Sada je: sub apr 27, 2024 7:17 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: pet sep 05, 2008 10:43 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 3:49 pm
Postovi: 744
Lokacija: purgerland
@mome

da parafraziramo Yodu; " Strong, is the matrix in you". :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon sep 29, 2008 12:00 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 10, 2007 7:40 pm
Postovi: 78
Lokacija: Bijeljina
Mome je napisao/la:
................................... kad bi bolje spoznao samo Maksimu "La Ilahe Ilallah - Nema boga sem Allaha" shvatio bi da bi svako mogo biti ovan kojeg vode na klanje,osim pravi vjernik-Mumin.
Jer on kaze LA te. NE,na sve,sem Allaha. Ne robuje Materijalizmu,ne robuje parama,svojim srastima,ostroumnoscu....
Ali,reko si da si samo procitao Kur'an a ne analizirao.
Predlozio sam bas knjigu,koju si kritikovao,koja govori bas o tome,ko koga vodi na klanje....


http://www.rijaset.ba/zekat/

Eto jedan zanimljiv link,pa da cujem sta na to kazete...i da,probajte on-line kalkulator i procitajte uputstva sa strane.

_________________
Dokle vise da trpimo sve ovo...da li da ostanemo normalni po nasim nacelima ili da i dalje budemo ludi po njihovim nacelima....
slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 25, 2008 1:22 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet nov 21, 2008 12:10 am
Postovi: 10
Lokacija: Tuzla
'I Kur'an je sigurno objava Gospodara svjetova donosi ga povjerljivi DŽibril na srce tvoje da opominješ'
Živimo u 'modernom' vremenu,nazivamo se 'modernim' čovjekom,a u stvarnosti oko nas su suprotni pokazatelji stvari koje nam ukazuju na izgubljenost i ŽIVOT BEZ SMISLA.
U glavu smo 'naturali' toliko informacija da se skoro rasformirala,a srca nam ostala prazna.
Čovjeku,kao razumnom biću je najvrednije da popravi svoju ljudskost i da poboljša svoju svijest.
Postoji više vrsta bolesti srca,a najgora koja može zadesiti srce je nevjerstvo!
'Njihova srca su bolesna,a Allah njihovu bolest još povećava;njih čeka bolna patnja zato što lažu'
Nitko ovdje ne osporava niti jednu vjeru,nego se treba srditi na one koji misle da su svojim malim izgovorima i argumentima veći od Stvoritelja.I kako vjerujete u razne gluposti,kad se smatrate intelektualnim bićima VI trebate proširiti svoje vidike i svoja saznanja,jer ste upravo VI koji sve to osporavate-slijepi.
Svaka veća vjera je bazirana vjerovanjem u Boga i svačije je lično pravo da se opredijeli za određenu vjeru.Ali neznalice bi se trebale podučavati ne govoreći učenim ljudima,vjernicima da izađu iz vjere da bi spoznali.NE,upravo suprotno!!!
Vi ste ti koji ste u oklopima,vi ste ti koji nemate odgovore na pitanja,kod vas je hiljadu ZAŠTO al niti jedno zato.
'OVO JE OBZNANA LJUDIMA DA NJOME BUDU OPOMENUTI I DA ZNAJU DA JE SAMO -ON- JEDAN BOG I DA RAZUMOM OBDARENI PRIME POUKU'(Kur'an:Ibrahim, 52)

_________________
DE OMNIBUS DUBITANDUM


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 25, 2008 10:59 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned apr 16, 2006 7:09 pm
Postovi: 233
Lokacija: mljaze
tinkerbell zasto tako "ostra intonacija" ? Religija bi bila jedna prelijepa stvar da nema iskoristavanja pripadnika iste vjere od strane odredjenih osoba ili grupa za svoje licno dobro.
ja samo ne shvatam zasto veliki vjernici ( fundamentalisti je preostra i prejaka rijec pa je necu upotrebljavat) konzervativci poprimaju taj agresivni stav prema nevjernicima ili pripadnicima drugih vijera ? A da o islamu ne govorim, kriscanstvo ima svoje super-konzervativce, al ipak islam ima malo radikalnije vjernike. i ako se svi vjernici, ma bilo koje religije, slazu da je bog jedan, u cemu je problem onda ? jel problem kako se ko moli istom bogu ? ne, vjerovao/la ti meni , ali i da nema religije, ljudi bi se opet svadjali, sto u biti znaci da je religija samo povod za ratove i ostale nesuglasice.
I zasto bog mora biti tako nemilosrdan ?

'Njihova srca su bolesna,a Allah njihovu bolest još povećava;njih čeka bolna patnja zato što lažu'.

Jel to bog ima neke ego tripove pa mu smeta sto neki ljudi sumnjaju u njega ? i ako je on svemoguch,sve viduci,sve znajuci, zasto ne odstrani svo zlo u svemiru ? jel zato sto nece, sto ga pali zlo , sto ga privlaci ? ili ne moze ? sto veli da nije omnipotentan... sve su to duboka pitanja...

i ako je bog sve oko nas,zna sta radimo,zna sta razmisljamo,zna sve o svemu... zar to ne cini nas dijelom boga ? ako ne i samim bogom ?


Citat:
Ali neznalice bi se trebale podučavati ne govoreći učenim ljudima,vjernicima da izađu iz vjere da bi spoznali.NE,upravo suprotno!!!
Vi ste ti koji ste u oklopima,vi ste ti koji nemate odgovore na pitanja,kod vas je hiljadu ZAŠTO al niti jedno zato.


A u religiji je sve odgovoreno? Kako je nastalo sve... bog je stvorio sve... i to treba da je zadovoljavajuci odgovor? i kako smo "mi" ti koji smo u oklopima? naravno ima newagera i mudohvatacha koji misle da su pokupili svu pamet svijeta tako sto su procitali kastanedu il gurdjiefa pa misle da su uzdignuti... al shvati, isto kao i u religiji, mi "slobodni agenti" smo raznoliki.

i po cemu ste vi vjernici a mi nismo ? to sto ja nisam pripadnik neke vjerske grupe ne cini me nevjernikom...bas suprotno, mozda sam cak i veci vijernik od tebe. vrijeme je da prestenete koristit "vijernik/nevijernik", zato jer to nema smisla... to je kao neko plasenje.. uuu on je nevjernik zato jer nije katolik,musliman,hriscanin,budista il sta vec ne .



i za kraj, religija je bila jedna jako fina ideja, jedan stepen u covjecijoj evoluciji, samo jedan stepen na evolucionim merdevinama/ljestvama, al ja ipak mislim da se blizi dan kad cemo shvatit da nam te ljestve uopce ne trebaju.

pozdravi

_________________
Beam me up, Scotty !


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 25, 2008 11:25 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 22, 2008 10:12 pm
Postovi: 290
Lokacija: zg
Cartman je napisao/la:
tinkerbell zasto tako "ostra intonacija" ? Religija bi bila jedna prelijepa stvar da nema iskoristavanja pripadnika iste vjere od strane odredjenih osoba ili grupa za svoje licno dobro.

i po cemu ste vi vjernici a mi nismo ? to sto ja nisam pripadnik neke vjerske grupe ne cini me nevjernikom...bas suprotno, mozda sam cak i veci vijernik od tebe. vrijeme je da prestenete koristit "vijernik/nevijernik", zato jer to nema smisla... to je kao neko plasenje.. uuu on je nevjernik zato jer nije katolik,musliman,hriscanin,budista il sta vec ne .

i za kraj, religija je bila jedna jako fina ideja, jedan stepen u covjecijoj evoluciji, samo jedan stepen na evolucionim merdevinama/ljestvama, al ja ipak mislim da se blizi dan kad cemo shvatit da nam te ljestve uopce ne trebaju.

pozdravi


hvala sto si napisao moje INDENTICNE MISLI!

religije su prekrasne za proucavat, sve te price, nema nista lose u niti jednom i sve ih jednako postivam.

_________________
proročanstvo Izaije glasi: Slušat ćete, a nećete ipak razumjeti, vidjet ćete, a nećete ipak vidjeti.***
Kuvajt: " ljudi seru drugima zbog vlastitih kompleksa, to je prava istina"***


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 25, 2008 3:38 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet nov 21, 2008 12:10 am
Postovi: 10
Lokacija: Tuzla
Ovdje nije riječ o sukobu religija,to definitivno nisam ni spomenula.
Već sam navela da je svaka vjera lijepa na svoj način.Ali ja samo ne trpim ovo razuvjeravanje od strane ateista koji pokušavaju dokazati da su oni kao jedinke,iznad našeg Gospodara i da su sve Abrahamove vjere zlo.
Ja se ne želim raspravljati,svatko ima svoje mišljenje,ali ovdje je tema Islam,stoga ko želi nekoga razuvjeravati na ovom sajtu je nemoguće.Niti ja mogu vas razuvjeriti niti obratno.Ovdje je riječ o upoznavanju sa Islamom i rješavanje nedoumica.
Takođe možemo pričati i o Kršćanstvu i ostalim vjerama.
'Zar su oni bez Stvoritelja stvoreni ili su sami sebe stvorili?!
Zar su oni nebesa i Zemlju stvorili?!Ne,nego oni neće da vjeruju.'

'....a Allahu pripada najuzvišeniji primjer;On je silan i mudar'
Ovdje nije riječ o mom ili nečijem Bogu,nego izrazito našem Bogu.Nevažno ko je koje vjere,kada ja kažem Allah to ne znači da je to muslimanski Bog nego je to naziv koji se koristi u Islamu,a naravno misli se na Stvoritelja.
'Allah vam daje život,zatim će učiniti da poumirete,a poslije će vas na Sudnjem danu sabrati,u to nema nikakve sumnje,ali većina ljudi ne zna.Allahova je vlast na nebesima i na Zemlji!A na dan kad nastupi Čas oživljenja,oni koji su laži slijedili,bit će izgubljeni.'

_________________
DE OMNIBUS DUBITANDUM


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 25, 2008 6:41 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
http://www.galaksija.com/djecamatriksa.htm

http://galaksija.blogspot.com/2007/04/m ... stati.html

http://galaksija.blogspot.com/2007/04/t ... mason.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 25, 2008 9:20 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
Tinkerbell ti si djete božje
ako budeš poštovao zapovjedi ići ćeš k Njemu
ako nebudeš nećeš ići k njemu
on te voli

Hm o kojoj to vjeri,religiji govorim?
Cartman odličan tekst :thumbup:

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 26, 2008 6:52 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
Cartman je napisao/la:
tinkerbell zasto tako "ostra intonacija" ? Religija bi bila jedna prelijepa stvar da nema iskoristavanja pripadnika iste vjere od strane odredjenih osoba ili grupa za svoje licno dobro.
ja samo ne shvatam zasto veliki vjernici ( fundamentalisti je preostra i prejaka rijec pa je necu upotrebljavat) konzervativci poprimaju taj agresivni stav prema nevjernicima ili pripadnicima drugih vijera ? A da o islamu ne govorim, kriscanstvo ima svoje super-konzervativce, al ipak islam ima malo radikalnije vjernike. i ako se svi vjernici, ma bilo koje religije, slazu da je bog jedan, u cemu je problem onda ? jel problem kako se ko moli istom bogu ? ne, vjerovao/la ti meni , ali i da nema religije, ljudi bi se opet svadjali, sto u biti znaci da je religija samo povod za ratove i ostale nesuglasice.
I zasto bog mora biti tako nemilosrdan ?


Da, to je pravo pitanje. U stvari ne treba ici daleko, dovoljno je razmisliti o ovoj obznani: "OVO JE OBZNANA LJUDIMA DA NJOME BUDU OPOMENUTI I DA ZNAJU DA JE SAMO -ON- JEDAN BOG I DA RAZUMOM OBDARENI PRIME POUKU'(Kur'an:Ibrahim, 52)"
Meni licno ovo zvuci kao pretnja, kao da slusam nekog mafijasa uterivaca dugova, ucenjivaca, a ta vrsta pouke svakom razumom obdarenom coveku ne moze biti ispravna, osim ukoliko se prihvati kao istinita cinjenica bez ikakvog razmisljanja nego samo na osnovu "zeljnog razmisljanja".

Citat:
i ako je bog sve oko nas,zna sta radimo,zna sta razmisljamo,zna sve o svemu... zar to ne cini nas dijelom boga ? ako ne i samim bogom ?


Pa, prema monoteistickom vidjenju boga - ne. Po meni u tome i jeste problem, odnosno jedan od problema monoteizma. Sama ideja da je Bog tamo neki daleki izdvojeni entitet, van nas samih i nase sredine po meni nije "ispravna". Ispada da smo mi svi zajedno sa prirodom oko nas proizvod bozijeg delovanja ali ne i deo njega samog, to bi trebalo tek da zasluzimo. A zasluzujemo tako sto moramo da slepo verujemo u "obznane" kao sto je ova gore. A posto je obznana izrecena u formi pretnje, to znaci da ona ne ostavlja mogucnost izbora. Ali koncept monoteizma je takav, zato se i zove monoteizam. On podrazumeva postojanje samo jednog Boga, iskljucivo i definitivno, i samo verovanjem i pridrzavanjem njegovih "svetih spisa" mi mozemo biti "spaseni", u suprotnom nam sledi "mrak". Ne postoji treca mogucnost - "ili si sa nama ili si protiv nas". Dobar deo monoteistickih vernika ne vidi to na taj nacin, ali to samo znaci da nisu upoznati sa sustinom svoje religije, nego vide ono sto oni zele da vide. Ako predpostavimo da je vecina ljudi ipak "dobre duse" onda oni u svoj svojoj "mehanicnosti" u religiji vide "dobru" stranu ignorisuci delove u kojima je ocigledno izrazena netrpeljivost, mrznja, manipulacija, iskljucivost, samozivost i to sve pod parolom "svetosti". Neki religiozni ljudi to ignorisu, a nekima se naprotiv upravo to dopada. Ta iskljucivost, osecaj da smo bolji od drugih, ispravniji i na pravom putu. Sa druge strane cinjenica je da u "svetim spisima" svih monoteistickih religija postoje delovi koji su psihopatoloski poremeceni i koji su kroz istoriju sluzili kao "bozije pokrice" za zlocinacka delovanja raznih psiopatoloskih poremecenih osoba odnosno psihopata. I to ne treba ignorisati. Mislim da takve osobe kroz istoriju nisu samo "pogresno" tumacile svete spise, nego su ti spisi tako i smisljeni. Otprilike kako bi oni ljudi sa "dobrom dusom" bili drzani u poslusnosti kao ovce, po principu "cuti i trpi, Bog sve vidi", kao i da bi oni drugi ljudi "predatorske sustine", koji ne poseduju savest niti empatiju, mogli da kontrolisu tu omamljenu "pastvu". Sve to zvuci surovo i tesko uverljivo za nekog "zagrizenog" religioznog coveka, medjutim, svaka malo podrobnija analiza istorije koja trazi uzroke dogadjaja uzimajuci u obzir "mentalni profil" aktera, nazalost dolazi do ovakvog zakljucka.

Citat:
Već sam navela da je svaka vjera lijepa na svoj način.Ali ja samo ne trpim ovo razuvjeravanje od strane ateista koji pokušavaju dokazati da su oni kao jedinke,iznad našeg Gospodara i da su sve Abrahamove vjere zlo.


Mislim da na ovom forumu ima "ateista" toliko da bi "prsti na jednoj ruci" bili previse da ih se nabroji. Zanimljivo je da skoro svi ozbiljno religiozni ljudi imaju tipican stav da su svi ljudi koji ne veruju u njihovu predstavu Boga i religije "ateisti". To je jedan od detalja koji govori puno o sustini monoteizma i percepciji koju on oblikuje kod jedne religiozne osobe.

Ali na kraju, svako ima svoj izbor, i svako sam za sebe mora odluciti sta misli i veruje. Nekome odgovara jedno, nekome nesto suprotno. Problem nastaje kada mi sami krenemo da "svoj izbor" namecemo drugima. A kada su u pitanju izgleda sve monotreisticke religije, cini se da su pretnje i ucene redovan nacin nametanja "naseg izbora" nekom drugom. Pa sad, ko nasedne - naseo je. U svakom slucaju, sve su to samo lekcije.


Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 26, 2008 11:35 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet nov 21, 2008 12:10 am
Postovi: 10
Lokacija: Tuzla
Predstava o Bogu kao vrhovnome biću,Stvoritelju,Koji sve vidi,sve čuje,sve zna,Koji je Jedan i Jedini,Koji nije rođen,niti je ikoga rodio,Koji je čovjeku jako blizak,ali ničemu nije nalik,pa ni vrhuncu svoga stvaranja,sasvim je apstraktna i potreban je poseban način shvatanja da bi se prihvatilo to transcendentalno biće koje predstavlja neograničenu dimenziju kod svakoga pojedinca,pa i najsićušnijeg bića u njegovom biološkom postojanju kroz dugi vremenski period na način da prihvati tu ukupnu beskonačnost.
Apstraktni način mišljenja i razmišljanja je Allahov dar talentiranim ljudima i istinskim intelektualcima,tragačima za istinom(a ne onima koji su prepušteni sami sebi).
Od samog nastanka svijeta,čovjek je postavljao pitanja o samome sebi:odakle je došao?ko ga je stvorio?kakva je svrha njegovog postojanja?kuda ide? i sl.Razni filozofski pravci pokušavali su dati odgovore na postavljena pitanja,međutim,istinske odgovore moguće je naći jedino u učenjima vjere.
Stoga,npr. mi iz Kur'ana i sunneta,kao dva osnovna izvora islama,crpimo prava saznanja o našem Stvoritelju,Njegovim atributima(sifatima) o pojavnom i transcendentalnom svijetu kao rezultat Njegovog stvaranja.Iz tih istih izvora mi doznajemo razložnost i ulogu našeg bitisanja,kao i način obožavanja i iskazivanja pokornosti Gospodaru svih svjetova.
Samo čisti monoteizam može zadovoljiti razum i umiriti svijest.
Što se više širi vjerska znanost smutnje je sve manje,a neznanje sve slabije.
Bez obzira na civilizacijska i tehnološka dostignuća današnjeg čovjeka,ostaje činjenica da čovjek 21.stoljeća,dok upoznaje tajne svijeta oko sebe i osvaja prostranstva kosmosa,biva iznenađen i nemoćan pred svom tom silom koja predstavlja samo jedno,svemoćnost našeg Stvoritelja!

_________________
DE OMNIBUS DUBITANDUM


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 27, 2008 12:06 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 22, 2008 10:12 pm
Postovi: 290
Lokacija: zg
moja slika Boga...

slika

Hobotnica UM - a mi smo ovi pipci koji dodiruju stjenu (materiju) i tako hobotnica dozivljava sve oko sebe :D

_________________
proročanstvo Izaije glasi: Slušat ćete, a nećete ipak razumjeti, vidjet ćete, a nećete ipak vidjeti.***
Kuvajt: " ljudi seru drugima zbog vlastitih kompleksa, to je prava istina"***


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 27, 2008 2:27 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
u religiozne teme se ne mesham,kao ni dosad, 8)
svako sa svojim lekcijama
ali ovo :
Aragorn je napisao/la:

Mislim da na ovom forumu ima "ateista" toliko da bi "prsti na jednoj ruci" bili previse da ih se nabroji. Zanimljivo je da skoro svi ozbiljno religiozni ljudi imaju tipican stav da su svi ljudi koji ne veruju u njihovu predstavu Boga i religije "ateisti". To je jedan od detalja koji govori puno o sustini monoteizma i percepciji koju on oblikuje kod jedne religiozne osobe.


je ziva Istina =D>
nazalost,nekima ce trebati vekovi da to skontaju
isti ti,
koji se ovde na,po njihovom (malo je reci uskom :mrgreen: ) vidjenju, "ateistichkom" forumu :lol: udaraju u grudi da su toliko veeeeeliiiiiiiiiiiiiikiiiiiiiiiiiiiii vernici da se to lupanje chuje sve do teme Vicevi i shale
bi na ovom premudrom testu sa uzetom koji je sen-sei stavila u drugoj temi chekali vekovima smrznutog govna u guzici
da,da,Istina boli,eto nek' se "testiraju" koliko bi se smrzavali :mrgreen:

Citat:
U Ž E

Ovo je priča o planinaru koji se želio uspeti na najvišu planinu. U tu je pustolovinu krenuo nakon dugih godina priprema. No kako je svu slavu želio za sebe, odlučio se popeti na planinu sam.

Počeo se penjati. Vrijeme je odmicalo i postalo je kasno. Umjesto da pripremi logor za noć, nastavio se penjati sve dok se nije smračilo.

Gusta je noć obavila planinske vrhove. Oko čovjeka sve je bilo crno. Nebo i mjesec prekrili su teški oblaci i ništa se nije vidjelo.

I dok se tako penjao, tek nekoliko koraka od vrha, okliznuo se i počeo padati velikom brzinom. Mogao je vidjeti samo crne točke i osjećati silu teže koja ga strahovito vuče dolje. U tim trenucima užasnoga straha pred očima su mu se odigravali svi lijepi i ružni trenuci njegova života.

Misleći o tome kako je blizu smrti, iznenada je osjetio kako ga snažno povlači uže kojim je bio vezan.

Tijelo mu je visjelo u zraku... samo ga je uže držalo. U tom je trenutku mogao samo uzviknuti: “Bože, pomozi mi! “

Iznenada se s neba začu duboki glas:
Što želiš da učinim?
-

“Spasi me, Bože! “
-

Doista vjeruješ da te ja mogu spasiti?
-

“Naravno da vjerujem! “
-

TADA PREREŽI UŽE KOJIM SI VEZAN...


Nastupio je trenutak tišine. Čovjek odluči držati se užeta svom snagom.

Spasilačka ekipa priča kako su idućeg dana planinara našli mrtva i smrznuta. Njegovo je tijelo visjelo o užetu za koje se grčevito držao...

SAMO TRI STOPE OD ZEMLJE...

A ti? Koliko si vezan za svoje uže?
Bi li ga pustio?

=D>
/

jedino,ja bih umesto rechi "ozbiljno" rekao "slepo" :wink:

/
/
/


ovo vec nema veze sa religijom,vec sa razbacivanjem terminima chije je poimanje ochigledno apstrakcija :lol:
pa bih mogao da prokomentarishem
Tinkerbell je napisao/la:
Apstraktni način mišljenja i razmišljanja je Allahov dar talentiranim ljudima i istinskim intelektualcima,tragačima za istinom(a ne onima koji su prepušteni sami sebi).

"Apstraktni način mišljenja i razmišljanja" jeste dar od Stvoritelja/Kreatora/Boga aka Alaha/7D
ali je taj dar dat svima da ga iskuse negde oko 11-12 god. zivota(u moje vreme :wink: ,sad je ta prosechna granica oko 9-10 god.)
dakle, "Apstraktni način mišljenja i razmišljanja" nije dar za usku,odabranu i veoma povlashcenu elitu, koja je eto dovoljno talentovana da ostalim ovcama tumachi rech Bozju,a na njima je da samo ovu elitu pri vrhu priramide slepo i bezpogovorno slede i slushaju i karta za raj je bukirana i chekirana;
vec sva deca koja se rode imaju mogucnost da iskuse dar apstraktnog razmishljanja,
ofkors,
osim one dece koja tu uzrast nece doziveti jer ih je neki kreten zaklao u ime svoga Boga,samo zato sto su rodjena u religiji koja nije njihova,ona "prava" :twisted: ,
i one dece koja su se dogovorila da u ovom zivotu odrade neke teze lekcije ,kao sto su umna zaostalost,hromozomski poremecaji,i druge razne teshke bolesti koje onemogucavaju razvoj umnih sposobnosti do apstraktnog razmishljanja
inache ,prvi tragovi-nagoveshtaji ovakvog razmishljanja se javljaju josh u predshkolskom uzrastu,kao blic-misli,tek u povoju,i ako se podstichu,naravno,ne naglo i preterano,do razvoja apstraktnog razmishljanja ce doci ranije
i da postoje i "talenti",
naravno ne u smislu ove komunistichke kovanice -" talentiranim ljudima i istinskim intelektualcima" ,vec opet ,govori se o talentima(vrlo retkim) medju decom koja "kao da su rodjena" sa apstraktnim razmishljanjem
eto,ja poznajem devojchicu koja je sa 10 resavala zadatke za matematichku gimnaziju,sada,sa 13 vec reshava zadatke oko kojih se muche studenti matematike,
ponekad joj prochitam neki post sa ovog foruma,onako ,da se malo intelektualno i talentovano nasmejemo,ali joj brzo dosade sve te "gluposti" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

/
/
/

sjemenka je napisao/la:
moja slika Boga...


Hobotnica UM - a mi smo ovi pipci koji dodiruju stjenu (materiju) i tako hobotnica dozivljava sve oko sebe :D

=D> :thumbup: :love9:
ma znash ... :D
:love3: :love5: :love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 27, 2008 1:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub sep 27, 2008 10:14 pm
Postovi: 63
Ja bog evo pisem sa malim b,inace bih morala velikim slovima pisati i-kadrovska komisija,stambena,ispekcija,dakle sve ono sto "obozavamo" i cemu se "pokoravamo"(sto ce nam,ako budemo poslusni,dati stan,posao,potvrdu,raj...).
Ili bih,ako imam u vidu Boga,pisala i Ja,Ti,Sve,Nebo,Oluja,Koren,Misao,Celina,Mis...tj. sve VELIKO u sebi i bogu kad se vidi i prepozna.
I,da, mozda Spontanost,pre nego apstraktno razmisljanje :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 27, 2008 3:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 6:55 pm
Postovi: 190
Lokacija: Rijeka-istok
Citat:
Aragorn:

Mislim da na ovom forumu ima "ateista" toliko da bi "prsti na jednoj ruci" bili previse da ih se nabroji. Zanimljivo je da skoro svi ozbiljno religiozni ljudi imaju tipican stav da su svi ljudi koji ne veruju u njihovu predstavu Boga i religije "ateisti". To je jedan od detalja koji govori puno o sustini monoteizma i percepciji koju on oblikuje kod jedne religiozne osobe.


Točno tako Aragorn. Uzeo si mi riječ iz usta.

Gledajući povijest religija lako se da vidjeti da su one u svojim počecima i same imale ateistički karakter.

U tom prelasku sa višestranačja na jednoumlje bilo je patnji, suza i krvi. Jer svaka nova ideja u religiji teško prolazi,
a zauzete pozicije se teško prepuštaju drugom.
I kad je monoteistička revolucija pobijedila, počela je jesti svoju djecu baš kao i sve revolucije prije/poslije nje.

Komunizam je umro, ali monoteistički manifest i dalje odašilje svoje anateme i fetve u one drukčije, slobodnomisleće "krivovjerce".


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 27, 2008 4:02 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet nov 21, 2008 12:10 am
Postovi: 10
Lokacija: Tuzla
Sve ovo je otvorilo neke nove diskusije i to nije bio cilj mog komentarisanja.Nisam željela to postići,jer je ovo možda jedna od najtežih tema na forumu i što se više diskutuje o tome sve više se odlazi od puke suštine.
To je najgore,što više govorimo ništa ne kazujemo.Vjera jeste i treba ostati samo dio naše privatnosti.
Svi samo mi slični i nema neke drastične razlike među nama.Ljudi bi se trebali djeliti na dobre i loše,što i ovaj forum dokazuje.Stoga ako se je itko našao uvrijeđen mojim komentarima nek mi oprosti,jer svi smo mi samo ljudi. :love5: :angel4: :love5:

_________________
DE OMNIBUS DUBITANDUM


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 27, 2008 4:11 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet nov 21, 2008 12:10 am
Postovi: 10
Lokacija: Tuzla
A daaaa....i ovo što je rečeno da odlazeći sa jedne teme na drugu dokazujemo koliki smo vjernici stvarno je bilo nepotrebno.
Jel to možda nije dopušteno da se istražuje,informiše,komentariše pa i na kraju krajeva nasmije i završi nekim dobrim vicem.
Mislim ono čisto radi 'informacije' Nat????

_________________
DE OMNIBUS DUBITANDUM


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 27, 2008 4:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
Tinkerbell je napisao/la:
A daaaa....

A neeeeeeeeeeeee :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

i
Citat:
ovo što je rečeno da odlazeći sa jedne teme na drugu dokazujemo koliki smo vjernici stvarno je bilo nepotrebno.
Jel to nije možda dopušteno da se istražuje,informiše,komentariše pa i na kraju krajeva nasmije i završi nekim dobrim vicem.

evo,
poshto si nova na forumu pa mozda nisi sve teme dobro pogledala,
pokusacu da ti objasnim:
dok sam svoj post pisao nocas,nisam ni video da si stavila post u temi Vicevi (dali je to josh jedan znak :wink: )
to shto sam rekao da se lupanje u grudi chuje do teme Vicevi cesh lako skontati ako se vratish par strana na toj temi i pogledash neke bisere od viceva koji su rodjeni na ovom forumu
tvoj biser o "Apstraktni način mišljenja i razmišljanja" koji je dat iskljuchivo odabranoj Eliti
je nazalost pretuzan da bi zasluzio mesto u temi Vicevi
ali ne daj se smesti,ima u tebi potencijala i za Viceve,samo nastavi =D> ,
i nadam se da je sad jasnije
Citat:
ovo što je rečeno da odlazeći sa jedne teme na drugu dokazujemo koliki smo vjernici stvarno je bilo nepotrebno.

da ovo nepotrebno ja nisam ni rekao,vec si ti to tako protumachila,valjda je to tvom Egu bilo potrebnije od hleba pa si tako i skontala :wink:

i da te nisam uvredio,dakle u pitanju je nesporazum,ali eto,ko bi pretpostavio da ces bash tada staviti post i u toj temi o Vicevima :wink:


Citat:
Mislim ono čisto radi 'informacje' Nat????

i da,chisto radi informacije:
Tinkerbell je napisao/la:
Stoga ako se je itko našao uvrijeđen mojim komentarima nek mi oprosti,jer svi smo mi samo ljudi. :love5: :angel4: :love5:

evo,ponovo sam prochitao sve postove posle tvog prvog posta na ovoj temi,i nikako da vidim uvredjenost u nijednom od njih,
da taj osecaj uvredjenosti ipak ne dolazi od tebe :?:
oprosti ako te je neka moja rech uvredila,nije mi to bila namera,i nisam to hteo postici :love12:
:love3: :love5: :love3:

P.S. i da,imash pravo,svi smo mi samo ljudi,chak i ako nam je usadjena ta nakazna misao da smo lisheni apstraktnog razmishljanja jer nismo u onoj malobrojnoj grupi "talentovanih i istinskih intelektualaca" koji su jedini ovlashceni da razmishljaju i govore o Bogu :wink: :mrgreen:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 27, 2008 10:24 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet nov 21, 2008 12:10 am
Postovi: 10
Lokacija: Tuzla
A daaa... :D :D :D
Možda ipak dosta nesporazuma,al dobro smo prošli.Dali je do mog ega ili ne,to je već druga thema :mrgreen:
Ništa Nat makar smo rješili da imam potencijal za humor,pa možda se bacim na posao...Ludilo.ba :love5: :blob: :love5:

_________________
DE OMNIBUS DUBITANDUM


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet nov 28, 2008 6:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
Tinkerbell je napisao/la:
A daaa... :D :D :D
Možda ipak dosta nesporazuma,al dobro smo prošli.

i da znash da jesmo :D
umalo da se zabrinem da ne smrznesh na onom "uzetu" :D
bash mi je drago da imash chime da vidish i chujesh :love5:
chuvaj to :love3: :love5: :love3:
ono ostalo je sve-jedno ne-bitno :wink: 8)

Citat:
Dali je do mog ega ili ne,to je već druga thema :mrgreen:

jeste druga tema,ali je i prva tema ,jer bez toga nishta,kako cesh divanit ako ne znash iz chega chinish

Citat:
Ništa Nat makar smo rješili da imam potencijal za humor,pa možda se bacim na posao...Ludilo.ba :love5: :blob: :love5:

bujrum :D :love12:
slobodno se za-divani 8)
:love3: :love5: :love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet dec 04, 2008 1:48 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
Veliki pozdrav za sve vas :D
U islamu se to UZE naziva takvaluk(potpuna predaja Stvoritelju)
Konkretno, ja licno sam se uvjerila da uistinu kad se oslonis na Stvoritelja nikad, ama bas NIKAD neces biti ostavljen na cjedilu!
Da nebi sad puno teoretisala, navescu samo jedan mali,ali za mene i prvi SVJESNI dokaz da kad sve uradis sto je u tvojoj moci da rijesis neki problem i kad znas da si sve od sebe dao(jer nije svrha takvaluka sjesti, meditirati i cekati da ti Stvoritelj rijesi sve tvoje probleme, nekene, zelje...) eh, ovako, ja sam prije 6 godina bila u posjeti Medini i Mekki.sa mnom u grupi bila je jedna mala i draga gospodja u sedamdesetim.Mi smo isplanirale da sve zajedno radimo.Bilo je vrijeme mjeseca ramazana,i dolaskom u Mekku,prvi dan negdje oko 10 sati zavrsile smo obilaazak oko kabe.Njoj je pozlilo, posto smo postile a jako je vruce bilo, mada je bio mjesec novembar.Sa nama su bile jos dvije zene, sve tri su one bile indonezanke.Znaci, od samog polaska iz Evrope, mi smo trebale sve zajedno da radimo, tako smo planirale. Medjutim, odvojila se od nas ova na koju smo se sve tri oslanjale, jer ona je bila najucenija od nas, sta treba raditi, kako i kad sta izgovoriti.Znaci u samom startu ostajemo fakticki bez vodica. zavrsavamo nas tri, kakao smo znale i umijele,nismo bas neznalice ni bile :) ,onda se dogadja da nasoj lijepoj i dragoj neni pozli i ona ne moze sa nama nastaviti dalje.Ona nas savjetuje da je ostavimo na jednom mjestu gdje je prepoznatljiv stub, nekako drugaciji od drugih.Mi tako i uradimo.Odemo, uradimo drugi dio obreda,saj, i kad smo se vratile nase drage nane nigdje.Odmah sam pocela da je trazim u okruzenju gdje smo je ostavili.Ova druga sto je bila sa mnom, umorila se i otisla u hotel.Ja sam provela mozda 2 sahata trazeci nju, ali ni traga ni glasa.Otisla sam u hotel, sa namjerom da je potrazim kasnije u toku dana.Potraga je isla nekako ovako.Dzamija oko kabe ima tri sprata. Ja uistinu ne znam koliko je to kvadratnih metara, jer je prostranstvo ogromno.Hiljade ljudi cirkulira non-stop.Karakteristicno za dzamiju je da ima vise od 80 vrata,ja sam ih bar izbrojala toliko, mozda ima i vise :D ali nisu vrata jedna do drugih, nego je razmak izmedju njih uistinu velik, ne znam u metrima koliko iznosi, sli se fino nahodas da dodjes do drugih.Znaci,dzamija o kojoj govori, okruzuje kabu,svi otprilike ste nekad vidjeli na slici.ja sam svaki dan, poslije svakog namaza, oko 2 sahata trazila u krugu dzamije,poceci od prizemlja, pa prvi sprat pa drugi. Nekako sam to u glavi memorisala dokle sam dosla, da bih mogla nastaviti.Helem, to je trajalo oko 6 dana.Svaki dan sam mislila, nakon sto dodjem iduci put, naci cu je.Sesti dan sam uistinu postala zabrinuta, i to pravo.Osjecala sam se krivim svih tih dana dok sam je trazila.Bila sam kod ljekara koji se nalaze na svakom spratu pitajuci da nije bila kod njih.Na kraju sam otisla i u bolnicu,i onda sam mislila kad pretrazim cijelu dzamiju, ici cu i u mrtvacnicu.Niko nista nije znao o njoj.Informacije,policija.NIKO!
Sesti dan poslije aksam namaza,nakon sto sam uistinu toliko umorna i izbezumljena bila,sjecam se da sam bila negdje oko 80 i nekih vrata, preostalo mi je jos nekoliko, a sutradan smo trebali ici za Medinu, rano, ja sam vracajuci se u hotel zavapila:moj Gospodaru, pokazi mi gdje da je trazim!
Kad sam otvorila vrata hotelske sobe, prvo sta mi je rekla zena koja je prvi dan bila sa mnom u potrazi za nanom,a inace svaki put me je docekivala sa upitnim izrazom lica i pitanjem:Ima li je? nena se javila nasem organizatoru u Holandiju i rekla da se nalazi kod vrata 88!
Odmah sam bukvalno odletila i vidjela sam da su to vrata kod kojih sam bila zadnji put, ali ja sam samo pretrazila prizemlje.Ona se nalazila u medju spratu(eto ima i to :D )na stepanicama koje vode na drugi sprat.Mislim da se nikad u zivotu nisam vise obradovala nego tad.Pocela sam plakati od radosti i govoriti joj koliko mi je zao, ali ona mi lice uze medju svoje male sake i rece:moje drago dijete, hvala Allahu sto me nisi nasla odmah.Ja onako zbunjena, izgubljena, ne kontam,...ona mi pojasni:imala je nijet(zelju) da zadnje dane ramazana provede u itikafu(osoba se izdvoji,nema kontakta sa drugima i posveti se samo molitvi)ali se bojala reci to vodicu, jer je nebi pustili.Ona kaze to mi je bila samo moja najdublja zelja, niti pomena da bi se uistinu moglo ostavriti.

E sad, ovo se moze protumaciti sve sa hiljadu i jedna slucajnost, te ovako te onako, ali posto ja nevjerujem u slucajnost,na vama je da protumacite sebi kako kod hocete.
Drugi primjer, posto sam sad vec 100% bila ubjedjena da kad se oslonis na Gospodara, jer On Jedini zna sta je najbolje za nas.Ovaj drugi slucaj bio je kratko nakon ovog prethodnog.Upisujem socijalno pedagoski fakultet(skolovacu se dok sam ziva,inshallah :D ) i nakon pola godine apliciram za posao za koji se trazi zavrsen fakultet koji sam ja tek upisala.Svi koji su znali da sam aplicirala, uvjeravaju me da dzaba idem, dzaba se nadam.Nece me ni pozvati na razgovor.Posao koji sam dotad radila kao i struka bio je crtanje(na kompjuterskom programu)sve od mehanike do arhitekture.Znaci nikakve veze sa pedagogijom.
Pozovu me na razgovor.Ja jedini stranac,jedina zena UPAKOVANA od glave do pete :D , a ljeto i nasuprot mene 20-setak holandjanki, redom plavuse i kao da je svaka sisla sa modne piste. :D Gledaju me kao da sam sa druge planete. :shock: Dodjem na red, udjem, vidim iznenadjeno me pogledase,ziri sastavljen od 5 osoba, jedna za razgovor, druga observira, treca,...Milion pitanja, kazu; javice mi.I nakon dva dana zovu me da dodjem da potpisem ugovor. =D> Vjerujte, nisam bila nimalo iznenadjena, ali nisam ni ocekivala nista.Apsolutno NISTA! Rekla sam sebi: ako Allah bude htio, i tamo mi bude nafaka, elhamdulillah, ako ne, drugo mjesto druga nafaka. I bi nafaka :D Uzivala sam radeci taj posao sa djecom,nekoliko godina.A posto sam inace radoznala po prirodi i volim da mijenjam posao,ustvari radim dok uzivam u tome, kad vidim da mi pocinje biti monotono, trazim nesto sasvim suprotno. :D

Et, toliko o uzetu :D
Volim vas :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 58 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz