Sada je: sub apr 27, 2024 12:00 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: pet dec 14, 2007 6:59 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned nov 25, 2007 12:52 pm
Postovi: 197
Lokacija: Zagreb
_Dario_ je napisao/la:
Islam je ok,kao na posljetku i sve religije,i pravi pripadnici religija,koji zive po njenim pravilima nisu losi ljudi,i kad bi cijeli svijet zivio po tim nekim pravilima,svima bi nam bilo ljepse,u to budite sigurni :)

Istina, ali je isto tako činjenica da tih vjernika ima jakoooooooo malo.

_________________
We don't need no education
We don't need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave the kids alone


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet dec 14, 2007 4:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet mar 02, 2007 4:58 pm
Postovi: 352
Lokacija: Croatia,Zagreb
stanks je napisao/la:
_Dario_ je napisao/la:
Islam je ok,kao na posljetku i sve religije,i pravi pripadnici religija,koji zive po njenim pravilima nisu losi ljudi,i kad bi cijeli svijet zivio po tim nekim pravilima,svima bi nam bilo ljepse,u to budite sigurni :)

Istina, ali je isto tako činjenica da tih vjernika ima jakoooooooo malo.



X potpisujem prijatelju :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 17, 2007 12:25 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
za dusu,... :D
http://www.youtube.com/watch?v=ozrjBGXVn2E

http://www.youtube.com/watch?v=dbIaetu8 ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=k1s9pQ4T ... re=related


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 17, 2007 1:32 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
http://www.youtube.com/watch?v=L_Zt7TDN ... re=related


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 17, 2007 7:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet mar 02, 2007 4:58 pm
Postovi: 352
Lokacija: Croatia,Zagreb
cuo sam za samia vec,andjeoski glas stvarno


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jan 11, 2008 1:01 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
Zasto je uopste bilo potrebno da se pojavi islam?!
Ako uzmemo u obzir cinjenicu da je Jedan Stvoritelj, Jedan Gospodar svega, i ako malo pazljivije proucimo stari zavjet, zatim novi zavjet, vidjecemo da se vremenom izgubila izgubila ta "u pocetku JEDINA istina", onda nam je sasvim jasno zasto je bio potreban Qur'an i islam kao nova-stara vjera. Islamom su prije svega obnovljene neke univerzalne vrijednosti, koje su vremenom modifikovane ili pak totalno izbrisane!
Uzmimo samo ovu prvu i najbitniju Da je samo Jedan Bog kojemu se klanjao Adam, prvi stvoreni covjek pa sve do dolaska ili bolje receno smrti Isusa, on je bio taj kojega je narod obozavao i zahvalan bio. Nakon uzdignuca Isusa, Bog vise nije taj kojemu se narod treba obracati vec je to Isus, tj. preko Isusa se jedino moze doci do oprosta, i opet tj. do Stvoritelja. Islam nema posrednika. Direktno se svaki vjernik obraca svome Stvoritelju, a isus je kao i mnogi prije njega samo Poslanik Boziji a to sto nema oca neznaci da mu je sami Stvoritelj otac.
U Qur'anu se o poslanicima, za razliku od Biblije, govori na vrlo respektabilan nacin. Niti jedan Poslanik se nediskreditira nicim onim sto nije dosljedno najodabranijim medju ljudima, a to su bili oni.
U Qur'anu se Allah, Stvoritelj i Gospodar svega, direktno kao i putem posrednika meleka Dzebraila, obraca Muhammedu. Objava Qur'ana trajala je nepune 23 godine. Razlog postepenog objavljivanja prije svega je primjena onoga sto bi bilo obajvljeno. Jer nije bilo lahko narod, koji je tad slovio za najrazvratnija stvorenja na zemlji, preodgojiti i naciniti od njih civilizaciju koja se nepamti u historiji. Zatim, memorisanje objave, samim tim je i ocuvanje originalnosti Qur'ana bilo zagarantovano.Zatim, mnoge situacije iz zivota naroda dovele su do objave pojedinih poglavlja.
Zasto pored Starog i Novog Zavjeta prihvatiti qur'an?Prije svega, jer je sve zapisano i u originalu sacuvano za vrijeme Muhammeda! Ako nista drugo, vrijedi ga procitati i uistinu prostudirati da bi se uvidjele razlike (kao i slicnosti)izmedju ranije objavljenih knjiga!Kad se nakon studioznog citanja Biblije, procita Qur'an, onda mnoge stvari dolaze na svoje mjesto!

Muhammed nije bozanstvo! On je obicni smrtnik kao i svi mi i mi ga neobozavamo. On nema ulogu sveca niti onoga koji je ravan Bogu! On je covjek koji je odabran od Stvoritelja da prenese Poruku. Za razliku od prijasnjih Poslanika koji su upucivani samo nekim malim zajednicama, ili pak preostalim vjernicima, Muhammed je upucen kao milost svim svjetovima! Sta to sad znaci, svako ce morati za sebe da sazna. Kazu ucenjaci, na koji nacin prilazis Qur'anu, tako ce se i on odnositi prema tebi. Budes li pristupio sa mrznjom, pokazace ti mrznju, budes li sa znatizeljom, njom ce ti uzvratiti, budes li sa ljubavlju, otvorit ce ti se... pa bujrum, kao sto rece Isus, svako daje ono sto ima!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jan 11, 2008 1:30 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
Zasto islam? Zato sto islam priznaje sve ranije vjerovjesnike,po Isusovoj Majci je cak nazvano cijelo jedno poglavlje.I jos imamo i Muhammeda! Znaci,dobivas sve ono sto je najbolje u ranijim vjerama, nista ne gubis i jos imas Muhammeda, kojeg drugi nepriznaju(zasto, to oni dobro znaju!) i nemozes biti na gubitku. Ko je od vas ikad uzeo da procita "od jednog neutralnog"autora o zivotu Muhammeda?
Ranije su samo orjentalisti "imali tu cast" da pisu o njemu. Medjutim, danas se zna koja je njihova uloga bila.
Uzmite jednog Martina Lingsa koji je izucavajuci zivot Muhammedov pozelio da bude slican njemu! On nije u sluzbi crkve pristupio tom pisanju, nego cisto iz znatizelje.Zelio je da SAM sazna sta je istina o tom velikom covjeku kojeg su mnogi stavljali na prvo mjesto od historijskih licnosti.
Danas mnogi kazu, islam je staromodan,ali koja su nacela mjerenja prema kojima to sudimo? Svjedoci smo da se zakoni mjenjaju, da ono sto je prije nekoliko godina smatralo dobro, danas vise nije. Ili, moral?Gdje je moral danas i prije svega ko i kad odlucuje kad je nesto moralno ili ne?!
Kad covjek donosi zakone, oni se mogu i moraju mjenjati,jer covjek nije nepogresiv. Ono sto vrijedi danas, nemora vrijediti i sutra. Ali, Onaj koji je sve stvorio, zna najbolje koji zakon je vjecan!
E sad, koliko ce ko biti u stanju da se uistinu preda Gospodaru(sto je i znacenje islama)zavisi od toga koliko bude ucio i zelio da nauci.
Kako kaze El-Gazali postoji 4 vrste ljudi:
1. Oni koji znaju i znaju da znaju
2. Oni koji znaju i neznaju da znaju
3.Oni koji neznaju a misle da znaju
4.Oni koji neznaju a neznaju da neznaju
Islam nepriznaje "istocni, ili urodjeni grijeh". Isto tako, nema nasljedjivanja grijeha! Svako ce odgovarati za sebe! Primjeri treba da nam budu vjerovjesnici, Boziji odabranici.
Citajuci Bibliju, ja takav utisak nisam imala.Zato sam se i odlucila za islam. Stanje je puno jasnije i nema tabu tema. Na svako pitanje se moze naci odgovor. Vrlo jasno je podcrtano dobro, a tako isto i zlo. Nagrada i kazna. Jednoca Stvoritelja!Smrt i zivot poslije smrti! Ako uradis dobro koliko i trun, vidjet ces ga a isto tako i zlo. Nista sakriti nemozes, niti ti iko od ljudi moze osigurati oprostenicu. Svjesnost!Svjesnost i opet svjesnost, uvjek i svugdje!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jan 12, 2008 12:18 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: čet dec 13, 2007 10:07 am
Postovi: 3
Cartman je napisao/la:
... ali gdje se demantuje Kur'an kao Biblija ?


i ja sam cesto razmisljala o tome i naisla sam dosad jedino na ovo

http://islamu.wordpress.com/category/zena-u-islamu/

ono sto islamske sljedbenike drzi pokornim da ne istrazuju iz raznih uglova kur'an kao sto se radi sa biblijom je sto isusa ne smatraju bogom vec covjekom i to im je skoro osnovno polaziste da svoju knjigu smatraju vjerodotojnom a tudju prepravljenom, iskrivljenom i netacnom...

ali kad bi se dokazalo da isusa nije rodila djevica islam bi bio potkopan kao i ostalo


Obilazenje oko crnog kamena u suprotnom smjeru od kretanja kazaljke na satu u islamu mogu povezati sa simbolikom kretanja sedam planeta

crni kamen je simbolika saturna, ogranicenja ili ustezanja koja vjernici imaju tokom hadza je isto simbolika saturna
saturn je i smrt izmedju ostalog

a poznato je da da za vrijeme dok traje hadz ginu ljudi i to tako sto budu pregazeni
masa svijeta okupljena oko kamena cista srca obavljaju boziju zapovijed i svirepo gaze ljude
naravno sve za ime boga
kojeg boga, kom bogu je potrebno klanje kurbana i to najbolje ovna

Mars vlada ovnom

sveti rat koji vode - simbolika marsa boga rata

kome su potrebne krvave zrtve, ratovi, silovanja

nizoj prirodi Marsa

na islamskoj zastavi je polumjesec i zvijezda

na sivinoj glavi je isto polumjesec

za njega se kaze da je okrenut jugu

muslimani se u svojim molitvama okrecu ka jugu - crnom kamenu

moglo bi se i u islamu pronaci dosta toga samo lakse kada bi to radio neko ko je prakticirao islam


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jan 14, 2008 12:12 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
Evo ja sam bila najveci protivnik islama prije dvadesetak godina i bas to moje tvrdoglavo dokazivanje mojih predrasuda koje sam imala dovelo me je do toga da spoznam da uistinu vece istine nema.U Qur'anu su sadrzane sve ove male istine koje mozemo naci u velikim lazima nasega postojanja. Prema tome,bujrum svakom pa zaroni, istrazuj.
To da su islamski ucenjaci nekriticni, to je velika laz onih koji su se razocarali u 2000-godisnju laz crkvenih otaca. Ima sijaset knjiga koje istrazuju Qur'an, samo ih treba "zeljeti"pronaci. Ali je druga stvar sto se u Qur'anu dosad nisu NASLE greske koje su trazene, jer ako Onaj koji sve stvara kaze da ce Qur'an zastiti od uticaja ljudske ruke, kako su iskrivljene prijasnje knjige, onda se netreba cuditi zasto dosad veliki zagovornici plagijata Qur'ana nisu uspijeli u svojim tvrdnjama. Vjerujem da bi to bila vijest koja nebi danima, ako ne i mjesecima, silazila sa raznoraznih medija da se otkrije makar i mala digresija u toj Bozijoj Knjizi. Stvoritelj svega, izaziva ljude i dzine da dodju sa necim slicnim Qura'nu, makar to bio i samo jedan ajet. A evo 1429 godina i jos nista! Pa evo onima koji sebe smatraju nesto "ucenijima,pametnijima,probudjenima,..."no obicni smrtnici koji su svjesni da osim Stvoritelja i SMRTI sve drugo je LAZ,evo prilike da stilom, elokvencijom i takvom nadnaravnoscu kao sto je originalnost Qur'ana, stvore nesto bolje!
Jedva cekam taj izazov, to cudo umova nasih budnih...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jan 14, 2008 12:24 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
...jos jedna mala-velika istina,
Qur'an nikad nije bio zabranjen, kao sto je to bilo sa Biblijom.Qur'an je svakom uvijek bio dostupan i nikd niko nije sebi dao to za pravo da odredjuje ko moze a ko ne, posjedovati i citati i izucavati Qur'an,kao sto su to radili rabini i svestenici prije,koji su tu privilegiju zadrzavali samo za sebe!

I vrlo bitna cinjenica koja je navedena u postu koji je postirala lea:Qur'an nas PODSJECA sto smo vremenom iskrivili a to je da je samo JEDAN Stvoritelj, JEDAN BOG, kako nam je doslo od prvoga covjeka Adama.A neka mi oproste svi koji nemisle i nedozivljavaju to kao ja, ali u Bibliji ja nepronalazim tu jedinu komponentu koja je svrha svega!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jan 14, 2008 1:09 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 29, 2005 1:26 am
Postovi: 456
Kapljice, uz svo duzno postovanje za tvoje poznavanje Islama prepoznajem u tvom pisanju jednu svoju osobinu kojoj sam se koristila dosta u proslosti a to se zove "IRONIJA" a ironija je jedan od znakova koliko smo jos neosvjesceni jer ne bi hranili taj negativan entitet koji ne pripada nama i prepreka nam je na putu bilo sto da smo odabrali kao inspiraciju ili smatramo istinitim.
Znas ti mnogo bolje od toga i nije vazno cije ucenje je bolje nego jesmo li postali LJUDI.
A kad covjek postane covjek onda mu vise nije vazno je li neko drugo bice doslo do toga na isti nacin ili se trudi ne neki svoj osobni.
Istina ima mnogo pogresnih puteva na tom putu ali tesko da se iko jos poveo za nekim dok ga je ovaj vukao za rukav.
Ako osjecas da si nesto doista vrijedno postigla, spoznala u zivotu , najbolje to pokazi primjerom jer vidi se dobar potencijal ali zatvoren u okvire onoga sa cime se svi mi borimo, Ego, ironija, osuda , .....itd..
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jan 14, 2008 1:31 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 29, 2005 1:26 am
Postovi: 456
i da, da ne ispadne da sam suvise skrenula sa teme, evo napisi nam kako nas Islam uci da se oslobodimo tih necovjecnih osobina iz sebe i je li to se postize samo proucavanjem Islama ili je to jedna licna bitka koju treba svatko izvojevati za sebe.
Ima li neka posebna pomoc, uvid, nesto sto mi drugi ne znamo koji se time nismo bavili.
A na globalnom planu , ima li primjera masovno izvojevane te bitke?
Jos jednom sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jan 14, 2008 5:52 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
Draga sophia, tvoje postove uistinu rado citam.Cesto se i razmisljam nakon procitanog. Dosta toga imamo slicno(mozda se neces sloziti, ali i nebitno je,jer ja netrazim istomisljenike,volim razlicitosti...(mada ce opet mnogi odmahnuti glavom)).To za ironiju, dobro si osjetila!Ali, ona nije u kontekstu toga da je moje najbolje i jedino ispravno.NE! Ja samo zelim da insani ako vec zele da daju svoje misljenje, o tom necem i znaju nesto vise no obicni pasivni sudjeonik danasnjih medija!
Vjeruj mi, ja sam davno prije pocela sa ispitivanjem same sebe i postanka kako mene, tako i svega oko mene. Procitala sam sijaset knjiga koje nikakve veze nemaju sa vjerom(ako takve knjige uopste postoje)pa sam onda startala sa svim onim sto ima veze sa vjerovanjem u Stvoritelja. Kad pocnes istrazivati od nekog, nazovimo ga pocetka,kao sto je Tora,bar ono sto je dostupno nama obicnim smrtnicima, i ako se tu zadrzis,onda ostajes tu. Ja sam trazila dalje, jer sam kontaktirajuci osobe te konfesije, osjetila da ti preporucuju samo njihove izvore. Slicno je bilo i sa mojim istrazivanjem krscanstva.Kad sam dosla do islama,prvo niko mi nije "branio"da koristim bilo kakve druge izvore sem islamskih, tad sam puno i saznala.
Cinjenica je jedna, bar do koje sam ja dosla, da se Islam neboji izazova. Sta hocu time da kazem:kad dobro prostudiras sta je to islam, sve te vise vuce da citas sve moguce sto mislis da ima veze sa zivotom. I vjeruj mi, nista novo nisam nasla, sto vec u islamu nema. Sve ove teme na ovom sajtu,barem velika vecina, da nebi ispalo da sam toliko nacitana i "pametnica" meni nista novo nisu rekle! E sad, razumijeces zasto reagujem mozda i previse defanzivno, sto se slazem sa tobom da nikakve svrhe nema, ali mozda sam malo i umorna od sveg tog "pametovanja" o islamu od totalnih neznalica.
Izvinjavam se svakom koji je na bilo koji nacin osjetio "negativnu"energiju strujanja kod sebe citajuci "mene" :oops:
Jedna stvar koju sam popravila kod sebe je bas ta da nemoram vazda da dam svoj komentar. Taj nagon sam uspjela da eliminisem studiranjem insana kakv treba da budem u islamu. Mozda je to malo u necijim ocima, ali je meni uistinu veliko, jer "nadmetanje" ko ce biti nacitaniji i pametniji potice iz moje najranije mladosti.Imala sam jake protivnike u familiji. :P
Dalje, sta me je islam poducio je savladavanje svojih "zivotinjskih"poriva.
Mislim da je to i bit naseg postojanja, savladati onu zivotinju u sebi!Vrlo rijetko, skoro nikad, sam nervozna,ne zavidim, DRUGOM ZELIM UISTINU BOLJE NEGO SEBI!na tome sam radila godinaaammmaa, i da samo znate kako je lijepoooooo :lol:
Prije no sto sam odlucila da prihvatim islamsko nacelo zivota, probleme sam rjesavala vrlo emotivno.Sve je nakako moralo da bude pod mojom kontrolom.Dosta sam uspijevala u tome :wink: sad "problemi se rijese na vrijeme i sve je pod kontrolom" :lol: i mojom i Bozijom.
Helem, sto se tice globalnog "djelovanja i ucinaka islama na ljude" nevjerujem da cemo to u bliskoj buducnosti vidjeti na/u medijima. Vrlo malo pozitivnog, iskrenije skoro nista necemo ni naci niti cuti u medijima koji su dostupni nama na zapadu. Ali njih ima i to puno ima, samo niko nevuce kamere za sobom da bi se proslavio time. Tako da to nekako ostaje lokalnog karaktera.
Sto je sama srz vjerovanja u islamu je svjesnost koju insan dobija.Svjesnost da NIKAD nisi sam! Sto znaci, da ako hocu da slazem, svjesna sam da Stvoritelj to ZNA. Isto je i sa svim drugim radnjama.I kad to imas na umu, uvijek, bas uvijek bit ces IZVOR samo POZITIVNOG!
Dobivas intuiciju,glas ubutarnji, koji te nikad iznevjeriti nece!Licimjere, prevarante,...prepoznas odmah, ma kako dobro "ofarbani"bili.Ona mala iskrica istine odmah ti se pokaze u svemu,tako da nemoras dugo da dumas sta i kako.
Voljela bih kad bi svi oni koji imaju bilo kakvog interesa, posebno oni sa predrasudama dosli sa konkretnim pitanjima. Osude nas nece odvesti nigdje.
Ja licno neosudjujem niti krscanstvo niti bilo koju drugu vjeru, ali neke komponente jednostavno "nezelim da progutam"
Islam je stvorio civilizaciju koja se nepamti u historiji,i treba to malo prostudirati!Ali isto tako, u to doba bas ti ljudi koji su ucestvovali u kreiranju te i takve historije bili su samokriticni!Nikad nisu uzimali nesto zdravo za gotovo!Na zalost, danas je stanje takvo da je 95%covjecanstva kriticno ali vrlo malo ili skoro nista samokriticno.
bujrum, ja vas pozivam, budite musafir(gost) u mojoj kuci :lol: ops, ovdje na ovom malom prozorcicu(ako mi Bobo dozvoli) :lol: pa osjetite sve mirise jednog iskrenog Allahovog stvorenja.

Pazite na ljude i Bog ce paziti vas!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jan 14, 2008 8:19 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: čet dec 13, 2007 10:07 am
Postovi: 3
Dok sam praktikovala islam on je bio za mene kao i za kapljicu nesto najsavrsenije iako je bilo pitanja bez odgovora...
Kako je vrijeme prolazilo vidjela sam da ima i drugih mudrosti i nacina da se nesto spozna i cak dobiju odgovori, nacina da se postane vise covjek, duhovno bogatiji i cisci...

Islam je zasnovan na strahu i prijetnjama, bog treba biti iznad svega kao i njegov poslanik a ljubav ne poznaje strah.
Ne moze se neko voljeti iz straha, ljubav je kreativna a strah razarajuci.

I kapljice, bez uvrede, sta te privlaci ovakvom forumu kad si tako zadovoljna sa islamom?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jan 14, 2008 8:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 29, 2005 1:26 am
Postovi: 456
Draga kapljice, slozicu se da imamo dosta zajednickog jer sam u tvom pisanju prepoznala da tezis nekim Univerzalnim istinama , bila ti toga svjesna ili ne, kojima i ja tezim , jedina je razlika da ja to nisam uokvirila u neko konkretno ucenje Islam, kriscanstvo, budizam…itd…nego to smatram univerzalnim kosmickim istinama koje mozes da nadjes u srzi svake religije ako je doista namjera bica da nadje i svoju vlastitu Srz.
A ti vjerujem imas takvu namjeru , zato si to izgradila kod sebe i nije vazno da li je tebi pomogao Islam, iako je naravno tvoje vlastito pravo da smatras tako, mada ces naici na mnogo predrasuda jer se ovaj sav svijet zasniva na predrasudama a od kojih nismo slobodne ni ti ni ja.
Tko je meni sve pomogao na putu je sad nevazno , i ja sam procitala sve moguce religijske knjige koje sam nasla u biblioteci , jer je takva bila moja volja da trazim i trazim, i svuda je zasijala poneka svjetlost nekada cak i ispod debelog plasta pogresnih mentalnih instrukcija, tako da sam zahvalna svim mudrim ljudima koji su nam ostavila dio svog srca ispunjenog ljubavlja da ozari jos nekoga kroz pisanu rijec , bez obzira gdje je ta osoba tad zivjela i formalno cemu pripadala.
Istina je da svi nalazimo u necemu vecu inspiraciju i da bolje grije nasu dusu ali opet je to individulano otkrice i treba dozvoliti svakom bicu da to nadje za sebe.
Razumjela sam i postujem tvoju iskrenost za sve sto si napisala o sebi licno i prosla sam kroz slicno i prolazim jos uvijek i to je process koji ce trajati dok god smo zive ovdje .
A nase misli jednom trebaju postati ciste ne zbog straha od Stvoritelja, ili sto se sve zna, nego to treba postati prirodno stanje naseg bica , rezultat ljubavi a ne straha, mada razumjela sam sto si htjela reci sa tim, od nekih glupsti se treba suzdrzavati dok to ne postane spontano i bez napora.
Mislim da mozes mnogo vise pomoci ljudima, ako ti je to namjera , ako budes podijelila te humane crte sto si izgradila, ako im ne budes stavljala etiketu “Made in”, ali opet to je tvoja odluka, volja …samo izrazavam svoje misljenje.
Zamka u koju mozemo upasti kad se vezemo za neke okvire je da ne naucimo sve stvari o sebi jer nam se to ne “dozvoljava” tim okvirima i mislimo da smo sve prevazisli i naucili o sebi a to ostane skriveno i neprosvjeceno jer mu nismo dozvolili da izadje na povrsinu da bi ga upoznali, da li iz sramote sto zelimo zatajiti da nismo jos savrseni u ovirima u kojima smo se nasli , da li iz vlastite neiskrenosti prema sebi ….mada vjerujem i nadam se da ti se to nece desiti.
I ja sam mislila da nisam nikad nervozna :) dok me zivotna situacija nije dovela u neko stanje kad sam spoznala da nije jos sva nervoza i negativne emocije otisla iz mene :) sto me prilicno osvjestilo , e sad da su me neki okviri ogranicili da ja prodjem kroz to iskustvo , ja bih jos uvijek zivjela u iluziji da sam ja jako smirena osoba.
Ovdje ne aludiram na Islam nego na bilo koje stroge mentalne okvire, mada opet je to i stvar individulanog dozivljavanja, nema neke generalizacije koja je 100% tocna.
Svakako, zelim ti sve najbolje i srecno, netko ce uvijek prepoznati tvoju dobru volju mada je nece vezati za Islam i to ne treba da te brine jer bitan je odjek rijeci a ne tko je bio posrednik .
Ako je posrednik istinit, on se u vecini slucajeva i skloni u stranu, jer mudrost ne pripada nama niti bilo kome na ovom svijetu, mi mozemo postati samo njeni dobri posrednici i pustiti da se vjecna volja duha izrazi na najcistiji nacin.
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jan 31, 2008 2:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 6:55 pm
Postovi: 190
Lokacija: Rijeka-istok
Ja bih stvarno volio kad bi netko tko dobro poznaje Kur’an komentirao ovo dole. Ne želim se sam upuštati u komentar da ne bih povrijedio nekog vjernika mojim nepoznavanjem svete knjige Islama.

*** Kimja-ji seadet, ***
Autor Imam Gazali:

Allah dželle-šanuhu je poslao Svojim robovima Poslanike. On je preko ovih velikih ljudi saopštio Svojim robovima puteve koji vode sreći i one kojivode u propast. Zadnji Poslanik Muhammed alejhisselam je najviši i najodabraniji od svih drugih Poslanika. On je Poslanik zasve ljude i sve narode.
Svako mora vjerovati ovog uzvišenog Poslanika.”Allah kaže: da je stvorio potomstvo iz kičmi očeva prije njihovog rađanja i zatražio da posvjedoče da je On njihov Gospodar, da se ne bi nitko pravdao da je nevjernik zato što je i njegov otac bio nevjernik.
"I kad je Gospodar tvoj iz kičmi sinova Adamovih izveo potomstvo njihovo i zatražio od njih da posvjedoče protiv sebe: Zar ja nisam Gospodar vaš? Oni su odgovorili : Jesi, mi svjedočimo." (El-Araf, 172)
Tako su duše, prije nastanjenja tijela, rođenjem, postojale i nitko ne može da se opravda da je nevjernik, zato što mu je otac bio takav.

*** Hulasat - Ul - Kelam ***
Autor Jusuf Nebhani, je preselio 1305/1932. godine na ahiret u Beirutu.

1 - U islamu Allah dželle-šanuhu ima atribute savršenstva. On nema atributa mana. Ibadete je lako obavljati. Društveni odnosi se temelje na pravdi. Međutim, ibadeti i društveni odnosi kojim nas uče druge vjere su tokom vremena promijenjeni. Oni više nisu razumni i izvodljivi.

2 - Komparativno izučavanje života Muhammeda, Isaa (Isusa), i Musaa (Mojsija) alejhimusselam će pokazati da je Muhammed alejhisselam od najbolje loze, najhrabriji, najkorisniji, najučeniji, najpametniji, najsuperiorniji i najveći arif (gnostik) u odnosu na znanje koje se odnosi i na ovaj i na onaj svijet. S druge strane, on je bio ummi (nepismen). Drugim riječima, On nije nikada pročitao nijednu knjigu niti išta i od kog naučio.

3 - Muhammedove alejhisselam mudžize (natprirodna čuda) su tako mnogobrojnije da su brojnije od totalnog zbira mudžiza koje su date svim drugim Poslanicima. Mudžize drugih su prošle i prestale.
S druge strane, broj Muhammedovih alejhisselam mudžiza, a posebno mudžiza Kur’ani kerima, se nastavlja i one će trajati do Sudnjega dana (Kijameta). Kerameti njegovog ummeta (muslimana), a naročito oni koje ispoljavaju evlije (množina od riječi velijj, velija) se dešavaju stalno i svugdje. [Keramet je natprirodni događaj koji Allah dželle-šanuhu stvara preko osobe koju voli. On se takođe zove i čudo. Kada se čudo desi preko Poslanika ono se naziva mudžiza. Kada se čudo desi preko evlije, osobe koju Allah dželle-šanuhu voli, ono se zove keramet.]

4 - Od izvještaja koji nas informišu o ove tri vjere ono što nam saopštava Muhammed alejhisselam i znanje njegove vjere, Kur’ani kerim i hadisi šerifi, je mnogobrojnije i pouzdanije. To sve je zapisano u knjige i rašireno po svijetu. Muhammed alejhisselam je imao četrdeset godina kada mu je saopšteno da je Poslanik. On je imao šezdeset tri godine kada je preselio na ahiret (budući svijet). Njegovo poslanstvo je trajalo dvadeset tri godine. On je preselio na ahiret nakon što mu se pokorilo cijelo arapsko poluostrvo i nakon što se njegova vjera raširila i podučavala svugdje, nakon što se njegov poziv čuo i po istoku i po zapadu, i nakon što je broj njegovih ashaba dostigao stotinu pedeset hiljada.
On je obavio svoj oprosni (veda’) hadž zajedno sa stotinu dvadeset hiljada ashaba i preselio na ahiret osamdeset dana nakon toga.

Isaov ( Isusov ) alejhisselam poziv (da’vet) nije trajao dugo. Allah dželle-šanuhu ga je podigao na nebo kada je imao trideset tri godine. On je u ovom kratkom vremenu bio zaif (slab, nejak) i maglub (pobijeđen od strane neprijatelja). Uslovi nisu bili dovoljno prikladni da on uspješno izvrši dužnost koju mu je njegov Rabb (Gospodar) zadao. Jevrejska zajednica toga vremena i njihova vlada su bili dodatna prepreka. On, osim nekoliko ljudi koji se nazivaju apostoli, nije imao pristalica. Jedini vjernici koje je on imao su bili ovih dvanaest apostola, koji su bili siromašni i neuki lovci.
Islam nas uči - suprotno hrišćanskom vjerovanju koje teoretiše da jeIsa alejhisselam poslije razapinjanja na krstu uzdigao na nebo - da ovaj uzvišeni Poslanik nije bio razapet i da ga je Allah dželle-šanuhu živog podigao na nebo.

Hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon feb 04, 2008 3:34 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
Zeljela bih napisati nesto vise na ovaj tvoj post Zlatko, ali nemam sad dovoljno vremena, pa cu inshallah to uraditi za mjesec dana.Pokusacu da dam jedan mali osvrt na ovo.
Sto se tice prvog posta i njegovog autora, Ebu hamid El Gazali slovi za jednog od najvecih ucenjaka u islamu.Zivio je i radio u najturbulentnijem vremenu islama.U doba kad su muslimani dosli u dodir sa grckom filozofijom i ostavstinama Platona,Aristotela...To je vrijeme i Ibn Arebija.
Gazali je poznat po tome sto je, prije no sto donese svoj sud o necemu, provodio izvjesno vrijeme(periodi od godinu pa i duze)sa pripadnicima, sljedbenicima, te ideologije, od raznih sekti do filozofa.
I kad je Gospodar tvoj iz kičmi sinova Adamovih izveo potomstvo njihovo i zatražio od njih da posvjedoče protiv sebe: Zar ja nisam Gospodar vaš? Oni su odgovorili : Jesi, mi svjedočimo." (El-Araf, 172) Muslimani vjeruju da je Allah Uzviseni ovim cinom zatrazio posvjedocenje od dusa svih prijasnjih, danasnjih i buducih insana i da su one tad sve posvjedocile da je On njihov Gospodar i da ce to na sudnjem danu da bude dokaz protiv svakog onog koji bude trazio razlog za sebe zasto nije ostao dosljedan tome, tj. zasto nije vjerovao u to sto je njegova dusa posvjedocila pri stvaranju.
To da je Allah Uzviseni svojim stvorenjima slao Poslanike bit ce Njegov dokaz covjeku koji bi mogao da kaze"nisam znao, niko me o tome nije obavjestio, poucio.Ne zna se pravi broj Poslanika, uglavnom Allah se zakleo da nijedan narod nece ostati bez Poslanika. Znaci, prije ili poslije svi su imali priliku da dobiju i cuju Bozije rijeci.
Sto se tice Muhammeda, za njega je Allah Uzviseni rekao da ce biti zadnji poslanik i pecat svim poslanicima. Znaci, i tad kad su duse bile u ezelu(tek stvorene, bez tjela)one su znale istinu.

Allah je rekao da nece vise biti poslanika poslije Muhammeda. Znaci, time je slanje Poslanika zavrseno a samim time i spustanje objava zavrseno.Zato je poslanstvo Muhammedovo trajalo 23 godine, da bi se ispravilo ono sto je vremenom izostavljeno, iskrivljeno, zaboravljeno, i vjera upotpunjena.Muhammed a.s. je rekao da nece nastupiti sudnji dan prije no sto u svaki dom stigne glas o njemu. Drugim rijecima,nitko nece moci pred Bogom da kaze"nisam cuo za Muhammeda".
Vrlo je bitno napomenuti da Allah u Kur'anu ZAHTJEVA da se RAZMISLJA o onom sto pise, da se neprihvata tek tako.Razmisljanjem da svaki covjek SAM dodje do zakljucka zasto je to bas tako kako jest.Jer Allah kaze"da sam htio mogao sam vas stvoriti sve iste, svi da vjerujete ili da nevjerujete, svi bogati ili siromasni...Znaci dao nam je potpunu slobodu da vjerujemo ili ne, nakon naseg rodjenja.Zato covjek nesmije nikad stati sa istrazivanjima, sa dokazima.

El Gazalijevo kapitalno djelo Ihja Ulumi-din(preporod islamskih nauka) je za svakog onog koji zeli da sazna zasto je covjek stvoren i uistinu ko ga procita i prostudira malo doblje, svjesnije i razboritije zivi.
Allah nas na mnogobrojnim mjestima u Kur'anu upozorava da se dokazi nalaze oko nas i u nama samima. Na nama je koliko smo svjesni toga.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon feb 18, 2008 6:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 6:55 pm
Postovi: 190
Lokacija: Rijeka-istok
Citat:
Cinjenica je jedna, bar do koje sam ja dosla, da se Islam neboji izazova. Sta hocu time da kazem:kad dobro prostudiras sta je to islam, sve te vise vuce da citas sve moguce sto mislis da ima veze sa zivotom. I vjeruj mi, nista novo nisam nasla, sto vec u islamu nema. Sve ove teme na ovom sajtu,barem velika vecina, da nebi ispalo da sam toliko nacitana i "pametnica" meni nista novo nisu rekle! E sad, razumijeces zasto reagujem mozda i previse defanzivno, sto se slazem sa tobom da nikakve svrhe nema, ali mozda sam malo i umorna od sveg tog "pametovanja" o islamu od totalnih neznalica.


Volio bih da pojasniš u kojim to knjigama islama ima sve što ima veze sa životom i temama na ovom forumu.

Citat:
Sto je sama srz vjerovanja u islamu je svjesnost koju insan dobija.Svjesnost da NIKAD nisi sam! Sto znaci, da ako hocu da slazem, svjesna sam da Stvoritelj to ZNA. Isto je i sa svim drugim radnjama.I kad to imas na umu, uvijek, bas uvijek bit ces IZVOR samo POZITIVNOG!


Ti tvrdiš da je srž vjerovanja u islamu Svjesnost. Ali tvoje objašnjenje svjesnosti je koma. Ja bih to draga Kapljice nazvao:podilaženje svome bogu. Totalna anestezija. Strah do besvjesti.
„Nikad nisi sam“ – subliminalna poruka. Pokupila si je svojevremeno kad je Walter Wolf – koristio istu za reklamiranje cigareta. U originalu je glasila " s cigaretom nikad nisi sam ". Moje mišljenje.

Citat:
Ja licno neosudjujem niti krscanstvo niti bilo koju drugu vjeru, ali neke komponente jednostavno "nezelim da progutam"


Logično prosuđivanje. Ali budi onda jednako tolerantna prema onima koji ne žele "progutati neke komponente islama".

Citat:
Islam je stvorio civilizaciju koja se nepamti u historiji,i treba to malo prostudirati!


Pitam se zapravo koliko ti stvarno poznaješ islam. Ova tvrdnja je smiješna, a osoba koja ovakvo nešto napiše pokazuje svu bijedu i siromaštvo duha i nepoznavanje svrhe vjere. Istinski vjernik nikad svoju vjeru ne uspoređuje sa drugom. On živi svoju vjeru.
I što se tu ima studirati.

Citat:
*** Hulasat - Ul - Kelam ***
Autor Jusuf Nebhani, je preselio 1305/1932. godine na ahiret u Beirutu.

2-Komparativno izučavanje života Muhammeda, Isaa (Isusa), i Musaa (Mojsija) alejhimusselam će pokazati da je Muhammed alejhisselam od najbolje loze, najhrabriji, najkorisniji, najučeniji, najpametniji, najsuperiorniji i najveći arif (gnostik) u odnosu na znanje koje se odnosi i na ovaj i na onaj svijet. S druge strane, on je bio ummi (nepismen). Drugim riječima, On nije nikada pročitao nijednu knjigu niti išta i od kog naučio.


Ovakvim i sličnim pamfletima kreiraju se " istine " koje se onda nakon stalnih ponavljanja prihvaćaju kao činjenice.
A iz takvih činjenica onda nije teško zaključiti da je islam naj, naj, naj. Nije Gebels izmislio ništa novog. Prostudirao je dobro religije.

Citat:
Imam Gazali:
Tako su duše, prije nastanjenja tijela, rođenjem, postojale i nitko ne može da se opravda da je nevjernik, zato što mu je otac bio takav.


Ovo je direktna prijetnja svakom čovjeku na ovom svijetu koji ne prihvati islam. Ovo je temelj DŽIHADA.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon feb 18, 2008 11:42 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
zlatko je napisao/la:
Nije Gebels izmislio ništa novog. Prostudirao je dobro religije.


da,Gebels je bio dobar djak, :evil:
ali bi u Vatikanu bio najobichniji shegrt :mrgreen:
tamo su uvek chuchali najveci majstori za pranje mozga :twisted:
:love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon feb 18, 2008 11:46 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Moj prijatelj. islamski pripadnik 2. denziteta:

slika



:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 52 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz