hitler; drugi su rekli; - Gandi, Buda, Lincoln i slicno. Ali, Jules Masserman, SAD psihoanaliticar, ispravno postavlja stvari dajuci korektne krite­rije, na osnovu kojih prosuduje. On je rekao: "Vode moraju ispuniti tri funkcije:

­

1) Osigurati dobrobit vodenih,

2) Osigurati socijalnu organizaciju u kojoj se ljudi osjecaju relativno sigurnim,

3) Osigurati ih odredenim brojem uvjerenja".

S gornja tri kriterija, on je pretražio historiju i analizirao Hitlera, Pastera, Cezara, Mozesa, Konfucija i mnoge druge, i konacno zakljucio: "LJUDI KAO ŠTO SU PASTER I SALK SU VOÐE U PRVOM SMISLU. LJUDI KAO GANDI I KONFUCIJE, S JEDNE STRA­NE, I ALEKSANDAR, CEZAR I HITLER, S DRUGE STRANE, SU VOÐE U DRUGOM I MOŽDA TRECEM SMISLU. ISUS I BUDA SPADAJU SAMO U TRECU KATEGORIJU. MOŽDA JE NAJVECI VOÐA SVIH VREMENA BIO MUHAMMED, KOJI JE KOMBINACIJA SVE TRI FUNKCIJE. U MANJEM OBIMU MOJSIJE JE URADIO ISTO".

U skladu s objektivnim kriterijima postavljenim od profesora Cikaškog univerziteta, za kojeg vjerujem da je Jevrej, ISUS I BUDA su izvan slike "velikih voda covje­canstva", ali cudnom koincidencijom grupira Mojsija i Muhammeda zajedno, dajuci time daljnju težinu argumentu da ISUS nije kao MOJSIJE, ali je MUHAMMED kao MOJ­SIJE (Pon. zakon, 18:18. "KAO ŠTO SI TI" - Kao MOJSIJE)!

U zakljucku, završavam s navodom kršcanskog casnika, komentatora Biblije, slijedeci navod njegovog Gospo­dara: "KONACNI KRITERIJ ISTINSKOG PROROKA JE MORA­LNI KARAKTER NJEGOVIH UCENJA." (prof. Dummelow); "PREPOZNACETE IH PO NJIHOVIM RODOVIMA." (Isus Krist)

Dodi da rezonujemo zajedno
Reci: "O sljedbenici Knjige, dodite da se okupimo oko jedne rijeci, i nama i vama zajednicke: da se nikome, osim Allahu ne klanjamo, da nikoga Njemu ravnim ne smatramo i da jedni druge, pored Allaha, bogovima ne držimo"! Pa ako oni ne pristanu, vi recite: "Budite svjedoci da smo mi muslimani"!

(Kur'an, 3:64)



"SLJEDBENICI KNJIGE" je respektabilan naziv dat Jevrejima i Kršcanima u Casnom Kur'anu. Muslimanu je ovdje naredeno da pozove: "O sljedbenici Knjige, o uceni ljudi, o ljudi koji tvrdite da ste primili Božansku Objavu, Casne spise; hajde da se sakupimo oko zajednicke platforme - "da se nikom osim Allahu ne klanjamo", radi toga što NIKO, OSIM ALLAHA, nije vrijedan molitve, a ne radi: "...JER JA, JAHVE BOG TVOJ, BOG SAM LJUBOMORAN. KAŽNJAVAM GRIJEHE OTACA ONIH KOJI ME MRZE NA DJECI DO TRECEG I CETRVTOG KORIJENA." (Izlazak, 20:5); nego zato što je ON NAŠ GOSPODAR I ONAJ KOJI BDIJE NAD NAMA, NAŠ HRANITELJ I SKRBNIK, JEDINI DOSTOJAN SVAKE HVALE, MOLITVE I ODANOSTI. Ukratko, Jevreji i Kršcani bi se složili sa sva tri prijedloga, sadržana u Kur'anskom Ajetu. U stvarnosti oni to ne rade. Pored doktrinarnih propusta o jedinstvenosti Jednog Istinitog Boga (Allaha, subhanehu ve te'ala), tu je i pitanje posvecivanja sveštenstva (medu Jevrejima je bilo takode nasljedno) - kao da bi obicno ljudsko bice, coen ili papa ili sveštenik ili brahman mogao polagati pravo na superiornost, bez obzira na to koliki je stepen njegove ucenosti i cistote života, ili bi mogao stajati izmedu covjeka i Boga, u nekom specijalnom smislu.


Islam ne priznaje sveštenstvo!
Islamska vjera nam je ovdje data u orahovoj ljusci:

Recite: "Mi vjerujemo u Allaha i u ono što se objavljuje nama, i u ono što je objavljeno Ibrahimu, i Ismailu, i Ishaku, i Jakubu, i unucima, i u ono što je dato Musau i Isau, i u ono što je dato vjerovjesnicima od Gospodara njihova; Mi ne pravimo nikakve razlike medu njima, i mi se samo Njemu pokoravamo."

(Kur'an, 2:136)

Položaj muslimana je jasan. Musliman ne tvrdi da ima religiju samo za sebe. Islam nije sekta ili etnicka religija. Po tom shvatanju sve Objavljene religije su jedna, jer je Istina jedna. TO JE RELIGIJA KOJU SU PROPOVJEDALI SVI RANIJI POSLANICI (vidi Casni Kur'an, 42:13). To je bila Istina naucavana svim inspirisanim Knjigama. U biti to je svjesnost Božanske Volje i Plana i radosno potcinjavanje toj Volji i Planu. AKO IKO ŽELI DRUGU RELIGIJU OSIM NJE, ON JE PRITVORAN PREMA SVOJOJ VLASTITOJ PRIRODI, KAO ŠTO JE PRITVORAN PREMA BOŽIJOJ VOLJI I PLANU. Takav ne može ocekivati uputu, jer on namjerno odbacuje tu uputu.



Dakle Islam uzima prethodne objave i proroke kao nastavak svih i predstavlja sebe za nasljednika tj. zadnju objavu covjecanstvu.Priznaje biblijske poroke kao autenticne i bozije poslanike.Ako uzmemo u obzir da su prethodne knjige(Biblija) bogom nadahnute(a Bog je nepogresiv) da vidimo kako se Islam odnosi na TEMELJ svog vjerovanja.


Biblija (indzil) je, kao sto svi znamo, sveta knjiga (Bozja rijec) objavljena Isusu Kristu ( Isa a.s.). Bibliju su prihvatili muslimani kao svetu knjigu, jer i Kur'an svjedoci o njoj. Ali ovu danas Bibliju sto imamo, nije ta ista Biblija u koju su i muslimani vjerovali. Ova danasnja, savremena, Biblija mozda ima u sebi neshto od Bozijih rijeci, al' su u njoj vecinom napisana misljenja nekih historicara i naucnika. Zbog toga se u Bibliji pojavljuju mnoge greske, recenice, koje su u suprotnosti sa savremenom naukom, a Bog, i Bozja rijec ne mogu, ne smiju, imati greske...

Navest cemo nekoliko gresaka iz predavanja Zakira.N., nekoliko od stotinu :

1.) Biblija govori o stvaranju svijeta. Pa u Bibliji stoji; da je Bog stvorio nebo i zemlju za 6 dana, a pri tom spominje vece i jutro, sto upucuje na dan od 24h. Danas nam naucnici kazu da kosmos nije mogao nastati u periodu od 6 dana, od kojih svaki dan ima 24h. Dok Kur'an isto govori o 6 duzih perioda, razdoblja, sa kojim se vecina naucnika slazhe.

2.) U knjizi postanka, 1:3-5 stoji da je svjetlost stvorena prvog dana, a u stihovima 14-19, izvor svijetla, zvijezde i Sunce, stvoreni su cetvrtog dana. Kako je moguce da izvor svjetlosti nastane cetvrtog dana, i to kasnije od same svjetlosti koja se pojavila prvog dana?! To je nenacusno

3)Dalje, u Knjizi Postanka, 1:9-13, stoji da je Zemlja stvorena treceg dana. Kako cete imati dan i noc bez zemlje ?! Dan zavisi od rotacije Zemlje. Kako cete prije stvaranje Zemlje imati dane i noci ?!

4) Postanak,1:9-13, kaze da je Zemlja stvorena treceg dana, a u stihovima 14-19 stoji da su Sunce i Mjesec stvoreni cetvrtog dana. Danas nam nauka kaze da je Zemlja bila dio Sunca i da je nemoguce da je postojala prije Sunca. To je nenaucno...

5)
Biblija kaze u Knjizi Postanka, prvo poglavlje, stihovi 11-13, da je vegetacija stvorena treceg dana, a da je Sunce stvoreno cetvrtog dana. Kako je moguce da se biljke pojave prije sunceve svjetlosti, i kako ce prezivjeti bez nje?!

6)Postanak, 1:16 da je Bog stvorio dvije svjetlosti; vecu svjetlost Sunce, da vlada danju, i manju svjetlost- Mjesec, da vlada nocu. Danasnja nauka tvrdi da Mjesec reflektuje svjetlost od Sunca, tj da on nema svoje svjetlosti. Dakle, i to je nenaucno.

7)"Ili ce svijet opstati ili ce zauvijek nestati" Ne moze se desiti i jedno i drugo, to je nenaucno. Ali to je tacno ono sto biblija kaze! U Bibliji, u Poslanici Hebrejima, 1:10-11

8) Zemlja i nebo imaju stubove. Nenaucno.

9)Biblija kaze u Postanku, 1:29 : i Bog rece:" Eto, predajem vam sve na svoj zemlji bilje, sto nosi sjeme, i sve drvece s plodovima, u kojima je sjeme; neka vam bude za hranu!" Sve biljke! Danas cek i nepismeni znaju da postoji veliki broj otrovnih biljaka, koje unesete u organizam, velika je vjerovatnoca da cete umrijeti! Kako je moguce da Bog nije znao, da ako te biljke pojedete, da cete umrijeti?! NENAUCNO.

10) Biblija ima naucni test kako identifikovati istinskog vjernika. U Evandelju po Marku, 16:17-18 stoji: " One koji vjeruju, pratit ce ova cudesa: " u moje ime izgonit cete davle, govorit ce novim jezicima,. Uzimat ce zmiju u ruke. I ako otrov smrtonosan popiju, nece im nauditi. Na bolesnike metat ce ruke, i oni ce ozdravljati." Ovo je naucni test, naucnom terminologijom nazvan: potvrdni test istinskog vjernika. Danas ne znam, bar ja, nijednog krscana, misionara, koji je proshao ovaj test iz Biblije. Nisam sreo ni jednog krscana koji bi mogao uzeti otrov, a da ne umre !

11) Na polju medicine, Biblija i Levitskom Zakoniku, 14:49-53 pruza novi nacin dezinfekcije kuce, radi zastite gube i krasti. Tamo stoji: " Neka uzme dvije ptice, cedrovinu, grimizno predivo i hisop. Tada neka zakolje jednu pticu nad posudom zamljanom sa svjezom vodom, i neka ih umoci u krv zaklane ptice i u svjezu vodu, i neka tim 7 puta poškropi kucu."
POPRSKATI KUCU KRVLJU DA BI SE DEZINFIKOVALA PROTIV GUBE ?! Znamo da je danas krv jako pogodna za razvoj bakcila i bakterija... NENAUCNO !

12)Biblija, takoder, ima jako dobar test utvrdjivanja preljube. Kako cete znati da je zena ucinila preljubu? u Knjizi Brojeva, 5:11-31 stoji: da svecenici trebaju uzeti svetu vodu, u nju staviti svete prasine sa poda i pomjesati sa vodom, to je gorka voda prokletstva... Nakon sto prokunu zenu, daju joj tu vodu, pa ako je pocinila preljubu, nakon sto popije vodu, kletva ce uci u njeno tijelo, tjelo ce oteci, bedra spasti, i bice od ljudi prokleta. Ako zena nije pocinila preljubu, ostat ce cista, i postace majka. ZASTO LI SE OVAJ METOD UTVRDJIVANJA PRELJUBE NE KORISIT U SAVREMENOM SVIJETU?! NENAUCNO!

13)ZAtim, u Ezri, 2:65 stoji da je bilo 200 pjevaca i pjevacica. A u nehemija 7:67, kaze da je bilo 245 pjevaca i pjevacica. DA LI JE BILO 200 ili 245 pjevaca ?! kontekst je potpuno isti, matematicka kontradicija... Dakle josh jedna nelogicna greska...

14) U drugoj poslanici kraljevima 24. poglavlje, 8 stih, stoji: Jojakin je imao 18 godina kad postade kralj, i vladao je 3 mjeseca u Jerusalemu." Druga Ljetopisa, 36. poglavlje, 9 stih, kaze: Bilo je Jojakinu 8 godina, kad postade kralj, i vladao je 3 mjeseca i 10 dana... DA LI JE JOJAKIN IMAO 18 ili 8 GODINA KAD JE POCEO DA VLADA ? DA LI JE VLADAO 3 MJESECA ili 3 MJESECA i 10 DANA ? NELOGICNO, GRESKA.

15)Zatim, u Prvoj kraljevima, 15:33, stoji da je Baaša umro u 26-oj godini vladavine Asina, a u drugoj Ljetopisa, 16:1, stoji da je Baaša izašao protiv Jude u 36-oj godini vladavine Asina! KAKO JE BAAŠA MOGAO RATOVATI 10 GODINA NAKON SVOJE SMRTI ?! NELOGICNO,NENAUCNO,GRESKA!

16) u Bibliji stoji, da ce se jedno drvo dici u vis do nebesa, i da ce ga moci vidjeti cijeli svijet, cijeli narod na Zemlji, bez obzira gdje se nalazio. KAKO JE MOGUCE DA CE CIJELI NAROD TO VIDJETI, KAD JE DANAS DOKAZANO DA JE ZAMLJA OKRUGLA, DAKLE NEMOGUCE JE DA VIDI ONAJ DRVO; KOJI SE NALAZI NA SUPROTNOJ STRANI ZEMLJE... NENAUCNO

Ovo su samo neke od grešaka...a njih u Bibliji je na stotine koje se pojavljuju..

Mozemo slobodno reći BIBILIJA koja je objavljena Isau a.s. je iskrivljena i u nju se ne može vjerovati jer je to ljudska riječ a ne Božija..

Ko vjeruje u Bibliju sadašnju taj vjeruje u ljudsku riječ i to nema nikakve veze s vjerom koju je Bog objavio Isao a.s.. ( Isusu)...

Bibliju je čuvao čovjek i zato su je i uspjeli iskrivit.

Kur'an čuva Bog i on će ostati onakav kakav je i objavljen.


http://islam1.bloger.hr/post/greske-u-b ... 41344.aspx

Bas bih volio cuti ovog ucenog covjeka sa pocetka posta tj. citata i njegovo objasnjenje.
Tvorci Biblije su izgleda uocili da je puna bagova pa su napisali(izdiktirali) novi program koji je moderniji ali su za svaki slucaj ostavili i stari jer su vidjeli kuda ce to dovesti suprostavljene tabore.Trebam li nastaviti^

_________________
Tragam za istinom-istraga je u toku!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: uto jan 24, 2012 7:08 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
http://el-ilm.com/sadrzaj/uploads/2009/ ... nativa.pdf


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: sri jan 25, 2012 1:46 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 12, 2010 10:50 am
Postovi: 228
kapljica je napisao/la:
http://el-ilm.com/sadrzaj/uploads/2009/08/MURAD-HOFMANN-Islam-kao-alternativa.pdf


U pomenutoj knjizi nasao sam ovaj pasus

Biti musliman znači ispunjavati dvije pretpostavke: a) vjerovanje u personalnog (ali bespolnog) transcendentalnog Boga (koji je aktivan u svijetu)1 i b) vjerovanje u Njegove objave jednako važne od 'Ibrâhîma do Muhammeda.

Dakle pretpostavka b govori o vaznosti objava od Abrahama ili Ibrâhîma do Muhammeda.Posto biblija nije u potpunosti tacna kako se i ostale objave mogu smatrati tacnim?

_________________
Tragam za istinom-istraga je u toku!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: sri jan 25, 2012 2:14 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 12, 2010 10:50 am
Postovi: 228
Jos jedan pasus iz knjige

A spomeni u Knjizi i Maryamu, kad ona od čeljadi svoje na istočno mjesto ode... a mi smo k njoj poslali Ğibrîla i on joj se pokaza u liku muškarca lijepoga... Kako ću ja imati dječaka - povika ona - kad me muškarac ni jedan dotakao nije? (19:16-20)

a mi smo k njoj poslali Ğibrîla

Ko su to mi?

_________________
Tragam za istinom-istraga je u toku!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: sri jan 25, 2012 2:20 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 12, 2010 10:50 am
Postovi: 228
Kur’ân jasno odbija svaku ideju o Svetom trojstvu (5:72-75) uključujući de facto i božansku Maryaminu prirodu (5:116-118), što
42
bi moglo prozići iz njezinog pretjeranog poštivanja (ilustracija čega je dogma o njezinu uskrsnuću na nebo, na primjer).11 Kao i njezin sin, Maryama je znak svjetovima (21:91) i jedna od poslušnica (66:12), ni više ni manje!: I 'Trojica su!' - ne govorite! Prestanite... Samo je Allah Bog jedini. (4:171)

_________________
Tragam za istinom-istraga je u toku!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: ned feb 03, 2013 11:52 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
pozdrav svima vama koji se borite sa svojim predrasudama :P

http://www.youtube.com/watch?v=PYS6DDqNnF4


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: čet feb 14, 2013 8:03 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: čet dec 16, 2010 12:02 pm
Postovi: 22
ŠOKANTNI SNIMAK OSOBE OSETLJIVE NEKA IZBEGNU GLEDANJE SLIKE SA LINKA.

Islam , Hrišćanstvo , Hinduizam ..... je onako kakvi su ljudi koji ga praktikuju.

Žena muslimanka se zaljubila i udala za čoveka hindu religije i prošla ovako:

http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... e=1&ref=nf


ZA mene je od sada to islam.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: uto nov 12, 2013 6:34 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 04, 2013 5:04 pm
Postovi: 171
Lokacija: Void
Nicaze je napisao/la:
kapljica je napisao/la:
http://el-ilm.com/sadrzaj/uploads/2009/08/MURAD-HOFMANN-Islam-kao-alternativa.pdf


U pomenutoj knjizi nasao sam ovaj pasus

Biti musliman znači ispunjavati dvije pretpostavke: a) vjerovanje u personalnog (ali bespolnog) transcendentalnog Boga (koji je aktivan u svijetu)1 i b) vjerovanje u Njegove objave jednako važne od 'Ibrâhîma do Muhammeda.

Dakle pretpostavka b govori o vaznosti objava od Abrahama ili Ibrâhîma do Muhammeda.Posto biblija nije u potpunosti tacna kako se i ostale objave mogu smatrati tacnim?


Ja ne znam koliko mogu ali samo jednom znam. Dok je svijeta Kur'an ce ostati neizmijenjen i originalan zato sto se i sam Bog zauzeo da ce cuvati zadnju objavu.

_________________
Four eyes as two in one the forward circular view that never ends

An orbital voyage throughout the endless sphere of all

Where time is lost and everything transcends


Zadnja izmjena: Ebtehal; pet sep 05, 2014 12:21 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: uto nov 12, 2013 6:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 04, 2013 5:04 pm
Postovi: 171
Lokacija: Void
Nicaze je napisao/la:
Jos jedan pasus iz knjige

A spomeni u Knjizi i Maryamu, kad ona od čeljadi svoje na istočno mjesto ode... a mi smo k njoj poslali Ğibrîla i on joj se pokaza u liku muškarca lijepoga... Kako ću ja imati dječaka - povika ona - kad me muškarac ni jedan dotakao nije? (19:16-20)

a mi smo k njoj poslali Ğibrîla

Ko su to mi?


Arapski jezik je specifičan i zaista je dobro nešto i poznavati ako krenemo pričati o ovim stvarima.Stil arapskog jezika je takav da se čovjek o sebi može izražavati zamjenicom “mi” – radi
veličanja, zatim zamjenicom prvog lica jednine “ja”, kao i zamjenicom trećeg lica “on”. Sva tri
načina upotrebljavaju se u Kur’anu, jer se Allah, dž.š., obraća Arapima njihovim jezikom.

_________________
Four eyes as two in one the forward circular view that never ends

An orbital voyage throughout the endless sphere of all

Where time is lost and everything transcends


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: čet dec 01, 2016 6:17 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 09, 2012 2:34 am
Postovi: 788
http://www.dnevno.hr/planet-x/20-miliju ... ili-978249


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: sri jan 18, 2017 9:17 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 09, 2012 2:34 am
Postovi: 788
http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/46 ... zabom.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: uto sep 05, 2017 10:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 04, 2013 5:04 pm
Postovi: 171
Lokacija: Void
autentika je napisao/la:
http://www.dnevno.hr/planet-x/20-milijuna-muslimana-prosvjedovalo-za-mir-a-masovni-mediji-sve-sakrili-978249


Kad kliknes link tamo pise "mediji su dogadjaj izignorirali" a u ovom slucaju su i post na forumu izignorirali.

_________________
Four eyes as two in one the forward circular view that never ends

An orbital voyage throughout the endless sphere of all

Where time is lost and everything transcends


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Islam
PostPostano: sri sep 06, 2017 12:23 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
učine to nevidljivim...već se to događalo s masovnim prosvjedima koji su učinjeni nevidljivima za javnost...Ocupy.....nedavna oktobarska revolucija

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz