Sada je: sub apr 27, 2024 12:57 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: uto feb 19, 2008 12:08 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet feb 07, 2008 11:28 pm
Postovi: 50
Ahahaha, pravi ratnik! :mrgreen: :mrgreen:

Sa ovim se nije za igrati! :wink: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon feb 25, 2008 11:53 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet mar 10, 2006 9:29 pm
Postovi: 28
ljudi moji..da i ja nesto kazem ovdje..

do neki dan sam bio ubjedjen u postojanje Allaha,da sam musliman i sve ostale stvari koje se vezu uz to..

no..

danas više nisam toliko siguran..očigledno je 16 godina ispiranja mozga ucinilo svoje,pa i ne mogu tako lako da se nazovem agnostikom,ili nečim drugim..

prije svega..

po Kur´anu, i Isai(Isusu) je predat Indžil(Evandjelje).. Znači Isa je rodjen 25 Decembra,od majke djevice,izvodio čuda,imao 12 učenika i na kraju ga bog podigao na nebo.. Takodje kao i po kršćanstvu.. Prije Isusa se pojavilo 40-50 likova sa takvim osobinama počevši od Horusa 3000 godina prije nove ere..
Možemo li vjerovati da isus uopšte nije postojao..A ako je postojao da je majka zadnjeg dotičnog bila kurva.. :P zašto ne.. Kad neko može reći da je djevica rodila nekog,ja mogu reći da je bila kurva,pa e narod pokušao da je "izvuče"..haha

onda.. U Kur´anu kao i bibliji postoji mnogo identicnih stvari.. recimo Mit o potopu svijeta.. koji je preuzet iz antičke mitologije,onda musa(mojsije) koji je 2 mora rastavio,pa se jedno razlikuje od drugog,i ne mješaju se..:) takodje antička mitologija.. Recimo , ovdje u jednom mjestu teče Neretva,temperatura vode je razlicita.. ovdje je topla..metar pored je hladna,pa tako ide sve na cik cak..:) jel i to djelo nekog poslanika..

onda..

i Kur´an i Biblija i sha ja znam josh..kazu da ce svi ljudi koji nisu njihove vjere ici u pakao (dzehenem)..a da ce ti vjernici ici u raj(dzennet)..

ma kako oni dobri bili..

Kur´an je definitivno po meni najbolja knjiga od ovih tu..ali i ona ima nekih nedostataka cini mi se.. recimo 23 godine je objavljivana,kad bi se narod usprotivio Muhammedu,on bi sutra dosao sa novim ajetom koji "dokazuje" da je on upravu.. Muhammed je bio iz ugledne porodice..i to je jedini razlog zashto njegova glava nije pala ranije..Ozenio se 4-5 puta..uvijek sa zenama koje su imale bogatstvo..hatidza je bila iz najuglednije porodice..

mozda je to ono kontrolisanje krvnim linijama..

i sve religije su nastale na istom prostoru..ocigledno,mirne zvjezdane noci
pa ih odalami inspiracija... :)

po meni..sve religije koriste strah,da bi neutralisale koristenje covjekovog razuma..

tu su da bi se narod lakse stavio u neki kosh,lakse izazvao sukob i ostalo..

kad je bog toliko velik,mocan,milostiv i ostalo..sha ga boli briga kad ja "opsujem boga" :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon feb 25, 2008 12:04 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet mar 02, 2007 4:58 pm
Postovi: 352
Lokacija: Croatia,Zagreb
ma frende ti se prvo dogovori sa sobom kako si...ti su tu napisao toliki niz nelogicnosti i tvrdnji,na svako ovo pitanje koje si postavio,odgovor se iscitiava sam od sebe....i kako bi muslimani rekli pusti se sejtanskih poslova uzmi taj kuran,citaj i otidji u djamiju..pomoli se malo... :)

_________________
NWO hejter


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon feb 25, 2008 12:17 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet mar 10, 2006 9:29 pm
Postovi: 28
ne znam ko sam..:)

uglavnom.. imam osjecaj da su sve ove nove religije samo stare paganske zamotane u novo pakovanje..

znas onaj osjecaj kad se bojis reci nesto,mada si 99% siguran da je to nesto istina..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon feb 25, 2008 12:35 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 27, 2007 11:23 pm
Postovi: 138
Ma... morate jedno shvatit: Različite religije govore o jednoj istini, samo je kod svake ta istina iskrivljena i zatrovana tradicijom, kulturom, i manipulacijom... mnogo konstruktivnije bi vam bilo, da umjesto da pljuvate po svemu tome, da pokušate vidjet ono što vrijedi... jer i toga je ostalo unatoč svim ostalim negativnim utjecajima.

_________________
Γνωθι σεαυτόν!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon feb 25, 2008 1:53 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
Različite religije govore o jednoj istini, samo je kod svake ta istina iskrivljena i zatrovana tradicijom, kulturom, i manipulacijom...


Ima jedna dobra knjiga, „Veliki posvecenici“ od Eduarda Sirea. Sire je posao upravo od ideje, da jedna ista ezoterijska nit povezuje razlicite religije. Ta ezoterijska nit, koju je opisao, je doduse mnogo bliza onome o cemu razgovaramo na ovom forumu, nego onome sto nude zvanicne konfesije :wink: .

Kuran na zalost ne poznajem dovoljno, ali kada je hriscanstvo (Novi Zavet, Stari Zavet je druga prica) u pitanju i u literaturi istocne gnostike se uz neke delove takodje mogu naci mnogi dublji, ezoterijski pogledi na njega.

Problem kod ezoterijskih sadrzaja je da se oni ne mogu razumeti tzv. formativnim centrom, koji na zalost najcesce koristimo. Usled sklonosti mnogih da se uhvate za reci i sve sasvim bukvalno shvate poruka se krivi vec u prvom koraku. Tu treba uzeti u obzir i cinjenicu da postoje i oni kojima je krivljenje izvorne poruke u interesu i koji je sprovode svesno i veoma vesto. Biblija u tom pogledu predstavlja izuzetno interesantan materijal za proucavanje.

I upravo zbog toga i jeste koristan razgovor o onome sto jeste autenticno, do cega bas nikako ne mozemo doci dok prethodno ne skinemo naslage lazi i pogresnih interpretacija.
Naravno, uvek je dobro da to bude bez pljuvanja i viska negativnog emocionalnog naboja jer nas on uvek cini subjektivnim.

Kao sto rece jedan moj drugar, „Istina ce vas osloboditi“. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon feb 25, 2008 9:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
_Dario_ je napisao/la:
....i kako bi muslimani rekli pusti se sejtanskih poslova uzmi taj kuran,citaj i otidji u djamiju..pomoli se malo... :)


Kao klinac sam citao knjigu "Istorija Vizantije" i secam se da sam se duboko zamislio o religiji i samoj veri kada sam procitao scene u kojima se govori o osvajanju Carigrada od strane turskog sultana Mehmeda II. Dok su Turci razvaljivali zidine Carigrada, hiljade ljudi se danima molilo u crkvi sv Sofije, uglavnom zena koje su tu i docekale turske osvajace, nakon cega je usledio krvavi pir a u roblje je odvedeno preko sezdeset hiljada ljudi.

Secam se podatka da su se posle prvog svetskog rata organizovale molitve za srecu i napredak i da se vise ne ponovi uzas koji su ljudi tada tek bili preziveli. Nazalost nije pomoglo da se ne dogodi jos veci uzas dvadeset godina kasnije.

Istorija je prepuna primera da su se ljudi svesrdno iskreno molili u crkvama i ispred njih, u manjim ili vecim grupama i da to ni na koji nacin nije pomoglo i postedelo ih patnji i uzasa. Jos koliko hiljada godina uzasa je potrebno da shvatimo da stvari ne funkcionisu tako i da takav stav predstavlja samo najobicniji 'wishful thinking' i uvijanje u iluzorni "spokoj"?

Nazalost, izgleda da se molitvom ne postize nista, osim nekog subjektivnog unutrasnjeg spokoja koji je u sustini velika iluzija, i taj "spokoj" svejedno podpada pod zakone slucajnosti tj nepredvidljivo je promenljv a takva osoba cesto postaje fanaticna pri dodiru sa nekim informacijama koje tu iluziju/spokoj prete da naruse.

Sa druge strane ta ista iluzija "spokoja" predstavlja ogromno ogranicenje percepcije, jer ispada da je dovoljno moliti se i ponasati se onako kako zapoveda "bog koji sve zna" a on ce nas cuvati i brinuti se o nama obecavajuci raj za "pravoverne". Dok mi obicni ljudi nade polazemo u boziju pravednost i nagradu, za to vreme psihopate divljaju po svetu. I to ne samo danas, nego i juce i pre sto godina, hiljadu, u stvari kroz citavu ljudsku istoriju. Jer upravo su ljudi sa psihopatskim poremecajem ti koji proizvode uzas, patnju i stradanje svima onima koji se uzdaju u boziju pravednost i prepustaju religijskim doktrinama i molitvama. I tako vec hiljadama godina, a pravednost nikako ne dolazi, bar ne na ovom svetu.

Da budem iskren, meni licno je cela sustina doktrine monoteistickih religija odvratno licemerna i predstavlja spiritualnu "crnu rupu". Umesto da ljude uputi u znanje o tome kako prepoznati psihopatu u ljudima oko nas kao i u nasoj sopstvenoj licnosti, jer patnje i stradanje cemo spreciti jedino ako poznajemo njihove mehanizme, sve monoteisticke religije nas uce kako da mi budemo "ovcice" koje ce se nadati sretnom zagrobnom zivotu a da cutimo i budemo poslusni dok smo ovde i na taj nacin dajemo odresene ruke raznim budalama i psihopatama da upravljaju nasim zivotima, donoseci nam patnju i bedu, jer oni kao da nemaju tu religijsku moralnu obavezu. U stvari cini se kao da su oni stvorili ovaj svet za sebe, a mi tu dodjemo kao neko hipnotisano roblje, koje zivi u iluziji "slobode", a u stvari psihopate manipulisu nasom percepcijom prakticno ceo nas zivot. Dovoljno je pogledati lokalne politicare a cini se i crkvene velikodostojnike, a o onima najmocnijih svetskih sila nema potrebe ni pricati. I posle se pitamo zasto svet izgleda tako kako izgleda?

Isto tako, moram priznati da me fascinira ne mogucnost nekih ljudi da shvate i povezu da je ceo danasnji drustveno/moralno/kulturni zivot proizvod monoteistickih religija, i da danasanja civilizacija ima temelje tih religija i pogleda na "realnost" i da danasnji svet izgleda "jezivo" zato sto su ga te religije napravile takvog. Kako bih rekao, ako uzmemo u obzir religiju, istoriju predhodnih hiljada godina i danasnje vreme, ocigledno je da nas je ceo taj pristup "veri" zvanicnih religija odveo na civilizacijsku i spiritualnu "slepu ulicu", kao sto se cini i da je ta crkvena doktrina zaista kreirala "pakao na zemlji", sa iluzijom "raja na nebu". Slucajno ili ne, ali je cinjenica da delovanje zvanicnih religija i kroz istoriju i danas ostavlja ogroman prostor za delovanje psihopatskih licnosti, kao i oblikovanje mentaliteta prosecnih ljudi na nacin koji odgovara upravo psihopatama.
Slucajno ili ne - tako je.


Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto feb 26, 2008 12:17 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet mar 10, 2006 9:29 pm
Postovi: 28
=D>

odlican post po meni..

uskoro cu skinuti neke dokumentarce i o islamu,slicno kao i s biblijom,pa podjelim s vama..

pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto feb 26, 2008 12:22 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
uskoro cu skinuti neke dokumentarce i o islamu,slicno kao i s biblijom,pa podjelim s vama..


Probaj pogledati Zeitgeist... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto feb 26, 2008 12:35 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet mar 10, 2006 9:29 pm
Postovi: 28
gledao..;)

kada je rijec o sranjima,prva liga sranjima..:)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto feb 26, 2008 12:37 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet mar 02, 2007 4:58 pm
Postovi: 352
Lokacija: Croatia,Zagreb
aragorne nije Bog jukeoboks da ubacis pet kuna i slusas glazbu koju zelis... ;)

a sto se tice dal molitva funkcionira il ne ja ti mogu navest milijun provjerenih informacija koje tvrde suprotno od ovog sto ti kazes,no to je tema za drugu temu,ako hoces mozemo tamo nastavit,da nekvarimo ovaj topic o islamu. :wink:

_________________
NWO hejter


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto feb 26, 2008 12:42 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 05, 2008 5:49 pm
Postovi: 243
Lokacija: Zagreb (mirno predgrađe)
baš je bilo o utjecanju Uma na fizicku stvarnost u "Na rubu znanosti"
pa su se i molitve spominjale...i kao djelovale u puno slucajeva...
osobno, vjerujem da djeluju - bez obzira na to kakva je molitva - psihicka energija moze promjenit fizicku stvarnost.

_________________
Kako je malo potrebno za sreću! Zvuk gajdi. – Bez muzike bi život bio zabluda.
- Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri feb 27, 2008 8:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
Nietzsche je napisao/la:
baš je bilo o utjecanju Uma na fizicku stvarnost u "Na rubu znanosti"
pa su se i molitve spominjale...i kao djelovale u puno slucajeva...
osobno, vjerujem da djeluju - bez obzira na to kakva je molitva - psihicka energija moze promjenit fizicku stvarnost.


Da, slozio bih se s tim da psihicka energija moze promeniti fizicku stvarnost. U stvari mislim da je u tome stvar, da je nasa vlastita psihicka energija ta koja moze promeniti fizicku stvarnost. Na primer ne sumnjam da je neko uspeo da se molitvom izleci od teske bolesti, kao sto sa druge strane sumnjam da je neko molitvom uspeo da izleci nekog drugog ili da promeni nesto iz svog fizickog okruzenja, odnosno van sebe samog. U slucaju kada je neko molitvom npr izlecio sebe, mislim da je takva osoba izlecila sebe samu svojom psihickom energijom, a preko molitve je samo postala ubedjena da ce se izleciti odnosno da ce joj Bog, Isus ili devica Marija pomoci. Ali u stvari takva osoba je ipak pomogla sama sebi, odnosno nije dobila nikakvu pomoc od svevisnjeg, nego je njena ubedjenost u ozdravljenje verovatno aktivirala neki prirodni mehanizam odnosno potencijal koji svi imamo, samo ga, iz nama nepoznatih razloga, ne znamo koristiti. U tom slucaju molitvu bih mozda mogao porediti sa placebo pilulom. A mislim da nije smisao u tome da se stalno kljukamo placebo pilulama nego da shvatimo da smo puno vise nego sto nam to zvanicne religije predstavljaju i da u nama cuci ogroman potencijal, a od koga nas, cini se, zvanicne religije smisljeno udaljavaju.

Tako da osoba koja se izlecila molitvom umesto da shvati da se izlecila snagom svojih misli i svojom psihickom energijom, ona je ubedjena da joj je pomogao tamo neki izdvojeni entitet daleko od nas, iznad nas. I naravno, postoji velika sansa da religioznost takve osobe postane fanaticna.

I upravo u tome i jeste najznacajnija manipulacija monoteistickog vidjenja Boga kao entiteta daleko izdvojenog od nas, odnosno mi od njega, te da se samo postujuci njegove propise mozemo spasiti i pribliziti mu se. Sve je smisljeno tako da mi odgovore ne trazimo u sebi i da nikako ne prepoznamo potencijal koji nosimo u sebi nego da ocekujemo da pomoc mozemo dobiti samo sa strane, od nekog drugog, odnosno "boga", dok smo bez toga bespomocni. Tako da ispada da nas vlastiti potencijal nikako ne mozemo koristiti sami neko samo preko posrednika, pitanje je samo kakav interes taj "posrednik" ima i mislim da je pogubno naivno misliti da ga nema. Rekao bih da je ocigledno da takva predstava Boga kao izdvojenog entiteta, nekad strogog nekad milostivog, najvise odgovara hijerarhijskoj strukturi u kojoj ce uvek biti onih koji vladaju i oni kojima se vlada, s tim da se od onih podcinjenih jasno zahteva da bez pogovora slusaju nadredjene. Svidelo se to nama ili ne, takav koncept razmisljanja ide "ruku pod ruku" sa strukturom politickih vladara, careva, plemica, predsednika korporacija i svih onih koji vladaju i koji svet vrednuju "profitom" a ne 'zivotom'.

Sto se tice molitve kao nacin postizanja nekih ciljeva u odnosu na spoljni svet van nas samih, mislim da je tu u pitanju jasan 'wishful thinking', ili mozda da kazem preciznije ispoljavanje OPS principa, cak i kada je upakovan u neke univerzalne "dobre" namere. Tu bih ubrojio i razne newage masovne meditacije, slanje "ljubavi" svetu, iscekivanje ljubicastih zraka i slicne OPS koncepte popularne u ovim vremenima.

Mada, da budem iskren, mislim da molitva kao koncept/princip mozda nije losa za pocetak ali ostati na tome je isto sto i biti celog zivota na redovnoj dozi sedativa.


Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri feb 27, 2008 9:19 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 27, 2007 11:23 pm
Postovi: 138
Arja je napisao/la:
Citat:
Različite religije govore o jednoj istini, samo je kod svake ta istina iskrivljena i zatrovana tradicijom, kulturom, i manipulacijom...


Ima jedna dobra knjiga, „Veliki posvecenici“ od Eduarda Sirea. Sire je posao upravo od ideje, da jedna ista ezoterijska nit povezuje razlicite religije. Ta ezoterijska nit, koju je opisao, je doduse mnogo bliza onome o cemu razgovaramo na ovom forumu, nego onome sto nude zvanicne konfesije :wink: .

Kuran na zalost ne poznajem dovoljno, ali kada je hriscanstvo (Novi Zavet, Stari Zavet je druga prica) u pitanju i u literaturi istocne gnostike se uz neke delove takodje mogu naci mnogi dublji, ezoterijski pogledi na njega.

Problem kod ezoterijskih sadrzaja je da se oni ne mogu razumeti tzv. formativnim centrom, koji na zalost najcesce koristimo. Usled sklonosti mnogih da se uhvate za reci i sve sasvim bukvalno shvate poruka se krivi vec u prvom koraku. Tu treba uzeti u obzir i cinjenicu da postoje i oni kojima je krivljenje izvorne poruke u interesu i koji je sprovode svesno i veoma vesto. Biblija u tom pogledu predstavlja izuzetno interesantan materijal za proucavanje.

I upravo zbog toga i jeste koristan razgovor o onome sto jeste autenticno, do cega bas nikako ne mozemo doci dok prethodno ne skinemo naslage lazi i pogresnih interpretacija.
Naravno, uvek je dobro da to bude bez pljuvanja i viska negativnog emocionalnog naboja jer nas on uvek cini subjektivnim.

Kao sto rece jedan moj drugar, „Istina ce vas osloboditi“. :wink:


Točno...
Vjerujem da je taj Sire još kako u pravu...

i još, radi se jako o "jeziku" svake religije koliko će dobro prenijet svoj istiniti dio...

_________________
Γνωθι σεαυτόν!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 04, 2008 6:20 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 14, 2006 9:33 pm
Postovi: 96
Lokacija: Zagreb
Moje mišljenje a i iskustvo je da molitva/afirmacija/vizualizacija itekako ima utjecaja na vanjski svijet i da to nije nikakav "wishful thinking".
U krajnjoj liniji možemo reći da je to moderna fizika a ne neka ezoterijska istina. To je nepotrebna mistifikacija kojoj sam i sama prije bila sklona.

Na ovom forumu se dosta spominjala knjiga "Holografski svemir" koja je po meni dosta dobro objasnila stvar ali po meni ima puno bolje literature, mada iskustvo je tu presudno.
Ubacivati tu neke koncepte koji su ovdje spominjani po meni je suvišno.
Svi mi utječemo na stvarnost 24/7, druga je stvar da li netko toga jest svjestan i ima uspjeha a neka druga osoba nije uspješna jer nije ni svjesna da to može. Naravno da će onda to projecirati prema van, svoju i tuđu nemogućnost da se to ostvari.
Raditi to svjesno znači biti toga svjestan a zavaravati se da zbog toga što nama nešto ne uspijeva, da to ne postoji nije nikakav napredak u ljudskoj svijesti.

_________________
Onaj tko je nešto naučio, ali to ne provodi u život, nalik je čovjeku koji je upalio lampu, a zatim pokrio svoje oči.
(Nagarjuna)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 04, 2008 5:52 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet mar 02, 2007 4:58 pm
Postovi: 352
Lokacija: Croatia,Zagreb
kASiopejci kazu da u molitvi nevide nista lose,cak stovie da je molitva uredu.

_________________
NWO hejter


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto aug 05, 2008 11:44 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
srdacan pozdrav za sve vas,
odavno se nisam javljala i mada sam obecala da cu dati neke odgovore, nisam odrzala obecanje,UISTINU SE IZVINJAVAM, jednostavno preokupirale su me druge stvari a da bih nastavila diskusiju potrebna mi je dodatna koncentracija tu.
Helem, jos jednom, izvinjavam se Zlatku ali cu insallah to uraditi jednom(necu se ovaj put ogranicavati vremenom :P )

Prije svega htjela bih se osvrnuti na pojedina misljenja o molitvi,ili dovi kako mi to u islamu kazemo.Da bi dova bila ispunjena, postoje uslovi i svako ko je iole ozbiljan u tome, zna to. Drugo, imamo razlicite vrste dova;svjesne i nesvjesne.90% dova je nesvjesno! neka svako malo vrati film unazad pa ce "skontati" da mu se 90% njegovih zelja iz ranijega doba ostvarilo!Budimo realni, prije svega budimo iskreni prema sami sebi(najtezi vid iskrenosti ali i JEDINI pravi!)

e sad o SVJESNOJ dovi.Kad se nesto trazi za sebe sa svjesnoscu ono ce uvijek biti u realnoj mogucnost.E sad ako nam se to neispuni, kako cemo reagovati? Ili neispuni se u "najkracem roku" jer mi nemamo sabura-strpljenja da malo pricekamo. Da li cemo i koga kriviti?!

Ima jedna predaja u Kur`anu da je Musaov(Mozesov)narod molio Boga za kisu koja nije padala(U Kurànu se za kisu kaze da je Bog SPUSTA)40 god. Musau je receno da medju njima ima jedan veliki grijesnik i da kisa nece biti spustena dok je god on medju njima ili dok se ISKRENO ne pokaje.
Narod se rasrdio i poceo da vice.Grijesnik se je sam prepoznao i kako u strahu od naroda da ga neotkriju ali i od zaprepascenja sto je tolike godine.40, grijesio a Bog ga nije "razotkrio"narodu on je ocajno iz najdubljeg dijela svog bica u sebi zavapio da mu Bog oprosti i da ga neotkrije sad kad ga je "cuvao" sve te godine. Kisa je spustena.Tad je Musa upitao svog Gospodara ko je taj, Gospodar mu je odgovorio: zar mislis Musa da cu ti ga otkriti ako sam ga sve ove godine "skrivao".
Ko zeli, izvuci ce poruku!
Allah u Kurànu kaze; bolje vam je jedan sahat razmisljanja nego jedna godina ibadeta(obavljanja namaza,molitva, dova...)


E sad sasvim nesto drugo.
Htjela bih ovdje dati jedan mali test za sve nas.
Kako cu postupiti u sljedecoj situaciji:
Kupio sam splinter novog mercedesa(svako neka uzme za sebe onaj tip auta "za kojim je lud" :-)
Prvi nekoliko km naleti neki frajer i pola auta otislo u helac, kako bi rekli bosanci.
Sta cu, kako cu, koga li cu, kome li cu,...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri aug 06, 2008 12:04 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet mar 02, 2007 4:58 pm
Postovi: 352
Lokacija: Croatia,Zagreb
Jack987 je napisao/la:



Probaj pogledati Zeitgeist... :



nadam se da si se ovim postom samo slatko nasalio :wink:

_________________
NWO hejter


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet aug 15, 2008 2:39 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 21, 2005 10:12 pm
Postovi: 121
JEDAN FILOZOF JE NJEKAO KUR'ANSKO AJE DA VODA MOZE PRESUSITI.

Jedan ucac Kur'ana je doso do rijeci "nece voda presusiti"
Ja sam u stanju te vode vama presusiti.

Ja cu vam vode sakriti u ponore,
a kuda su vode tekle bit ce suho.

Ko moze vodu povratiti osim Mene,
kome nema primjera u Velicini i Dobroti..

Tada prodje folozof logicar koji je druge potcjenjivao,
dok su dzaci proucavali ovo aje u mektebu.

Kada je cuo ovaj aje koji mu se nesvidja,rece:
Ja cu vam donjeti vodu u kantama,kolko vam treba.

Mi cemo trudom,sa motikama pokopati kanale,
i dovesti vodu iz nizina u susne predjele.

Tu noc je filozof usnio covjeka kao lava jaka,
ovaj ga je udario u snu po ocima i izbio mu ih.

Udaravsi ga,u snu mu rece: Iz tvoja dva oka
izvadi vid onim motikama,jadni nesretnice.

Kada se filozof probudio,bio je sljep,
iz oba oka nestalo mu vid.

Da je filozof zaplakao i iz srca se pokajao,
Allahovom dobrotom svjetlo iz ociju bi mu se vratilo.

Ali pokajanje nije u svacijoj ruci,
uzitak tevba nije jelo svakom bekriji.

Losi poslovi filozofa i njekanje Rabba,
bili su prepreka da mu se uslisi pokajanje.

Njegovo srce je postalo kao kamen,
pa kako ce tevba rastociti kamen da se po njemu sije ?

Zbog Suajbove dove mogli su se baciti usjevi,
jer je kamenjar pretvorio u plodnu njivu.

Iz nijaza (poniznosti) i vjere u Allahu,
Ibrahimu a.s je bilo moguce i ono sto je nama nemoguce.

Ashab Mukavkiz je zamolio Hazreti Pejgambera
da dovom njegov kamenjar pretvori u njivu.

Ali postoi i obrnuto: Munkir koji ne priznaje Hakka,
njegovo je zlato bakar i snjime nema nagodbu.

Cilibar u rukama loseg covjeka je kamen,
kao kad plodna njiva postane kamenjar.

Pazi,ne gresi,da bi kasnije tevbu cinio,ne
reci:Ima vremena za pokajanje,mlad sam.

Za tevbu su potrebni Vatra i Voda - Zelja i Suze,
to je uslov tevbe,kao kisa i oblaku munja.

Za voce treba vatra (sunce)i voda (kisa),da bude zrelo,
i slatko,a dodje oblak i svjetlica ((grmljevanje).

Dok ne bude svjetlice u srcu i kisa u ocima,
kako ce se drukcije umiriti vatra Allahove srdzbe ?

Kada ce poniknuti zelenilo uzitak u srcu,
kada ce proteci cesma zulala (krajnje spoznaje).

Kada ce ruza kazati tajnu drvecu u parku,
kada ce minjevse dati obecanje bijelim ruzama ?

Cempres je uzdigao grane i dovu cini,
listove je ispruzio i dovu cini.

Kada ce osvanuti kao behar i sve se zabjeliti,
kada ce drvece obehariti punim cvetom ?

Kada ce se lala zarumeniti i sasvim pocrveniti,
kada ce se iz cvjetne case razviti ruza ?

Kad ce vrjeme doci da slavuj potrazi ruzu,
kad ce grlica poceti vikati gu-gu-gu ?

Kad ce zemlja pokazati skrivene tajne,
kad ce cvjetnjak postati rasvijetljen kao nebo ?

Odakle priroda dobija svoj fini ogrtac u proljece ?
Ona to dobija od Plemenitog i Milostivog Gospodara..............

"Dzelaludin Rumi" (Mevlana).


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned aug 31, 2008 11:28 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto aug 26, 2008 2:58 pm
Postovi: 42
Što se tiče Islama i vjere..evo jedne pričice..na treningu u jednom fudbalskom klubu momci treniraju i sad rade vježbe u parovima..skoro stalno zajedno su radili vježbe hodža-koji je takođe trenirao i neki momak koji je imao blago rečeno zanimljiv riječnik i plahu narav..'suje čojk gdje god šta ima..ne ostavlja od trenera do All..I sad pitam ja hodžu..efendija ba što ćeš ti sa tim ćafirom(nevjernikom)..a meni efendija odgovara..ne,ne nije on nevijernik samo je veeeeliki griješnik..!!!
E sad,nadam se da nisam bio dosadan sa pričicom.. znači i ja sam vijernik,musliman,ali takođe sam i griješnik..
U islamu sam bliže sufizmu,nego li oficijelnoj ulemi..i narod u Bosni baš i ne voli puno hodže,jer pozna licemjerje..kod nas postoji uzreka.''slušaj što hodža priča,al nemoj radit ono što on radi''..
A što se tiče vjere narod vjeruje i po meni uvjek će i vjerovati..čak i oni koji ne vjeruju...u stvari vjeruju da nema ...ne mogu znat..bar većina nas ne možemo..
Ja sam takođe za što praktičnije i konkretnije primjere i tako..lično mene čitanje Kur'ana,učenje sura..molitva il post..smiri,osijećam se bolje..a onda..to sam primjetio u porodici..taj mir se širi..u stvari to je logično ako su i misli oblici energije,vibracije isl..

Ovo oko prepadanja sam već rekao na postu u raspravi o religiji kako sam ja to sebi objasnio...al opet ponavljam sve zavisi od individualnog shvatanja i predstavljanja Boga nama samima..ja ga shvatam ko cjelinu čiji smo svi djelovi..i ima nas svakakvih djelova..he,he,i ne mislim da će se on nešto posebno ljutiti na mene ili iskaljivat gnjev..da će me peć na ražnju i tako to..i ako pogriješim gotovo je ..nije..moš se ispravit..jer Bog je ne milostiv nego premilostiv..ništa nije gotovo i nema kraja..

U Islamu ima,a i drugim religijama..stari koje se poklapaju sa
svim onim što se u metafizici priča..

U D.Icke-ovoj knjizi priča o lijevoj strani mozga i tako reći tjeranju ljudi u taj ''razumsko-računski okvir'' dok je desna strana zapostavljena
U Islamu je desna strana privilegivana i na niz načina joj se svjesno i podsvjesno obraća više pažnje, a onda je tu kalendar koji nije 'fiksni'..
pa što se tiče Kur'ana tu je takođe masa stvari npr.Kur'an je kolko ja znam jedina knjiga koju i djete od šest godina može naučiti potpuno napamet..??
Ali takođe se slažem sa nekim od prethodnih postova koji kaže da ima i drugih puteva..


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 56 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz